Najlepšie elektrické kolobežky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie elektrické kolobežky
- Elektrické kolobežky – recenzie
- Xiaomi Mi Electric Scooter 2
- Razor Power Core E90
- Čo sú to elektrické kolobežky a ako fungujú?
- Aké sú výhody a nevýhody elektrických kolobežiek?
- Na čo sa pri výbere zamerať?
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- Revoe Revolt R
- City Boss RX5
- Hecht 5125
- Takira Sc8ter
- Blaupunkt ESC808
- Kugoo S1
Chceli by ste si zjednodušiť a zrýchliť prepravu v mestskom prostredí? V tom prípade by ste mali pouvažovať nad kúpou elektrickej kolobežky.
Elektrické kolobežky sa tešia obľube hlavne vďaka ľahkosti ich ovládania a kompaktnosti, keďže vďaka skladacej konštrukcii si ich so sebou môžete vziať kamkoľvek. Ak vás takáto investícia láka, tak si prečítajte nasledujúce body, ktorými sa pri výbere riadiť.
Najlepšie elektrické kolobežky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Kaabo Skywalker 8H ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Segway KickScooter P65E ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
Sencor Scooter Two ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt | |
Xiaomi Mi 3 ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
City Boss RS250 ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt |
Elektrické kolobežky – recenzie
Elektrická kolobežka je skvelým spôsobom presunu na kratšie i dlhšie vzdialenosti. Na určené miesto vás prepraví rýchlo a bez námahy, pričom si užijete čerstvý vzduch. Uvažujete nad týmto dopravným prostriedkom? Naše recenzie vám s výberom pomôžu.
Xiaomi kolobežky od A po Z – servis, náhradné diely, bezdušové pneumatiky. Rozhovor s Marcelom Šomrákom
Xiaomi kolobežky sú medzi záujemcami o elektrokolobežku veľmi obľúbené. Pomer cena/výkon je natoľko presvedčivý, že model Xiaomi Mi Electric Scooter získal ocenenie Produkt roku 2018 a radí sa medzi najpredávanejšie kolobežky na Slovensku. Ak však človek chce, aby mu kolobežka vydržala čo... Prečítať článok
Čo sú to elektrické kolobežky a ako fungujú?
Ak by sme si elektrické kolobežky, tiež zvané skrátene elektrokolobežky, mali definovať v skratke, tak by sme povedali, že sú to klasické kolobežky, ktoré sú poháňané elektrickým motorom. Z obyčajnej "hračky" určenej hlavne pre mladšie ročníky sa v dnešnej dobe vyvinul skvelý dopravný prostriedok.
Rýchlosť sa reguluje podobne ako na motorkách a ak sa vám baterka vybije, tak v ceste môžete pokračovať klasickým odrážaním alebo ju môžete zložiť a poniesť v ruke. Je určená hlavne pre mestský hladký povrch, no niektoré modely zvládnu aj jemný terén. Využijete ju predovšetkým na kratšie vzdialenosti, počas ktorých sa môžete veľmi efektívne vyhnúť dopravnej špičke. Zapnúť motor, jeden odraz a elektrická kolobežka vás odvezie niekoľko kilometrov.
Aké sú výhody a nevýhody elektrických kolobežiek?
Hlavnou výhodou elektrických kolobežiek je ich kompaktnosť a jednoduchosť ovládania. Ide o šikovný dopravný prostriedok, ktorý oceníte najmä v meste, keďže sa vyhnete premávke alebo ľuďom v preplnenej MHD. Pri používaní nemusíte vyvíjať žiadnu fyzickú aktivitu a tým pádom sa nespotíte a s niektorými typmi prejdete na jedno nabitie až 40 kilometrov.
Čo sa týka "väčšieho dobra", tak elektrické kolobežky a celkovo elektrické dopravné prostriedky sú ekologické, keďže fungujú na batériu, ktorá sa pravidelne dobíja; čiže uprednostnením elektrokolobežky pred klasickým autom ste šetrnejší k životnému prostrediu. Vzhľadom na to, že zariadenie funguje na batériu, je nutné počítať s jej pravidelným nabíjaním.
Na čo sa pri výbere zamerať?
Rozhodli ste sa pre kúpu elektrickej kolobežky? Potom vás budú zaujímať faktory, ktoré je nutné sledovať pred samotným výberom. Do úvahy spadá relatívne dosť parametrov.
Používanie
Než sa rozhodnete pre konkrétny model, tak si musíte určiť, za akým účelom si kolobežku plánujete kúpiť a ako často na nej budete jazdiť. Plánujete ju využívať skôr v meste, alebo na cyklocestách, kde sa jazdí rýchlejšie a asfalt nebýva vždy stopercentne hladký? Chcete si ju kúpiť len tak pre radosť a užívať si jazdenie vo voľnom čase?
- Elektrokolobežky do mesta: Nemusia oplývať takou výkonnosťou, respektíve vysokou maximálnou rýchlosťou, keďže v meste nie je dvakrát vhodné prostredie na rýchlu jazdu. Vyberajte menšie, pohyblivejšie typy, pokojne aj s polyuretánovými kolieskami.
- Elektrokolobežky do terénu: Ide o rýchlejšie a hlavne výkonnejšie modely, ktoré zvládnu aj prípadné nerovnosti či jazdu do kopca. Kolieska by ideálne mali byť gumové, ktoré lepšie eliminujú trasenie.
- Elektrokolobežky na skrátenie voľného času: Ak chcete na elektrických kolobežkách jazdievať len pre zábavu vo voľnom čase, tak pokojne môžete investovať do druhov s menšou batériou a výkonnosťou. Vďaka tomu budú o niečo ľahšie a vy sa budete môcť viac "vyblázniť".
Rám a nosnosť
Nosnosť kolobežky úzko súvisí s rámom - čím je rám robustnejší, tým väčšiu váhu unesie, kolobežka je však ťažšia. Obvykle sa nosnosť elektrokolobežiek začína na váhe 80 kg a postupne sa toto číslo zvyšuje. Maximálnu záťaž rozhodne neradno podceniť, a preto si pri výbere nechajte rezervu aspoň 10 kíl.
Rám je v drvivej väčšine prípadov skladací, no časté skladanie sa môže odraziť na jeho celkovej pevnosti. Sami musíte vedieť, že ako často ju budete skladať na prepravu v MHD či ako batožinu v kufri a podľa toho zvoliť vhodný rám. Ako materiál sa na rám najčastejšie využíva oceľ a odľahčený hliník/karbón. Ak ste náročný a očakávate vysoký výkon a nízku váhu, tak určite zvoľte druhú možnosť.
Dojazd a batéria
Ďalšou dvojicou, ktorá je vzájomne prepojená je dojazd na jedno nabitie a batéria. Je však potrebné pochopiť, že dojazd na jedno nabitie nie je fixné číslo a vplývajú naň rôzne faktory - hmotnosť jazdca, štýl jazdy alebo miera stúpania. Udáva sa len približne a klasické druhy majú obvykle dojazd na 30 až 40 kilometrov, u tých lacnejších to môže byť len 10 km. Väčšinou platí, že čím väčší dojazd, tým vyššia cena.
Pri batérii zase sledujeme jej kapacitu údavanú v ampérhodinách (Ah). Pochopiteľne, čím väčšia kapacita, tým väčší dojazd. Úroveň nabitia sa zobrazuje na displeji. Ak si chcete predĺžiť výdrž, tak odporúčame, aby ste jazdili pomalšie, vyberali hlavne rovný terén a vždy majte dobre nafúkané kolieska.
Riadenie
Celkovo na trhu nájdete elektrokolobežky s dvoma typmi riadenia. Tým prvým je "klasický" spôsob, ktorý funguje na báze páčok na riadidlách, čiže zrýchľujete a spomaľujete rukoväťou. Druhý spôsob je takzvaný gyroskopický. Ten je výhodnejší v tom, že zmena rýchlosti je plynulejšia, no je o niečo náročnejšie si naň zvyknúť, keďže rýchlosť sa reguluje rozložením váhy.
Elektrokolobežky ponúkajú i možnosť meniť rýchlosti a stretnete sa aj s "vychytávkou" zvanou tempomat - prostredníctvom neho si môžete nastaviť stálu rýchlosť, ktorú má kolobežka počas jazdy udržiavať.
Brzdy
Najčastejšie je brzda nainštalovaná na zadnom blatníku - klasická nášľapná brzda, ktorou prakticky okamžite viete zastaviť vašu kolobežku. Ďalej sú to elektrické brzdy, ktoré umožňujú plynulejšie zastavenie. Okrem toho sa na elektrokolobežky inštaluje aj zadná kotúčová alebo bubnová brzda, ktorá sa ovláda páčkou na riadidlách - obdobne ako na bicykloch. Pri modeloch s gyroskopickým systémom brzdíte pritiahnutím riadidiel k sebe.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Je pre vás elektrická kolobežka to pravé? O jej výbere sme vám prezradili všetko podstatné. Zopár doplňujúcich informácií sa ešte dozviete v odpovediach na často kladené otázky ohľadom týchto elektrických dopravných prostriedkov.
Od akého veku je elektrická kolobežka vhodná?
Potrebujem na elektrickú kolobežku nejakú výbavu?
Potrebujem na jazdenie vodičský preukaz?
Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Za mňa je skvelým dopravným prostriedkom do práce Street Surfing Voltaik. Kolobežka má odpružené kolesá, vďaka ktorým je jazda pohodlná. Batéria dokáže ponúknuť dojazd až do 30 km, ale to závisí od štýlu jazdu aj od terénu. Oceňujem LCD displej a veľmi jednoduchý skladací mechanizmus. Nechýba tu predné LED svetlo a celkom fajn brzdy. Kolobežka sa mi páči aj po dizajnovej stránke. Maximum je 25 km/h, nie je to veľa, ale na jazdu po meste to úplne stačí.
Vsadil som na skladaciu elektrickú kolobežku Segway Ninebot Kickscooter a zatiaľ sa javí ako spoľahlivá a veľmi dobre dielensky spracovaná. Používam ju najmä na presuny po meste, do práce / z práce a keď idem do mesta niečo vybaviť, prípadne na nákupy. Na tento účel úplne stačí.
Zatiaľ len chvíľu mám elektrickú kolobežku inSPORTline Skootie Pro 8. Vyskúšal som ju na krátku vzdialenosť a som s ňou spokojný. Sedadlo je super, je stabilné a dobre sa na ňom sedí. Ovládanie je jednoduché a zvláda ho aj moja mladšia dcéra. Pridávanie rýchlosti je super.
Som spokojný s elektrickou kolobežkou Xiaomi Mi Electric 1S, ktorá je spoľahlivá a zároveň výkonná. Nemá problém vyviezť ma ani do strmejšieho svahu. Na kolobežke ma zaujal dizajn, jej váha aj rozmery či silné svetlá, preto môžem jazdiť aj v noci alebo za zlých svetelných podmienok. Oceňujem možnosť zamknutia cez aplikáciu a tiež detailnejšie informácie o akumulátore a nájazde vrátane tripu v aplikácii. Úplne skvelý je tempomat, ktorý často využívam. V balení bol aj náhradný plášť a duša, za čo si tento produkt vyslúži ďalšie plus navyše. Je to skvelá kolobežka ako do mesta, tak aj na cyklistické chodníky. Na jedno nabitie mi vydržala cca. 25 kilometrov, avšak na rozbitej a nerovnej ceste ma parádne vytriasla. Rýchlosť aj dojazd sú úplne postačujúce, tak už len dúfam, že mi bude dlho slúžiť.
Nedávno som si kúpil kolobežku Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2 a na prvý pohľad sa mi zdá, že je veľmi dobre spracovaná. Používam ju hlavne na cyklotrasách a rovných povrchoch, kde si počína skvele. Síce sa kolobežka prezentuje ako mestský dopravný prostriedok, je vhodná len tam, kde sú rovné cesty, bez veľkých a vystúpených dlažobných kociek či koľajníc električiek / trolejbusov. Tam máte pocit, že z vás všetko vytrasie. Malé kocky na chodníkoch sú v pohode. Pri jazde do prudšieho kopca sa znižuje rýchlosť a maximálne sa mi podarilo dosiahnuť 16 km/h. Keď je baterka pod istou úrovňou, napríklad pod 40 %, rýchlosť sa ešte viac zníži. Na kolobežke ma zaujal minimalistický dizajn. Nechýba aspoň aká taká vodeodolnosť IP54, čiže môžete ju používať aj v daždi. Občas s kolobežkou jazdím do práce, no ako som spomínal, používam ju hlavne v rámci relaxu, keď sa chcem len tak previesť a prevetrať si hlavu. Najdlhší dojazd, ktorý sa mi podarilo dosiahnuť na rovnej ploche bol 25 kilometrov, čo je super. Ešte dodám, že brzdí na predné koleso, čo si myslím, že je dosť nebezpečné. Chod je relatívne tichý. Proti kolobežke nemám žiadne výrazné výhrady okrem toho nešťastne riešeného brzdenia, inak je super.