Najlepšie fitness schody 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Nestačí používať klasický stepper či bedňu?
- Hlavné výhody fitness schodov
- Hlavné nevýhody fitness schodov
- Pre koho sú fitness schody určené?
- Ako vybrať fitness schody?
- Konštrukcia a hmotnosť
- Nosnosť zariadenia
- Motor a rýchlosť schodov
- Funkcie a príslušenstvo
- Záruka, odborná montáž a servis
- Cena fitness schodov
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- inSPORTline ProfiStair Lite
- inSPORTline ProfiStair
Zdá sa vám, že počas dňa nemáte dostatok pohybu a z každej strany počujete, aký je pohyb pre náš organizmus dôležitý? Dnes sa už vo väčšine prípadov všade presúvame autom, autobusom, vlakom alebo inými dopravnými prostriedkami. Cvičenie je spôsob, akým nedostatok pohybu kompenzovať. Bežecké pásy, steppery alebo fitness schody. Prečo si obstarať fitness schody? Aké sú ich výhody? Ako si takýto stroj vybrať? Poradíme vám.
Fitness schody sú považované za profesionálne vybavenie v rámci posilňovní a fitness centier. Väčšina cvičiacich či odborníkov radí fitness schody medzi najúčinnejšie kardio stroje na trhu. Pravda je však taká, že tento stroj nezlepšuje len vašu výdrž, ale vo vysokej miere posilňuje svaly a formuje váš zadok, sedacie svaly, stehná či lýtka. Jeho najväčšou výhodou je fakt, že svojou funkčnosťou prirodzene vytvára pohyb človeka po schodoch. Nejde teda o akúsi simuláciu, ale o prirodzený pohyb a správanie sa svalov pri chôdzi po schodoch.
Ak by ste sa zamýšľali, či sa oplatí platiť veľké peniaze za fitness schody, keď môžete chodiť po schodoch v paneláku, nikto vám nemôže namietať. Kto však túto možnosť nemá alebo sa mu to javí ako nezmysel, takéto zariadenie si môže pokojne obstarať aj domov. V takom prípade však musíte očakávať veľkú investíciu a takisto priestorovo náročnejšiu dispozíciu. Na druhej strane si však môžete zacvičiť v pohodlí domova. Ak sa vám ani táto možnosť nepozdáva, nájsť si musíte fitness centrum, ktoré je takýmto zariadením vybavené alebo si vystačiť so stepperom či bedňami.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
BH Fitness SK2500 ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Matrix C50XIR-02 ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt | |
BH Fitness Movemia ✔ DNES V AKCII | Zobraziť produkt | |
BH Fitness Climber 9000 ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
HMS Premium ST01 ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt |
Nestačí používať klasický stepper či bedňu?
Toto porovnanie sa v prípade týchto dvoch fitness strojov naskytá veľmi často. Aká je pravda? Dokáže stepper skutočne simulovať chôdzu po schodoch? Vec sa má tak, že stepper je alternatívou k fitness schodom alebo naopak, ako chcete. Stepper je jednoduchý fitness stroj, ktorý simuluje pohyb nohy po schodoch. Treba však podotknúť, že nie v úplne plnom rozsahu.
Stepper je skôr orientovaný formovanie svalov, predovšetkým lýtok a harmstringov. Samozrejme zapájajú sa pri cvičení na ňom i sedacie svaly a predné stehná, no v menšom rozsahu. S bedňami je to v zásade obdobné. Simulovať môžete za pomoci drevených či plastových bední rôznu výšku schodov, meniť môžete aj uhol a tým zapojiť aj viacero svalových partií dolného svalstva, no stále ide o doplnkové náradie. Ktoré je však opätovne cenovo a priestorovo menej náročné.
Schody naproti tomu žiadny pohyb, ktorý by sa podobal chodeniu po schodoch nesimulujú. Ide o reálne schody, po ktorých môžete šliapať do nekonečna a nikdy sa neminú. Oproti stepperu či bedniam ide o omnoho efektívnejšie kardio cvičenie a takisto sú svaly pod väčšou záťažou. Tým pádom zapájate celé svalstvo dolnej časti tela vrátane lýtok, kvadricepsov, harmstringov alebo sedacích svalov. Fitness schody vám umožňujú svaly formovať a posilňovať maximálne komplexne. Samozrejme, pomer ceny a efektivity je v prípade schodov menej priamo úmerný, keďže ide o jeden z najdrahších fitness strojov vôbec.
Hlavné výhody fitness schodov
- Efektívne kardio cvičenie
- Zlepšuje kardiovaskulárny systém
- Prirodzený pohyb tela po schodoch
- Umožňujú efektívne spaľovať tuky
- Formovanie a posilňovanie svalstva dolnej časti tela
Hlavné nevýhody fitness schodov
- Vysoká obstarávacia cena
- Väčšie rozmery
- Hmotnosť zariadenia
- Pomer cena/výkon
Pre koho sú fitness schody určené?
Od začiatočníkov až pre úplných profesionálov, čo znamená, že pre každého. Na fitness schodoch môžete často vidieť profesionálnych kulturistov alebo ženy, ktoré sa fitness venujú profesionálne. Dôvod je jasný. Okrem toho, že kardio cvičenie k týmto športom patrí, umožňujú im fitness schody lepšie tvarovať ich svaly a zabraňujú strate svalovej hmoty. Takisto je možné si pohyb na schodoch sťažiť a vykonávať rôzne vylepšené alternatívne cviky, ktoré posúvajú záťaž o level vyššie a môžete tak precvičiť cielene konkrétnu svalovú partiu.
Schody ocenia aj úplní začiatočníci, ktorí si netrúfajú na výpady a potrebujú zlepšiť stabilitu a posilniť svalstvo nôh. Takisto seniori, mamičky či ľudia, ktorí potrebujú začínať pozvoľna kvôli zraneniu, ocenia možnosť pokojného šliapania po schodoch bez nutnosti prílišného dynamického pohybu.
Ako vybrať fitness schody?
Teraz, keď už vieme, prečo sú fitness schody takým efektívnym strojom a vieme aj to, pre koho sú určené, mali by sme si povedať, podľa čoho takéto zariadenie vlastne vybrať. Fitness schody nie sú strojmi, ktoré by boli na trhu dlhé desaťročia. Práve naopak, vo svete fitness ide o pomerne nový posilňovací stroj. Na trhu nie je prehnane veľa výrobcov, ktorí by tieto stroje ponúkali. Staviť by ste však vždy mali na overených predajcov a výrobcov.
Zamerať sa však rozhodne treba na konštrukciu, motor, softvérové vybavenie, funkcie, nastavenie a rozsah záťaže a takisto rozmery a hmotnosť schodov. Dôležitá je v prípade zariadenia takisto nosnosť. Niekoho môže zaujímať aj dizajn. Čo však bude zrejme najdôležitejším parametrom, ktorý bude definovať váš výber je určite cena takéhoto stroja.
Konštrukcia a hmotnosť
Tento stroj rozhodne neprehliadnete. Konštrukcia fitness schodov by mala byť, čo najviac masívna. Použité musia byť kvalitné a odolné materiály. Čím väčšie a robustnejšie schody sú, čím viac priestoru ponúkajú, tým lepšie sa vám na nich bude cvičiť. Kvalitné kovy a plasty sú jasnou podmienkou. Použité by mali byť takisto ergonomické úchopy, polstrované madlá, pomyselné zábradlie a protišmyková úprava schodov.
Na šírku môžu mať takéto zariadenia okolo 80 až 160 cm. Záleží od kvality konštrukcie a nosnosti zariadenia. Takisto rozmery konštrukcie ovplyvňujú aj výšku, šírku a hĺbku schodov. Hmotnosť takéhoto fitness zariadenia sa pohybuje zhruba od 150 až do 230 kg. Pri preberaní tovaru sa teda rozhodne zíde asistencia. Do menších bytov takýto fitness stroj zrejme najvhodnejší nebude.
Nosnosť zariadenia
Nosnosť fitness schodov priamo súvisí s predchádzajúcim parametrom a to je práve samotná konštrukcia a jej spracovanie. Takéto zariadenia však zvyčajne disponujú nosnosťou od 150 až do 350 kg. Určite sa nemusíte obávať, že by ste takémuto stroju ublížili. Stroje sú stavané na extrémnu záťaž, pretože pri pohybe ide o koncentrované prenášanie hmotnosti a práve preto, takýto fitness stroj musí odolávať častým náklonom a prudkejším i statickejším pohybom pri prenášaní hmotnosti.
Motor a rýchlosť schodov
Prekvapivo, motor v prípade takéhoto zariadenia nehrá až takú dôležitú rolu. Ak je reč o samotnom výkone, môže byť v rozmedzí od 2 až po 6 HP a viac. Podstatné však je, aby motor dokázal ťahať dlhé hodiny a pritom sa neprehrievať. Chladenie je zvyčajne na prednej strane. Elektromotor, ako aj celé zariadenie teda musí mať k dispozícii dostatok miesta, aby bola zabezpečená optimálna cirkulácia vzduchu.
Výkon motora ovplyvňuje takisto rýchlosť pohybu schodov. V zásade záleží na vás, akým tempom chcete schody zdolávať. Rýchlosť možno regulovať, pohyb sa uvádza v počte schodov za minútu. Podľa nastavenia tak môže ísť o frekvenciu, 10 až 200 schodov za minútu.
Funkcie a príslušenstvo
Funkcie sú priamo závislé od softvéru, ktorým sú schody vybavené. Okrem spomínanej elektronickej regulácie výkonu v niekoľkých stupňoch je k dispozícii displej, ktorý zobrazuje základné údaje, ako čas, rýchlosť, kalórie, počet krokov, počet vyšliapaných poschodí alebo tepovú frekvenciu.
Snímače tepu môžu byť umiestnené na madlách alebo modely vybavené bezdrôtovým pripojeným Bluetooth vám umožňujú spárovať s fitness schodmi váš hrudný pás. Ďalej sú tu samozrejme prednastavené programy. Ich počet sa môže, samozrejme, líšiť. Ideálne je, ak je displej podsvietený.
Potešujúce je napríklad, ak majú takéto zariadenia možnosť USB slotu pre nabíjanie telefónu, alebo ich softvér umožňuje prehrávanie hudby z vášho mobilu. V takom prípade sú zabudované aj reproduktory. V rámci príslušenstva treba pracovať s návodom a takisto držiakom na smartfón alebo držiakmi na fľašu. Vzhľadom na hmotnosť stroja sú nevyhnutným príslušenstvom transportné kolieska.
Záruka, odborná montáž a servis
Pri fitness schodoch rozhodne nejde z hľadiska ceny o žiadne drobné. Preto je potrebné mať nároky aj na samotného predajcu. Fitness schody sú robustným a zložitejším strojom, ktorý si vyžaduje odbornú montáž priamo u vás na mieste. Okrem toho poteší aj doprava zdarma a samozrejmosťou je rozšírená záruka. Lepšie predajne dávajú po dohode s výrobcom záruku na tieto zariadenia aj 5 alebo až 10 rokov. Ak je možnosť záruku predĺžiť, určite sa to vyplatí. Chýbať by nemala ani možnosť servisu opäť priamo u vás doma, keďže prenášanie 200 kg vážiaceho stroja by nedávalo úplne zmysel.
Cena fitness schodov
Väčšine potenciálnych zákazníkov sa pri cenovke zatočí hlava. Aj preto vo fitness centrách tento stroj nie je bežný. Vo veľkej miere totiž dokáže zaťažiť celkový rozpočet. Ako sme avizovali, ide o jeden z najdrahších posilňovacích strojov vôbec. Jeho cenovka sa začína v rozmedzí od 3 000 do 4 000 eur a končí niekde na sume okolo 8 000 až 10 000 eur. Takúto investíciu si je teda nutné dobre premyslieť.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Aj napriek cenovke nad fitness schodmi uvažujete? Všetko o ich výbere sme vám už prezradili. Doplňujúce info sa dozviete ešte v odpovediach na časté otázky ohľadom tohto fitness zariadenia.
Môžem na fitness schodoch cvičiť každý deň?
Je chodenie po fitness schodoch lepšie ako beh?
Ako dlho môžem na fitness schodoch cvičiť?
Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Fitness schody mi prúdu ako zbytočne predražené zariadenie, než ich mať doma, to si radšej zájdem do posilky a mám tam rôzne stroje na cvičenie, ktoré môžem podľa potreby a nálady striedať.