Xiaomi Mi Induction Heating Rice ryžovar – recenzia, skúsenosti
Obsah recenzie: + Zobraziť obsah článku
(74.6%)
Varenie ryže nikdy nebolo jednoduchšie. Ryžovar Xiaomi Mi Induction Heating Rice obsahuje varné programy pre rôzne druhy ryže. Môžete ho ovládať pomocou aplikácie Mi Home, aby ste však odomkli všetky jeho funkcie, musíte si ako lokalitu nastaviť Čínu. Varná nádoba je zohrievaná rovnomerne (indukčný ohrev), a preto aj jedlo je uvarené rovnomerne. Objem ryžovaru je 1 l, príkon až 1 100 W.
Ryžovar vyššej triedy s indukčným ohrevom a smart funkciami. Tie môžete ovládať cez špecializovanú aplikáciu v smartfóne. Keďže je však ryžovar určený predovšetkým pre čínsky trh, podpora smart funkcií je u nás obmedzená.
Neobvykle minimalistický
Jednoduchý a elegantný minimalistický dizajn, na aký sme pri výrobkoch Xiaomi zvyknutí, spôsobil, že toto zariadenie nám na prvý pohľad vôbec nepripomínalo ryžovar. Neprezradí ho ani ovládací panel s tlačidlami a displejom na vrchnej strane.
Telo ryžovaru tvorí na prvý pohľad jeden celok, pri bližšom preskúmaní sme narazili na mechanické tlačidlo, ktoré slúži na otváranie veka, pripevneného k telu zariadenia pomocou pántov. Pokrievku teda tento ryžovar nepotrebuje.
Na samotné varenie je určená odnímateľná nádoba – páčila sa nám praktická odmerka na jej vnútornej strane. Nádoba je ošetrená nepriľnavým povrchom, s ktorým však musíte zachádzať veľmi opatrne. Jednoducho ho totiž poškriabete aj s dodaným plastovým príslušenstvom (stierka, lopatka, odmerka).
V balení sme našli aj kôš na naparovanie zeleniny, ktorý zvyšuje využiteľnosť ryžovaru. Škoda len, že kôš je z plastu – nepôsobil na nás príliš odolným dojmom a po čase zostal zafarbený od zeleniny.
Pochvalu dávame výrobcovi za odnímateľný napájací kábel s IEC koncovkou, aká sa používa napr. pri napájaní počítačov. Na malých kuchynských linkách však môže prekážať, pretože zbytočne zväčšuje hĺbku zariadenia.
Indukčný ohrev nie je vždy výhra
Xiaomi Mi Induction Heating Rice využíva na prípravu ryže indukčný ohrev, aký poznáte z indukčných varných dosiek či varičov. Keďže nezohrieva ryžovar smerom zdola, ale samotnú nádobu, teplo je rozložené rovnomernejšie a ryžu sme tak nemuseli premiešavať.
Nevýhodou tohto typu ohrevu je však vysoký príkon, ktorý dosahuje až 1 100 W. To je viac než dvojnásobok oproti bežným ryžovarom s podobným objemom (1-litrové majú príkon do 500 W). Daňou za lepšie rozloženie teploty sú teda vyššie náklady na prípravu ryže.
Indukčný ohrev je zodpovedný aj za vysokú hmotnosť ryžovaru, ktorý váži až takmer 3 kg a za veľké rozmery – hĺbka je cca 30 cm.
Čo sa týka objemu, ten má hodnotu už spomínaný 1 l. To vychádza na cca 6 šálok (resp. 6 porcií) ryže. Nedajte sa zmiasť popisom v niektorých e-shopoch, ktoré uvádzajú 3 l – v skutočnosti ide o hrubý a nie o využiteľný objem.
Ovládajte tlačidlami i smartfónom
Na ovládanie ryžovaru Xiaomi Mi Induction Heating Rice môžete použiť tlačidlá na hornej strane zariadenia. Nájdete tam tiež displej, ktorý vás bude informovať o rôznych prevádzkových stavoch.
Ryžovar sa však dokáže spojiť s vaším smartfónom pomocou bezdrôtového Wi-Fi pripojenia. V aplikácii Xiaomi Mi Home potom budete môcť ovládať všetky jeho funkcie a sledovať priebeh varenia, vrátane teploty a zostávajúceho času (teplotu dokonca zaznamenáva do grafu). Pochvalu dávame aj za časovač, pomocou ktorého si môžete nastaviť, kedy má proces varenia začať.
Aplikácia ponúka aj automatické programy (ryža, rýchla ryža, ryžová kaša, jogurt, koláč). Žiaľ, v našich končinách je ponuka výrazne obmedzená. Ako lokalitu sme si teda museli nastaviť Čínu, následne sa nám odomklo nepreberné množstvo receptov a funkcií v čínštine. Aplikácia dokáže tiež automaticky nastaviť program s dobou a teplotou varenia pre konkrétny druh ryže, hneď ako odfotíte jej obal. Asi však nemusíme pripomínať, že to platí iba pre výrobky dostupné v Ázii.
O funkcionalite v tomto prípade rozhoduje aj aktuálna verzia softvéru, akú máte v ryžovare uloženú. Po jeho aktualizácii cez aplikáciu je možné, že nové funkcie pribudnú, prípadne o niektoré prídete.
Oplatí sa za vyššiu cenu?
Cena ryžovaru Xiaomi Mi Induction Heating Rice atakuje 100 eur, čo je takmer trojnásobok oproti ryžovarom s podobným objemom. Môžete ho síce využiť napr. aj na varenie polievok, ragú a pod. pokrmov, no nemôžete s ním napr. vyprážať. Ide teda stále skôr o jednoúčelové zariadenie. Sklamaním pre nás je, že v našich končinách nevyužijeme všetky smart funkcie, ktoré by vyššiu cenu odôvodňovali.
Dátum publikovania: 27.11.2019
Najlepšie ryžovary 2024 – recenzie, test, porovnanie
Ryža patrí medzi základné prílohy k jedlám a pre mnohých taktiež medzi tie najchutnejšie. Môže sa zdať, že jej príprava je jednoduchá, no v skutočnosti je potrebné mať trochu zručnosti alebo dobrého pomocníka. Takýmto pomocníkom je skvelé zariadenie ryžovar, ktoré vám pomôže urobiť ryžu na niekoľko spôsobov. Poďme sa bližšie pozrieť, na čo sa zamerať pri kúpe tohto prístroja.... Prečítať článok
Komentáre Pridať komentár
Slušný ryžovar, ryža sa mi zatiaľ vždy podarila :) Spojenie s aplikáciou v telefóne funguje, čistenie je bezproblémové.