Sapphire Radeon RX 570 Pulse ITX 4GB DDR5 grafická karta – recenzia, skúsenosti
Obsah recenzie: + Zobraziť obsah článku
(79.2%)
Kompaktná grafická karta vhodná pre skrinky mini ITX. Je vybavená jadrom AMD Polaris 20 so 14 nm technológiou – jadro je taktované na 1 244 MHz a 4 GB GDDR5 pamäť na 6 000 MHz. Výkon karty teda nie je nijako oslnivý, najnovšie hry si na plných detailoch zahráte iba vo Full HD rozlíšení.
Ku karte môžete pripojiť 3 monitory, je totiž vybavená konektorom DisplayPort (max. 5K rozlíšenie), HDMI (max. 4K) a DVI (max. 2,5 K). Podporuje aj AMD Freesync 2.
Chladenie je dimenzované dostatočne, pri kancelárskej práci je dokonca ventilátor vypnutý. Pri pretaktovaní však karte dochádza dych a pri teplote jadra 79 °C karta automaticky znižuje frekvencie. Pre tento model je potrebný aspoň 500 W zdroj.
Softvérová výbava je priemerná, karta podporuje aj utilitu AMD Adrenalin pre pretaktovanie a dokonalú kontrolu nad všetkými veličinami. Prináša tiež niektoré zaujímavé funkcie, ktoré využijete pri hraní.
Cena karty je prekvapivo nízka, musíte sa však zmieriť s kompromisom v podobe slabšieho chladenia a nižšieho výkonu. Vyhovie iba menej náročným hráčom a je určená skôr pre multimediálne HTPC.
Parametre: model: AMD Radeon RX 570; účel: hranie hier, multimédiá; čipset: AMD Radeon Polaris, 20 nm, 1 244 MHz; pamäť: 4 GB GDDR5, 6 000 MHz; konektory: 1 × DisplayPort, 1 × DVI-D; 1 × HDMI; max. počet monitorov: 3; max. rozlíšenie: 5 120 × 2 880 pri 60 Hz ; chladenie: 1 ventilátor; rozhranie: PCI Express x16 3.0; veľkosť: 2 sloty, mini ITX; spotreba karty/odporúčaný výkon PC zdroja: 241/640 W; rozmery (d × š × v): 170 × 112 × 36 mm
Aj do ITX skrinky
Grafická karta Sapphire Radeon RX 570 Pulse ITX 4GB DDR5 tvorí na prvý pohľad jeden kompaktný celok. Výrobca ju osadil plastovým ochranným krytom, ktorý chráni vnútorné súčasti. Rozmery karty sú kompaktné a hoci zaberie 2 pozície, pasuje aj do malých skriniek formátu mini ITX.
Výrobca udáva, že použil kondenzátory s predĺženou životnosťou. Ide skutočne o súčiastku, ktorá je náchylná na opotrebenie, v krátkodobom teste sme to však nemali šancu overiť.
Karta je určená pre slot PCI Express x16 3.0, pravdedpodobne by však fungovala aj vo verzii 2.0.
Pre menej náročných hráčov
Karta je vybavená grafickým čipom AMD Radeon RX570 s jadrom 14 nm architektúry Polaris 20. Jadro je v základe taktované na 1 244 MHz, čo je dosť skromná hodnota. Čo sa týka pamäte, výrobca bol v tomto smere konzervatívnejší a kartu osadil iba 4 GB typu GDDR5, pamäť je taktovaná na 6 000 MHz (aj táto frekvencia je pomerne nízka). Čip a pamäť komunikujú pomocou 256-bitovej zbernice, čo dáva dobrý základ na vysokú dátorvú priepustnosť.
Od tejto grafickej karty sme teda nečakali svetoborné výkony, čo sa nám potvrdilo aj v praxi. Väčšinu moderných hier si zahráte na plné detaily vo Full HD rozlíšení pri cca 50 fps. Ak zvýšite rozlíšenie na 1440p, budete sa musieť zmieriť s poklesom fps, čo pri rýchlych akčných hrách nie je ideálne – ďalším riešením je znížiť detaily. Pri rozlíšení 4K však už karte dochádza dych, ak chcete využiť 4K, budete si musieť priplatiť za lepší model.
Max. 3 monitory
Grafická karta Sapphire Radeon RX 570 Pulse ITX 4GB DDR5 je vybavená 3 konektormi. Základom je DisplayPort 1.4, ktorý podporuje rozlíšenie do 5 120 × 2 880 (5K) pri 60 Hz. Pre pripojenie televízora máte k dispozícii HDMI s max. rozlíšením 4 096 × 2 160 (4K) pri 60 Hz. Pre staršie monitory je tu DVI, avšak s max. rozlíšením iba 2 560 × 1 600 pri 60 Hz.
Karta teda podporuje pripojenie max. 3 monitorov, pričom je vybavená aj funkciou AMD Freesync 2, ktorá umožňuje synchronizáciu vykresľovania snímok z karty. Vďaka tomu bude obraz stabilnejší a bez trhania (monitor musí túto funkciu podporovať).
Chcete pretaktovať? Chladič nemusí stačiť
Chladič je napriek obmedzeniu v podobe rozmerov karty pomerne robustný. Chladené sú okrem samotného GPU aj pamäťové a napájacie moduly, teplo pomáhajú odvádzať medené heatpipes.
Kvôli rozmerom však výrobca chladič osadil iba jedným 85 mm ventilátorom. Reguláciu teploty má na starosti funkcia Intelligent Fan Control III, ktorá je nastavená dobre a pri kancelárskej práci sa ventilátor netočí vôbec. Pri nízkej záťaži sa točil tak, že sme ho nepočuli. Karta je relatívne tichá aj pri prehrávaní videa a hraní, čo je dobrá správa, ak ju chcete použiť v multimediálnom HTPC.
Problémy sme však mali pri výraznom pretaktovaní (jadro na 1 400 MHz, pamäť na 7 400 MHz, fps v hrách stúpli o cca 10 %), kedy aj napriek vyššej hlučnosti ventilátor jednoducho nestíhal a teploty vyskočili na 79 °C. Pri tejto teplote už zareagovala ochrana a frekvencie automaticky znížila. Tento model teda nie je ideálnym kandidátom na výrazné pretaktovanie.
Čo sa týka spotreby, výrobca udáva ako absolútne maximum 150 W a odporúča v počítači použiť min. 500 W zdroj. Karta je napájaná aj pomocou externého 6-pinového konektora.
Všetky parametre pod kontrolou
Karta Sapphire Radeon RX 570 PULSE ITX 4GB DDR5 podporuje všetky možné API, od DirectX 12 cez OpenGL 4.5, OpenCL 2.0 až po Shader Model 5.0.
V prípade tejto karty platí (podobne ako pri iných modeloch od AMD), že aktualizácia ovládačov môže výrazne zlepšiť stabilitu pri hraní, občas aj jemne zvýšiť výkon. Ovládače by ste teda mali mať vždy aktuálne.
Okrem iného nás zaujala funkcia Radeon Chill, ktorá dokáže automaticky zredukovať fps pri hraní v prípade, ak ich nepotrebujete. Vďaka tomu sa karta lepšie chladí a má nižšiu spotrebu.
Aj k tejto karte ponúka AMD svoj najnovší softvér Adrenalin, pomocou ktorého môžete kartu pretaktovať, meniť napájacie napätie, rýchlosť chladenia či nastaviť si cieľové fps pre hranie. Samozrejmosťou je aj záznam všetkých hodnôt do prehľadných grafov.
Prekvapivo nízka cena
Grafickú kartu Sapphire Radeon RX 570 Pulse ITX 4GB DDR5 kúpite za prekvapivo nízku cenu okolo 120 eur. Budete sa však musieť zmieriť s tým, že s rozlíšením 4K si väčšinu hier nezahráte. Mierne nás sklamali aj obmedzené možnosti pretaktovania, s ktorým už dnes väčšina hráčov počíta. Karta je však predsa len určená skôr do multimediálnych počítačov, kde s jej výkonom nebudete mať problémy.
Dátum publikovania: 19.07.2020
Najlepšie grafické karty 2024 – recenzie, test, porovnanie
Väčšina moderných CPU má integrované grafické jadro, pričom niektoré majú dostatočný výkon aj pre hranie starších hier. Nákupu grafickej karty sa však nevyhnete, hneď ako budete chcieť hrať novšie hry, prípadne pracovať s grafikou či videom. Ak sa v segmente grafických kariet dobre neorientujete, poradíme vám, akú grafickú kartu si vybrať a predstavíme aj zopár... Prečítať článok
Pridať komentár