Najlepšie drviče konárov a štiepkovače 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Ak často striháte stromy alebo kríky v záhrade, určite ste už uvažovali, ako rozumne naložiť so vzniknutým odpadom. S drvičom alebo štiepkovačom konárov ho môžete znova využiť napr. ako súčasť kompostu, palivo na kúrenie či ako mulčovací materiál.

Drvička dreva

Poradíme vám, aké parametre si pri výbere týchto strojov všímať a ako si vybrať ten správny model pre vaše účely.

Najlepšie drviče konárov

Názov Hodnotenie Detail
Riwall PRO RES 3044 B   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Feider FBT220   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
Fieldmann FZD4020-E   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Bosch AXT 25 TC   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Einhell GC-RS 2540   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Drviče konárov – recenzie

Drviče konárov sú v záhrade, kde sa nachádzajú stromy a kríky, neoceniteľným pomocníkom. Drť sa dá použiť do kompostu, ako mulčovací materiál na ochranu rastlín či na skrášlenie skalky. Ak si napriek nášmu návodu nebudete vedieť vybrať, nápomocné pri výbere vám môžu byť naše recenzie drviče konárov. 

S drvičom prísady do kompostu či na mulčovanie

Drvič konárov pomocou drviacich nožov rozseká konáre na jemnú drť, ktorá je ideálnym mulčovacím materiálom. Vďaka nej ochránite pôdu pred eróziou, vysušením i premočením a zabránite rastu buriny. Taktiež môžete drť použiť ako základ kompostu či z nej vytvoriť napr. podstielku do mačacích toaliet.

Drviče si poradia skôr s menšími konármi stromov či kríkov, ktoré môžu byť mokré a môžu mať na sebe aj listy. Taktiež si poradia napr. s listami či odpadom zo zeleninových záhonov, pri drvení by ste mali striedať mokrý a suchý materiál, aby sa drviace nože nezalepili. Do drvičov musíte spracúvaný materiál natlačiť silou.

Drvička konárov

Drviče sú preto pomerne univerzálnym nástrojom, ktorý vám pomôže spracovať takmer všetok bioodpad z vaše záhradky. Niektorým modelom môžete meniť šírku záberu nožov, vďaka čomu získate aj s týmto strojom štiepku. Funkcionalitou sa takéto drviče približujú štiepkovačom.

Nevýhodou drvičov je slabší výkon ako pri štiepkovačoch a nutnosť občasného brúsenia drviacich nožov. Taktiež sú všeobecne hlučnejšie než štiepkovače, keďže pracujú s vyššími otáčkami.

Elektrické a benzínové záhradné kosačky – Ako vybrať kosačku

Elektrické a benzínové záhradné kosačky – Ako vybrať kosačku

Naši predkovia to mali jednoduché. Ráno, ešte za rosy, sa vzala kosa na plece a išlo sa kosiť. Áno, musela byť nabrúsená, naklepaná. Kosisko dobre sedieť v rukách. A počas kosenia ešte čepeľ občas prebrúsiť oslou. Ale tým sa starosti končili. Dnes však žijeme v 21. storočí a mnohí z nás už takú... Prečítať článok

Štiepkovač pripraví drevo na kúrenie

Štiepkovač využíva na spracovanie konárov rezný kotúč, ktorý si materiál vťahuje sám. Kotúč naseká konáre na väčšie a hrubšie štiepky dlhé cca 2 – 5 cm. Sú vhodné ako palivo, majú totiž menší obsah vody a pri horení z nich ostáva menej popola. Môžete ich použiť aj na prevzdušnenie kompostu, na mulčovanie sú príliš veľké.

Štiepkovač si poradí aj s hrubšími konármi, drevo by však malo byť skôr suchšie, ideálne úplne suché.

Štiepkovače sú odolnejšie stroje vhodné na náročnejšie využitie. Pracujú s menšími otáčkami, preto sú menej hlučné ako drviče. Taktiež sa, na rozdiel od nich, pomalšie opotrebúvajú.

Štiepkovačka

Niektoré drahšie stroje sú univerzálne a kombinujú v sebe drviaci i štiepkovací mechanizmus. Nájdete na nich dva otvory, z ktorých jeden je určený na mäkší odpad a druhý na hrubé a suché konáre. Tieto univerzálne stroje sú určené na náročné poloprofesionálne či profesionálne využitie, čomu zodpovedá aj ich vysoká cena.

Elektrický, benzínový či za traktor?

  • Elektrické – ide o stroje hobby kategórie, určené do menších záhrad. Poháňa ich elektromotor, ktorého príkon spravidla presahuje 2 kW, väčšina strojov atakuje hranicu 3 kW, čo sa už blíži hornej hranici pre bežnú 230 V zásuvku. So 400 V elektrickými drvičmi či štiepkovačmi sa stretnete zriedka, silnejšie stroje majú už benzínový motor. Hlavnou nevýhodou tých elektrických je obmedzená mobilita kvôli napájaciemu káblu. Nie sú preto vhodné na prácu na rozľahlých pozemkoch. Ich výhodou je nižšia cena, nižšia hmotnosť a nižšia hlučnosť než pri benzínových štiepkovačoch.  
  • Benzínové – sú omnoho silnejšie než elektrické drviče či stiepkovače, pričom ich výkon začína niekde na 4,5 kW. Pohon zabezpečuje spravidla 4-taktný benzínový motor, ktorý nepracuje pri takých vysokých otáčkach ako 2-taktné motory, preto je jeho hluk znesiteľnejší. Taktiež mu do paliva nemusíte primiešavať olej, no má náročnejšiu údržbu. Hmotnosť týchto strojov obvykle presahuje 40 kg.
  • S externým pohonom – ide o drviče a štiepkovače na poloprofesionálne a profesionálne použitie. Ich pohon zabezpečuje externý hriadeľ z malotraktora či traktora.

Parametre drvičov a štiepkovačov

  • Príkon a max. priemer konára – so stúpajúcim príkonom stroja stúpa aj hrúbka konárov, ktorú zvládne spracovať. Pri príkone vyše 1 kW zvládne stroj 2 cm konáre, príkon 2,5 kW vám umožní spracovať 3 – 4 cm hrubé vetvy atď. Profesionálne drviče a štiepkovače s 18 Kw motormi si poradia aj s vyše 10 cm konármi.
  • Nádoba na odpad – niektoré stroje ňou nedisponujú, pričom rozdrvený materiál z nich padá priamo na zem, čo nie je vždy praktické. Zberná nádoba môže byť z plastu či z textílie, pričom s tou plastovou sa obvykle jednoduchšie manipuluje. Ich objem býva 30 – 60 l, pri väčšom objeme nemusíte nádobu vysypávať príliš často, na druhej strane, s ťažšou nádobou sa aj ťažšie manipuluje.

Valcový mechanizmus drvičky

  • Hmotnosť – začína niekde na 10 kg pri najslabších a najjednoduchších strojoch. Pri profesionálnych modeloch s výkonom nad 7 kW môže prekročiť aj 100 či dokonca 200 kg. Hmotnosť nepodceňte, ak vyberáte drvič alebo štiepkovač pre použitie na rozľahlom pozemku. Napriek tomu, že väčšina modelov je vybavená kolieskami, presun niekoľko desiatok kg vážiaceho stroja je vždy náročný.
  • Prevedenie násypníka – drahšie modely drvičov či štiepkovačov sú vybavené veľkým násypníkom v tvare lievika. Ten vám uľahčí vkladanie rozvetvených konárov do stroja.

Funkcie drvičov a štiepkovačov

  • Bezpečnostná poistka – je základom každého bezpečného drviča a štiepkovača. Neumožní vám spustiť stroj, pokým nie je správne nasadený zberný kôš či násypník.
  • Bezpečnostný vypínač – vypínač by mal byť pri vkladaní materiálu do stroja v dosahu ruky, byť rýchlo nahmatateľný a jednoducho stlačiteľný v prípade nebezpečenstva.
  • Spätný chod – prepnutím smeru chodu môžete jednoducho vybrať konár či iný materiál, ktorý stroj upchal.

Najlacnejšie drviče a štiepkovače už za 70 eur

Tieto stroje nájdete na našom trhu v desiatkach rôznych modelov. Ponúkajú ho najlacnejšie značky ako napr. Fieldmann, Hecht, Asist či Güde. Najlacnejšie hobby drviče a štiepkovače týchto, prípadne rôznych takmer neznámych značiek zoženiete už za 70 eur. Samozrejmosťou v tejto cenovej kategórii je slabý výkon a slabé konštrukčné prevedenie, preto sa hodia len na krátku prácu okolo domu.

Kvalitnejšie modely elektrických drvičov a štiepkovačov na hobby použitie ponúkajú značky Al-KO, Stiga, Einhell, Black & Decker, MTD, Bosch, Dolmar či Ryobi. Ich cena začína niekde na 150 eurách a končí cca na 500 eurách. Môžete ich použiť aj pre serióznu prácu na záhrade.

Ceny benzínových štiepkovačov a drvičov začínajú na úrovni cca 600 eur, ide o výkonné stroje určené na prácu na väčších pozemkoch. Samozrejme, cena profesionálnych modelov spravidla prekračuje 1 000 eur.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

S drvičom a štiepkovačom konárov poľahky spracujete odpad, ktorý vznikol pri strihaní stromov a kríkov v záhrade. Či už hľadáte štiepkovač alebo drvič konárov, mali by ste si pred jeho kúpou položiť zopár základných otázok. Na tie najčastejšie sme odpovedali:

Aké drevo dokáže drvič konárov spracovať?

Drvič konárov spracuje suché aj trochu vlhkejšie drevo, odporúča sa však, aby drevo pred spracovaním preschlo. Vyhnete sa tak zalepeniu drviaceho príslušenstva. Pri štiepkovači môžete kombinovať čerstvo odrezané konáre s vysušenými, stroj sa tak sám prečistí počas práce.

Ako mám nastaviť štiepkovač?

Štiepkovače sa nastavujú buď kolieskom, alebo pomocou imbusového kľúča. Štiepkovač treba zapnúť a skrutku pomaly priťahovať, kým nedosiahnete želanú hrúbku spracovaného dreva.

Ako pracovať so štiepkovačom a drvičom bezpečne?

Pri práci s týmito strojmi nezabúdajte na okuliare a rukavice. Ochránite sa tak pred odlietajúcimi ívermi a zabránite poškriabaniu či zapichnutiu triesky do rúk. Stroje používajte iba za priaznivého počasia (keď neprší) a vyhnite sa spracovávaniu znečistených konárov (zem, kamene a pod.).

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Vaše hodnotenie:
(90.2%)
Dátum publikovania: 29.12.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 23.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

06/07/2022 14:36
Kurka

Trochu to recenzent poplietol - v kategórií "Najlepšie štiepkovače" uvádza štiepačky na drevo.

29/11/2021 10:51
Tibi

S prístrojom Fieldmann FZD 4020-E sa ľahko manipuluje a zatiaľ pracuje veľmi pekne. Motor je trocha hlučnejší, no poseká skoro všetko. Kábel je krátky, mohol byť aspoň o kúsok dlhší, čiže riešim to predlžovacím káblom. Pomer ceny a výkonu je dobrý, pre bežného záhradkára je to vhodný produkt.

28/10/2021 12:13
Oleg

Nemecká kvalita za výhodnú cenu je štiepačka Scheppach HL 460, ktorú používam cca. rok. Prístroj je výkonný, tichý a bezpečný. Páči sa mi jednoduchá obsluha a rýchlosť štiepania. Na rozbeh je potrebný výkon 3000 W. Je to pre mňa šikovná pomôcka.

28/10/2021 10:16
Ivan

Silný stroj je Riwall PRO RES 3044 B a ešte viac by ma potešila možnosť nastavovať veľkosť štiepky. Hlučnosť je priemerná, preto sa s ním dá v pohode pracovať aj dlhšiu dobu. Veľmi dobre vťahuje konáre a je stabilný pri práci. Plus dávam za jednoduché nastavenie.

09/08/2021 07:17
Matúš

Trochu zvláštna otázka, keďže je to v článku vysvetlené. Drvič rozdrví všetko na krátke a malé kúsky (dá sa použiť na hnojenie), štiepkovač rozštiepi drevo, vďaka čomu je vhodné na kúrenie.

01/08/2021 17:44
Peter Žák

aký je rozdiel medzi drvičom a štiepkovačom?

31/07/2021 12:23
Jojo

Mám štiepkovač Scheppach HL 460, ktorý bol za výhodnú cenu a je ideálny pre hobby práce okolo domu, takže pre mňa stačí. Veľkosť je tak akurát pre manipuláciu aj následné uskladnenie. Je to šikovná pomôcka, ktorá dokáže ušetriť sily a zrýchliť prácu s drevom. Práca je pohodlná a bez akejkoľvek námahy. Zatiaľ funguje stopercentne a štiepací tlak 4t je plne postačujúci. Škoda len, že nemá podstavec a ani sa nedá prikúpiť. Trocha ma sklamal pribalený návod, ktorý je chabý a plán zostavenia bol tiež nevhodný. Aj napriek tomu ide o fajn prístroj, ktorý sa mi oplatilo kúpiť.

31/07/2021 09:33
Hugo K.

Mám drvič konárov Bosch AXT 25, síce bol drahší, no Bosch je zárukou kvality a zatiaľ ma táto značka nikdy nesklamala. Oslovila ma robustnosť prístroja aj výkon, pretože je to naozaj „žrút“ konárov. Vyzdvihujem rýchlosť a pohodlnosť práce, veľký otvor i fakt, že dokáže rozdrviť na malé kúsky. Zatiaľ ho mám kratšiu dobu, no som s ním spokojný, pretože drví tenké aj hrubé konáre. Nedávno sme likvidovali starý živý plot a práca s týmto drvičom bola super, raz dva sme to mali hotové. Počas prác je málo hlučný a dokonca vie podrviť aj mokré konáre, listy či stonky. V čase, keď ho nepoužívam, oceňujem možnosť odpojenia horného dielu, vďaka čomu nezaberá veľa miesta a ľahšie ho viem uskladniť. Kôš sa pekne naplní až do vrchu a to, čo som čítal v recenziách - málo naplnený kôš - sa v mojom prípade, našťastie, nepotvrdilo. Pre mňa je to bezkonkurenčný elektrický drvič konárov a neľutujem ani vyššiu cenu.

21/05/2021 06:55
Marek Múdry

Dobrý deň, toto je informácia, ktorú nenájdete pri žiadnom z produktov. Vždy je tam iba údaj o max. priemere konárov. Nič proti, ale myslím, že väčšine je jedno, či majú rozdrvené kúsky 30x30x30 alebo 40x40x40 mm.

18/05/2021 21:22
ivan holenda

Dobrý deň, chcem kúpiť drvič konárov, ale potrebujem rozdrvené konáre s maximálnymi rozmerami 30 x 30 x 30 mm. Prosím, viete aká je veľkosť drvených konárov u typov GUDE GH 2 800SUPER SILENT? a pri type FIELDMAN FZO 5015 E?, alebo ktorý drvič mi odporučíte?
za odpoveď ďakujem. Holenda

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok