Najlepšie fény 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie fény na vlasy
- Fény – recenzie
- Remington D5219
- Remington D5220
- Rowenta Powerline CV5090F0
- Sencor SHD 108VT
- Valera SL5400T
- Babyliss 6000E
- Zásady správneho výberu fénu na vlasy
- Základné kategórie fénov
- Klasický fén – do domácnosti
- Profesionálny fén
- Cestovné fény
- Cenové rozhranie
- Príkon – výkon fénu na vlasy
- Hmotnosť a rozmery fénu
- Dĺžka napájacieho kábla
- Funkcie a ďalšie príslušenstvo
- Obľúbené značky
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- Philips DryCare Advanced HP8232/00
- Rowenta CV4721
- ETA Black and White 4320
- Valera S9500
Sušič alebo fén na vlasy je už dnes, pravdepodobne, bežnou súčasťou každej riadnej domácnosti. Pri jeho kúpe často neuvažujeme nad tým, aké atribúty by kvalitný fén mal spĺňať, nerozmýšľame nad tým, že sa fény delia do rôznych kategórií a dokonca majú okrem sušenia aj ďalšie špecifické funkcie. V článku sme si pre vás pripravili krátke charakteristiky tých najlepších fénov a zhodnotili aj ich výhody a nevýhody na základe referencií ich používateľov.
Nemusíte sa báť, výber fénu nie je ničím zložitým. Určite je však dobre vedieť, čo od fénu môžete očakávať. V našom článku vám poradíme, čo si pri výbere fénu na vlasy všímať. Takisto si predstavíme parametre a funkcie, ktoré môžu, ale aj nemusia sušiče vlasov mať. Rôzne nadstavce, difuzér, ionizátor, aký je ideálny, resp. potrebný výkon fénu a takisto si fény rozdelíme do základných kategórií, ktoré vám tiež môžu napomôcť pri správnom výbere fénu na vlasy.
Najlepšie fény na vlasy
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Remington D5220 ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Valera SXJ 8600 ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
Sencor SHD 7100BK ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt | |
Dyson HD07 ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
Philips BHD720/10 ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt |
Fény – recenzie
Fén na vlasy sa nachádza v kúpeľni každej ženy s dlhými vlasmi, často si ho však zaobstarávajú aj dámy s kratšími vlasmi, aby dodali svojim vlasom objem a tvar. Ktorý fén na vlasy je pre vás ten najlepší? Dyson Supersonic, Rowenta alebo Remington? Potrebuje fén s kefou alebo vám postačí "klasika"? Vyskúšať všetky možné fény by bola určite zábava, ale trvalo by to pomerne dlho. Snažili sme sa vám to trochu uľahčiť, preto sme vyskúšali viacero obľúbených modelov za vás. Prečitajte si naše recenzie, dúfame, že vám s výberom pomôžu.
Zásady správneho výberu fénu na vlasy
Predtým, ako sa dostaneme ku konkrétnym vlastnostiam a parametrom, máme pre vás pripravených niekoľko zásad, ktoré je pri výbere fénu dobré dodržiavať. Väčšinou sa človek riadi cenou a siahne po prvom féne, ktorý uvidí v regáli. Cena však nie je úplne smerodajná. Nie je na škodu vsadiť napríklad aj na overené značky.
- Určite si cenovú hladinu. Povedzme, či chcete kúpiť fén do 15, 25, 35 alebo 50 eur. Dnešná ponuka je naozaj bohatá a cena nie je vždy ukazovateľom kvality či spoľahlivosti.
- Ujasnite si účel fénu. Chcete klasický fén na domáce použitie, hľadáte šikovný fén na cestovanie, pracujete ako kaderníčka a chcete profesionálny fén? Pre ujasnenie je dobré si preštudovať funkcie, ktoré jednotlivé fény ponúkajú, aby ste vedeli, aké výhody majú jednotlivé modely.
- Všímajte si detaily. Rozmery, hmotnosť alebo dĺžka prívodného kábla. Neskôr vás tieto detaily môžu začať hnevať.
- Ak máte kučeravé vlasy, určite budete potrebovať fén s difuzérom.
- Odporúčaný príkon, a teda samotný výkon sušiča na vlasy by nemal byť menší ako 1 800 W. Dôležité je, aby mal fén dostatočný výkon pre rýchle a efektívne sušenie.
- Kvalitnému fénu by nemala chýbať funkcia regulácie nastavenia teploty vzduchu. Mnohé fény sú dokonca vybavené aj funkciou fúkania studeného vzduchu.
- Ionizátor zabraňuje tvorbe statickej elektriny pri fúkaní – sušení (odstávaniu) vlasov a zabezpečuje hebkosť a stabilizuje ich tvar. Ak si vlasy fénujete často, prípadne máte vlasy citlivé, krehké či lámavé, fén s ionizátorom by u vás doma nemal chýbať.
- Príslušenstvo, najčastejšie v podobe nadstavcov, ktoré určujú smer fúkania, starajú sa o tvarovanie vlasov. Populárne sú aj hrebeňové nadstavce, ktoré sa starajú o prečesanie vlasov už počas sušenia.
Základné kategórie fénov
Fény na vlasy môžeme v ponuke obchodov zaradiť do viacerých kategórií. Pri výbere fénu sa stretnete s rozmanitou ponukou a jednotlivé modely disponujú rôznymi parametrami.
Klasický fén – do domácnosti
Ide o cenovo najdostupnejšie fény, ktoré sú často vybavené ionizátorom i difúzerom. Dôležité je aj to, aby bolo možné regulovať rýchlosť fúkania vzduchu. V mnohých prípadoch sa môžete stretnúť aj s klasickým fénom, kde možno regulovať i teplotu vzduchu. Samozrejmosťou býva aj príslušenstvo.
Profesionálny fén
Kategória fénov, ktorá je pre náročnejších zákazníkov. Ich cena býva spravidla vyššia. Nechýbajú im v podstate žiadne funkcie, vrátane regulácie teploty či rýchlosti fúkania vzduchu. Prívodný kábel býva väčšinou dlhší. Vyznačujú sa i vysokým výkonom a niektoré modely sú určené pre kadernícke salóny. V porovnaní s domácim – klasickým fénom má teda ten profesionálny viac funkcií, no zároveň vyššiu cenu.
Cestovné fény
Už z názvu zrejme tušíte, že pôjde o fény určené na cestovanie. Ich charakteristickou črtou sú hlavne ich skladné rozmery a nízka hmotnosť. Logicky teda zaberajú menej miesta a zmestia sa do cestovnej tašky alebo cestovného kufra. Majú menej funkcií a menší výkon. Vhodné sú však napríklad aj pri navštevovaní plavárne či posilňovne, kedy si ich so sebou môžete nosiť a využiť ich na usušenie vlasov.
Špecifickou kategóriou sú kulmofény, ktoré kombinujú vlastnosti kulmy a fénu. Vybavené sú kefou na vlasy, za pomoci ktorej vlasy pri sušení rozčesávate a dodávate im okamžite potrebný objem.
Najlepšie kulmy na vlasy 2024 – recenzie, test, porovnanie
V našom rebríčku nájdete najlepšie kulmy a kulmofény, ktoré sú momentálne na trhu k dispozícii. Zozbierali sme výsledky testov, hodnotenia a recenzie, všetko sme spojili a takýto je výsledok. Najprv si ale povedzme, aký je rozdiel medzi kulmou a kulmofénom a ako si správnu kulmu či kulmofén vybrať. Potom si povieme, ako dopadol test a ktoré kulmy sú pre tento rok najlepšie.... Prečítať článok
Cenové rozhranie
Musíme skonštatovať, že fény na vlasy nepatria medzi spotrebiče, ktoré by vašu peňaženku fatálne zaťažili. Ak si žiadate profesionálny model so všetkými funkciami, priplatíte si. Kvalitný fén na vlasy si však dokážete obstarať už za niekoľko desiatok eur.
Najlacnejšie fény kúpite aj do 15 eur. Určite však neočakávajte žiadnu prelomovú kvalitu. Za túto cenu kúpite jednoduchšie klasické fény na domáce použitie, prípadne cestovné fény. Regulácia rýchlosti fúkania, nastavenie či difúzer však sú aj v tejto kategórii.
Od 15 do 40 eur už kúpite klasický fén pre každodenné používanie v domácnosti s väčším výkonom – príkonom. Narastá aj množstvo funkcií, nechýba napríklad ionizátor, difuzér alebo možnosť nastavovať teplotu a regulovať rýchlosť fúkania. Nechýba ani ďalšie príslušenstvo.
Ak sa prehupneme cez hranicu 40 eur, zamerať sa môžeme na profesionálne fény, ktoré majú porovnateľné množstvo funkcií, využívajú však často efektívnejšie technológie. Cena sa však pohybuje aj na hranici sto eur. Ide často o modely využívané profesionálnymi salónmi a podobne. Mnohé majú keramický povrch a sú mimoriadne tiché.
Príkon – výkon fénu na vlasy
Tento parameter zohráva veľmi dôležitú úlohu. Určuje totiž výkon motora fénu na vlasy. Väčší príkon značí, že fén dokáže vyprodukovať silnejší prúd teplého vzduchu. Tým pádom je sušenie rýchlejšie. Odporúčame fén s výkonom minimálne 1800 wattov. Menší výkon nemusí byť práve šťastnou voľbou. Možno v prípade menších cestovných fénov. Maximálny príkon sa pohybuje okolo 2 200 – 2 600 wattov. Je dobré, ak je na elektromotor výrobcom garantovaná záruka niekoľkých rokov.
Hmotnosť a rozmery fénu
Samotná hmotnosť závisí od použitých materiálov a taktiež rozmerov sušiča na vlasy. Ak máte dlhé vlasy a sušíte si ich pomerne dlho, povedzme 5-10 minút, oceníte fén s nízkou hmotnosťou a dobrým ergonomickým úchopom. Vyššia hmotnosť môže byť, predovšetkým pre dámy, menej komfortná. Najnižšiu hmotnosť majú práve profesionálne fény. Použité sú kvalitné a ľahké plasty odolné voči vysokej teploty. Vnútorné steny aj lacnejších fénov bývajú pokryté turmalínom (minerál), ktorý zabezpečuje, že vlasy následne neelektrizujú.
Dĺžka napájacieho kábla
Možno detail a možno nie. Krátky kábel dokáže často pohnevať. Ak máte zástrčku priamo pri zrkadle, nie je to problém, no v prípade, že je zástrčka od zrkadla ďalej, dlhší prívodný kábel poteší. Odporúčame preto prívodný kábel s dĺžkou aspoň 1,8 metra. Najdlhšie káble majú od 2,5 po 3 metre. Ak sa chcete vyhnúť zalomenému káblu, určite odporúčame model s otočným kĺbom, kde je kábel napojený na fén.
Funkcie a ďalšie príslušenstvo
- Ionizácia – fén s ionizátorom dnes nie je žiadnym unikátom. Vybavené ním bývajú často aj tie najlacnejšie modely. Ionizátor sa stará o to, že z vlasov odstraňuje vlhkosť a zabraňuje tak ich elektrizovaniu. Dodáva im lesk a hebkosť. Prístroj vytvára záporne nabité ióny, ktoré neutralizujú kladne nabité častice a vlasy sú tak rovnejšie a sušenie je efektívnejšie.
- Difúzer – ak máte kučeravé vlasy, difúzer je v podstate príslušenstvom, ktorého úlohou je dodať vlasom objem a podporiť vlnenie, aby boli kučery plné a prirodzené.
- Regulácia rýchlosti vzduchu – rýchlosť prúdenia vzduchu je pri sušení veľmi dôležitá. Nastaviť si rýchlosť fúkania súvisí aj s nastavením teploty vzduchu. Ideálne je, ak má fén aspoň tri rýchlosti fúkania.
- Regulácia teploty vzduchu – nastavenie teploty vzduchu je skvelou funkciou a odporúčame, aby ju váš fén určite mal. Dôležité je to z hľadiska šetrnosti k vašim vlasom. Príliš vysoká teplota vlasy poškodzuje. Bežne je možné nastaviť teplotu v troch či štyroch úrovniach. Najmodernejšie fény majú dokonca LED displej, kde zobrazujú hodnotu teploty vzduchu. Pri tvarovaní účesu oceníte aj možnosť fúkania studeného vzduchu.
- Tepelná poistka – ide o bezpečnostný prvok, ktorým býva vybavený aj ten najlacnejší fén. Poistka sa stará o prevádzkovú teplotu fénu v prípade, že sa motor prehreje. Poistka sa vtedy postará o vypnutie fénu a nebude možné fén použiť, až kým fén nevychladne.
- Príslušenstvo – najčastejšie ide o cestovnú tašku a rôzne nadstavce. Napríklad tvarovaciu koncovku či hrebeňový nadstavec slúžiaci na prečesanie vlasov. Tvarovací nadstavec pre zmenu tvaru a šírku dýzy, cez ktorú vzduch prúdi.
Obľúbené značky
Sencor
Japonský výrobca má v tomto segmente pomerne bohaté zastúpenie. Ponúka modely vo vyššej i nižšej cenovej kategórii. Jeho produkty sú veľmi rozšírené a medzi zákazníkmi pomerne obľúbené.
Remington
Značka Remington sa radí medzi svetovú špičku v oblasti elektroniky určenej na pre starostlivosť o vlasy. Inak to nie je ani v segmente fénov na vlasy. Značka ponúka rokmi overenú kvalitu, s ktorou je spokojná drvivá väčšina zákazníkov.
Rowenta
Tradičný nemecký výrobca je orientovaný práve na elektroniku, ktorá je zameraná na starostlivosť o vlasy. Okrem fénov na vlasy má širokú ponuku aj v oblasti epilátorov, kuliem, žehličiek na vlasy a iných produktov vysokej kvality.
Philips
Je známou holandskou firmou, ktorá je na trhu už takmer 130 rokov. Za toto obdobie sa výrobca elektroniky vypracoval medzi elitu. Spotrebná elektronika, medzi ktorú sa radia i fény na vlasy, je príznačná modernými technológiami a vysokou kvalitou.
Valera
Ide o švajčiarsku spoločnosť, ktorá na slovenskom trhu nie je až taká rozšírená. Zameriava sa však výhradne na elektroniku, ktorá je určená pre starostlivosť o vlasy. Valera je príznačná modernými technológiami. Často ide o profesionálne fény na vlasy.
BaByliss
Sa stáva pomerne obľúbenou značkou, ktorá sa zaoberá prístrojmi určeným na starostlivosť o krásu a aj o vlasy. Založená bola vo Francúzsku. Využíva sa v profesionálnych kaderníckych salónoch a postupne sa snaží presadiť aj na trhu pre bežného spotrebiteľa.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Pri výbere fénu si treba uvedomiť, či ho chcete používať iba na sušenie vlasov alebo aj na tvarovanie účesu. Ak cestujete často, tak je dôležitá aj jeho hmotnosť a veľkosť. Parametre sú pri výbere veľmi nápomocné, nie vždy vám však pomôžu na 100 %. Ohľadom fénov máte stále množstvo otázok. Pokúsime sa vám na ne odpovedať na tomto mieste. Ak je ešte niečo, čo vás zaujíma, napíšte nám do komentárov pod článkom.
Je pri výbere fénu dôležitá šírka a tvar dýzy?
Aká hmotnosť je pri féne ideálna?
Treba fén nejakým spôsobom čistiť?
Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné
Dátum poslednej aktualizácie: 23.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Podľa môjho názoru tu patrí aj Freylish. Super cena, má taktiež iónovú technológiu, nádstavec a dá sa dokúpiť aj difúzer. Nádstavce má na magnet, čiže veľmi jednoduché na používanie. A je mega krááááásny, ľahký a vlásky mám vysušené fakt, že zachvíľku.
Philips BHC010/10 má dobrý pomer ceny a výkonu a pôsobí kvalitne. Je malý a dobre skladovateľný, ale studený vzduch je príliš teplý, nie je úplne studený. A na vyššom výkone nie je možnosť studeného vzduchu vôbec. Vlasy vysuší veľmi dobre. Ak vám neprekáža ten chýbajúci studený vzduch, budete spokojní. Cena je výborná.
Rowenta CV1622F0 je ľahký a kompaktný fén, ktorý veľmi rýchlo usuší vlasy. Cena je nastavená veľmi priaznivo a výkon 2000 W je naozaj silný. Sú tu len dve rýchlosti a dve teploty, ale to úplne stačí. Plusom je možnosť fúkania studeného vzduchu pre fixáciu účesu aj pútko na zavesenie fénu. Myslím, že napriek nízkej cene, fén dokáže uspokojiť aj náročnejších používateľov.
Fén Remington D5219 spĺňa svoj účel, má tri nadstavce a nastaviteľnú teplotu aj intenzitu. Vlasy dokáže vysušiť veľmi rýchlo aj pri slabšej teplote. Fén od tejto značky som mala aj v minulosti a bola som s ním spokojná. Chod je tichý, má difúzer a kompaktné rozmery. Som spokojná, uvidím, aká bude jeho životnosť.
Fén Valera 584.01 je po všetkých stránkach kvalitný a splnil moje očakávania. Pracuje spoľahlivo, vlasy mám raz dva suché a navyše pekne vyzerá. Za maličké mínus považujem, že je troška ťažší a problém je v uchytení plastového nadstavca na hrabanie vo vlasoch (difúzer), ktorý až tak dobre nedrží na svojom mieste a často sa uvoľňuje.
Spoľahlivý fén je Valera, ktorý funguje ako má a jediný problém vnímam v uchytení plastového nadstavca, ktorý príliš dobre nedrží a často sa uvoľňuje. Fén je to však fajn, vlasy dokáže vysušiť rýchlo a kvalitne.
Dobrý deň,
odporúčame fén s nastavením rýchlosti a teploty (vrátane studeného vzduchu), takýmito vlastnosťami sa vyznačujú predovšetkým profesionálne stroje. Vhodnou voľbou by mohli byť fény Remington či Philips.
Poprosila by som keby ste mi poradili mam jemne vlasy a dost sa mi lámu keby ste mi poradili aky je vhodný fén na takyto druh vlasov v cene do 40 €.Ďakujem a prajem pekný deň
Do kategórie od 15 do 40e spada aj moj fen mam a je na sušenie hustých vlasov ako stvorený a dokonca cca za 15 minút mám úplne suché a upravené vlasy že môžem do práce