Najlepšie dokovacie stanice 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie dokovacie stanice
- Dokovacie stanice – recenzie
- i-Tec USB-C Metal Nano
- HP 2013 UltraSlim
- Lenovo ThinkPad USB-C Gen2
- i-Tec USB 3.0 Dual
- Čo je dokovacia stanica a ako funguje
- Typy dokovacích staníc
- Druhy dokovacích staníc
- Ako vybrať dokovaciu stanicu
- Výhody dokovacej stanice
- Cena dokovacích staníc a obľúbené značky
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- Dell Thunderbolt TB16
Súčasné notebooky sú čoraz tenšie, čo má za následok aj menší počet portov a konektorov. Riešením je dokovacia stanica, ktorá rozšíri konektivitu a zároveň napája notebook. Štandardne notebook disponuje niekoľkými nevyhnutnými konektormi, vďaka ktorým môžete pohodlne fungovať na cestách či mimo kancelárie. Práca s notebookom by však mala byť maximálna pohodlná a efektívna a práve dok vám túto prácu zjednoduší.
Najlepšie dokovacie stanice
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Axagon ADSA-ST ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
I-TEC USB-C Dual Display Docking Station ✔ DNES V AKCII | Zobraziť produkt | |
Yenkee YTC 1101 ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt | |
Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Dell D3100 USB 3.0 ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt |
Dokovacie stanice – recenzie
Dokovacie stanice oceníte doma i v kancelárii. Vďaka nim môžete k svojmu počítaču alebo notebooku pripájať rôzne periférne zariadenia, napríklad externé monitory, myši, klávesnice, reproduktory a podobne. S periférnymi zariadeniami stúpa vaša produktivita a zároveň nemáte neporiadok v kábloch. Niektoré dokovacie stanice disponujú aj čítačkou pamäťových kariet alebo dovoľujú nabíjanie mobilov, tabletov, fotoaparátov či priamo notebookov. Ako sa v množstve dokovacích staníc vyznať? Vybrali sme pre vás päť tipov na dokovacie stanice, pri ktorých sme sa okrem popisu zariadenia zamerali aj na jeho výhody a nevýhody.
Čo je dokovacia stanica a ako funguje
Dokovacia stanica je praktickým pomocníkom, ktorého oceníte doma, v kancelárii alebo v práci. Vďaka pripojenému doku sa z vášho notebooku stane takmer plnohodnotný stolný počítač. Dok sa jednoducho pripája pomocou káblika do jedného z portov vášho notebooku, prípadne sa zasunie a zacvakne do bočnej strany laptopu. Spôsob pripojenia závisí od typu vášho notebooku aj od typu dokovacej stanice.
Keďže dnešné notebooky sa snažia výrobcovia čo najviac stenčiť, často disponujú len nutnými konektormi pre nabíjanie, prípadne pripojenie USB kľúča. Týmto ich výbava spravidla končí, a preto je riešením dokovacia stanica. Doky sú vybavené rôznymi portmi, môžete sa stretnúť s týmito: USB 2.0, USB 3.0, USB-C, AC adaptér, DVI, VGA, HDMI, DisplayPort, LAN, 3,5 mm pre audio (slúchadlá, reproduktory, mikrofón), čítačka pamäťových kariet (SD + microSD) a podobne. Dok vám tak ponúkne širokú paletu rôznych portov a konektorov, vďaka ktorým môžete k notebooku pripojiť externé periférie.
Prostredníctvom dokovacej stanice k laptopu pripojíte napríklad externý monitor s vysokým rozlíšením, myš, klávesnicu, reproduktory, mikrofón, tlačiareň, internetovú sieť a podobne. Tieto periférie tak rozšíria možnosti notebooku, vďaka čomu sa zvýši vaša produktivita a vám sa pracuje pohodlnejšie. Drahšie dokovacie stanice ponúkajú pripojenie viacerých monitorov naraz, čo ocenia najmä profesionáli pri úprave fotografií alebo pri strihu video súborov.
Na trhu sa stretnete s rôznymi dokovacími stanicami, každá z nich ponúka iné množstvo a iný typ portov. Niektoré stanice majú okrem portov dokonca aj ďalšie doplnky, akými sú zdroj, batéria, sieťová karta, chladiaca jednotka, vlastný grafický čip a podobne. S väčšinou moderných dokovacích staníc si bez problémov nabijete aj notebook, tablet, mobilný telefón, fotoaparát či ďalšie elektronické príslušenstvo.
Primárnou funkciou dokovacej stanice je rozšíriť možnosti prenosného počítača, keďže disponuje rozhraniami, portmi a slotmi, ktoré umožňujú používateľovi pripojiť si k notebooku rôzne externé zariadenia.
Typy dokovacích staníc
Dokovacie stanice sa delia na univerzálne, ktoré sa spravidla pripájajú k notebooku prostredníctvom USB portu, a na špecifické, ktoré sú určené len pre vybrané modely notebookov. Väčšina dokovacích staníc je proprietárna od originálneho výrobcu notebooku a mnohé z nich sú uspôsobené na použitie len s jediným typom prenosného počítača. Cena druhých spomínaných staníc je často vysoká, preto si mnoho používateľov volí univerzálne doky. Tie sú vhodné aj vtedy, keď sa po čase rozhodnete prejsť na novší model, prípadne siahnete po notebooku od iného výrobcu.
Port replikátory
Pri dokovacích staniciach sa môžete stretnúť aj s pojmom port replikátor. Toto zariadenie však nie je plnohodnotnou dokovacou stanicou, avšak používateľovi ponúkne podobné výhody a navyše za nižšiu obstarávaciu cenu. K najväčšej výhode port replikátorov patrí jednoduché pripojenie k množstvu externých zariadení. Používateľ, ktorý je často na cestách, sa nemusí zvlášť pripájať k rôznym perifériám (monitor, klávesnica, myš, tlačiareň a pod.), ale len k jedinému replikátoru. Podstatným rozdielom medzi klasickou dokovacou stanicou a replikátorom portov je to, že replikátor notebook nenapája. V obchodoch nájdete stolné replikátory, ktoré sú vhodné do domácnosti alebo kancelárie, ale aj cestovné replikátory, ktoré si môžete zobrať kamkoľvek na cesty.
Univerzálne dokovacie stanice
Univerzálne dokovacie stanice sa najčastejšie pripájajú k notebooku pomocou USB rozhrania. Vďaka tomu sa rozšíri vaša konektivita o niekoľko ďalších portov a konektorov, čo umožňuje pripájanie ďalších periférnych zariadení. K výhodám univerzálnych dokovacích staníc patrí široké spektrum podporovaných notebookov a v neposlednom rade nižšia obstarávacia cena oproti špecifickým dokovacím staniciam. Stretávame sa tu však aj s nevýhodou, pretože pri niektorých modeloch notebookov môže dôjsť k neúplnej kompatibilite alebo k chybám pri prehrávaní videa na externom monitore, ktorý pomocou univerzálnej dokovacej stanice pripojíte.
Špecifické dokovacie stanice
Ide o dokovacie stanice, ktoré sú určené pre konkrétny typ a model notebooku. Najväčšou nevýhodou špecifických dokovacích staníc je ich vyššia obstarávacia cena. Pokiaľ časom vymeníte notebook za iný, musíte kúpiť aj novú dokovaciu stanicu, ak nebude s novým modelom kompatibilná. Konektor pre pripojenie k dokovacej stanici sa najčastejšie nachádza na bočnej strane notebooku. Dok stačí len zasunúť a zacvaknúť na určené miesto. Špecifickú dokovaciu stanicu oceníte, ak ste verní jednej značke, prípadne notebooky často nemeníte. Vďaka nej si k notebooku bez problémov a spoľahlivo pripojíte externý monitor s vysokým rozlíšením či priestrannejšiu klávesnicu, myš, tlačiareň, reproduktory a podobne.
Druhy dokovacích staníc
Dokovacie stanice sa nevyrábajú len pre notebooky, ale na trhu sa stretnete tiež s dokmi pre mobilné telefóny a tablety a dokonca i pre pevné HDD disky. Vzhľadom na to, že sa dokovacím staniciam pre notebooky venujeme v celom našom článku, pri tomto rozdelení ich funkcie spomenieme len okrajovo.
Dokovacia stanica pre notebook
Dokovacia stanica určená prenosnému počítaču rozšíri konektivitu notebooku o ďalšie porty a konektory, vďaka ktorým môžete k zariadeniu pripojiť externý monitor, myš, klávesnicu, mikrofón, reproduktory, tlačiareň, internetovú káblovú sieť a podobne. Mnohé doky pre notebooky disponujú aj čítačkou pamäťových kariet a umožňujú nabíjanie elektronických zariadení.
Dokovacia stanica pre mobil
Moderné dokovacie stanice určené mobilným telefónom, prípadne tabletom, vám otvoria dvere do sveta zábavy. Pomocou nich môžete smartfóny nielen nabíjať, ale aj prepojiť s ďalšími zariadeniami, akými sú reproduktory, počítače alebo televízie s veľkými obrazovkami.
Podobne ako pri dokovacích staniciach pre notebooky, i tu sa stretnete s univerzálnymi a špecifickými dokmi. Pri výbere sa preto sústreďte na to, aké zariadenia vami zvolená dokovacia stanica podporuje, pretože niektoré sú určené len pre mobily s operačným systémom Android, iné zas pre iOS, ktorý sa využíva v iPhonoch. Samozrejme, dokovacia stanica musí mať kompatibilný dokovací konektor.
Univerzálne dokovacie stanice pre mobilné telefóny a tablety sa v súčasnosti najčastejšie pripájajú pomocou Bluetooth. V minulosti to bolo cez bežné USB alebo audio jack konektor. Jednotlivé stanice sa líšia svojimi funkciami i obstarávacou cenou. V súčasnosti dokovacie stanice pre telefóny strácajú svoju popularitu, pretože mobily sa dokážu k externým zariadeniam pripojiť bezdrôtovo na diaľku až 10 metrov.
Dokovacia stanica pre pevný disk
Vlastné dokovacie stanice majú aj pevné HDD disky. Tie sa k počítaču alebo notebooku pripájajú cez USB rozhranie. Dok môže nahradiť externé puzdro a používanie je extrémne jednoduché, pretože pevný disk stačí do dokovacej stanice vložiť. Niektoré doky umožňujú klonovanie a kopírovanie obsahu z jedného pevného disku na druhý aj bez použitia PC. HDD dok tak môžete využiť ako autonómne zariadenie pre pohodlné vytváranie obrazov disku.
Ako vybrať dokovaciu stanicu
Ak hľadáte vhodnú dokovaciu stanicu k notebooku, v prvom rade je dôležité určiť, na čo všetko ju chcete využívať. Od toho sa bude odvíjať, koľko portov by stanica mala mať a najmä, akými rôznymi konektormi by mala disponovať. Výber dokovacej stanice závisí aj od typu notebooku, resp. operačného systému. Rozdielny dok bude vhodný pre Windows, MacBook, Chromebook alebo notebook s operačným systémom Linux.
Hoci všetky dokovacie stanice vyzerajú na prvý pohľad rovnako alebo podobne, sú medzi nimi odlišnosti. Pred kúpou sa preto zamerajte na tieto otázky, ktoré si musíte zodpovedať.
Pre aký model prenosného PC potrebujete dok?
Na trhu existujú univerzálne dokovacie stanice, ale aj tie, ktoré sú určené pre konkrétne modely notebookov. Nie každá dokovacia stanica preto pracuje správne s hocakým typom prenosného počítača. Kompatiblita doku a notebooku závisí i od operačného systému, ktorým je vybavený váš laptop. Ak máte notebook napríklad so systémom Windows, pri vyhľadávaní si vyfiltrujte dokovacie stanice, ktoré sú určené pre tento systém. Pokiaľ pracujete s viacerými typmi notebookov, v ktorých sú nainštalované rozdielne operačné systémy, je vhodné sa poobzerať po univerzálnych dokovacích staniciach.
Ku ktorému konektoru notebooku chcete dok pripojiť?
Podstatným parametrom pri výbere je konektor, ku ktorému chcete dokovaciu stanicu pripojiť. Konektor na doku by totižto mal byť rovnaký ako konektor na prenosnom počítači. Pokiaľ chcete na pripojenie doku použiť moderný port typu USB-C, ktorý sa nachádza na vašom PC, najskôr skontrolujete, aký typ portu USB-C má váš notebook. Niektoré notebooky, ktoré disponujú USB-C, majú tento port určený výhradne na nabíjanie zariadenia alebo na pripájanie USB kľúča. Iné sú však univerzálnejšie. Od typu USB-C portu vášho laptopu sa preto bude odvíjať, či k doku môžete pripojiť napríklad ďalší monitor.
Na čo všetko chcete používať dokovaciu stanicu?
Dokovacie stanice majú rôzne funkcie. Od toho sa odvíja aj to, akými portmi a konektormi disponujú. Na trhu sa stretnete s dokmi, vďaka ktorým si k notebooku pripojíte externý monitor, no sú aj také, ktoré umožňujú pripojenie dvoch či troch monitorov. Mnohé súčasné doky disponujú portmi navyše, ktoré umožňujú nabíjanie notebooku, tabletu, mobilného telefónu, fotoaparátu a podobne. Pred kúpou si teda premyslite, na čo všetko chcete dok využívať a podľa toho zvoľte ten typ dokovacej stanice, ktorá má všetky vami požadované porty a konektory.
Máte správne káble na pripojenie?
K správnym portom potrebujete aj správne káble. Tie musia mať koncovku kompatibilnú s portom. Preto napríklad HDMI port vyžaduje HDMI kábel. Koncovka kábla (zástrčka) je označovaná ako „male“ (samec) a port, do ktorého sa kábel zapája „female“ (samica). Pri výbere prepájacích káblov si skontrolujte aj ich dĺžku. Kábel by mal byť dostatočne dlhý, aby ste pohodlne pokryli vzdialenosť medzi zariadením a dokovacou stanicou.
Aký typ používateľa ste?
Dokovaciu stanicu môžete vyberať aj podľa toho, akým ste typom používateľa. Ak ste bežný používateľ, ktorý si chce len rozšíriť možnosti konektivity svojho notebooku, pokojne siahnite po lacnejšom doku s menším počtom portov. Takéto doky obvykle získate za veľmi prijateľnú cenu. Pokiaľ notebook využívate na profesionálnu prácu a potrebujete mať k nemu pripojený kvalitný externý monitor a množstvo rôznych periférií, poobzerajte sa po doku s dostatočným množstvom portov a konektorov. Tieto doky sú o niečo drahšie, no profesionálom sa do nich oplatí investovať.
Kde budete dok používať?
Dokovacie stanice sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a každá má aj inú váhu. Pokiaľ budete dok používať doma, v kancelárii alebo vo firme, jeho veľkosť či váhu nemusíte veľmi riešiť. Ak však chcete dok prenášať a brávať si ho so sebou na cesty, bude pre vás vhodný taký, ktorý má kompaktné rozmery, nízku váhu a ľahko ho zabalíte do tašky či kufra. Kompaktné doky zväčša ponúkajú menší počet portov, poskytnú vám základnú konektivitu a konektory pre pripojenie najdôležitejších periférií. Kompaktnú dokovaciu stanicu oceníte aj vtedy, keď máte menší pracovný stôl, prípadne bojujete s nedostatkom miesta.
Potrebujete veľkú prenosovú rýchlosť?
Jednotlivé porty majú rozdielnu rýchlosť prenosu dát. Najrýchlejšie je USB-C, o niečo pomalšie je USB 3.0 a najpomalšie je USB 2.0, ktoré patrí k starším typom konektorov. Nízka prenosová rýchlosť vás môže nepríjemne prekvapiť najmä vtedy, ak sa ponáhľate a potrebujete čím skôr dokončiť svoju prácu. Vysokú prenosovú rýchlosť budete potrebovať, ak pracujete s veľkými súbormi, akými sú napríklad fotografie, audio či video nahrávky. Pri výbere dokovacej stanice preto preferujte tie, ktoré majú USB 3.0. Každý výrobca uvádza, akým typom portu konkrétna dokovacia stanica disponuje, no ľahko to odhalíte aj sami. USB 3.0 má stredový plastový predeľ modrej farby, zatiaľ čo USB 2.0 čiernej alebo bielej farby.
Myslíte na budúcnosť?
Moderná technológia ide míľovými krokmi dopredu. Notebook, ktorý patril k špičke vo svojej kategórii pred pár rokmi, je už v súčasnosti zastaralý. Preto myslite na to, že výmena prenosného počítača za nový sa, pravdepodobne, uskutoční skôr než výmena periférnych zariadení. Ak patríte k používateľom, ktorí pravidelne po niekoľkých rokoch vymieňajú notebook za modernejší, siahnite po univerzálnej dokovacej stanici. Zmenou modelu notebooku tak nemusí dôjsť aj k zmene dokovacej stanice.
Výhody dokovacej stanice
Nespornou výhodou dokovacej stanice je rozšírenie konektivity. To oceníte najmä v prípade, ak vlastníte mini notebook alebo ultranotebook, pri ktorých sa spravidla šetrí USB portmi aj zvyšnými konektormi. V závislosti od zvoleného modelu dokovacej stanice si môžete zariadenie rozšíriť o niekoľko USB portov, čím bez problémov pripojíte klávesnicu, myš, externý disk a podobne. Mnohé doky ponúkajú konektory na pripojenie externého monitora, mikrofónu, reproduktorov či čítačku pamäťových kariet. Navyše umožňujú nabíjanie mobilných telefónov, tabletov, fotoaparátov a ďalších elektronických zariadení. Kúpou dokovacej stanice sa tak z vášho notebooku stane plnohodnotný počítač.
Výhodou doku je aj prehľadnejšie usporiadanie káblov, čím sa ušetrí miesto na pracovnom stole a zvýši sa vaše pohodlie pri práci. Pokiaľ si notebook potrebujete zobrať na cesty, prípadne z práce domov, bez doku musíte odpojiť všetku kabeláž a nechať ju voľne ležať na stole. Po návrate sa potom zbytočne zdržiavate opätovným pripájaním. Ak dok vlastníte, jednoducho ho odpojíte od notebooku, pričom všetky káble ostávajú pripojené k portom dokovacej stanice. Zapojenie späť nie je o nič zložitejšie, dok zacvaknete alebo pripojíte káblikom k notebooku (závisí od typu doku) a pripojené periférie začnú okamžite komunikovať s notebookom.
Výhody používania dokovacej stanice v skratke:
- rozšírenie konektivity o množstvo portov a konektorov
- pripojenie viacerých externých monitorov
- čítačka pamäťových kariet
- nabíjanie rôznych elektronických zariadení
- z notebooku sa stane takmer plnohodnotný počítač
- zvýšenie produktivity vďaka pripojeným perifériám
- prehľadnejšie usporiadanie káblov na stole
- ušetrený čas bez nutnosti opätovného pripájania káblov
Cena dokovacích staníc a obľúbené značky
Na trhu sa stretnete s dokovacím stanicami pre mobilné telefóny aj pre notebooky. Tie pre notebooky sú, samozrejme, o niečo drahšie. Najlacnejšia dokovacia stanica pre mobil stojí okolo 5 eur. Dokovacie stanice pre mobil fungujú ako stojan a nabíjačka pre mobil, prípadne dokážu synchronizovať váš mobil s počítačom. To je spravidla všetko, a preto nečakajte, že vám takéto zariadenie poskytne aj nejaké ďalšie funkcie navyše. Na našom trhu nájdete len obmedzené množstvo dokovacích staníc pre smartfóny, ktoré majú široké portfólio rôznych portov a funkcií. Pokles dokov pre mobily spôsobilo najmä Bluetooth, ktoré umožňuje bezdrôtové pripájanie smartfónov k rozličným perifériám.
Dokovacia stanica pre notebook alebo počítač zvyčajne disponuje viacerými portmi a konektormi, preto je aj jej obstarávacia cena vyššia. Medzi používateľmi patria k obľúbeným stanice v cenovej kategórii od 30 do 200 eur. Je to široké cenové rozpätie, avšak nájdete v ňom rôzne modely, preto si vyberie každý podľa vlastných potrieb.
Lacnejšie dokovacie stanice pre notebooky zoženiete aj za približne 15 eur. V tomto prípade však ide o stanice od menej známych výrobcov, ktoré spravidla disponujú len dvomi, prípadne tromi konektormi. Vašu produktivitu tak oveľa nezvýšia. Naopak, tie najdrahšie dokovacie stanice sa pýšia mnohými konektormi a ocenia ich aj vášniví hráči počítačových hier alebo tí, ktorí notebook používajú ako pracovný nástroj. Cena najdrahších dokovacích staníc sa môže vyšplhať na niekoľko stoviek eur.
Poznáme aj dokovacie stanice pre pevné disky. Takéto HDD dokovacie stanice stoja od 20 do 30 eur. V tejto cenovej kategórii nájdete kvalitné kúsky, ktoré sú postačujúce pre bežných používateľov, no siahnuť môžete aj po oveľa drahšom modeli. Za najdrahší zaplatíte okolo stovky.
K obľúbeným značkám dokovacích staníc pre notebooky patria i-Tec, Asus, Lenovo, Dell, HP, Hyper, Satechi, Verbatim alebo Samsung. Niektorí výrobcovia ponúkajú univerzálne dokovacie stanice, ktoré môžete pripojiť k notebooku akejkoľvek značky. Iní sa zas zameriavajú na konkrétne modely svojich produktov. Hoci tieto dokovacie stanice môžu fungovať aj s notebookom od inej značky, výrobca pri nich často nezaručuje stopercentnú funkčnosť. Ak teda vlastníte napríklad notebook Lenovo, ideálne je siahnuť po dokovacej stanici Lenovo, prípadne si vybrať z univerzálnych dokov do renomovaných výrobcov.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Spotrebitelia, ktorí zvažujú kúpu dokovacej stanice, môžu mať niekoľko otázok. Zamerali sme sa na tie najčastejšie, ktoré vám objasnia, akú dokovaciu stanicu kúpiť, pre koho je dok vhodný i to, ako sa pripája k notebooku.
Akú dokovaciu stanicu kúpiť?
Pre koho je vhodná dokovacia stanica?
Ako sa zapája dokovacia stanica?
Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Targus Single Video Multi-Port Hub je výborný multifunkčný adaptér. Je malý a zároveň rýchly. Rýchlosť sa neznižuje, ani keď používam všetky porty súčasne. Je tu až 5 portov, nechýba USB-C, USB A 3.2, HMDI atď. Samozrejmosťou je čítačka SD a microSD kariet. Cena je vyššia, ale oplatilo sa.
Veľmi pohodlný dock pre notebook bez dokovacieho konektoru vybavený USB-C je Lenovo ThinkPad USB-C Dock Gen2. V práci mám s ním však malé problémy, pretože dock má svoju mac adresu, tento problém sa ale dá vyriešiť. Cena by mohla byť nižšia, každopádne, je to solídny výrobok, ktorý robí, čo má.