Najlepšie drviče kuchynského odpadu 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie drviče kuchynského odpadu
- Zoznámte sa s drvičom kuchynského odpadu
- Výhody drviča kuchynského odpadu
- Čo patrí do drviča odpadu
- Príprava pred montážou drviča
- Ako namontovať drvič odpadu
- Ako používať drvič odpadu
- Ako sa starať o drvič odpadu
- Ako si vybrať drvič odpadu
- Konštrukcia motora a výkon
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Drvič odpadu používali už Flinstonovci, no i napriek tomu ešte ani dnes nie je úplne bežným vybavením našich kuchýň. OK, dajme srandičky bokom, i keď „normálny“ drvič funguje skutočne na rovnakom princípe ako prehistorické prasiatko sediace pod umývadlom.
Pozrite sa, ako tento pomocník funguje, aké sú jeho výhody, prečo sa nad jeho kúpou oplatí premýšľať a čím všetkým ho môžete „kŕmiť“.
Najlepšie drviče kuchynského odpadu
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
EcoMaster Economy EVO3 ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt | |
Franke Turbo Elite TE-125 ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
Blanco M200 evolution ISE ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
In Sink Erator Evolution 100 ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
In Sink Erator M56 ✔ NAJPREDÁVANEJŠIE | Zobraziť produkt |
Zoznámte sa s drvičom kuchynského odpadu
Drvič odpadu sa upevňuje priamo pod výtokový otvor drezu, teda na miesto, kde sa klasicky nachádza sifón. Všetok rozložiteľný odpad, ktorý spolu s vodou spláchnete, sa dostane do komory tohto zariadenia, kde je rozomletý na drobné kúsky. Tie môžu putovať ďalej s vodou do odpadového potrubia a následne do samotnej kanalizácie.
Drvič musí byť pripojený na elektrinu, nie je však aktívny neustále. Zapnete ho iba vtedy, keď do drezu vylejete (vysypete) niečo tuhé. Nemusíte sa teda obávať extrémne zvýšených nákladov na elektrinu. Drvič je navyše veľmi úsporné zariadenie. Vo vypnutom režime zastúpi úlohu sifónu, umývadlo teda môžete aj naďalej využívať na umývanie riadu a iné klasické činnosti.
Výhody drviča kuchynského odpadu
Ekologickí nadšenci, ktorí si doteraz mysleli, že drvičom môžete kuchynský odpad rozdrobiť a ten potom kompostovať, sú možno trošku sklamaní. Ako vidíte, odpad putuje priamo do kanalizácie. Aj napriek tomu môžeme toto zariadenie označiť za pomerne ekologickú, avšak i ekonomickú a praktickú domácu pomôcku.
- Zvyšky jedla sa do sifónu dostanú aj vtedy, keď dávate maximálny pozor. V prvom rade ho môžu, resp. časom ho nepochybne upchajú. Veľmi nepríjemný je tiež zápach skazeného jedla, nehovoriac o tom, že skladovať plesnivé kúsky mäsa v domácnosti nie je zdravé. Zvyšky jedla však nerobia dobrotu ani v samotnej kanalizácii. Sú lákadlom najmä pre potkany a ako určite viete, tieto zvieratká dokážu pri premnožení ľudskej populácii spôsobiť nemalé komplikácie.
- Drvič vám pomôže aj ušetriť. Vedeli ste, že ak nekompostujete, tak rozložiteľné zvyšky z kuchyne zväčšujú objem vášho komunálneho odpadu až o 40 %? Keď si vezmeme do úvahy, že od aktuálneho roku sa poplatky za odpad zvyšujú v každom meste i obci, trochu menej preplnený kôš nie je na zahodenie, však?
- No a nakoniec tu máme aj praktickú stránku. Namiesto toho, aby ste museli pri šúpaní zemiakov skákať od linky ku košu a potom k umývadlu, stačí všetko pekne nahádzať do umývadla, zapnúť drvič, spláchnuť vodou a je poupratované. A ešte jeden bonus. Zvyšky jedla z tanierov taktiež nemusíte pred umývaním čistiť.
Čo patrí do drviča odpadu
Do drviča kuchynského odpadu môžete vhadzovať akýkoľvek v prírode rozložiteľný odpad z kuchyne, a to ako ten rastlinný, tak i živočíšny. Samozrejme, nepatria doňho žiadne plasty, kovy či kamene a ani niektoré potraviny, ktorých však nie je veľa. To, aké veľké kusy odpadu môžete do drviča nasypať, záleží len od veľkosti otvoru vo vašom dreze a jeho výkonu.
Do drviča odpadu patria
- Čerstvé šupky z ovocia a zeleniny
- Všetky druhy mäsa vrátane kostí, šliach a chrupaviek
- Zelenina a ovocie (tvrdé aj mäkké druhy)
- Škrupiny z orechov a vajec
- Chlieb – suchý aj čerstvý
- Bylinky
- Ryža a strukoviny
- Kávová usadenina
- Kôstky z ovocia a zeleniny
- Čajové vrecúška aj sypaný čaj
- Špáradlá, vreckovky, toaletný papier
- Zelený odpad: napr. kvety, menšie množstvo trávy, buriny
Do drviča nepatria
- Hubky, handry a drôtenky
- Igelitové vrecúška, hliníkové fólie, alobal
- Koža, plátno, textil, plsť
- Guma
- Akékoľvek šnúrky
- Čokoľvek z kovu, plastu a iného neprírodného materiálu
- Niektoré potraviny: zeler, listy artičoky, špargľa, šupky z cibule a kukurice, syry, tuky a oleje (tie by ste nemali vylievať ani do drezu bez drviča)
Príprava pred montážou drviča
Príprava pred montážou tohto zariadenia je niekedy náročnejšia ako jeho samotná montáž. Nemajte strach, drvič odpadu by sa mal dať bez menších problémov nasadiť takmer pod každé umývadlo, existuje však niekoľko drobností, pri ktorých môžu vzniknúť menšie komplikácie. Všetko, čo si vymenujeme nižšie, si preto overte vždy dopredu, ideálne ešte pred kúpou drviča. Inak ho budete musieť vymeniť alebo rozbúrať polovicu kuchyne.
Priemer odtokového otvoru v dreze
Priemer odtokového otvoru v umývadle musí byť minimálne 9 cm. V súčasnosti ide o bežné rozmery, problém však môže nastať, keď používate ešte skutočne starý drez. Niektoré materiály je možné i narezať a otvor zväčšiť, niekedy vás však výmena celého drezu môže vyjsť lacnejšie.
Odpadová rúra
Odpadovú rúra, ktorá je v stene a vedie do kanalizácie, je jedným z najdôležitejších faktorov, pretože jej prípadné prispôsobenie môže byť časovo aj finančne náročné.
- Priemer rúry nemusíte riešiť, ten bude s drvičom korešpondovať vždy. Problém by mohol nastať iba vtedy, ak z vášho umývadla vedie odpadová rúra s priemerom menším ako 40 mm, čo je nepravdepodobné, alebo pri kúpe priemyselného drviča.
- Aby mohol drvič pracovať správne, rúra sa musí nachádzať vždy pod ním. Inak by v drviacej komore ostávala voda.
- To, či je pod vaším drezom na drvič dostatok miesta, zistíte tak, že odmeriate vzdialenosť od dna drezu po stred odpadovej rúry. Minimum je 16 cm.
Napájanie na elektrický prúd
Drviče odpadu fungujú na klasických 220 až 240 V. Do elektrickej zásuvky ich napojíte pomocou obyčajného prívodného kábla, preto sa v blízkosti zariadenia musí nachádzať zásuvka. Ak ju nemáte priamo pod drezom, elektrinu musíte pritiahnuť bližšie k umývadlu. O tom, aká z možností je najvýhodnejšia práve vo vašej kuchyni, by ste sa mali poradiť priamo s elektrikárom.
Dostatočný odtok vody
Aby ste zistili, či je vaše umývadlo vhodné pre montáž drviča, odskúšajte, či máte dostatočne rýchly odtok vody. Zapchajte umývadlo, napusťte ho asi do polovice a vodu nechajte odtiecť. Ak sa stráca rýchlo, je všetko v poriadku. Pokiaľ sa vám odtekanie zdá až príliš pomalé, drvič nemusí fungovať podľa vašich predstáv. Tento parameter by ste si však mali nechať overiť niekým, kto sa danej problematike skutočne rozumie. Pomalšie odtekanie vody môže byť spôsobené napríklad i upchaným sifónom.
Ako namontovať drvič odpadu
Samotná montáž drviča odpadu nie je náročná. Stačí, keď sa budete držať pribaleného návodu. Ak ste úplným technickým antitalentom, opýtajte sa priamo v predajni alebo oslovte šikovnejšieho suseda, poprípade inštalatéra. Drvič sa montuje priamo na drez, na jeho spodnú časť sa pripojí vnútorná plastová odpadová rúra (teraz, keď drvič nemáte, je napojená na sifón a vedie do odpadovej rúry v stene), zapojí sa do zásuvky a v podstate máte hotovo. Nezabudnite aj na otvor na spínač.
Ako používať drvič odpadu
Správnym používaním drviča mu predĺžite životnosť a predídete zbytočným poruchám. Nie je to nič komplikované, stačí si dať pozor na niekoľko drobností.
- Pri drvení musíte vždy zapnúť vodu, aby sa tuhý odpad rozmočil.
- Používajte studenú vodu, teplá je zbytočnosťou, navyše si takto môžete upchať odtok, keďže mastnota okamžite odtečie z drviča do vnútornej odpadovej rúrky.
- Do drviča naraz nevhadzujte veľké množstvo odpadu.
- Ak nezvyknete jesť veľa mäsa, a teda nemáte ani veľa odpadu v podobe kostí, aspoň raz za čas by ste v drviči mali rozomlieť aj niečo tvrdšie (napr. väčšie ovocné kôstky). Tvrdým materiálom sa drvič prečisťuje.
- Keď do umývadla vylievate vriacu vodu, vždy zapnite kohútik so studenou. Teplotné šoky spôsobujú únavu materiálu, ktorá sa prejaví na drobných trhlinách. Tie časom drvič úplne zničia. Horúca voda nie je dobrá ani pre ochrannú manžetu.
- Do drviča nikdy nelejte žiadne chemické prípravky na uvoľnenie odtoku. Ak sa vám rúrky upchajú, prípravok musíte aplikovať až za drvičom – chemikália ním nesmie nikdy prejsť.
- Pri umývaní riadu používajte aj viacúčelovú zátku alebo klasické sitko. Tak zabránite tomu, aby vám do drviča spadla menšia lyžička alebo iný tuhý predmet.
Ako sa starať o drvič odpadu
Drviče si nevyžadujú žiadnu špeciálnu údržbu. Ak zacítite nepríjemný zápach, stačí do umývadla vhodiť niečo voňavé, napríklad citrónovú kôru alebo výrazne aromatické bylinky. Aby ste predišli usádzaniu nečistôt na stenách drviacej nádoby, môžete ju raz za čas naplniť ľadom a soľou. Bez toho, aby ste zapínali vodu, nechajte drvič chvíľku bežať. Pravidelnú pozornosť si vyžaduje len ochranná manžeta, ktorú je potrebné umyť zo spodnej strany.
Ako si vybrať drvič odpadu
Drviče kuchynského odpadu majú rôzny výkon, veľkosť, spotrebu, cenu či hlučnosť. V prvom rade by ste si mali vyberať neporuchové a kvalitné spotrebiče s dlhou zárukou, ktoré nebudete musieť vymeniť po polroku. Určite však myslite aj na akési subjektívne preferencie, ktoré vám používanie drviča spríjemnia a zjednodušia. Toto sú tie najdôležitejšie parametre, ktoré si treba všímať pri výbere drviča kuchynského odpadu.
Konštrukcia motora a výkon
Druh motora a výkon daného drviča rozhodujú o tom, ako rýchlo a aké množstvo odpadu dokáže rozomlieť naraz, ako rýchlo po zapnutí začne pracovať a ako dlho môže bežať bez prestávky. Pre domáce použitie sú postačujúce spotrebiče s príkonom okolo 500 W a motorom s permanentným magnetom, ktorý funguje pri vysokých otáčkach (2 600 – 2 800/min.). Ich výhodou je okamžité rozbehnutie a veľmi rýchle spracovanie dopadu. Preto existuje menšie riziko ich upchatia alebo zaseknutia. Tieto drviče sú prirodzene menšie a ľahšie, môžete ich preto namontovať aj pod tenkostenné drezy a do skutočne malých skriniek. Mínusom je ich slabší výkon, nemôžu bežať nepretržite, a ak ich budete preťažovať, motor môžete zadrieť.
Výkonnejšie drviče odpadu, ktoré sú určené prednostne pre reštaurácie či hotely a ktoré stoja i niekoľko tisíc eur, využívajú silnejší, no pomalší indukčný motor a vyšší príkon. Pracujú pri otáčkach okolo 1 500 – 1 700/min., preto majú pomalší rozbeh, na druhej strane ich môžete nechať zapnuté nepretržite dlhú dobu. Sú väčšie, ťažšie a majú dlhšiu životnosť i spotrebu.
Drviaca komora a drviace segmenty
Drviaca komora alebo nádoba je v podstate jednou z najdôležitejších častí drviča. Putuje do nej všetok odpad a zároveň je na tomto mieste i rozdrvený. Rozhodujúci je najmä použitý materiál, ktorý sa líši od výrobku k výrobku. Nádoba v kvalitnom drviči musí byť nehrdzavejúca, pevná a ideálne i odhlučnená. Všetky tieto parametre spĺňa napríklad zmes polyesteru a polyamidu, ktorý je plnený sklom. Tento materiál je navyše ľahký a tlmí zvuk. O čosi menej kvalitný, avšak stále postačujúci je aj obyčajný nehrdzavejúci plech. Pomerne často sa stretnete tiež so smaltovanými drviacimi komorami, ktoré nemôžeme označiť za vyslovene nevhodné, ich problémom však je, že sa smalt časom opotrebuje a nádoba môže začať hrdzavieť.
V drviacej komore sa nachádzajú takzvané drviace segmenty, ktoré odpad sekajú na drobné kúsky. Aj pri nich je rozhodujúci hlavne materiál. Vhodná je napríklad klasická nehrdzavejúca alebo niklová oceľ. Na drahších, hlavne priemyselných drvičoch sa stretnete aj s lopatkami z nástrojárskej ocele. Ide o veľmi odolný a kvalitný materiál, za ktorý si však i patrične priplatíte.
Ochranná manžeta
Drviacu komoru s drezom prepája hrdlo, v ktorom sa nachádza gumová ochranná manžeta (lapač nečistôt). Táto súčiastka drvič v podstate uzatvára, vďaka čomu z neho nevylietava späť do drezu odpad spolu s vodou. Manžeta sa priebežne zanáša zo spodnej strany, preto ju musíte občasne vyčistiť. Z tohto dôvodu sú praktické drviče s vyberateľnou manžetou, ktorú jednoducho vytiahnete, umyjete a vložíte späť. Kvalitu manžety nemusíte extrémne riešiť. Táto súčiastka je vyrobená z gumy, takže žiadne zázraky nečakajte. Navyše sa dá jednoducho vymeniť. Cena novej manžety sa pohybuje okolo 10 eur.
Spôsob vypnutia a zapnutia
Drvič môžete zapínať a vypínať viacerými spôsobmi. Môže sa to zdať ako detail, v skutočnosti však nie je, pretože rôzne typy tlačidiel majú rôzne napájanie a tiež montáž.
- Pneutlačidlo je najčastejšie používaným vypínačom. Jeho montáž, ovládanie aj napájanie patria k najjednoduchším. Pneutlačidlo je obyčajný gombík, ktorý sa nachádza na rovnej časti linky. Pre jeho inštaláciu stačí v blízkosti drezu vyrezať otvor. V rámci napájania na elektrický prúd si nevyžaduje žiadne úpravy. Hlavnou výhodou je jeho nenápadnosť a jednoduché používanie.
- Druhou možnosťou je tzv. nožný spínač. Ide o rovnaké zariadenia, ktoré používajú zubári pri zdvíhaní kresla. Má vlastnú batériu, preto nepotrebuje žiadne samostatné napájanie. Podobne fungujú aj diaľkové bezdrôtové spínače.
- Drvič môže byť ovládaný aj prostredníctvom klasického kolieskového vypínača, ktorý umiestnite na stenu v blízkosti drezu. V tomto prípade sa drvič zapojí priamo do el. zásuvky pod drezom, ktorá však musí byť upravená na tento účel. Preto je na inštaláciu drviča potrebné myslieť ešte pred montážou celej kuchynskej linky. Ak by ste sa rozhodli pre dodatočné úpravy, bolo by to náročné ako finančne, tak i časovo.
Cena drviča na kuchynský odpad
Orientačná cena drvičov určených na domáce použitie sa začína na cca 150 a končí na 600 eurách. Drahšie zariadenia sú vyrobené z kvalitnejších a odolnejších materiálov, majú väčšiu nádobu, vyšší výkon a sú menej poruchové. Pri výbere by ste si mali určite všímať aj certifikáciu. CE, teda certifikát podľa európskej normy, a certifikát ISO sú zárukou kvality.
Užitočné doplnkové funkcie
- Odrušovací filter: Filter slúži na zníženie hlučnosti drviča počas jeho prevádzky, nájdete ho skôr na drahších modeloch. Pozor, nie je ekvivalentom k spomínanej ochrannej manžete.
- Dodatočný vstup: Slúži na pripojenie ďalších hadíc, napríklad z umývačky riadu. Ak sa na drviči nachádza, pripojenie ďalšej hadice môžete uskutočniť bez väčších zásahov do odpadového potrubia a kutilských zručností. Takýto zásah však nie je možné vykonať vždy.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
O drvičoch by ste teraz mali vedieť snáď všetko. Na záver vám ešte odpovieme na zopár často kladených otázok, ktoré súvisia najmä so spotrebou, prevádzkou a vaším pohodlím.
Je drvič hlučný?
Aké sú náklady na prevádzku drviča?
Zvyknú sa drviče často kaziť?
Dátum poslednej aktualizácie: 09.04.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Blanco M200 evolution ISE je vydarený kuchynský drvič, ocenia ho aj náročnejší používatelia. Výkon 560 W je dostačujúci. Páči sa mi, že nie je natoľko hlučný ako konkurenčné modely. Obsah drviacej komory je cez jeden liter. Vyzdvihujem tepelnú poistku a tiež to, že drviace časti sú z nerezovej ocele a nechýba úprava proti prípadnému zaseknutiu.
Nikde ste nezmenili, že odpad z drvičov nesmie ísť do verejnej kanalizácie. Spôsobuje jednak zanášanie a upchávanie kolektorov a jednak premnoženie hlodavcov v nich. Správcovia kanalizácií to označujú za veľké problémy vyvolané kuchynskými drvičmi.
Po výrobku Bosch som siahol z dôvodu, že ide o značkový tovar so zárukou kvality. Mám drvič AXT Rapid, s ktorým sa ľahko manipuluje, má nízku váhu a dá sa dobre uskladniť. Prístroj sa však pomerne rýchlo upchá, mohol by mať väčší otvor. Za nevýhodu vnímam, že v základnej výbave nebola kapsa na odpad. Celkovo som však s produktom spokojný.
Dobrý deň,
vlastnim tento drvič a som maximálne spokojný, pre jednú osobu OK
EcoMaster ECO3
Zobraziť celý rebríček
EcoMaster ECONOMY EVO3
Mám drvič odpadu EcoMaster Economy EVO3 a môžem ho len odporučiť. Prvý model z radu Economy mi vydržal cca. 10 rokov, tak verím, že tento mi bude slúžiť podobne dlho. Drvič sa hodí do menších domácností, v ktorých žijú dve až tri osoby. Páči sa mi, že všetky drviace komponenty sú vyrobené z kvalitnej a odolnej nehrdzavejúcej ocele. Odhlučnenie je vykonané prekrytím motora, hluk počas prevádzky je preto prijateľný. Napriek svojej nižšej cene, drví výborne, a tak mu nemám čo vytýkať. Veľkým plusom je aj antibakteriálny povrch pre maximálnu hygienu.