Najlepšie diktafóny 2024 – recenzie, test, porovnanie

Diktafón je užitočné zariadenie, vďaka ktorému nahráte zvukový záznam. Ten je spravidla kvalitnejší, než keby ste nahrávali cez aplikáciu v mobile. Šikovné zariadenie s kompaktnými rozmemi pôsobí profesionálne a disponuje funkciami, ktoré sa snažia ešte viac zlepšovať kvalitu nahrávky. Aktívne potláčajú šum v pozadí či filtrujú nežiaduce zvuky. Na trhu sú modely určené bežnej populácii aj profesionálom.

Ako vybrať diktafón?

Diktafón využijú študenti, podnikatelia, spisovatelia, novinári, reportéri, hudobníci, policajti či začínajúci filmári, ale aj ktokoľvek iný, kto chce zachytávať audio. Trh myslel na všetkých, a preto prispôsobil svoju ponuku. V obchodoch nájdete lacné diktafóny určené nenáročným spotrebiteľom, hlasové záznamníky zo strednej triedy, ktoré využijú nadšenci i poloprofesionáli, a taktiež drahé zvukové rekordéry so špičkovou kvalitou zvuku pre profesionálne použitie.

Náš článok vás prevedie výberom správneho diktafónu. Prezradíme vám, prečo sa oplatí investovať do tohto zariadenia, čo sledovať pred jeho kúpou, či na aké parametre a funkcie sa zamerať. Pripravili sme pre vás aj päť tipov na populárne diktafóny, ktoré sa môžu stať vhodným kandidátom na kúpu a tiež odpovieme na často kladené otázky spotrebiteľov.

Najlepšie diktafóny

Názov Hodnotenie Detail
Sony ICD-PX240   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Philips DVT1160   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Olympus VN-541PC   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Zoom H6   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Olympus WS-883   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Diktafóny – recenzie

Vybrali sme pre vás päť modelov, ktoré vedú v rebríčkoch predajnosti. Používatelia sú s nimi spokojní a oceňujú kvalitu záznamu, doplnkové funkcie či výdrž na jedno nabitie. Samozrejme, každý model má svoje plusy aj mínusy a my sme nevynechali ani tie. Prečítajte si mini recenzie najlepších diktafónov a dozviete sa aj to, aké výhody a nevýhody ponúka konkrétny model. Ktorý z nich vás zaujal najviac?

Prečo sa oplatí investovať do diktafónu

Diktafóny slúžia na zaznamenávanie zvuku a hoci každý súčasný smartfón alebo tablet disponuje aplikáciou diktafón, tieto prístroje majú naďalej svoj význam. V čom je diktafón lepší než nahrávanie, ktoré poskytuje mobil? V prvom rade je to kvalita zvuku. Napriek tomu, že sa výrobcovia mobilných telefónov snažia svoje zariadenia čo najviac zdokonaľovať, mikrofón nachádzajúci sa v mobile nie je primárne určený na nahrávanie zvuku. Jeho funkcia je najmä taká, že umožní uskutočniť hovor, resp. prenáša zvuk k osobe na druhej strane linky.

Zvukové záznamníky majú široké využitie, hodia sa na zaznamenávanie rozhovorov, myšlienok, nápadov, prednášok, konferencií, obchodných rokovaní, koncertov, demo nahrávok piesní či pri získavaní dôkazových materiálov. Každý diktafón má svoje špecifiká a je vhodný na niečo iné. Tomu je potom prispôsobený aj mikrofón alebo viaceré mikrofóny, ktorými konkrétny prístroj disponuje. Dosah mikrofónov v kvalitnom diktafóne je oveľa lepší než v mobile, preto môžete s diktafónom nahrávať aj na väčšie vzdialenosti.

Mnohé diktafóny disponujú inteligentnými funkciami, ku ktorým patrí pokročilé potláčanie šumu a hluku z okolia, nahrávka je tak čistejšia a zrozumiteľnejšia. To sa hodí vždy, keď nahrávate v hlučnom prostredí, prípadne niekde v exteriéri. Vyspelé diktafóny viete ovládať hlasom a nahrávanie spustiť bez toho, že by ste sa museli dotknúť akéhokoľvek tlačidla. Niektoré diktafóny dokážu reagovať na zvuk a nahrávanie sa spustí až vtedy, keď prístroj tento zvuk deteguje. Hneď ako prestanete rozprávať, diktafón nahrávanie stopne a opätovne ho spustí až vtedy, keď znova zaregistruje rozhovor. Táto funkcia šetrí nielen batériu zariadenia, ale aj pamäť. Čo je podstatné, nemusíte pretáčať tiché pasáže, pretože diktafón ticho nenahrá.

Strieborný mini diktafón

Diktafóny skvele využijú novinári, ktorí potrebujú nahrávať rozhovory, prípadne vytvárať audio podcasty. Tento prístroj sa hodí aj študentom na zaznamenávanie prednášok alebo jazykových cvičení, z ktorých sa potom môžu učiť namiesto čítania počúvaním. Rovnako ho zúžitkujú podnikatelia na zachytenie obchodných rokovaní, dôležitých pracovných porád, konferencií či zaujímavých myšlienok a nápadov. Pre zachytávanie námetov príde toto zariadenie vhod i spisovateľom. Keďže má diktafón oveľa lepšiu kvalitu zvuku než záznamník v mobile, zíde sa tiež hudobníkom na nahrávanie piesní alebo zaznamenanie koncertného vystúpenia. V neposlednom rade diktafón využijú policajti pri získavaní dôkazového materiálu a taktiež sa uplatní na súdoch na autentický záznam súdneho procesu.

Ako sme už naznačili, mikrofón v mobilnom telefóne alebo tablete nie je primárne určený na nahrávanie, preto je jeho kvalita horšia, zvuk nie je natoľko čistý, nie sú dostatočne odfiltrované nežiaduce hluky z pozadia a ani dosah mikrofónu sa neráta v desiatkach metrov. Okrem toho, mobilný telefón využívate na množstvo ďalších vecí a ak by ste s ním nahrávali niekoľkohodinové prednášky v škole alebo obchodné rokovania, rýchlo by sa vám vybila batéria i zaplnila kapacita úložiska. Popritom všetkom mobily zväčša nenahrávajú do obľúbených formátov, akými sú MP3 alebo WAV, a preto by ste mohli mať neskôr problém so spracovaním audio súborov.

Pri nahrávaní na mobil vás môže sklamať smerová charakteristika mikrofónu, ktorá ovplyvňuje, z akého smeru bude mikrofón najlepšie prijímať zvuk. Keďže mikrofón v mobile je určený na hovory, nebude mať takú účinnosť ako diktafón. Nedostatky nahrávania na mobil sa môžu prejaviť napríklad pri zaznamenávaní prednášky v škole a obzvlášť vtedy, ak sedíte od učiteľa trocha ďalej.

Súčasné diktafóny majú prepracovaný dizajn, ktorý sa môže stať doplnkom vášho štýlu. V ponuke sú rôzne kúsky a natrafíte na elegantné diktafóny, minimalistické zariadenia, robustné prístroje, univerzálne vyzerajúce záznamníky či retro modely. Výber je široký, preto si každý nájde model, ktorý bude spĺňať požadované parametre a zároveň bude lahodiť vášmu oku. Nahrávanie na diktafón pôsobí oveľa profesionálnejšie než zaznamenávanie zvuku na mobil. K benefitom diktafónov patrí i to, že väčšina modelov sa ovláda veľmi jednoducho a obsluhu zvládne každý.

Ako vybrať diktafón

Dobrý diktafón vám poslúži v mnohých situáciách. Na trhu je množstvo modelov a každý sa líši svojimi parametrami aj funkciami. Aby vás tento prístroj nesklamal, pred kúpou si treba ujasniť, na aký účel ho chcete používať a čo je pre vás prioritou. Budete diktafón využívať denne na nahrávanie prednášok alebo ho použijete len občasne, aby ste si zaznamenali dôležité pracovné rokovanie či nejakú myšlienku? Prípadne hľadáte hlasový záznamník na profesionálne využitie? To všetko je pri výbere podstatné. Spoločne sa pozrieme na to, aké diktafóny existujú, čo môžete od konkrétnych modelov očakávať a ktoré parametre a funkcie je nutné sledovať.

Typy diktafónov

Diktafóny sa delia na dve základné skupiny, a síce na analógové a digitálne. Digitálne môžeme ďalej deliť na kartové, pamäťové alebo kombinované. Každý typ diktafónu so sebou prináša plusy aj mínusy a je na vás, aby ste sa rozhodli, čo vám viac vyhovuje.

Tlačidlové ovládanie diktafónu

Analógové diktafóny

Analógový typ diktafónu používa starú technológiu, pri ktorej sa zvuk zaznamenáva na magnetickú pásku. Kedysi išlo o jedinú dostupnú technológiu záznamu a používali sa kazety klasickej veľkosti, aké môžete poznať z magnetofónových prehrávačov. Novšie modely analógových diktafónov obvykle používajú mikrokazety, vďaka čomu sú zariadenia menšie i praktickejšie. Hoci majú veľkú konkurenciu vo forme digitálnych diktafónov, naďalej sú populárne a niektorí používatelia na analógové zariadenia nedajú dopustiť.

K výhodám analógových diktafónov patrí kvalitnejší zvukový záznam oproti digitálnym verziám, a preto sa používajú hlavne v profesionálnej sfére. Využitie nájdu napríklad v súdnictve pri zhromažďovaní dôkazového materiálu, nakoľko analógový systém odráža prirodzený, takpovediac surový zvuk. V tomto smere sa môžete stretnúť aj s nevýhodou, a síce, že prístroj zachytí i všetok okolitý šum a rôzne rušivé prvky. Analógový diktafón sa z tohto dôvodu neodporúča bežným používateľom. Tieto prístroje sú navyše drahé a s nahrávkou sa horšie pracuje, pretože nie je možné jednoducho ju preniesť do počítača.

Ak by sme si mali zhrnúť výhody a nevýhody analógových diktafónov, tak k hlavným plusom týchto zariadení patrí vysoká kvalita zvukového záznamu, presné nahratie situácie, čím sa zvyšuje hodnota dôkazového materiálu. K mínusom potom patrí vysoká obstarávacia cena a horšie prenášanie súborov.

Digitálne diktafóny

Bežní používatelia častejšie používajú digitálne hlasové záznamníky, ktoré ponúkajú množstvo prídavných funkcií, sú lacnejšie, modernejšie i užívateľsky prívetivejšie. Digitálny diktafón prevádza prirodzený zvuk na digitálny a pomocou integrovaného softvéru sa snaží eliminovať šum a rušivé prvky. Tieto diktafóny sú postačujúce na neprofesionálne alebo poloprofesionálne použitie. Využijete ich pri nahrávaní rozhovorov, konferencií, prednášok a podobne.

Digitálne diktafóny sa ďalej delia na profesionálne hlasové záznamníky a modely určené širokej verejnosti. Delia sa tiež podľa možnosti prenášania – poznáme stacionárne a mobilné zariadenia. Stacionárne digitálne diktafóny sa pripoja pomocou USB kábla k počítaču a nahrávaný zvuk sa ukladá na disk v počítači. Takéto diktafóny nájdu uplatnenie v kancelárii alebo nahrávacom štúdiu. Mobilné digitálne diktafóny ukladajú dáta do integrovanej pamäte alebo na externú pamäťovú kartu.

Digitálne hlasové záznamníky majú aj podkategórie, k nim patria kartové, pamäťové a kombinované digitálne diktafóny.

  • Kartové – nemajú vnútornú pamäť, a preto je na záznam zvuku nutná pamäťová karta. Tú vkladá do prístroja používateľ a k bežne podporovaným kartám patria SD alebo microSD. Výhodou je flexibilita v používaní rôznych kapacít kariet a tiež ľahká výmena, keď sa karta zaplní.
  • Pamäťové – používateľovi musí stačiť integrovaná pamäť, ktorá je vopred daná výrobcom. Ak budete nahrávať často, pamäť sa rýchlo zaplní. Potom nemáte inú možnosť len zmazať niektoré zo starších záznamov. Integrovaná pamäť súčasných diktafónov sa pohybuje od 2 do 12 GB, drahšie modely ponúkajú aj 32 GB integrovanej pamäte.
  • Kombinované – k dispozícii je vnútorná pamäť aj externá v podobe karty. Ide o najuniverzálnejšie prevedenie. Ak sa vám minie pamäť diktafónu, môžete nahrávať na pamäťovú kartu bez nutnosti mazania akéhokoľvek staršieho zvukového záznamu.

Profesionálny čierny diktafón na kartu

V skratke patrí k výhodám digitálnych diktafónov nižšia obstarávacia cena v porovnaní s analógovými prístrojmi. Ku kladom patrí aj jednoduché prepojenie s počítačom a teda ľahká manipulácia s nahrávkami, ktoré je možné neskôr upravovať. Za hlavný zápor digitálnych hlasových záznamníkov sa označuje nižšia kvalita záznamu, tá je však plne postačujúca na študijné účely alebo na osobnú potrebu.

Citlivosť mikrofónu

Kvalita nahrávky bude závisieť od citlivosti mikrofónu. Pred kúpou si preto premyslite, aké citlivé zariadenie potrebujete a v akých podmienkach chcete nahrávať. Pre každé prostredie sa hodí iný typ mikrofónu. Podstatné je, z akej vzdialenosti a s akou presnosťou je zariadenie schopné zvuk zachytiť. Ak chcete nahrávať v hlučnom prostredí, prípadne z veľkej vzdialenosti, budete potrebovať veľmi citlivý mikrofón.

Lacné diktafóny majú monofónny mikrofón, ktorý poslúži k zaznamenávaniu bežnej konverzácie. Poteší nízka obstarávacia cena, avšak horšia kvalita záznamu. Takýto diktafón je postačujúci aj na nahrávanie prednášok za predpokladu, že prednášková miestnosť nie je obrovská a vy nesedíte úplne vzadu.

Ak potrebujete dosiahnuť reálnejšie a kvalitnejšie nahrávanie, poobzerajte sa po diktafónoch so stereofónnym mikrofónom. Ide o zlatú strednú cestu, ktorá ponúka uspokojivú kvalitu zvuku za stále prijateľnú cenu. Takýto diktafón opätovne využijete počas prednášok, ale aj na záznam zvuku pri ďalších príležitostiach.

Pre najnáročnejších spotrebiteľov sú určené veľmi citlivé mikrofóny, ktoré dokážu zachytiť zvuk v profesionálnej kvalite. Svoje uplatnenie nájdu na väčších fórach, kde je potrebné zachytiť hlas prednášajúceho z veľkej diaľky. Pri potrebe nahrávania piesní za účasti ďalších osôb sa oplatí investovať do štvorpásmového mikrofónu. Pri mikrofónoch sledujete nielen jeho citlivosť, ale aj dosah. Ten by mal byť čo najdlhší.

Mikrofóny delíme podľa citlivosti do troch kategórií a v závislosti od toho môžeme nahrávať na jednu stopu (mono), dve stopy (stereo) alebo štyri stopy (priestorový zvuk). Platí, že čím je mikrofón lepší, tým je diktafón drahší.

  • Monofónny mikrofón (smerový) – mikrofón používa na záznam zvuku jednu mikrofónovú kapsulu a zvuk sa zaznamenáva do jednej stopy. Kapsula je prispôsobená tak, aby smerovala k zdroju zvuku. Preto sa tento mikrofón nazýva aj smerový. Tento typ mikrofónu je vhodný, ak sa chcete zamerať na zvukovú stopu vychádzajúcu len z jedného zdroja, ktorý je umiestnený pred mikrofónom. Zvuky z ostatných smerov sa do značnej miery integrujú a ako sme už naznačili, takéto mikrofóny sa používajú najmä v lacných diktafónoch.
  • Stereofónny mikrofón – mikrofón používa dve oddelené kapsuly, aby bol schopný zachytiť zvuk do dvoch stôp. Kapsuly sú obvykle umiestnené napevno a natočené osovo, aby bola zabezpečená súmernosť naľavo i napravo. Takýmto mikrofónom je možné docieliť reálnejšie znejúcu nahrávku. Mikrofóny sa uplatnia, ak chcete nahrávať rôzne zvuky z viacerých zdrojov. Oceníte ich napríklad aj pri zachytení atmosféry prostredia, v ktorom sa nachádzate. Diktafóny so stereofónnym mikrofónom sú o dosť drahšie oproti smerovým.
  • Citlivý mikrofón – mikrofón je špeciálne upravený tak, aby dokázal zachytiť záznam z čo najväčšej vzdialenosti. Niekedy sa táto vzdialenosť ráta na stovky metrov. Citlivý diktafón v maskovanom prevedení nechýba vo výbave žiadneho profesionálneho detektíva. Pre ešte väčšiu citlivosť je k niektorým diktafónom možné pripojiť tiež externý mikrofón. Pre čo najlepšie výsledky môžete siahnuť napríklad po klopovom mikrofóne.

Kapacita pamäte

Pri analógových diktafónoch nemusíte riešiť veľkosť integrovanej pamäte, pretože tie zaznamenávajú zvuk na magnetofónovú pásku. Dĺžka záznamu je preto závislá na veľkosti pásky. Bez pásky na analógový diktafón nezaznamenáte nič, obvyklá kapacita magnetofónových pások je 60 až 90 minút zvukového záznamu. Ak plánujete dlhší záznam, je vhodné mať po ruke náhradné voľné kazety.

Analógový diktafón s páskou

Pri digitálnych diktafónoch je veľkosť integrovanej pamäte podstatným parametrom, pretože umožňuje nahrávať zvuk aj bez prítomnosti externej pamäťovej karty. Čím je integrovaná pamäť väčšia, tým lepšie, pretože diktafón vám umožní nahrať dlhší záznam. Najmenej priestoru zaberajú súbory vo formátoch MP3 a WMA a najviac formáty PCM a WAVE. Pri bežných formátoch zvyčajne platí, že 1 MB sa rovná minúte záznamu.

Digitálne diktafóny s integrovanou pamäťou bez možnosti rozšírenia pamäte o externé médium ponúkajú pamäť od 1 GB do 8 GB. Tie s väčšou kapacitou pamäte sú drahšie. Súbory so zvukovým záznamom potom musíte pomocou USB kábla prenášať do PC alebo notebooku.

Mnohé súčasné diktafóny je možné rozšíriť o externú pamäťovú kartu. K bežným patria SD alebo microSD karty, prípadne Memory Stick, ktoré využíva hlavne spoločnosť Sony. Diktafóny s pamäťovou kartou poskytujú výhodu v tom, že karta sa dá ľahko vybrať a vymeniť za novú prázdnu. Kapacitou preto nie ste obmedzení, lebo kariet na výmenu môžete mať pri sebe ľubovoľné množstvo. Moderné diktafóny podporujú externé pamäťové karty do 32 GB, pri drahších modeloch to môže byť až 128 GB.

Pred kúpou si premyslite, ako často chcete nahrávať a či je pre vás výhodnejšia integrovaná pamäť alebo záznam na externé médium. Na trhu nájdete diktafóny, ktoré ponúka len integrovanú pamäť bez možnosti dodatočného rozšírenia, kombinované prístroje, ktoré majú vnútornú pamäť a podporujú tiež externé karty a diktafóny bez vnútornej pamäte, ktoré nahrávajú zvuk výhradne na pamäťovú kartu.

Najlepšie pamäťové karty 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie pamäťové karty 2024 – recenzie, test, porovnanie

Pamäťová karta je pamäťovým médiom, ktoré je nemenej dôležité ako USB flash disk alebo externý harddisk. Veď pamäťová karta do mobilu je doslova nutnosťou, podobne ako pamäťová karta do fotoaparátu. Práve majitelia fotoaparátov, kamier či moderných smartfónov by bez tejto pamäťovej jednotky len ťažko využívali potenciál týchto zariadení. A ako je to s výberom? Ak potrebujete úložisko... Prečítať článok

Formát nahrávania

Ak chcete so zvukovým súborom ďalej pracovať, napríklad si ho prehrávať na počítači alebo ho upravovať, zamerajte sa na formát, v ktorom je zvuk nahrávaný. Väčšina diktafónov ponúka záznam do formátov MP3 alebo WMA. Stretnúť sa môžete i s menej tradičnými formátmi (napr. DSS). Tieto súbory je potom obtiažne otvoriť bez špeciálnej aplikácie. To znamená, že výsledný zvukový záznam si na počítači neprehráte a ani ho nebudete vedieť upravovať.

Formát nahrávky kompatibilný s programom vo vašom počítači alebo notebboku sa hodí pre pohodlné uchovávanie záznamu, prípadne pre detailnejšiu analýzu nahrávky alebo pre jej úpravu. Formát nahrávky vyberajte i podľa toho, či chcete, aby sa vám do diktafónu zmestilo čo najviac záznamov, alebo vám viac záleží na čo najvyššej kvalite zvuku.

S ktorými zvukovými formátmi sa môžete stretnúť?

  • Digital Speech System (DSS) – tento formát sa používa v profesionálnych zariadeniach. Jeho prednosťou je, že dokáže zachytiť vysoko kvalitný zvukový záznam, pričom zaberie pomerne málo miesta z pamäte.
  • MP3 a WMA – tieto formáty patria k najobľúbenejším a bežne využívaným. Majú dobrú kvalitu zvukového záznamu a zaberajú málo miesta.
  • WAVE (WAV) – s týmto formátom sa stretnete pri modernejších diktafónoch. Ponúka vysoko kvalitné nahrávanie, no v porovnaní s inými formátmi zaberá príliš veľa miesta. Oceníte ho, keď potrebujete profesionálne záznamy a zároveň vám neprekážajú veľké súbory.

Poznáme aj ďalšie zvukové formáty, napríklak RAM, M4A alebo FLAC, tie sa však v súčasných diktafónoch nevyskytujú vôbec alebo len veľmi sporadicky.

Doba prevádzky

Lacnejšie diktafóny dokážu nahrávať 8 až 15 hodín, pri tých drahších sa počíta s výdržou od 15 do 25 hodín nepretržitého zaznamenávania zvuku. Doba prevádzky je dôležitá, pretože nie je nič príjemné, ak vám v polovici nahrávania prístroj vypovedá službu z dôvodu vybitej batérie.

Doba prevádzky udáva čas, ako dlho vie byť diktafón v prevádzke bez výmeny batérií alebo nutnosti dobíjania. Niektoré diktafóny majú zabudovaný akumulátor a väčšinou ide o Li-Ion batériu. Tú je možné používať opakovane a dobíjať podľa potreby. Na dobitie však potrebujete prísun elektrickej energie. Ak práve nie je v dosahu, máte smolu.

Tlačidlo nahrávania na diktafóne

Druhú kategóriu tvoria diktafóny na tužkové batérie (AA alebo AAA). Tieto prístroje dokážu byť v nepretržitej prevádzke kratšiu dobu než akumulátorové verzie, avšak výhodou je, že tužkové baterky sú lacné a môžete ich mať pri sebe neobmedzené množstvo. Po vybití ich jednoducho nahradíte novými a pokračujete v nahrávaní. Nepotrebujete mať v dosahu žiaden elektrický zdroj, čo sa hodí vtedy, ak často nahrávate v teréne (exteriéri). Neustále kupovanie nových tužkových batérií môže byť pre niekoho obťažujúce. Riešením je kúpa dobíjacích tužkových batérií a kompatibilnej nabíjačky.

Mikrofónový vstup

Diktafóny s mikrofónovým vstupom umožňujú pripojiť externý mikrofón. Ten je k prístroju pripojený káblom rôznej dĺžky, preto môžete mať mikrofón umiestnený bližšie k zdroju zvuku, ktorý chcete nahrať. Mikrofónový vstup sa hodí aj vtedy, ak je zabudovaný mikrofón pre vaše aktuálne potreby nedostačujúci alebo sa na konkrétnu situáciu nehodí. Konektor na pripojenie externého mikrofónu má najčastejšie podobu 3,5 mm jacku.

Reproduktor a slúchadlový vstup

Hoci diktafón slúži na zaznamenávanie zvuku, je dôležité, aby mal aj reproduktor alebo aspoň vstup na slúchadlá. Vy si tak môžete počas prestávky medzi nahrávaním skontrolovať kvalitu nahrávky. Diktafóny sú zvyčajne opatrené jedným reproduktorom, ktorého kvalita je postačujúca na to, aby ste si záznam vypočuli v tichšom prostredí. Pri hluku však môže nastať problém a práve vtedy sa vám hodia slúchadlá. Niektoré diktafóny majú slúchadlá priamo v balení. Pri tých bez slúchadiel si skontrolujte, či disponujú konektorom (najčastejšie 3,5 mm jack). Vďaka externým slúchadlám si záznam vypočujete bez okolitých rušivých elementov a navyše je takéto počúvanie aj diskrétnejšie.

Pripojenie k počítaču

Hoci sa to v dnešnej modernej dobe môže zdať zvláštne, ale na trhu existujú aj diktafóny, ktoré neumožňujú prepojenie s PC. Výrobcovia takýchto zariadení cielia na používateľov, ktorí nepotrebujú zvukový záznam ďalej spracovávať, ale postačuje im len prehrávania na samotnom diktafóne. Áno, existujú i zákazníci, ktorí sa uspokoja s ručným prepisovaním nahrávky.

Diktafón bez možnosti prepojenia s počítačom môže byť zaujímavý z hľadiska obstarávacej ceny, ale bez možnosti pripojenia k počítaču sa vzdávate množstva výhod. Zvukovú stopu nemôžete strihať, pridať do nej ďalšie efekty a podobne. Počítač je okrem upravovania nahrávky dôležitý aj z hľadiska archivácie záznamov, kde si môžete jednotlivé nahrávky prehľadne zoradiť podľa rôznych kritérií.

Pripojenie diktafónu k počítaču

Ak je pre vás archivácia záznamov alebo následné upravovanie nahrávok podstatné, vyberajte z diktafónov, ktoré majú príslušný USB konektor. Potrebný prepájací kábel nájdete v balení a niektorí výrobcovia dokonca prikladajú k svojim produktom i softvér potrebný na úpravu zvukových stôp.

Nemožnosť prepojenia diktafónu s počítačom môže vyriešiť produkt s externou pamäťovou kartou, v tomto prípade budete na prenos súborov do PC potrebovať čítačku pamäťových kariet. Pokiaľ diktafón disponuje iba integrovanou pamäťou a zároveň nepodporuje prepojenie s PC, musíte sa zmieriť s tým, že nahrávky ostanú len v prístroji.

Funkcie a príslušenstvo

Okrem parametrov sledujte aj rôzne doplnkové funkcie, ktoré diktafóny ponúkajú. Tie sa líšia od modelu k modelu. Vynechať by ste nemali ani príslušenstvo, niektorí výrobcovia sú totižto štedrejší, iní zas menej. Ak v balení nájdete všetko potrebné, ušetríte na výbave, ktorú by ste si museli v prípade potreby dokúpiť.

Každopádne, s diktafónom by sa vám malo pracovať jednoducho a intuitívne, aby ste dokázali včas zaznamenať to, čo potrebujete. Zdĺhavé nastavovanie nie je žiaduce. Jednoduché diktafóny majú len niekoľko základných tlačidiel, s ktorým prístroj uvediete do prevádzky, spustíte nahrávanie (štart) a potom ho zastavíte (stop). Samozrejmosťou bývajú tlačidlá na pozastavenie nahrávania (pauza) a reguláciu hlasitosti. Prepracovanejšie diktafóny majú oveľa viac tlačidiel a často sú opatrené displejom.

Pri analógových záznamníkoch sa môžete stretnúť napríklad s automatickým spätným chodom diktafónu či s počítadlom pásky, vďaka ktorému nájdete časť nahrávky, ktorá vás zaujíma. K bežným funkciám patrí možnosť pozastavenia nahrávania (pauza) a opätovného spustenia, systém spúšťania hlasového záznamu alebo rýchle prehrávanie. Pri niektorých modeloch môžete natrafiť na indikátor nabitia batérie alebo na funkciu zníženia kvality záznamu v prospech jeho rozšírenia.

Digitálne modely diktafónov ponúkajú oveľa viac funkcií, ktoré vám uľahčia prácu. K nim patrí napríklad funkcia prehrávania MP3 súborovovládanie zariadenia pomocou hlasuprekrytie dvoch zvukových stôp či zrýchlenie/spomalenie počúvaného záznamu. Mnohé digitálne diktafóny majú zvukové filtre, vďaka ktorým sa ukladá čistejší zvuk, umožňujú nastaviť rôzne úrovne citlivosti mikrofónu a takisto nechýba indikátor úrovne nabitia batérie. Vyspelé diktafóny majú zabudovanú technológiu Bluetooth, ktorá vám ešte viac uľahčí prenášanie alebo posielanie zvukových súborov, prípadne majú integrovaný kalendár, s ktorým si naplánujete nahrávanie.

Jack vstupy diktafónu

  • Displej – mnohé zariadenia disponujú LCD alebo OLED displejom, na ktorom sú zobrazené základné informácie, napr. dĺžka nahrávky, zostávajúci čas nahrávania, stav batérie a pod. Ovládanie diktafónu prebieha tlačidlami, pretože diktafóny nezvyknú mať dotykový displej.
  • Detekcia zvuku – prístroj začne automaticky nahrávať len v prípade, ak zachytí zvuk, nehrozí teda, že by vám nahrával ticho, ktoré by zbytočne zaberalo miesto v pamäti. Prístroj dokáže zistiť, či je v blízkosti zaznamenateľný zvuk a keď nič nedeteguje, nenahráva, čím sa šetrí nielen pamäť, ale aj batéria. Niektoré diktafóny túto funkciu označujú ako inteligentné nahrávanie.
  • Ochrana dát – táto funkcia sa zíde, ak nahráte niečo dôležité, čo by malo ostať v tajnosti a neželáte si, aby sa k nahrávke dostal niekto nepovolaný. Prístroje s možnosťou ochrany dát umožňujú jednotlivé nahrávky ochrániť heslom. Ak plánujete nahrávať citlivé materiály, myslite na to pred kúpou a poobzerajte sa po diktafóne, ktorý ochranou dát disponuje.

Čo sa týka príslušenstva k diktafónom, v balení často nájdete slúchadlá pre diskrétne počúvanie záznamov a USB kábel pre prenášanie súborov do počítača. Menej častým vybavením je CD disk s programom na úpravu zvukových záznamov alebo nabíjačka v prípade diktafónov so zabudovaným akumulátorom. Niektoré modely so zabudovanou batériou nepotrebujú nabíjačku a nabijete ich jednoducho cez dodávaný USB kábel. Samozrejmosťou každého balenia by mal byť návod, aby ste vedeli, ako správne pracovať s prístrojom.

Cena diktafónov

Cena diktafónu je rôzna v závislosti od kvality a citlivosti mikrofónu, vnútornej pamäte, doby prevádzky či prídavných funkcií. Samozrejme, zaváži aj značka, za ktorú si treba priplatiť. Diktafón môže stáť od niekoľkých desiatok EUR až po niekoľko stoviek eur.

Lacný diktafón získate za približne 30 eur a pod túto sumu vám neodporúčame ísť, pretože lacnejšie modely vás môžu sklamať extrémne zlým výkonom, ktorý sa odrazí na nízkej výdrži batérie i zlej kvalite nahrávky. Tá môže byť zašumená a nevýrazná, čo vám potom sťaží prepis záznamu.

Pri cenách do 50 až 80 eur ešte stále hovoríme o lacných diktafónoch, ktoré sú určené bežným spotrebiteľom bez náročných požiadaviek. Kvalita záznamu je postačujúca na zachytenie rozhovoru či prednášky. Diktafóny z tejto cenovej kategórie majú zvyčajne nevýrazný dizajn a sú vyrábané výhradne z plastu. Používateľom ponúknu vnútornú pamäť okolo 4 GB až 8 GB s možnosťou rozšírenia o externú pamäťovú kartu. Nahrávky ukladajú vo formáte WMA, prípadne MP3. Mnohé z prístrojov majú monochromatický LCD displej a disponujú vstupom pre mikrofón i výstupom pre slúchadlá. Napájané sú pomocou tužkových batérií a ich výdrž je priemerná.

Diktafóny nad 100 eur sa radia do strednej triedy. Nájdete tu dizajnovo prepracovanejšie modely, ktorých kvalita je postačujúca aj pre poloprofesionálne použitie. Prístroje disponujú doplnkovými funkciami, ktoré uľahčujú ovládanie a stretnúť sa môžete napríklad s funkciou inteligentného nahrávania, kedy sa audio záznam spustí len vtedy, ak prístroj deteguje zvuk. Diktafóny majú prehľadný displej, samozrejmosťou je vstup na mikrofón, výstup na slúchadlá či bohatší obsah balenia. Integrovaná pamäť sa pohybuje od 8 GB do 16 GB a batéria dokáže byť v neustálej prevádzke niekoľko hodín. Mnohé modely napájajú namiesto tužkových batérií vstavané akumulátory, ktoré sa dajú ľahko opätovne dobíjať.

Diktafón s externým mikrofónom

Najdrahšie diktafóny sú profesionálne, medzi modelmi sa objavujú analógové i digitálne prístroje, ktorých cena začína na sume okolo 200 eur. Pri týchto prístrojoch si môžete byť istí skvelou kvalitou záznamu, prvotriednym spracovaním, dlhou životnosťou aj krásnym dizajnom.

Profesionálne digitálne diktafóny spravidla disponujú viacerými mikrofónmi, ktoré sú polohovateľné, pýšia sa špičkovou kvalitou zvuku i dlhou výdržou batérie na jedno nabitie. Podporujú nahrávanie do viacerých formátov (napr. PCM, MP3 a iné) a ich integrovaná pamäť je minimálne 32 GB s možnosťou rozšírenia o pamäťovú kartu. Majú veľký prehľadný displej, konektivita je zabezpečená cez USB port aj bezdrôtovo cez technológiu Bluetooth. Disponujú mnohými užitočnými funkciami a skvele ich využijú napríklad hudobníci, ktorí chcú zaznamenať koncert, demo nahrávku a podobne. Cena profesionálnych digitálnych diktafónov sa môže vyšplhať na 600 až 700 eur.

Obľúbení výrobcovia diktafónov

Na trhu sa stretnete s diktafónmi od menej známych výrobcov, ale prevládajú tí, ktorí sú overení rokmi. Keďže diktafóny boli populárne najmä v minulosti, mnoho výrobcov ostalo tomuto produktu verných a vyrábajú ich dodnes. Aj keď diktafóny vytláčajú mobilné aplikácie, zákazníci, ktorým záleží na kvalite zvuku, siahajú po diktafónoch overených značiek. Ktoré značky diktafónov vedú v rebríčku popularity?

K obľúbeným výrobcom diktafónov patria spoločnosti OlympusZoomTascam či Philips. Popularite sa tešia aj značky SonyEltrinex alebo HNAST. Posledný menovaný má vo svojom portfóliu aj špionážny USB diktafón, ktorý je veľmi nenápadný a hodí sa vtedy, keď chcete niekoho nahrávať bez toho, aby o tom vedel. Špionážny diktafón v USB kľúči ponúka napríklad i Esonic, ktorý sa pýši tým, že zariadenie je profesionálne a neodhaliteľné.

Svoje miesto v rebríčku predajnosti si drží taktiež legendárny diktafón Aunn, ktorý bol populárny v 70. rokoch minulého storočia. Analógový diktafón na magnetofónové pásky má krásny retro dizajn a jeho súčasná podoba je doplnená o USB vstup/výstup. Poteší všetkých tých, ktorí majú radi nostalgiu a v domácnosti zásobu magnetofónových pások.

Krásny retro dizajn ponúka i značka Roland. Hoci diktafón svojim vzhľadom pripomína zariadenie patriace do minulosti, ide o prepracovaný moderný prístroj. Digitálny diktafón Roland sa skvele hodí hudobníkom, disponuje dvoma prepracovanými mikrofónmi, ktoré sú schopné zaznamenávať kvalitné zvukové nahrávky. Má veľký prehľadný LCD displej, integrovanú bezdrôtovú technológiu Bluetooth a mnohé ďalšie praktické funkcie, ktoré zjednodušia jeho používanie.

Maskované diktafóny

Maskovaným diktafónom sme venovali samostatnú kategóriu článku. Ide o diskrétne zariadenia, ktorých primárnym účelom je nahrať zvukový záznam bez toho, aby o tom ktokoľvek vedel. Takzvané špionážne diktafóny majú rôznu podobu, no každý nahráva skryto a rafinovane. Medzi maskovanými zariadeniami je bežný mini diktafón či flash disk diktafón, ktorý okrem nahrávania plní aj normálnu funkciu USB kľúča, aby bolo jeho zamaskovanie ešte dokonalejšie. Natrafiť môžete aj na diktafón v náramku alebo diktafón v pere.

USB diktafón

Ide o obľúbený a často využívaný spôsob tajného odposluchu. USB diktafón predstavuje takmer nulové riziko odhalenia, pretože mnohé modely skutočne plnia okrem nahrávania aj bežnú funkciu USB kľúča. Diktafón tak využijete dvojako – na záznam zvuku a tiež ako dátové úložisko. Kapacita batérie závisí od ceny, ale pohybuje sa od 8 hodín až do 2 dní. Podobne je to aj s kapacitou úložiska, so stúpajúcou cenou stúpa i úložný priestor. Bežne je dostupná kapacita od 2 GB po 16 GB. USB diktafón si viete zaobstarať už za cenu okolo 20 eurDrahšie modely vás môžu vyjsť aj viac než 100 eur.

Miniatúrny diktafón

V dnešnej dobe je technológia natoľko vyspelá, že výrobcovia dokážu diktafón zmenšiť na miniatúrne rozmery. Mini diktafón je vďaka svojim rozmerom nenápadný a môžete ho umiestniť prakticky kamkoľvek. Za extrémne zmenšenie sa považuje diktafón vo veľkosti mince, no aj také môžete na našom trhu nájsť. Mikro diktafón je však pomerne drahé zariadenie, za ktoré zaplatíte niekoľko stoviek eur. Napriek malým rozmerom majú tieto diktafóny citlivý mikrofón a ponúkajú kapacitu úložiska okolo 4 GB. Prepracované kúsky dokážu nahrávať viac než 100 hodín v kuse. Cena sa pohybuje okolo 400 eur.

Mini diktafón so slúchadlami

Diktafón v náramku

Diktafón v náramku má športový dizajn a vďaka nemu diskrétne nahráte prenášky, školenia či akékoľvek rozhovory. Okrem nahrávania zvuku ho môžete využívať aj ako prehrávač hudby. Náramok je silikónový, preto je mäkký a pohodlne sa nosí. Mini diktafón je v náramku vložený a dá sa bez problémov vybrať a používať i bez neho. Každý si bude myslieť, že máte na ruke fitness náramok na zaznamenávanie vašich denných pohybových aktivít, nikomu nenapadne, že pomocou náramku nahrávate okolie. Cena diktafónov v náramku sa pohybuje okolo 50 eur. Náramky disponujú detekciou hlasu a zväčša ponúkajú okolo 8 GB vnútornej pamäte. Doba nahrávania je do 20 hodín a dosah mikrofónu niekoľko metrov.

Diktafón v pere

Ide o klasický a nenápadný spôsob nahrávania, ktorý je vám isto známy z mnohých špionážnych filmov. Diktafón integrovaný v pere má oproti iným zariadeniam o čosi horšie parametre. Väčšina modelov má úložisko len 1 GB, avšak lepšie vybavené dokážu ponúknu 8 GB internej pamäte. Diktafóny v pere dokážu nahrávať od 8 do 16 hodín a čo sa týka vzdialenosti, mikrofón vie zachytiť zvuky na vzdialenosť do približne 7 metrov. Cena diktafónu v pere je rôzna v závislosti od parametrov a kvality mikrofónu. Tie lacnejšie zoženiete za 60 eur, za drahšie modely zaplatíte 100 eur a viac.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Na záver vám prinášame odpovede na často kladené otázky spotrebiteľov. Môžu vám dopomôcť rozhodnúť sa, ktorý model bude pre vás najvhodnejší. Ak potrebujete nahrávať len občasne a nezáleží vám na prvotriednej kvalite zvuku, nemusíte vyhadzovať zbytočne veľa peňazí.

Bude aj lacný diktafón nahrávať lepšie než mobil?

Aj známi výrobcovia majú v ponukách pomerne lacné diktafóny, ktoré zoženiete za približne 30 eur. Tie sú určené nenáročným používateľom, ktorí si potrebujú občasne zaznamenať rozhovor, myšlienku, nápad a podobne. Lacný diktafón vám poskytne lepšiu kvalitu nahrávky než mobil, pretože mikrofón v mobile je primárne určený na iný účel (nie na nahrávanie). Tu treba podotknúť, aby ste sa vyvarovali lacných diktafónov od neznámych čínskych značiek, tie by svojou kvalitou či skôr nekvalitou mohli predbehnúť aj mobilné telefóny.

Je lepší diktafón s integrovanou pamäťou alebo s podporou pamäťových kariet?

Diktafón, ktorý podporuje pamäťové karty, vám dáva väčšiu slobodu. Karty si môžete meniť podľa potreby a nemusíte z diktafónu nič mazať. Na trhu sú však aj kombinované zariadenia, ktoré majú integrovanú pamäť a zároveň podporujú externé pamäťové médiá. Ak vopred neviete, akú kapacitu úložiska budete potrebovať, siahnite radšej po kartovom alebo kombinovanom diktafóne. Ten, ktorý má len integrovanú pamäť bez možnosti rozšírenia, by vám časom nemusel stačiť.

Aké príslušenstvo je vhodné dokúpiť k diktafónu?

Niektorí výrobcovia sú štedrí a v základnom balení dostanete všetko potrebné. Iní sú však skúpejší a potrebné vybavenie si musíte v prípade potreby dokúpiť. K diktafónu sa hodia slúchadlá, ktoré vám dovolia diskrétne počúvať nahrávky, na škodu nebude ani puzdro, ktoré diktafón ochráni počas prenášania. Ak vám záleží na špičkovej kvalite zvuku, dokúpiť si môžete externý mikrofón, ten vyberajte podľa toho, na aký účel a situácie ho chcete používať. Žiaduca je taktiež externá nabíjačka alebo náhradný microUSB kábel. Niekto používa k diktafónom i statívy. Ak budete chcieť použiť statív, najskôr sa uistite, že vami vybraný model má požadovaný závit.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90.4%)
Dátum publikovania: 25.01.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 12.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

15/07/2022 17:03
Marko Z.

Philips DVT 1250 - sympatický a kompaktný diktafón pre nenáročného používateľa. Oceňujem slot na pamäťovú kartu až do 32 GB, pre moje potreby je to dostatočné, ale viem si predstaviť, že niekomu môže byť takáto pamäť málo. Záznam hlasu je veľmi dobrý a čistý. Ovládanie je jednoduché a intuitívne. Plus dávam za jednoduché pripojenie k počítaču formou plug and paly. Podsvietený displej sa hodí, keď chcem nahrávať v noci. Ešte dodám, že diktafón má aj internú pamäť - 8 GB, čiže celková pamäť s externou kartou je okolo 40 GB, čo je za mňa slušné.

13/07/2022 07:57
Marcelka

S diktafónom Olympus WS-853 som veľmi spokojná, má dostatočne veľkú pamäť, no ocenila by som lepší a podrobnejší návod. Citlivosť mikrofónu je však výborná a doba záznamu dostatočne dlhá. Používam ho hlavne na nahrávanie prednášok v škole. Na tento účel slúži ukážkovo. Nemusím si písať poznámky. Cena je síce vyššia, ale stále dobrá. Diktafón napájajú dve klasické AAA baterky. Ich životnosť je v pohode.

11/10/2021 11:57
Adam

Síce cenovo drahší, ale profesionálny diktafón je Zoom H6. Nakoľko sa venujem nahrávaniu podcastov, hľadal som niečo na úrovni, čo mi bude poskytovať perfektný zvuk. Tento diktafón to spĺňa stopercentne, no niekomu môže vadiť väčšia veľkosť a vyššia hmotnosť. Tá sa prejaví hlavne vtedy, keď diktafón budete napájať pomocou štyroch AA batérií. V balení boli dva vymeniteľné mikrofónne nadstavce a ochrana proti vetru, som maximálne spokojný.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok