Najlepšie ergonomické nosiče pre deti – recenzie. Manduca, Liliputi, Rischino alebo Ergobaby

Nosenie detí v nosičoch si mnohé mamičky i oteckovia obľúbili, pretože sú pri ňom v tesnom kontakte s dieťaťom, čo utužuje ich vzájomný vzťah a v deťoch vyvoláva pocit bezpečia. Vďaka nim sa s dieťaťom dostanete aj na miesta neprístupné pre kočíky a môžete byť spolu aj pri rôznych každodenných činnostiach.

Ergonomický nosič

Ak aj vy uvažujete o nosení dieťaťa, dáme vám rady, ako si vybrať vhodný nosič, ktorý bude pre vás i vaše dieťa pohodlný, či už sa narodilo pred pár týždňami alebo pred niekoľkými mesiacmi.

Najlepšie ergonomické nosiče

Názov Hodnotenie Detail
Rischino flexible Sky   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Tula Baby Free-to-Grow   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Kinderkraft NINO   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Infantino Flip Advanced   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
MoMi Collet   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Najdôležitejšia je ergonómia

Dobrý nosič by mal rešpektovať anatómiu detského telíčka a umožniť mu prirodzený vývoj. Správne nosenie v nosiči preto môžeme zhrnúť do niekoľkých pravidiel:

  • Nohy – mali by tvoriť tvar písmena M, teda nie visieť voľne dolu. Látka nosiča preto musí dieťaťu siahať až takmer ku kolenu. Tak bude zabezpečená dostatočná opora pre bedrové kĺby.
  • Chrbát – musí byť mierne zaoblený. Táto poloha je pre dieťa prirodzená, týmto spôsobom bolo uložené i v maternici pred narodením.
  • Hlava – pri deťoch, ktoré ešte neudržia hlavu rovno, by mal byť nosič vybavený kapucňou, ktorá hlavu zafixuje. Tá potom nebude dieťaťu padať a to si nebude namáhať svaly na krku.

Ergonomický nosič na nosenie dieťaťa

Typy nosičov

  • Šatky – môžu byť z pevných i elastických materiálov. Šatkový nosič vyzerá na prvý pohľad jednoducho, aby bol pre dieťa pohodlný a neovplyvňoval negatívne jeho zdravie, musíte ho správne uviazať. Jeho použitie teda vyžaduje trochu cviku – ideálne je, ak sa o ňom poradíte so skúsenejšími mamičkami (či oteckami). Elastické šatky sú vhodné pre novorodencov, pre staršie deti siahnite po pevných šatkách.
  • Ergonomické nosiče – hovorí sa im aj ergo nosiče. Dokážu sa prispôsobiť prirodzenému zaguľateniu detskej chrbtice a podporujú správne uloženie bedrových kĺbov. Taktiež poskytujú oporu hlavičke dieťaťa. Sú vybavené ramennými popruhmi a často aj bedrovým pásom na spevnenie vášho drieku, takže sa s nimi budete cítiť pohodlne i vy. Niektoré modely sú vhodné dokonca pre novorodencov, daňou za ich prepracovaný dizajn je často vyššia cena než pri iných typoch nosičov.
  • Turistické nosiče – pomocou nich nosíte dieťa na chrbte v pevnej sedačke, ktorej poloha je v tých lepších modeloch nastaviteľná. Na rozdiel od ergo nosiča v ňom teda dieťa nevisí, na niektorých nájdete dokonca strmene na nohy. Mali by byť skonštruované tak, aby boli pevné, stabilné a dieťa z nich nevypadlo ani pri miernych náklonoch počas chôdze do kopca či z kopca. Sú spravidla vhodné pre deti od pol roka či 9 mesiacov, nosnosť sa pohybuje v rozmedzí 15 – 22 kg. Nájdete na nich aj doplnky na ochranu pred dažďom, slnkom a pod.
  • Baby vaky – sú vhodné prevažne pre novorodencov a menšie deti. Bäbátko v ňom leží, musíte ho však do vaku vedieť správne uložiť, aby sa cítilo pohodlne a vak ho netlačil. Nevýhodou baby vaku je, že je prehodený iba cez jediné rameno, čo pre vás pravdepodobne nebude príliš pohodlné. Ak máte problémy s chrbticou, asi to pre vás nebude ideálne riešenie.
  • Klokanky – vzhľadom sa podobajú na ergo nosiče, na rozdiel od ostatných typov nosičov je v nich dieťa uložené tvárou od vás – smerom vpred. Dieťa potom môže pociťovať strach z neznámeho okolia, keďže s vami nebude v tesnom kontakte. Deti v klokanke nemajú správnu polohu chrbtice a nohy im visia voľne dolu, čo nie je dobré pre zdravý vývoj bedrových kĺbov. Klokanka pre deti teda rozhodne nie je dobrá a mali by ste radšej siahnuť po inom type nosiča.

Vyberte si ten správny ergo nosič

Ergo nosiče predstavujú najlepšiu voľbu spomedzi všetkých typov nosičov na každodenné nosenie. Môžeme ich rozdeliť podľa niekoľkých kritérií. 

Na tzv. prackových nosičoch si musíte nastaviť dĺžku popruhov vopred, následne zacvaknete pracku na bedrách a na chrbte. Nosič si môžete nasadiť s popruhmi rovno ako batoh, prípadne popruhy prekrížiť pre zaistenie lepšej stability.

Ergo nosič

Prackové nosiče ďalej môžeme rozdeliť podľa prispôsobiteľnosti:

  • Nerastúce prackové nosiče – výrobcovia ich prispôsobujú konkrétnej veľkosti dieťaťa. Hoci disponujú môžnosťou nastavenia, ich veľkosť môžete prispôsobiť iba v malom rozsahu. Malé nerastúce nosiče mávajú nosnosť do 7 kg, medzi tými väčšími nájdete modely pre deti s vekom 1 – 2,5 roka.
  • Rastúce prackové nosiče – môžete ich prispôsobiť veľkosti dieťaťa v pomerne veľkom rozsahu. V prípade, že nosič disponuje tzv. novorodeneckou vložkou, môžete v ňom nosiť dieťa už od narodenia (túto vložku môžete aj prikúpiť). Najpevnejšie modely môžu mať nosnosť až 20 kg. Vďaka prispôsobiteľnosti nosiča vám pravdepodobne postačí jediný rastúci ergonomický nosič pre všetky fázy rastu dieťaťa, počas ktorých ho budete chcieť nosiť.

Ďalšou alternatívou sú tzv. bezprackové nosiče, ktoré tvoria medzistupeň medzi šatkou a prackovým nosičom. Upevňujú sa uväzovaním a nedisponujú nastaviteľnými popruhmi, takže si ich dĺžku musíte nastaviť už pri uväzovaní.

Kombinované nosiče majú bedrový pás zapínateľný na pracku, no ramenné popruhy sa upevňujú uväzovaním, takže sú opäť kompromisom medzi šatkou a prackovým nosičom.

Ďalšie parametre a funkcie ergonomických nosičov

  • Bezpečnosť – dobrý nosič by mal disponovať zabezpečením proti vypadnutiu dieťaťa, prípadne proti prudkému záklonu hlavy, keď dieťa náhle zaspí. Bezpečnosť tiež zvyšuje poistka na prackách, ktorá zabráni úplnému uvoľneniu popruhov v prípade náhodného rozopnutia pracky.
  • Nosnosť – mnohí výrobcovia udávajú pri nosičoch odporúčaný vek, pre istotu si vždy všímajte aj max. nosnosť – ide totiž o bezpečnosť dieťaťa. Nosnosť sa môže líšiť v závislosti od vyhotovenia, ale aj od použitého materiálu.

Pri výbere nosiča je dôležitá jeho nosnosť

  • Materiál – myslite na to, že s nosičom bude dennodenne v kontakte citlivá detská pokožka. Materiál teda musí byť bezpodmienečne zdraviu neškodný. To si môžete preveriť podľa certifikátov daného modelu. Väčšina u nás predávaných nosičov túto podmienku spĺňa, problém môže nastať pri veľmi lacných modeloch objednaných z Číny (v tomto prípade sa naozaj neoplatí šetriť). Taktiež si preverte, či nosič nie je vybavený časťami, ktoré by mohlo dieťa zhltnúť, prípadne ostrými časťami, o ktoré by sa mohlo poškriabať či porezať.
  • Poloha nosenia – niektoré ergo nosiče vám umožnia dieťa nosiť nielen v polohe na hrudníku, ale tiež na chrbte či na boku. Vďaka tomu nebudete vaše telo neustále zaťažovať rovnakým spôsobom a pri nosení sa rýchlo neunavíte.
  • Frekvencia nosenia – nie všetky modely nosičov sú dostatočne pohodlné, aby ste ich používali dlhodobo. Pri výbere sa teda presvedčte, či výrobca daný model odporúča na príležitostné alebo na dlhodobé nosenie
  • Rozmery a hmotnosť – ak často cestujete, mali by ste si vybrať nosič, ktorý nezaberie veľa miesta v batožine.
  • Možnosť dojčenia – niektoré modely nosičov vám umožnia aj diskrétne dojčenie dieťaťa v spoločnosti či na verejnosti.

Obľúbené značky a ceny

Najlacnejšie ergo nosiče kúpite už za cenu pod 30 eur, ide o tzv. nerastúce modely, ktoré nie sú prispôsobiteľné. Rastúce nosiče začínajú na cenách cca 50 eur, najkvalitnejšie modely, ktoré sú pohodlné a určené aj na dlhodobé nosenie vás vyjdú na vyše 100 eur.

Obľúbené sú napr. Liliputi nosiče (slovenská značka), z tých zahraničných sú to nosiče Chicco, Snugli, Deuter, Inglesina či Corazon.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Chcete byť v tesnom kontakte so svojím dieťaťom, ale chcete to robiť správne? Ergonomický nošič je presne to, čo potrebuje. Otázky ohľadom jeho výberu nám zasielate mailom a do komentárov. Rozhodli sme sa na tie najčastejšie z nich odpovedať. Ak by ste potrebovali vedieť ešte niečo, pokojne nám napíšte do komentárov pod článkom. Odpovieme čo najskôr.

Čo všetko musí spĺňať ergonomický nosič?

Ergonomický nosič by mal rešpektovať nielen anatómiu tela dieťaťa, ale aj anatómiu tela nositeľa. Nosič musí rovnomerne rozkladať váhu dieťaťa, aby nositeľa nebolel chrbát a pri nosení sa cítil pohodlne.

Aké je správne podsadenie v nosiči?

Pri ergonomickom nosení je dôležité, ay boli kolená dieťaťa mierne vyššie ako zadok. V tejto polohe vytvárajú tvar písmena M. Podsadenie je viac viditeľné u detí do 9 mesiacov.

Podľa čoho zistím, že ide o ergonomický nosič?

Okrem toho, v akej polohe je dieťa umiestnené, to zistíte aj podľa toho, či nosič poskytuje možnosť nosiť dieťa tvárou vpred (ergonomické nosiče to neumožňujú). V neergonomickom nosiči dieťa nemá podopretú hlavičku a jeho poloha pôsobí neprirodzene.

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 29.03.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 23.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

20/12/2021 16:01
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
áno tento nosič je označovaný ako ergonomický, čomu napovedá aj jeho názov. Má ergonomickú konštrukciu sedadla a dieťa v ňom sedí v ergonomickom spead-drepe.

16/12/2021 09:11
Kristína Lachová

Dobrý deň prajem chcem sa opýtať na nosič ergobaby omni 360? Je ergonomicky lebo som citala všelijaké recenzie. Ďakujem

04/10/2021 10:06
Erika

Nosič je pre mňa skvelá náhrada za kočík pre cesty do terénu. Mám Tula Toddler Playdate a je to pohodlné pre mňa aj moje dieťa. Na žiadne nevýhody som neprišla a odporúčam ho aj ostatným mamičkám.

09/08/2021 07:07
Andrea

Dobrý deň, nie, daný nosič je vhodný iba na nosenie spredu, na nosenie na chrbte sa nedá použiť.

04/08/2021 23:14
Veronika Joščáková

Pozdravujem. Nižšie spomínaný nosič je vhodný aj na nosenie na chrbte ?
Ďakujem za odpoveď

13/04/2021 13:45
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň, vzhľadom na to, že nosič spĺňa najnovšie európske bezpečnostné normy, dieťa v ňom môžete nosiť čelom i chrbtom k sebe, má tvarovaný bedrový pás s atestovanou sponou s poistkou a mäkké popruhy, môžeme ho odporučiť.

13/04/2021 12:55
Ľubica Virgalová

Dobry den chcela by som sa opytat ci je vhodny nosic Womar Zaffiro Care.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok