Najlepšie elektrické indukčné sporáky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Elektrický sporák je moderným kuchynským spotrebičom, ktorý je plne poháňaný elektrickou energiou. Je ideálny pre domácnosti, kde nie je možnosť vybudovania prípojky zemného plynu. Celoelektrické sporáky sú vyrábané v troch základných prevedeniach podľa typu varnej dosky. Varná zóna môže byť liatinová, indukčná či sklokeramická. Ktorý elektrický sporák je ten najlepší?

Ako vybrať elektrický sporák?

V našom článku sa bližšie pozrieme na jednotlivé druhy elektrických sporákov. Prečo by ste si mali vybrať práve elektrický sporák. Aké sú ich výhody a naopak, aké sú ich slabé stránky sa dočítate v našom článku. Ktorá varná doska je najlepšia? Okrem iného si môžete prečítať podrobné recenzie jednotlivých produktov.

Najlepšie elektrické sporáky s indukčnou varnou doskou

Názov Hodnotenie Detail
Mora I 7688 BX   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Gorenje GEIT5C60WPG   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Mora IS 8688 DW   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Electrolux LKI564202W   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
AEG CIB6645ABM   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Najlepšie elektrické sporáky so sklokeramickou varnou doskou

Názov Hodnotenie Detail
Beko FSM 67320 GXS   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Amica SSA 6110 OCX   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Mora C 2245 AS   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Gorenje GEC5C41SG   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Electrolux LKR64020AX   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Elektrický sporák je „in“

Voľba na elektrický sporák padá spravidla vtedy, ak v domácnosti nie je možnosť plynovej prípojky alebo si ľudia nechcú robiť prácu so zavádzaním plynovej trubky do domu či bytu. Elektrický sporák pracuje pri napätí 380 – 400 V, pričom je možné ho napojiť i na fázu s napätím 230 – 240 V. Zároveň sa tým však obmedzia určité funkcie a výkon sporáka.

Elektrické sporáky sa vyznačujú moderným dizajnom a spoľahlivosťou. Indukčné či sklokeramické dosky sú dnes trendom. Liatinová varná doska je už na ústupe. Pri indukčných varných doskách myslite na to, že musíte používať riad určený špeciálne na indukciu. Liatinové varné plochy sú síce cenovo veľmi dostupné, no ich praktické vlastnosti sú oproti indukciám a sklokeramickým doskám omnoho slabšie. Najrozšírenejším typom varnej plochy pri elektrickom sporáku je sklokeramická varná doska.

Biely elektrický sporák s liatinovou varnou plochou

Veľkou doménou elektrických sporákov je aj jednoduché a spoľahlivé pečenie, pretože takéto sporáky umožňujú jednoduchú reguláciu výkonu a viac funkcií pečenia. Oproti plynovej rúre dokážu rovnomerne rozvádzať teplo po celom objeme rúry vďaka ventilátoru. Takisto môžete meniť smer ohrevu (vrch, spodok, kombinácia).

Pri niektorých modeloch môže zamrzieť rýchlosť ohrevu, no to je daňou, ktorú musíte zaplatiť, ak sa rozhodnete pre menej výkonný elektrický sporák (nižší príkon). Regulácia teploty je presne to, čo mnohých odrádza a radšej siahnu po kombinovanom sporáku s plynovými horákmi. Na zvýšenie i zníženie teploty elektrický sporák nereaguje tak rýchlo.

Hlavné výhody

  • Spoľahlivosť pri pečení
  • Ľahšia údržba
  • Jednoduchšia inštalácia
  • Bez plynových trubiek v interiéri
  • Moderný dizajn

Hlavné nevýhody

  • Vyššia spotreba energie
  • Oneskorená odozva na reguláciu teploty
  • Napojenie na 380 – 400 V
  • Bez el. prúdu sa nevarí

Typy varných dosiek

  • Liatinová varná doska – menej používaná. Ide o najstarší typ varnej dosky v segmente elektrických sporákov. Nájdete ich za veľmi výhodné ceny, no oproti indukčnej či sklokeramickej varnej doske má viac nevýhod. Pomalší ohrev, vyššia spotreba energie a ťažšia údržba. Liatinový sporák sa oplatí používať ľudom, ktorí za sporákom trávia menej času a nevadí im dlhší ohrev. Inak sa vám z dlhodobého hľadiska oplatí investovať do konkurentov.
  • Sklokeramická varná doska – najčastejšie sa vyskytuje práve varná doska zo sklokeramiky. Oproti indukcii je mechanicky odolnejšia a disponuje aj rýchlejším ohrevom. Povrch sa ľahko udržiava a nepotrebujete ani špeciálny riad ako napríklad pri indukčnej varnej doske. Menšou nevýhodou môžu byť tepelné straty, ktoré sklokeramická doska produkuje.

Elektrický sporák s indukčnou varnou doskou

  • Indukčná varná doska – najmodernejšia technológia, ktorá na prvý pohľad vyzerá rovnako ako sklokeramika. Na rozdiel od sklokeramickej dosky, ale indukcia eliminuje tepelné straty. Indukcia totiž ohrieva iba samotný hrniec (panvicu) a neohrieva tak ani milimeter plochy navyše. Zároveň tak šetrí aj energiu. Ohrev funguje na princípe feromagnetizmu, čo znamená, že nemôžete používať akýkoľvek riad. Používať nesmiete sklenené, medené, hliníkové či smaltové riady. Je nutnosťou zaobstarať si indukčný (magnetický) riad.

Typy rúry

  • Konvenčná elektrická rúra – pri elektrických modeloch sú menej rozšírené. Ohrevné telesá sú buď to v spodnej a hornej časti, alebo po stranách rúry. Vytvárajú zónový ohrev, čo zabezpečí dokonalé prepečenie mäsa či iných pokrmov. Zároveň však rúra nedisponuje ventilátorom.
  • Multifunkčná elektrická rúra – vybavených ňou je väčšina elektrických sporákov. Okrem ohrevných telies disponuje aj ventilátorom, a teda cirkuláciou horúceho vzduchu. Hovorí sa im aj teplovzdušné rúry. Pečenie je tak rýchlejšie a ohrev je rovnomerný. Multifunkčná rúra by mala byť pri elektrickom sporáku jasnou voľbou.

Rozmery sporáka

Štandardná šírka sporákov je 50 až 60 cm. Čím je šírka sporáka vyššia, tým je väčší objem rúry. Rovnako tak závisí i od hĺbky sporáka. Tento rozmer je zvyčajne na úrovni 60 cm. Výška má štandardne okolo 85 cm. Širšie sporáky disponujú väčším počtom varných zón. Tieto parametre hovoria aj o objeme samotnej rúry. Objem sa pohybuje v rozmedzí od 50 do 74 litrov.

Nerezový elektrický sporák so sklokeramickou varnou doskou

Príkon a spotreba elektrickej energie

Energetický štítok je pri elektrických rúrach zvyčajne v triede A. Ide o zelenú úspornú kategóriu. Existujú však aj sporáky s menším príkonom (watt alebo kilowatt), ktoré patria do triedy A+ či A++, no zároveň klesá ich výkon. Spotrebu elektrickej energie si môžete všímať ako údaj udávaný v kWh. Ten hovorí o štandardnom cykle pri používaní sporáka.

Ovládanie varnej dosky

Pri indukčných varných doskách je ovládanie zvyčajne dotykové, resp. elektrické. Ovládací panel sa nachádza priamo na varnej doske a jednoduchým dotykom regulujete výkon sporáka, zapínate rýchloohrev či iné funkcie.

Elektrický sporák s indukčnou varnou doskou s dotykovým ovládaním

U elektrických sporákov so sklokeramickou alebo liatinovou doskou je zas najtypickejšie mechanické ovládanie. Varnú dosku i rúru tak ovládate tlačidlami a otočnými regulátormi, ktoré sa nachádzajú na čele sporáku.

Ďalšie vlastnosti a funkcie

  • Hi-Light varná zóna – vďaka týmto varným zónam sa dokáže plocha zahriať rýchlejšie a zároveň šetrí výhrevné teleso. Rovnako tak má priaznivý vplyv na spotrebu el. energie a životnosť varnej dosky.
  • Indikátor zvyškového tepla – je vizuálny ukazovateľ stavu varnej zóny. Priamo na doske alebo za pomoci kontrolky signalizuje, či je zóna ešte horúca.
  • Časovač – digitálny alebo mechanický. Upozorní vás na koniec varenia, prípadne môžete nastaviť, koľko chcete, aby sa jedlo pripravovalo. Buď to nastavíte časovač na displeji, alebo jednoduchým otočením mechanického časovača.
  • Detská poistka – ide o bezpečnostný prvok určený na zablokovanie indukčného panela, aby nedošlo k nechcenej manipulácii.
  • Automatické vypnutie – bezpečnostný prvok, ktorý sa postará o to, že v prípade ak je indukčná doska príliš dlho neaktívna a nepríde ku kontaktu s riadom, sporák automaticky vypne ohrev.
  • Stop&Go – ide o tlačidlo, ktoré jedným stlačením vypne alebo zapne celý ohrev dosky.
  • Booster – ide o funkciu, ktorú využijete, ak potrebujete jedlo extrémne rýchlo zohriať alebo ohriať varnú zónu. Využijete tak maximálny príkon spotrebiča.
  • Tlmené dovieranie dvierok – ide o tlmené/tiché zatváranie dvierok elektrickej rúry. Zabránite tak prípadnému poškodeniu skla.
  • Sklo rúry – dvojdielne alebo trojdielne. Líšia sa v schopnosti izolovať teplo, ktoré je vo vnútri rúry počas pečenia a preniká na povrch. Trojdielne sklo zabezpečí, že sklo sa nezohreje na viac ako 35 °C. Pri dvojdielnom je to približne 50 °C.
  • Príslušenstvo – oplatí sa siahnuť po sporáku, ku ktorému výrobca dodáva aspoň základné príslušenstvo, akým je rošt, plechy či pekáče na pečenie.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Pokiaľ nemáte doma plynovú prípojku, pravdepodobne siahnete práve po elektrickom sporáku. Elektrické sporáky sú čím ďalej populárnejšie, najmä tie so sklokeramickou alebo indukčnou varnou doskou. Liatinová varná doska je síce cenovo najvýhodnejšou voľbou, avšak má množstvo nevýhod. Pri výbere spotrebiča sa treba pozerať aj na praktické využitie. Na niekoľko základných otázok, o ktoré by ste sa mali zaujímať pred kúpou varnej dosky, nájdete odpoveď na tomto mieste.

Prečo je lepšie investovať do elektrického ako plynového sporáka?

Napr. kvôli elektrickej rúre, ktorá je omnoho pohodlnejšia na ovládanie i na prípravu jedál ako plynová verzia. Sklokeramická alebo indukčná varná doska majú tiež množstvo výhod, okrem iného to je jednoduchšie čistenie ako pri plynovej varnej doske.

Ktoré značky elektrických sporákov sú cenovo najvýhodnejšie?

Lacné, pritom kvalitné elektrické sporáky ponúkajú napr. výrobcovia Gorenje, Amica, Electrolux, Whirlpool alebo Beko. Cena záleží od množstva funkcií a typu varnej dosky, avšak už za cca 250 eur si môžete kúpiť sporák s množstvom funkcií.

Ako treba čistiť a udržiavať elektrický sporák?

Väčšina rúr má povrch z odolného smaltu, ktorého údržba je jednoduchá. Niektoré modely sú samočistiace, takže rúru stačí nastaviť na vysoké teploty a očistí sa sama. Rovnako jednoduché je aj čistenie sklokeramickej alebo indukčnej varnej dosky. Zvyčajne na to stačí jemný čistiaci prostriedok a mokrá handrička.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2024 – Čierny piatok 29.11.2024

Black Friday Slovensko 2024 – Čierny piatok 29.11.2024

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 26.02.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 22.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

19/05/2022 09:18
Veronka

Škoda, že ku sporáku BEKO FSM57000GW bol len jeden plech na pečenie, uvítala by som aspoň dva. Takže ten druhý som si musela dokúpiť samostatne. Inak je sporák výborný, jednoducho sa obsluhuje, je energeticky úsporný a vyhovuje mi aj rozmerovo. Objem rúry 55 litrov je pre moje potreby postačujúci. Môžem ho odporučiť aj ostatným.

20/01/2022 06:58
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň, pán Jaroslav,
zásadný rozdiel je už v samotnej elektroinštalácii. Pri 230 V zapojení ide spotrebič na jednu fázu. Ak má napríklad sporák celkový príkon 8 000 - 10 000 W, tak je to údaj pri plnom výkone a zapnutí všetkých 3-4 varných zón a rúry. Takýto výkon prekračuje hodnotu bežného domového ističa a je takmer isté, že istič vám bude pri vyššom odbere vyhadzovať. 230 V je často riešenie pre staršie bytové infraštruktúry. Pri 380/400 V sú elektrické rozvody pripravené na vyšší aj nárazový odber a fungujú na viacero fáz vďaka trojfázovému káblu. Rýchlosť ohrevu je ovplyvnená takisto, no predovšetkým ide o praktické využite. A to aj v prípade, že v kuchyni máte ešte ďalšie spotrebiče, ktoré majú vyšší odber prúdu - elektrický príkon (rýchlovarná kanvica a pod.), súbežná aktivita bude znamenať vyhodený istič, v horšom prípade môže nastať skrat a poškodenie elektrospotrebičov. Elektroinštalatéri vždy odporúčajú v prípade elektrických sporákov či varných dosiek zapojenie na 380/400 V.

10/01/2022 19:12
Jaroslav

Dobrý deň,
aký veľký rozdiel je medzi zapojením elektrického sporáku na 230 a 380 V?
Má to veľký vplyv na dobu ohrevu? Môžete prosím uviezť nejaký konkrétny rozdiel.
Ďakujem,

04/01/2022 18:15
Veron

ELECTROLUX EKI 6451 AOX je pekný sporák a páči sa mi, že je tu výborná regulácia teploty varnej dosky a časovač. Čistenie je jednoduché a rýchlosť zovretia vody je naozaj super. Sporák je moderný a bezpečný, nastavím si čas a v pokoji si môžem ísť robiť, čo chcem, vôbec nemusím sledovať čas, pretože rúra sa sama vypne. Môžem len odporučiť.

04/11/2021 18:19
Milena

Mora C 110 BW bola za najlepšiu cenu, som zvedavá, ako dlho mi vydrží. Má pekný dizajn a oceňujem, že rúra nevysušuje, ale dobre a rovnomerne pečie. Sporák je spoľahlivý, varenie je pohodlné. Na bežné použitie úplne stačí, nevidím dôvod investovať do drahšieho spotrebiča.

04/11/2021 17:01
Ivetka

Na sporáku Gorenje sa mi páči dotykové ovládanie, ktoré je prehľadné a intuitívne. Zaujal ma tiež dizajn z nerezu s predným skleneným panelom. Objem rúry je dostatočne veľký a je tu až 15 programov pečenia, takže pre gazdinky super funkcia. Cena je úmerná funkciám a spracovaniu.

07/07/2021 12:52
Božka

Mám Mora I 878 AW a ide o našu prvú indukčnú varnú dosku. Oceňujem jednoduché ovládanie ako aj ľahké čistenie. Rúra zodpovedá požiadavkám na akýkoľvek druh pečenia alebo grilovania, pečenie je rovnomerné a spoľahlivé. Indukčná doska nám zatiaľ slúži veľmi dobre a dokonca jej neprekážajú ani naše niekoľko ročné smaltované hrnce. Som rada, že sme vymenili plynový sporák za indukčný, pretože tento je vhodný aj pre starších ľudí vo veku nad 60 rokov. Voda sa zohreje veľmi dlho, dokonca rýchlejšie než vo varnej kanvici. Ešte chcem pridať malý postreh, ktorý sa možno zíde tým, ktorí doposiaľ nemajú skúsenosť s indukčným sporákom - platne sa priamo nezohrievajú, ale zohrievajú sa od hrnca, preto sú horúce. Páči sa mi úsporné a rýchle varenia a myslím si, že značka Mora je naozaj kvalitná. Tento sporák odporúčam.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok