Najlepšie externé disky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Koľkokrát ste si už povedali, že ste na niečo zabudli alebo si na to neviete spomenúť? Výhodou počítača je, že ak sa mu pamäť minie, externý disk sa postará o to, že nedostatočnou pamäťou trpieť určite nebude. Počítač pracuje s množstvom dát a nároky na úložný priestor narastajú viac a viac. Často je problém, že zabudovaný harddisk, jednoducho, nestačí. Práve vtedy prichádzajú na rad externé harddisky, ktoré jeho pamäť znásobia.

Ako vybrať externý disk?

Počítačové hry, fotografie, hudba, videá, aplikácie či rôzne súbory a programy od výmyslu sveta. Počítač či notebook si toho musí „pamätať“ naozaj veľa, a preto je prirodzené, že veľký ukladací priestor je nutnosťou. Ak vám hrozí, že integrovaný harddisk už toho viac nezvládne uložiť, logickou voľbou sú externé HDD alebo SSD disky.

Najdôležitejším údajom je rozhodne kapacita externého harddisku, no je ešte niekoľko ďalších parametrov, ktoré o kvalite samotného produktu veľa napovedia. Aj externé harddisky majú svoje špeciálne funkcie a parametre, disponujú istou rýchlosťou prenosu dát a majú aj svoje osobitné kategórie. Pre niektorých je rozhodujúca i veľkosť disku z hľadiska kompaktnosti, no a zabúdať nesmieme ani na ekonomické hľadisko a cenu externého disku.

Najlepšie externé disky

Názov Hodnotenie Detail
WD Elements Portable 2TB   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
WD Elements Desktop 10 TB   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Kingston XS1000/1TB   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Surefire GX3 512 GB   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Samsung T7 Shield 2 TB   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Externé disky – recenzie

Externý disk, či už 500 GB, 1, 2, 4 alebo 6 TB, je skvelou možnosťou, ako si uložiť seriáy, filmy, fotografie či dokumenty. Nebudú zaberať miesto v počítači a vy budete mať istotu, že sa vám nikde nestratia. Externý hard disk Samsung, Verbatim, ADATA či WD Elements? SSD alebo HDD? Možností je mnoho, vyskúšať všetky disky, samozrejme, nie je možné. Pripravili sme pre vás recenzie niekoľkých obľúbených modelov. Dúfame, že vám s výberom pomôžu. O svoje osobné skúsenosti s týmito či ďalšími modelmi sa môžete podeliť v komentároch pod článkom.

HDD disk vs SSD disk

Každý počítač operuje s určitou kapacitou, a teda s úložným  priestorom, ktorý využíva na ukladanie rôznych druhov dát. Klasický harddisk integrovaný v počítači nemožno vypojiť. Jeho kapacita je daná a nemožno ju nijakým spôsobom zväčšiť priamo na zabudovanom disku. Externý disk má tú schopnosť, že po pripojení cez USB výstup vášho počítača ho možno pripojiť a k vnútornej pamäti pridáte aj pamäť externého harddisku. Nie je však harddisk ako harddisk.

Na trhu existujú externé HDD a SSD disky, ktoré sa od seba vo výraznej miere odlišujú. HDD funguje podobne ako väčšina klasických zabudovaných harddiskov v počítačoch. Majú v sebe pohyblivé súčiastky a umožňujú nekonečný (do určitého objemu) počet dátových zápisov. Prenosová rýchlosť dát je však oproti SSD nižšia. Je tu však riziko, že pohyblivé súčiastky sa môžu pri častom používaní poškodiť. Tým, že obsahujú viac súčiastok, sú aj väčšie a mechanické súčiastky sa pohybujú, čo značí, že citlivé ucho bude počuť ako pracujú.

SSD alebo HDD externý disk?

Naproti tomu sú tu SSD externé disky. Tie sú mnohokrát kompaktnejšie, úplne tiché a čo predovšetkým, rýchlosť prenosu dát je oproti HDD diskom vyššia, a to citeľne. Pri prechode z HDD na SSD disk si tento rozdiel všimnete okamžite a hneď by ste menili. SSD disky sú takisto menej náchylné na mechanické poškodenie, keďže neobsahujú v sebe žiadne pohyblivé súčiastky. Počet dátových zápisov dnes nie je nijak výrazne obmedzený. Čo však môže odradiť, je rozhodne vyššia cena externých SSD diskov.

Kapacita externého harddisku

Čím väčšia, tým lepšie. V tomto prípade to platí doslova. Objem úložného priestoru externého disku je pri výbere najdôležitejšou informáciou, ktorá pri nákupe zohráva rolu. Dnes nie je problém zohnať externé harddisky, ktoré majú kapacitu úložiska od 128 GB až po 5 TB. Samozrejme, zoženiete i viac, no z hľadiska používateľa viac, zrejme, ani nevyužijete.

Aj veľká kapacita externého disku však prináša väčšie riziká. Nevýhodou je predovšetkým, že ak zaplníte disky s veľkým objemom, povedzme, do polovice, načítavanie údajov trvá dlhšie. Ide totiž o to, že harddisk načítava všetky uložené dáta a nielen tie, ktoré chcete zobraziť. Ak ste si teda istí, že nevyužijete kapacitu disku 1 TB naplno, stačí sa možno obzrieť po 500 GB alebo 750 GB verzii. Zároveň možno pár desiatok eur ušetríte.

Rýchlosť prenosu dát

Ako sme už vyššie spomínali, doménou SSD diskov je práve to, že nie sú obmedzené rýchlosťou prenosu dát a oproti HDD diskom sú vždy rýchlejšie. Avšak, rýchlosť prenosu dát môže byť ovplyvnená aj rozhraním, resp. konektivitou externého disku.

Pri externých diskoch je rozhodújuca rýchlosť prenosu dát

Ak sa rozhodnete zálohovať váš počítač, či už z hľadiska bezpečnosti, prevencie alebo potrebujete disk, jednoducho, zálohovať, oceníte, že rýchlosť prenosu dát je vyššia. Rádovo totiž budete na externý disk ukladať stovky gigabajtov. V tom prípade sa zamerajte na to, aby váš pevný disk disponoval najnovším 3.0 USB rozhraním a rozhraním, ktoré má aj váš počítač.

Lacnejšie harddisky využívajú ešte USB rozhranie 2.0, ktoré je pomalšie a súbory sa teda na disk ukladajú nižšou rýchlosťou, záloha teda trvá dlhšie. Podmienkou je však aj to, aby USB portom (2.0, 3.0) disponoval aj váš počítač. Iba v takom prípade je zabezpečená kompatibilita. Najrýchlejším USB rozhraním je tzv. Thunderbolt. Avšak, ním disponuje len málo počítačov (zvyčajne Mac) a takisto málo externých harddiskov. Navyše sú omnoho drahšie.

Kompaktnosť

Externý disk je zvyčajne tým zariadením, ktoré má vo zvyku používateľ prenášať, pretože na ňom má potrebné súbory alebo programy, ktoré bude používať inde. Aj preto sa veľké množstvo zákazníkov orientuje na to, aby boli externé disky kompaktné a ľahké. To je práve výhoda spomínaných externých SSD diskov, ktoré neobsahujú žiadne mechanické – pohyblivé súčiastky a tým pádom si výrobca môže dovoliť ich rozmery skresať. Pri výbere sa teda oplatí pozerať aj na hmotnosť samotného disku nech so sebou nenosíte tehlu.

SSD externé disky sú kompaktné

Koľko stojí externý disk?

Rozhodovanie medzi SSD alebo HDD externým diskom je z pohľadu používateľa v podstate jednoznačné. SSD disk je kompaktnejší, rýchlejší a bezpečnejší. Avšak, podstatne drahší. Za bleskový prenos dát, rýchle načítavanie a rýchly štart operačného systému si, jednoducho, priplatíte. Nezáleží na tom, či na disku budete mať počítačové hry, fotky, videá alebo iné programové vybavenie, SSD disk je lepšou, no drahšou voľbou.

Ak je reč o kvalitných externých HDD diskoch, určite sa nespoliehajte na nákup lacných externých harddiskov z Číny, ktoré toho neuložia viac, ako si vy zapamätáte. V prípade lacných externých diskov môžete doplatiť nielen na nekvalitné mechanické súčiastky, ale aj samotné vyhotovenie. Pri externých HDD diskoch sa zamerajte aj na USB rozhranie 3.0. Určite sa oplatí orientovať na overené značky, ktoré sú renomovanými výrobcami externých diskov, ako ADATA, Samsung (Maxtor), Western Digital či Seagate.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Externý disk, ako ste sa presvedčili aj z nášho článku, má svoje opodstatnenie v každej domácnosti s počítačom. Jeho výber je, ak postupujete podľa parametrov, pomerne nenáročný. Aj napriek tomu máte ohľadom externých diskov ďalšie otázky. Na tie najčastejšie sme sa rozhodli odpovedať. Nejde o konečný zoznam, ak potrebujete vedieť ešte niečo, napíšte nám do komentárov pod článkom. Odpovieme čo najskôr.

Môj počítač má len USB 3.0 porty. Dá sa k nemu pripojiť disk, ktorý má USB 2.0?

Keďže je USB 3.0 spätne kompatibilné, bude pripojenie s USB 2.0 diskom určite fungovať. Platí to aj naopak. Treba však myslieť na to, že rýchlosť bude taká vysoká, ako maximálna rýchlosť USB 2.0.

Umožňuje externý disk zakryptovanie dát, aby nedošlo k ich prípadnej krádeži?

Áno, zakryptovanie dát je pomerne jednoduchý proces. Súčasťou Windows 7, 8 a 10 je program BitLocker, ktorý umožňuje zaheslovať disk. Treba si vybrať heslo, zvoliť spôsob, akým bude uložené, a povoliť kryptovanie.

Dá sa externý disk využiť ako hlavný disk počítača?

Externý disk môžete, v prípade, že naň nainštalujete operačný systém, nastaviť ako hlavný disk tak, aby z neho počítač automaticky systém načítal. Dokonca to má svoje výhody. Nielenže získate väčšiu kapacitu počítača, ale v prípade, že vám počítač prestane fungovať, všetky dáta, programy aj operačný systém máte na pevnom disku.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 24.04.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/07/2022 15:50
Moimir

Western Digital Elements Portable 2TB je spoľahlivý externý disk. Cena je priaznivá vzhľadom na kapacitu a to, že ide o renomovaného výrobcu. Páči sa mi rýchlosť zápisu aj odolnosť použitých materiálov. Rozhranie je USB 3.0. Výhodou je hmotnosť, ktorá nie je až tak veľká. S výberom som spokojný.

07/10/2021 19:52
Michael B.

Zatiaľ šliape veľmi dobre Samsung Portable SSD T7 2 TB, ale mám ho len zopár týždňov. Páči sa mi veľkosť, farba, cena aj rýchlosť. Maximálna rýchlosť na iMacu 2020 - pripojenie z USB-C do USB-C - je 800 MB/s, čo je veľmi slušné. Plusom je aj odolné prevedenie.

20/09/2021 16:22
Dávid H.

Používam externý disk ADATA HD710P 4TB, ktorý bol síce drahší, ale má skvelú kapacitu. Zatiaľ funguje perfektne, je rýchly a páči sa mi, že je obalený gumou, čiže by mu nemala vadiť ani voda. Vodotesnosť som však zatiaľ neskúšal. :-) Disk je troška väčší, zrejme kvôli vrstve gumy, čím je aj LED dióda „utopená“ a nie je ju až tak zreteľne vidieť. Oceňujem spoľahlivosť, odolné prevedenie, kompatibilitu s rôznymi operačnými systémami aj zariadeniami. Skvele je vyriešený systém na uchytenie káblika, vďaka ktorému ho nikdy nestratím. Disk je od výroby naformátovaný na FAT32, ale odporúčam ho hneď naformátovať na NTFS, pretože FAT32 obmedzuje kapacitu. Disk má skvelú rýchlosť zápisu aj čítania a vyzdvihujem, že nie je potrebné externé napájanie. Kapacita mi bohato postačuje, aby som sem mohol uložiť všetky potrebné dáta. Disk by mal byť odolný aj proti pádom, čo je ďalšie plus navyše. Dúfam, že naďalej mi bude šliapať ako hodinky.

16/09/2021 10:24
Zdenko G.

Už dlhšiu dobu používam externý disk Verbatim Store 'n' Go 1TB a som s ním spokojný, pretože funguje bezproblémovo. Cena bola prijateľná a veľkosť disku je tiež fajn. Zmestí sa mi sem všetko potrebné. Páči sa mi, že disk obsahuje aj softvér na zálohovanie a rýchlosť zápisu je perfektná. Dizajn je atraktívny, nepôsobí rušivo a za najväčšie plus považujem kompatibilitu naprieč operačnými systémami, nevynímajúc ani starý Windows XP. Návod je v slovenčine, no jednotlivé pokyny v angličtine, nie je to však nič strašné. Stačia vám základy AJ, alebo troška zapojiť rozum. :-) Disk je spoľahlivý, súbory sú prenesené raz dva. Okrem pripojeniu k počítaču alebo notebooku ho môžete využívať napríklad aj pre nahrávanie z televízora cez set-top-box. Tento disk je presne to, čo som chcel. Zmestí sa sem kopa fotografií, filmov, pesničiek, dokumentov atď.

08/09/2020 16:19
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
simulátor môžete mať bez problémov nainštalovaný aj na SSD disku. Keďže prenosová rýchlosť týchto diskov je vyššia, malo by to pozitívne ovplyvniť aj kvalitu hrania.

07/09/2020 12:38
Petr Zouhar

Chcem sa len spýtať, či na externom SSD disku pripojenom k PC môžem bez problémov mať nainštalovaný súčasný najnovší Flight simulátor FS2020? Bude to kvalitnejšie než na pevnom disku HDD v PC?

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok