Najlepšie elektrocentrály 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
Generátor, resp. elektrocentrála je dnes v praxi bežne používaným zariadením. Samozrejme, spravidla na miestach, kde nie je prístup k zdroju elektrickej energie, a teda elektrickej sieti. Takisto sú vhodné aj v prípade, že chcete mať v zálohe záložný zdroj elektrickej energie.
Slúžiť môžu na poháňanie domácich spotrebičov, pracovného náradia, osvetlenia, kúrenia alebo iných elektrospotrebičov. Svoje využitie si nájdu napríklad v horských chatách, kempingoch či na lodiach.
Najlepšie elektrocentrály
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Fieldmann FZI 4020-Bi ✔ NAJPREDÁVANEJŠIE | Zobraziť produkt | |
Heron 8896145 ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
Fieldmann FZI 2300-B ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt | |
KraftWorld KW-8500 2 kW ✔ DNES V AKCII | Zobraziť produkt | |
Heron 8896140 ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt |
Ako vybrať elektrocentrálu
Výber záložného zdroja energie si vyžaduje zvážiť určité parametre, ktoré vám pomôžu sa rozhodnúť a vybrať tú správnu elektrocentrálu. V prvom rade je potrebné vedieť, kde budete elektrocentrálu používať a takisto ako často. Či s ňou rátate iba v prípade núdze, alebo ňou chcete pravidelne poháňať elektrospotrebiče na chate, v dome, karavane, na stavbe alebo na lodi.
Typy elektrocentrál
Benzínové – najbežnejšie a pravdepodobne aj najobľúbenejšie. Výhodou sú ich menšie rozmery a jednoduchá obsluha. Ideálne sú ako záložný zdroj alebo na krátkodobé napájanie. Avšak ich použitie je v závislosti od konkrétneho modelu možné všade. Pohonnou hmotou je bezolovnatý benzín.
Dieslové – čoraz menej frekventované, no určené sú na dlhodobejšie napájanie. Nevýhodou však je ich hlučnosť a väčšie rozmery. Zvyčajne ide o profesionálne elektrocentrály používané práve na stavbách. Dokážu však dlhú dobu pracovať na maximálny výkon.
Plynové/LPG – sú ekologickejšie, majú totožný výkon ako benzínové elektrocentrály, no sú drahšie. Predovšetkým kvôli tomu, že LPG je omnoho lacnejšou pohonnou hmotou a spotreba paliva je takmer totožná.
Olejové – určené sú na továrenské účely vo fabrikách či výrobných halách. Majú nízku spotrebu a vysoký výkon, no ich ceny sú pomerne vysoké. Pohonnou hmotou je špeciálny pohonný olej.
Jednofázové a trojfázové elektrocentrály
Pri bežnom používaní úplne postačí elektrocentrála s jednofázovým napájaním, ktorý sa označuje 230V/50Hz. Týmto spôsobom sa napájajú všetky bežné elektrospotrebiče v domácnosti i mnohé ďalšie pracovné náradie. Trojfázové napájanie označené aj ako 400 V/50 Hz. Týmto spôsobom už napojíte aj výkonnejšie zariadenia napríklad aj na stavbách.
Regulácia napájania – AVR
Veľmi podstatným parametrom pre bezproblémové poháňanie spotrebičov záložným zdrojom je práve regulácia napájania, respektíve regulácia napätia. Tá zabezpečuje stabilitu napájania. Množstvo lacných elektrocentrál je v tomto prípade necitlivých a prenos napätia je nestabilný.
Najčastejším druhom regulácie je dnes AVR, čo znamená automatickú reguláciu napätia. Elektrocentrála si sama reguluje veľkosť výstupného napätia, ktoré odovzdáva. Elektronické obvody zabezpečia konštantné napätie pri akokoľvek veľkej záťaži. Elektrocentrály s AVR teda zabezpečia stabilnú dodávku elektrického prúdu bez výpadkov.
Pri výkonnejších elektrocentrálach sa o reguláciu stará klasický transformátor. Ten je jednoduchý, no zároveň spoľahlivý. Avšak pri citlivých zariadeniach, akými sú napríklad aj televízor či reproduktory je stabilita napätia menej kvalitná.
Adekvátny výkon elektrocentrály
Výkon elektrocentrály je, samozrejme, podstatný. Ešte podstatnejšie je vedieť, aké elektrospotrebiče chcete prostredníctvom elektrocentrály napájať. Na základe toho môžete vedieť, aký výkon elektrocentrály potrebujete. Elektrospotrebiče v jednoduchosti delíme podľa typu na:
- Odporový typ – varná kanvica, hriankovač, fén na vlasy, mixér a mnohé ďalšie spotrebiče. V tomto prípade nepotrebujete žiadny ohromujúci výkon. Je dobré však rátať s rezervou a výkon by mal byť aspoň okolo 2 kW.
- Induktívny typ – elektrická kosačka, vŕtačka či motorová píla. Tieto spotrebiče, keďže sú vybavené elektromotorom si vyžadujú aspoň 30 % rezervu z hľadiska výkonu. Samozrejme, ideálnych je práve 30 %. Ide o to, aby bol zabezpečený stabilný chod. Ak to bude aj 10%, stále lepšie ako presný maximálny výkon.
- Kapacitný typ – žiarivky, výbojky alebo zváračky. Tieto druhy spotrebičov potrebujú minimálne 1,5 x vyšší výkon ako je uvádzaný menovitý výkon elektrocentrály. Často využívajú maximálny výkon (menovitý výkon x 1,5).
Úroveň ochrany
Stupeň ochrany krytia pri elektrospotrebičoch sa bežne uvádza od úrovne IP 20 až po IP 68. IP v zásade znamená odolnosť elektrospotrebiča. Maximálna úroveň ochrany IP 68 prináša absolútnu odolnosť voči prachu a vodotesnosť. Pre elektrocentrálach ide stupeň krytia najčastejšie úrovne IP 21, IP 23 ale aj IP 54. Menšie úrovne IP chránia pred vniknutím telies až do 12 mm. IP 54 ochráni čiastočne pred prachom a takisto pres striekajúcou vodou.
Ďalšie funkcie
Na záver pre vás máme zopár funkcií, ktoré by mali byť súčasťou kvalitnej elektrocentrály. O manuáloch a návodoch na obsluhu hovoriť nejdeme, no skvelou funkciou je napríklad snímač oleja v nádrži, ktorý vás upozorní, ak olej dochádza. Ďalej je to aj palivomer, ktorý pre zmenu signalizuje stav pohonnej hmoty v elektrocentrále.
Niektoré elektrocentrály sú dokonca pojazdné. Nie ako motorky, ale pojazdné spôsobom, že sú vybavené kolesami a manipulácia s nimi je naozaj ľahká. Predsa len výkonné elektrocentrály vážia aj viac ako 50 kg.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Rozhodli ste sa pre novú elektrocentrálu? Ako ju vybrať, už viete. Na záver vám ešte odpovieme na časté otázky v súvislosti s elektrocentálami a ich údržbou.
V čom spočíva údržba elektrocentály?
Akú značku elektrocentrály vybrať?
Aká je hlučnosť elektrocentrály?
Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji
Dátum poslednej aktualizácie: 23.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Güde GSE 4701 RS 40729 štartuje na jednotku a beží bez akýchkoľvek problémov. Prístroj som kúpil za odbrú cenu a splnil všetko, čo som od neho očakával. Doba prevádzky je 12 hodín, čo je úplne postačujúce.
Výkon centrály Scheppach sa zhoduje s uvádzanými technickými parametrami. Manipulačná páka je však dosť krátka. Hluk je prijateľný na to, aký veľký je objem motora. Štartuje na prvá, má kolieska a s cenou aj výkonom som spokojný. Mínusom je horší prístup k oleju.
Mám benzínový generátor elektrického prúdu Hecht GG 3300 a pre nutnú prevádzku rodinného domu je postačujúci, (napr. chladnička, mraznička, bojler a potrebné osvetlenie). Stačí si rozpočítať výkon podľa momentálnej potreby. Generátor je pomerne ťažký, preto odporúčam vyrobiť si naň alebo zaobstarať nejaký pojazdný podvozok. Najmä starší ľudia by mohli mať problém s prenášaním. Oceňujem, že generátor sa jednoducho štartuje a je relatívne tichý. Pre mňa to bola dobrá kúpa, funguje spoľahlivo a vrelo odporúčam aj ostatným kupujúcim.