Najlepšie detektory dymu, plynu, vody 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Detektory plynu, dymu, vody, CO a CO2 sú veľmi šikovnými pomocníkmi, ktorí zvyšujú bezpečnosť vo vašej domácnosti. Chránia vaše zdravie, život a tiež majetok.

Ako vybrať detektor dymu

Aký typ potrebujete práve vy, koľko tieto bezpečnostné prvky stoja, aké sú ich funkcie a na čo nezabudnúť pri kúpe? Všetko potrebné sa dozviete v našom návode na výber najlepšieho detektora.

Najlepšie detektory dymu

Názov Hodnotenie Detail
Solight 1D39   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Netatmo Smart Smoke Alarm   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Emos GS558   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
iGET Security P14   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Najlepšie detektory plynu

Názov Hodnotenie Detail
Honeywell R200C-2   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Tellur WiFi Smart   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Emos P56450   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Elektrobock LM-218A   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Najlepšie detektory vody

Názov Hodnotenie Detail
iGET Security M3P9   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Tesla Smart Sensor Water   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Nedis WIFIDW10WT   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Elektrobock CN112   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Prečo si zaobstarať detektor plynu a dymu?

Je zrejmé, že kvôli bezpečnosti. Na začiatok vás však trochu postrašíme, pretože detektory plynu a dymu nie sú ešte ani dnes neoddeliteľnou súčasťou bezpečnostného vybavenia domácnostíČistý zemný plyn nemá žiaden zápach ani farbu, preto ho nie je možné odhaliť zmyslami. Zároveň je vysoko horľavou a výbušnou látkou, ktorá v ľudskej histórii spôsobila už nie jednu katastrofu. Z tohto dôvodu je doň pridávaný odorantteda prímes s výraznou arómou. U nás na Slovensku je to konkrétne odorant Spotleak 1007.

Aby ste však pochopili problematiku tienistej a nebezpečnej stránky zemného plynu, musíme si všetko rozmeniť na drobné. Zemný plyn sa skladá z 90 % metánu a 10 % propánu a butánu. Pri horení sa rozkladá na nevinnú vodnú paru a malé množstvo oxidu uhličitého (CO2), ktorý vzniká aj pri dýchaní, takže ani on nie je nebezpečný. Problém nastáva až vo chvíli, keď je plyn spaľovaný nedostatočne. Vtedy sa mení na život ohrozujúci oxid uhoľnatý (CO) a navyše i vysoko výbušnú látku. K takejto situácii dochádza napríklad pri poškodení spotrebičov či prípojky, ale i pri povestnom zhasnutom plameni na sporáku.

Detektor plynu

Oxid uhoľnatý nemá farbu ani zápach, je ľahší ako vzduch, preto veľmi rýchlo stúpa nahor a čo je najhoršie, na hemoglobín sa v porovnaní s kyslíkom viaže až 200x rýchlejšie. Práve preto otrávi dospelého človeka už pri veľmi malej koncentrácii a po skutočne krátkom čase. Už pri koncentrácii 800 ppm CO vo vzduchu spôsobí stratu vedomia po menej ako 2 hodinách.

A čo dym? Ten je ešte rafinovanejším a rýchlejším zabijakom. 50 až 80 % zo všetkých úmrtí, ku ktorým dôjde pri požiaroch v priebehu jedného roka, nezapríčiní oheň, ale dym. Keď je horúci, zabíja trojnásobne, konkrétne tepelným poškodením, otravou a opuchom pľúc, ktorý spôsobuje kyanid, oxid uhoľnatý a ďalšie vedľajšie produkty horenia. V preklade, dym vás môže otráviť alebo zabiť aj bez toho, aby začalo horieť.

Aký typ detektora potrebujete: detektor plynu a dymu, detektor metánu alebo CO?

V prvom rade musíte pochopiť, aký druh nebezpečenstva vám hrozí vo vašom príbytku. Ak máte moderný ECO dom, kde všetko „beží“ na elektrinu, detektor úniku zemného plynu vám bude nanič. V takomto prípade sa vám zíde skôr hlásič požiaru a senzor CO i CO2. Detektory sa navyše predávajú pod rôznymi názvami, ktoré dokážu poriadne zmiasť (pri písaní tohto článku som pochopila, že aj samotní výrobcovia majú niekedy problém so správnym pomenovaním toho-ktorého detektora).

Predtým, ako sa dostaneme k jednotlivým parametrom, si preto povieme viac o jednotlivých modeloch a taktiež o ich správnom umiestnení. Často totiž dochádza k dezinformáciám o tom, čo presne detegujú a hlásia, pričom ide o jeden z najdôležitejších údajov. Prečo? Pretože CO a CO2 či metán nie je to isté ako zemný plyn a ten nie je synonymom dymu. Každá z týchto látok sa navyše pri úniku zdržiava na iných miestach, napríklad pri strope či pri zemi.

Detektor úniku zemného plynu (detektor metánu)

Na čo je potrebný detektor úniku zemného plynu, keď dodávatelia vyriešili problém s jeho identifikáciou čuchom? Najmä na včasné, no i spoľahlivejšie odhalenie problému. Takzvané zlyhanie ľudského faktora je priam povestné. Čuchové bunky taktiež nie sú 100 %. Niekto plyn ucíti ešte predtým, ako sa dostane do celej miestnosti, iný zas až vtedy, keď je neskoro. No a čo prípady, keď spíte?

Montáž detektora dymu

Tieto detektory majú väčšinou snímač na CH4 (metán). Niektoré modely však dokážu rozpoznať únik ktoréhokoľvek z výbušných plynov, teda metánu, propánu, butánu aj zemného plynu. Prah alarmu je väčšinou nastavený na 20 % z dolnej hranice výbušnosti. Čo to znamená? To, že pri jeho spustení máte ešte dostatok času na nevyhnutné opatrenia, ktoré zabránia nahromadeniu výbušnej zmesi v danom priestore.

Toto je zároveň prvý parameter, ktorý by ste si mali všímať pri výbere. Lacné kúsky z Číny môžu byť vybavené omnoho menej citlivými senzormi. Pre lepšiu predstavu, spodná hranica výbušnosti zemného plynu sa pohybuje okolo 5 % koncentrácie CH4 a 95 % vzduchu. Ak koncentrácia CH4 vystúpi nad 5 %, hrozí reálne riziko výbuchu.

Kam umiestniť detektor zemného plynu

  • Zemný plyn môže unikať zo všetkých plynových spotrebičov, ale i priamo z prípojky alebo potrubia, detektory by sa preto mali nachádzať v každej miestnosti, kde hrozí toto riziko.
  • Detektor musí byť umiestnený čo najbližšie pri plynovom spotrebiči.
  • Minimálna vzdialenosť sú 2 m.
  • Maximálna vzdialenosť sú 4 m.
  • Detektor musí byť namontovaný čo najvyššie na stene alebo priamo na strope.
  • Pri montáži na zvislú stenu je potrebné ponechať 30 cm medzeru medzi stropom aj vedľajšími stenami.
  • Pri montáži na strop je nutné ponechať 30 cm priestor od najbližších zvislých stien.

Detektor oxidu uhoľnatého (CO)

Detektory CO sú vybavené snímačom na zachytenie oxidu uhoľnatého. Nemýľte si pojmy a dojmy. CO môže unikať z plynových spotrebičov, no i spotrebičov na tuhé palivo (napr. kotol na drevo, ale i kozub), takže hovoríme o bezpečnostných prvkov s pomerne odlišným využitím. Sčasti zastupujú taktiež detektory dymu, pretože oxid uhoľnatý je zároveň vedľajším produktom horenia.

Detektor dymu na baterky

Kam umiestniť detektor CO

  • Detektor musí byť nainštalovaný čo najbližšie k spotrebičom, ktoré môžu produkovať CO (ideálne v každej miestnosti).
  • Maximálna vzdialenosť od spotrebiča sú 3 m.
  • Detektor CO musí byť umiestnený čo najbližšie k stropu alebo priamo na ňom.
  • Nezabudnite na minimálne 30 cm vzdialenosť od najbližšej steny pri montáži na strop.
  • Pri montáži na zvislú stenu ponechajte 15 cm rozostup od stropu.

Kombinovaný detektor plynu a CO

Nie každý detektor zemného plynu je vybavený aj snímačom na CO a naopak. Tie kombinované preto môžeme označiť za veľmi dobrý kompromis. Drobným problémom môže byť jeho umiestnenie, pretože je len málo pravdepodobné, že máte plynový sporák tesne vedľa krbu.

Z tohto dôvodu je možné, že budete potrebovať viacero samostatných snímačov. Zemný plyn môže unikať zo všetkých plynových spotrebičov alebo samotnej prípojky a potrubia. CO vzniká ako pri nedostatočnom spaľovaní plynu, tak i pri horení ako takom. Preto je vhodný do domácností, kde sa nachádzajú spotrebiče na tuhé palivo aj zemný plyn.

Požiarny detektor/detektor dymu a CO2/detektor dymu a CO

CO2 je oxid uhličitý, ktorý vzniká pri horení (nemýľte si ho s CO – oxidom uhoľnatým). Požiarne detektory aj detektory dymu a CO2 teda neznižujú riziko, ktoré vzniká pri úniku plynu. Ich funkciou je odhalenie dymu, ktorý však nemusí bezvýhradne súvisieť priamo s požiarom.

Predsa len, alarm spustený vo chvíli, keď horí celá miestnosť, by bol trošku neefektívnym bezpečnostným prvkom. No a potom tu máme ešte detektory dymu a oxidu uhoľnatého (CO2), ktoré považujeme za dobrú voľbu, keďže ich využijete v domácnostiach, kde sa kúri drevom a používajú aj plynové spotrebiče.

Požiarny detektor

Kam umiestniť detektory dymu

  • Ideálne priamo na strop čo najviac do stredu miestnosti.
  • Minimálne 50 cm od najbližšej zvislej steny.
  • Minimálne 70 cm pod detektorom musí byť voľný priestor.
  • Detektor nikdy neinštalujte napr. priamo nad chladničku, digestor, nábytok, ale ani v tesnej blízkosti stropnej lampy.
  • Priemerný detektor dymu pokryje priestor okolo 7 metrov, vo väčších miestnostiach je potrebné siahnuť po viacerých senzoroch, ktoré prepojíte s hlavnou diagnostickou jednotkou.

INFO: Detektory dymu by sa mali nachádzať v každej miestnosti, kde môže vzniknúť požiar, ale i iskrenie a dymenie. Nezabúdajte ani na tie miesta, kde sa zdržiavajú fajčiari.

Prenosný detektor plynu

Prenosný detektor plynu neslúži na nepretržité používanie v domácnosti a spustenie alarmu v prípade úniku tejto látky. Využívajú ho prevažne pracovníci plynární či revízni technici, ktorí pomocou neho identifikujú malý únik plynu na poškodenom spotrebiči či prípojke. Ide o maličký „vreckový“ prístroj napájaný batériami, ktorý môžete nosiť so sebou. V domácnosti ho využijete na priebežnú svojpomocnú revíziu spotrebičov a prípojky.

Detektor vody

Detektory vody nie sú rozšírené tak ako tie predošlé, ide však o veľmi dobrých pomocníkov. Môžete ich nainštalovať kdekoľvek, kde hrozí pretečenie či tečenie vody, teda napríklad do umývadlak bojleru, umývačke riadu, práčke alebo k domácej vodárničke. Fungujú na veľmi jednoduchom princípe. Keď sa ich „dotkne“ voda, spustia alarm.

Detektor úniku vody na podlahe v kúpeľni

Detektory vody sú lacnejšie. Kúpite ich už od 7 a do cca 20 eur. Výnimkou sú moderné zariadenia s možnosťou napojenia na Wi-Fi. Tie stoja od 30 eur vyššie. V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať najmä výberu ostatných typov detektorov, pretože medzi tými na vodu nie je veľa rozdielov. Všimnite si najmä hlasitosť alarmu a výdrž batérie, poprípade i jej možnosti výmeny.

Na čo sa zamerať pri výbere detektora plynu, oxidu uhoľnatého a dymu

Je to síce zvláštne, no rozhodujúce parametre, ktoré by ste si mali všimnúť pred kúpou akéhokoľvek detektora, či už ide o ten na plyn, či dym, sa v zásade nelíšia. Dôvod je prostý, všetky detektory fungujú na veľmi podobnom princípe. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na tie najdôležitejšie. Drobné rozdiely sa však, samozrejme, nájdu vždy.

Spôsob napájania

Z hľadiska napájania môžeme detektory rozdeliť do 2 kategórií, a to na tie, ktoré pripojíte pomocou kábla do elektrickej zásuvky a tie, ktoré fungujú na batériePrvý spôsob je nepochybne spoľahlivejší. V prvom rade nemusíte míňať financie na kupovanie batérií, čo je však dôležitejšie, nemusíte ich vymieňať, takže neexistuje šanca, že detektor ostane nefunkčný kvôli takejto banalite. Nevýhodou je naopak to, že ich musíte umiestniť v tesnej blízkosti elektrickej zásuvky. Pri týchto modeloch si teda všimnite najmä dĺžku napájacieho kábla a nezabudnite zhodnotiť rozmiestnenie spotrebičov a el. zásuviek vo vašej domácnosti.

Detektor dymu na baterky

Detektory s batériou sa delia ešte na ďalšie 2 podkategórie. Niektoré majú klasický priestor s plastovou krytkou, do ktorého vložíte príslušný typ batérie. Po vybití ich nabijete alebo vymeníte za nové. Druhou skupinou sú detektory s nevymeniteľnou batériou. V tomto prípade si všímajte jej životnosť, ktorá sa pohybuje od 3 do 10 rokov. Výrobcovia takýto počin argumentujú tým, že ide o bezpečnejšie riešenie, keďže detektor nie je možné jednoducho demontovať (napr. v prípade lúpeže). Nepochybnou výhodou detektorov na batérie je ich jednoduchšia montáž, keďže nie ste obmedzení rozmiestnením zásuviek.

Životnosť senzoru

Všetky senzory majú obmedzenú životnosť. V zahraničných návodoch na výber najlepších detektorov sa často spomína, že senzory oxidu uhoľnatého vydržia plne funkčné najkratšie. My sme si však radšej urobili menší prieskum medzi jednotlivými produktmi. Verdikt je taký, že drvivá väčšina detektorov, nech už sú určené na identifikáciu plynu, dymu alebo CO2, majú garantovanú životnosť 120 mesiacov, teda 10 rokov. Výhodnou alternatívou môže byť tiež kúpa detektora s vymeniteľným senzorom. Bohužiaľ, pri väčšine produktov tento parameter nie je uvedený, takže sa radšej informujte priamo u predajcu či výrobcu.

Rozsah merania a aktivácia alarmu pri detektoroch CO, CO2 a zemného plynu

Kvalitné detektory CO, CO2 a zemného plynu by mali disponovať funkciou nepretržitého merania a aktuálne namerané hodnoty automaticky zobrazovať na displeji. Tie, ktoré displej nemajú, z logických dôvodov túto funkciu nemajú. Klasické rozhranie merania pri CO a CO2 sa pohybuje od 0 do 3 000 ppm. Rozsah merania úniku zemného plynu je najčastejšie 0,1 až 0,3 % (LPG: 0,1 – 0,5 %).

Aby bol detektor naozaj funkčný, musí únik danej látky zaregistrovať dostatočne skoro. Druhým dôležitým údajom je preto koncentrácia látky, pri ktorej sa spustí alarm. Rozdiely medzi jednotlivými produktmi v každej z kategórií sú v zásade minimálne.

  • Senzor CO: Koncentrácia oxidu uhoľnatého, pri ktorej dochádza k prvým prejavom otravy (závrate, sťažené dýchanie) sa pohybuje okolo 200 ppm. Kvalitné detektory by však mali alarm spustiť už pri omnoho menších hodnotách, presnejšie, mali by vás upozorniť aj na koncentráciu pod 50 ppm.
  • Senzor CO2Odporúčaná hodnota CO2 v interiéri je 800 až 1 000 ppm. Kvalitný detektor preto musí alarm spustiť ešte pred dosiahnutím koncentrácie 1 000 ppm, pri ktorej dochádza k prvým príznakom otravy, ako je únava a zhoršená koncentrácia.

Typ senzora

Na detektoroch oxidu uhoľnatého a uhličitého sa nachádzajú vždy senzory, ktoré detegujú tieto 2 látky. Detektory dymu a zemného plynu však môžu byť vybavené rôznymi senzormi. Detektory plynu sú najčastejšie kalibrované podľa koncentrácie metánu (CH4), môžu však disponovať len senzorom CH4 alebo aj senzormi na iné horľavé plyny (propán a bután). Druh senzora je najdôležitejší pri detektoroch dymu. Tie môžu mať iba senzor optický, teplotný alebo využívať oba z nich.

Senzor detektora dymu

Optický senzor je pomalší, pretože dym rozpozná až vtedy, keď ho, takpovediac, „uvidí“. Taktiež nie je vhodný na použitie v miestnostiach, kde dochádza k prirodzenej tvorbe dymu a pary, teda napríklad do kuchyne, kúpeľne alebo kotolne. Na druhej strane patrí k spoľahlivejším zariadeniam, pretože nie je náchylný na falošné poplachy. Teplotný senzor reaguje na zvýšenú teplotu, je menej presný, môžete ho však využiť takmer všade. Za najlepšie detektory môžeme považovať určite tie kombinované, ktoré sú o niečo drahšie.

Opakovania autotestu a spôsob manuálneho testovania

Detektory nefungujú tak, že spustia alarm až vtedy, keď „zacítia“ vyššiu koncentráciu danej látky vo vzduchu. Na to musia vykonávať takzvaný autotest, pri ktorom sa aktivizujú, odmerajú aktuálnu hodnotu a prehodnotia situáciu. Na väčšine produktov sa autotest spúšťa každých 5 alebo 10 sekúnd, čo zároveň môžeme považovať za postačujúce.

Ďalej si všimnite spôsob manuálneho testovania. Funkčnosť všetkých detektorov by sa mala skontrolovať raz za mesiac alebo v intervaloch, ktoré uvádza výrobca. Na drvivej väčšine produktov sa nachádza testovacie tlačidlo. Pri tých skutočne vymakaných nájdete diaľkové ovládanie, ktoré vás odbremení od vyťahovania rebríka a lezenia k detektoru.

Hlučnosť alarmu

Pri väčšine domácich spotrebičov riešime skôr to, aby boli čo najtichšie. Pri detektoroch to funguje presne naopak. Čím hlasnejší, tým lepšíHlučnosť alarmu sa zvykne pohybovať medzi 85 až 100 dB. Tieto údaje sú väčšinou uvádzané vo vzdialenosti do 1 m od detektora, pre získanie reálnych údajov preto vždy počítajte s o čosi menším zvukovým výkonom. Aby ste si vedeli lepšie predstaviť, o akej hlasitosti hovoríme, uvádzame i niekoľko praktických príkladov:

  • 80 dB – vysávač, krik, osobné auto v mestskej prevádzke
  • 90 dB – idúci vlak, nákladné auto v mestskej prevádzke
  • 100 dB – maximálny hluk, ktorý dokáže vydať motorka alebo zvuk motorovej píly

Úrovne alarmu

Je dobré, ak daný detektor disponuje rôznymi úrovňami alarmu. Napríklad pri koncentrácii CO nad 50 ppm sa po 20 min. spustí iba predbežná signalizácia, ktorá je tichšia a kratšia. Ak sa nič nezmení počas nasledujúcich 20 min., spustí sa plná poplašná signalizácia.

Ako vybrať detektor plynu?

Kvalitný detektor musí intenzitu a rýchlosť spustenia alarmu prispôsobovať nameraným hodnotám. Pri vyšších koncentráciách (napr. nad 200 ppm CO) by vás mal predbežne upozorniť už po niekoľkých sekundách a plný alarm spustiť maximálne do 2 minút. Praktickou funkciou je aj možnosť manuálneho nastavenia úrovne alarmu.

Spôsob deaktivácie falošného poplachu

Celkom dôležitým parametrom je i spôsob, akým môžete vypnúť falošný poplach, ku ktorému dôjde napríklad pri spálení hrianok či dlhšom zapaľovaní horáka na plynovom sporáku. Takmer pri všetkých modeloch sa tento problém rieši odpojením detektora od zdroja energie (vyberiete batérie alebo detektor vytiahnete zo zásuvky). Menej častou možnosťou je špeciálne tlačidlo. Tak či onak, deaktivácia hučiaceho detektora nie je nič príjemné. V tomto smere je veľmi nápomocné tlačidlo silence, ktorým alarm stíšite do doby, kým vyriešite problém s falošným poplachom.

Kontrolky a praktické funkcie

Detektor by mal nepochybne disponovať kontrolkou, ktorá indikuje vybíjajúcu sa batériu. Všimnite si najmä to, či vás na túto skutočnosť upozorní v dostatočnom predstihu. Z praktických funkcií stojí za zmienku pamäť spustených alarmov. Väčšina zariadení ich uloží max. 10.

Ak máte smart domácnosť, určite premýšľajte aj nad smart detektorom, ktorý môžete prepojiť s Wi-Fi alebo inými zariadeniami, napríklad hlasovými asistentmi ako Alexa či Google asistant.

TIP: Pomerne bežne natrafíte aj na vychytávky v podobe hlásičov požiaru s SMS, ktoré cez aplikáciu pošlú správu o spustenom alarme priamo na váš telefón.

Prevádzkové podmienky

Pri každom detektore nájdete informácie o ideálnych prevádzkových podmienkach. Ide najmä o vlhkosť a teplotu vzduchu. V prípade týchto spotrebičov hovoríme o skutočne podstatných parametroch, pretože čím citlivejší senzor majú, tým viac naňho pôsobia okolité vplyvy. Na to, aby ste si vedeli vybrať správny model, musíte vedieť, aké podmienky sa nachádzajú vo vašej domácnosti. Nezabudnite ani na rozdiely v jednotlivých miestnostiach.

Ako sa starať o detektor

Každý detektor je potrebné pravidelne čistiť od prachu, ale i mastnoty, pretože zababraný senzor je nefunkčný senzor. Spôsob údržby a rýchlosť „zašpinenia“ súvisí aj s vlastnosťami konkrétneho produktu. Dôležité je IP krytie, teda ochrana proti vode a nečistotám. Za postačujúce môžeme považovať IP44, ktoré znamená, že daný detektor je chránený pred striekajúcou vodou vo všetkých smeroch a nečistotami s veľkosťou nad 1 mm.

Pravidelná starostlivosť o detektor spočíva najmä v pravidelnom odstraňovaní prachu. Na tento účel je najlepší vysávačModely s dostatočným krytím proti vode môžete občasne pretrieť mierne vlhkou handričkou alebo vlhčenými utierkami vhodnými na plastové vybavenie domácnosti. Neoddeliteľnou súčasťou údržby je taktiež pravidelná kontrola batérie a priebežné vykonávanie manuálneho testu, o ktorom sme si povedali vyššie.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Zaujíma vás priemerná cena detektorov alebo to, koľko kúskov potrebujete do vašej domácnosti? Na tieto otázky sa vám pokúsime odpovedať v našej sekcii FAQ.

Sú lepšie kombinované alebo samostatné detektory?

Kombinovanými detektormi ušetríte peniaze. Problémom však môže byť ich umiestnenie, keďže napríklad detektor dymu musí byť uprostred miestnosti a detektor plynu čo najbližšie k plynovému spotrebiču.

Aká je priemerná cena detektorov?

Najlacnejšie sú detektory vody, ktoré stoja od 7 do 20 eur. Cena samostatných detektorov zemného plynu, CO alebo CO2 sa začína na 20 eurách a končí tesne nad 100 eurami. Kombinované detektory sú o niečo drahšie. Kúpite ich od cca 40 eur vyššie, skutočne drahé modely stoja aj viac ako 200 eur.

Koľko detektorov – snímačov je potrebné používať v jednej domácnosti?

V tomto smere platí jedno prosté pravidlo, a to, že detektor by sa mal nachádzať v každej miestnosti, kde hrozí riziko úniku plynov alebo vznik požiaru. Dymové detektory by mali byť umiestnené dokonca i na chodbách, v altánkoch a na terasách pri dome.

Vaše hodnotenie:
(90.4%)
Dátum publikovania: 28.07.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 22.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

15/06/2022 11:32
Kristián

Smartwares 10.029.25 je pre mňa vyhovujúci detektor plynu. Montáž bola jednoduchá a ovládanie tiež. Plusom je cena, prevedenie, všetko potrebné v balení. Testovali sme ho a spoľahlivo signalizuje. Mínus je len to, že v balení nebol slovenský návod. Niekomu môže vadiť aj blikajúca kontrolka - svieti na zeleno.

13/01/2022 09:17
Norbi

Všetky tieto detektory v cene do 40,-€ sú iba nepresné hračky. Fungujú profidérne, alebo záleží kus od kusu.

18/11/2021 18:27
Miroslav Š.

Detektor vody Elektrobock CN112 bol lacný a tak som ho kúpil na skúšku. Je malý a šikovný, avšak zvuk je pre moje potreby slabý. Dosahuje len 80 decibelov a keďže som už dôchodca, mám problémy so sluchom a nepostačuje mi to. Škoda, že som si to nevšimol pred kúpou.

18/11/2021 17:35
Peter D.

Spoľahlivo funguje detektor ELEKTROBOCK LM-201A, avšak vadí mi, že príliš hlasno píska. Oceňujem možnosť kontroly hodnoty na displeji. Za tú cenu je to dobrý detektor oxidu uhoľnatého. Uvidíme časom, či sa nebude kaziť, respektíve, či nebude mávať chybové hlásenia.

18/11/2021 11:00
Dušan

EMOS GS536 bol za priaznivú cenu, ide o malé a ľahké zariadenie, ktoré je kvalitne spracované. Pri teste bol detektor plne funkčný. Veľmi dobre sa ovláda a super je tiež prístup k výmene batérií. Tie zároveň vydržia dlho, pretože nie je náročný na energiu. Pre domáce použitie je plne postačujúci.

25/07/2021 10:50
Martin Ch.

My sme si kúpili do domácnosti detektor plynu Honeywell, ktorý má dosah do 3 metrov a v prípade úniku plynu informuje zvukovo hlasitosťou až 90 dB, čo je dostatočné na to, aby si to všimli aj susedia. Detektor je možné prepojiť s mobilom a funguje ako na mobily s Androidom aj iOS, škoda len, že aplikácia nie je v rodnom jazyku a pre pohodlné ovládanie musíte ovládať angličtinu. Samotný detektor funguje tak, ako má, ľahko sa inštaloval a nastavenia boli tiež jednoduché. Oceňujem, že cez spomínanú mobilnú aplikáciu je možné stiahnuť viaceré alarmy. Detektor je veľmi citlivý a výrobca deklaruje dlhú životnosť - až 10 rokov. Plus dávam za to, že pri prevádzke nie je nutná elektrická energia, pretože funguje na Li-ion batériu, ktorá by mala vydržať spomínaných 10 rokov. Páči sa mi nízka miera falošných poplachov, malé rozmery, hlasitý alarm aj možnosť diagnostiky cez aplikáciu v mobile. Na žiadne výrazné nedostatky som neprišiel a s kúpou som maximálne spokojný.

24/07/2021 21:07
Rudy

V byte máme detektor dymu Moveto Otio a je veľmi citlivý, pretože okamžite reaguje aj na paru zo sporáka. Pred inštaláciou je teda nutné premýšľať, kam ho umiestniť. Myslím si, že najideálnejšie umiestnenie je zopár metrov od spotrebiča, aby ste nemali zbytočné poplachy. Detektor počas prevádzky bliká, čím máte istotu, že vás „stráži“. Je to funkčný detektor za veľmi nízku cenu, ktorý sa isto oplatí, ak chcete predísť požiaru. Odporúčam ho každému, komu záleží na bezpečnosti, pretože táto minimálna investícia môže zabrániť omnoho väčšej škode.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok