Xiaomi Mi Tv Box S multimediálne centrum – recenzia, skúsenosti
Obsah recenzie: + Zobraziť obsah článku
(62.2%)
Malá šikovná krabička, ktorá urobí z obyčajného televízora, monitora či iného zobrazovacieho zariadenia smart televízor. Základom je operačný systém Android TV 8.1, do ktorého môžete inštalovať rôzne aplikácie.
Môžete pomocou nich streamovať seriály, filmy, videá či hudbu zo služieb ako Netflix, YouTube, Spotify atď. Aplikáciu pre Android TV však ponúka aj viacero slovenských poskytovateľov TV signálu, ktorí využívajú IPTV. Môžete si doinštalovať aj ďalšie aplikácie, ako napr. hry či predpoveď počasia, v našich končinách ich však nevyužijete až toľko, ako napr. v USA.
Konektivitu zabezpečuje WiFi pripojenie, k dispozícii máte iba jeden HDMI a jeden USB konektor, a tiež digitálny audio výstup S/PDIF vo forme jack konektoru. Žiaľ, LAN konektor pre káblové pripojenie chýba a vzhľadom na vstavané úložisko s kapacitou iba 8 GB mohol výrobca zariadenie vybaviť aj viacerými USB portmi.
Na výbornú vyriešil výrobca diaľkový ovládač, ktorý funguje cez rozhranie Bluetooth, takže Xiaomi Mi Tv Box S môžete schovať aj za TV. V ovládači je integrovaný aj mikrofón, pretože zariadenie môžete ovládať aj pomocou hlasového asistenta Google a Amazon Alexa (taktiež môžete ovládať systém domácej automatizácie).
Cenu okolo 70 eur považujeme za vynikajúcu, škoda však občasnej nestability systému a malého počtu konektorov.
Parametre: operačný systém: Android TV 8.1 (Oreo);konektory: HDMI, USB 2.0, digitálny audio výstup (jack), napájanie; konektivita: WiFi 2,4 + 5 GHz, Bluetooth 4.2; úložisko: 8 GB vstavané; ďalšie funkcie: hlasový asistent Google a Amazon Alexa; rozmery (š × v × h): 5,5 × 17 × 10,5 cm; hmotnosť: 0,2 kg
Pokojne ho ukryte za TV
Xiaomi Mi Tv Box S je multimediálne centrum, ktoré urobí z vášho obyčajného TV, monitora či projektora smart zariadenie. Ide o kompaktnú a nenápadnú krabičku s minimalistickým dizajnom typickým pre Xiaomi. Výrobca v tomto prípade siahol po čiernej farbe, je pri televízoroch menej nápadná.
Diaľkový ovládač komunikuje so zariadením cez bezdrôtové rozhranie Bluetooth, takže nepotrebuje priamu viditeľnosť. Zariadenie tak pokojne môžete ukryť za televízor. Výrobca však akosi zabudol na úchyty, pomocou ktorých by ste Mi Tv Box S mohli pripevniť na zadnú stranu televízora, môžete si však pomôcť napr. obojstrannou lepiacou páskou.
K internetu iba cez WiFi
Xiaomi Mi Tv Box S potrebuje pre svoju prevádzku pripojenie k internetu. Na tento účel ho výrobca vybavil WiFi modulom, pomocou ktorého sa pripojí do modernej 5 GHz i staršej 2,4 GHz siete. Žiaľ, LAN konektor sme na zariadení nenašli, takže cez kábel sa do siete nepripojíte. Bezdrôtové zariadenia pripojíte aj pomocou rozhrania Bluetooth 4.2.
Konektivita je všeobecne slabšou stránkou tohto modelu, na zadnej strane sme našli HDMI konektor na pripojenie TV či monitora, zvuk je vyvedený aj zvlášť pomocou digitálneho S/PDIF rozhrania, ktoré má v tomto prípade podobu konektora jack. HDMI rozhranie podporuje aj funkciu CEC, čiže dokáže zapnúť a vypnúť TV súčasne so zapnutím Mi TV boxu. V praxi nám však zapínanie akosi nefungovalo, s vypínaním sme problém nemali.
Interné úložisko má kapacitu 8 GB, čo postačí na aplikácie, na ukladanie filmov to však stačiť nebude. Aj preto nás sklamalo, že výrobca zariadenie osadil jediným USB konektorom, aj to s pomalším rozhraním USB 2.0. Ak doň pripojíte externý disk, neostane vám už miesto napr. pre klávesnicu či myš. Ak by ste čakali aspoň slot na pamäťovú kartu pre rozšírenie kapacity úložiska, opäť vás sklameme.
Hardvér nie je žiadny zázrak
Srdcom Xiaomi Mi Tv Box S je 4-jadrový procesor Cortex s frekvenciou 2 GHz, ktorému sekundujú 2 GB RAM pamäte. Operačným systémom je Android TV 8.1 Oreo, ktorý v kombinácii s touto hardvérovou výbavou nie je najsvižnejší a občas sme zaznamenali aj problémy so stabilitou.
Čo sa týka aplikácií, na Slovensku ich nevyužijete toľko ako v iných krajinách. K dispozícii máte napr. aplikácie pre streamovanie videa či hudby, ako napr. YouTube, Netflix, Spotify či TED. Okrem nich si môžete sťahovať aj ďalšie aplikácie – napr. hry, predpoveď počasia, správy a pod. Zariadenie funguje aj s populárnou aplikáciou Kodi, ktorá je akýmsi univerzálnym multimediálnym centrom.
Svoju aplikáciu majú aj niektorí slovenskí poskytovatelia TV, ako napr. Kuki TV. Vďaka tomu nebudete musieť použiť set top box od poskytovateľa, ale postačí vám jediné zariadenie.
Čo sa týka audiovizuálneho zážitku, Xiaomi Mi Tv Box S vám dokáže prehrať video s rozlíšením 4K pri 60 snímkoch za sekundu. Taktiež podporuje priestorový zvuk štandardu Dolby Digital Plus a DTS.
Nečakané esá v rukáve
Výrobcu chválime aj za podporu funkcií Google Cast a Miracast, ktoré vám umožnia zrkadliť obrazovku zo smartfónu či tabletu a zobraziť na TV fotografie či videá z týchto zariadení.
Ešte viac nás však prekvapil mikrofón vstavaný v diaľkovom ovládači, s ktorým sme mohli zariadenie ovládať prostredníctvom hlasového asistenta Google Assistant či Amazon Alexa. Asistenta môžete využiť aj na ovládanie systému inteligentnej domácnosti (ak je kompatibilný).
Skúsenosti a recenzie
Xiaomi Mi Tv Box S zoženiete za cenu do 70 eur, za ktorú ťažko hľadá konkurenciu. Na trhu síce nájdete aj lacnejšie smart boxy, avšak so slabšími parametrami. Multimediálne centrum je medzi používateľmi obľúbené, má väčšinou kladné hodnotenia. Škoda iba občasnej nestability systému.
Pri nákupe si dajte najmä pozor, aby išlo o EU verziu Mi Tv Box S – s inými nemusíte mať dostupné všetky funkcie.
Dátum publikovania: 16.06.2020
Najlepšie televízory 2024 – recenzie, test, porovnanie
Mnoho ľudí si bez televízora nevie predstaviť život. Podobne ako chladnička, práčka či rúra je spotrebičom, ktorý život robí príjemnejším. Raz za čas treba televízor vymeniť, či už z toho dôvodu, že starý doslúžil, alebo preto, že jednoducho chcete do svojej domácnosti novší model. Viete, ako na to? Rozvoj technológií napreduje raketovou rýchlosťou a čo bolo moderné včera, je dnes už... Prečítať článok
Recenzia Microsoft Xbox One
Hernú konzolu Microsoft Xbox One som dostal na narodeniny a po dosť dlhom čase, čo ju využívame spolu s bratom sme obaja spokojní. Máme verziu s 500GB hardiskom, čo ma trochu mrzelo lebo 1 TB HDD by určite potešil. Aké sú moje skúsenosti s ovládaním a hraním? Predtým som nemal žiadnu... Prečítať článok
Recenzia Sony Playstation 4
Je to moja tretia konzola Playstation. Od Playstation 1 a 3 som prešiel k Playstation 4. Od prvej generácie prešla táto herná konzola poriadny kus cesty vývojom aj dizajnom. Niektoré veci hodnotím kladne a niektoré, bohužiaľ, negatívne. Môj pohľad a moje skúsenosti s hernou konzolou... Prečítať článok
Obnovovacia frekvencia televízora, PQI, index spracovania obrazu?
Nákup nového televízora so sebou prináša občas aj nemalé starosti, týkajúce sa parametrov, ktoré výrobca uvádza. Ako je to s parametrom frekvencia obrazovky udávanou v Hz a prečo niektorí výrobcovia uvádzajú vysoké hodnoty 400, 600, 800 až 1 000 Hz?... Prečítať článok
Komentáre Pridať komentár
Maloktory bezny užívateľ nenachádza k výrobku užívateľský návod. Co nato Obchodná inšpekcia? Ja mam box od Antiku a v návode je iba kam pripojiť sieť.adapter a HDMI kábel.
Nejde mi to spárovať s tv,aký postup mám zvoliť