Sapphire Radeon Pulse RX 5700 XT 8GB GDDR6 grafická karta – recenzia, skúsenosti
Obsah recenzie: + Zobraziť obsah článku
(77.6%)
Veľmi výkonná grafická karta s najmodernejším GPU od AMD s jadrom Navi s frekvenciou 1 670 MHz. Je osadená až 8 GB pamäte GDDR6 s neuveriteľnou frekvenciou až 14 000 MHz. To kartu predurčuje na plynulé hranie najmodernejších hier v rozlíšení 4K, prípadne 1440p pri 144 Hz vo vysokých detailoch.
Karta je vybavená 3 konektormi DisplayPort a 1 konektorom HDMI, dokopy k nej môžete pripojiť 4 monitory. Podporuje aj technológiu AMD Freesync 2.
Max. spotreba môže dosiahnuť až 241 W, kartu preto musíte napájať externe cez 8-pinový a 6-pinový napájací konektor súčasne. Chladenie je dostatočne predimenzované a teplota je stabilných 71 °C aj pri vysokej záťaži. Pripravte sa však aj na vyššiu hlučnosť.
Cenu považujeme za primeranú, oproti kartám GeForce od Nvidia je dokonca vzhľadom na výkon o dosť nižšia. Škoda iba, že výrobca nepribalil žiadne príslušenstvo.
Parametre: model: AMD Radeon RX 5700 XT; účel: hranie hier; čipset: AMD Navi, 7 nm, 1 670 MHz; pamäť: 8 GB GDDR6, 14 000 MHz; konektory: 3 × DisplayPort, 1 × HDMI; max. počet monitorov: 4; max. rozlíšenie: 5 120 × 2 880 pri 60 Hz ; chladenie: 2 ventilátory; rozhranie: PCI Express x16 4.0; veľkosť: 2,5 slotu; spotreba karty/odporúčaný výkon PC zdroja: 241/640 W; rozmery (d × š × v): 254 × 135 × 46,5 mm
Do každej bežnej skrinky
Grafická karta Sapphire Radeon Pulse RX 5700 XT je už na prvý pohľad robustná. Hoci je so svojimi 25,4 cm pomerne krátka a zmestí sa do takmer každej skrinky, počítajte s tým, že vďaka robustným ventilátorom zaberie viac než 2 pozície.
Pozdĺž celej karty výrobca osadil plastový ochranný rám, ktorý chráni ventilátory i súčiastky pred náhodným poškodením pri neopatrnej manipulácii. Grafický čip je inštalovaný na kovovom backplate, čo zvyšuje pevnosť celej karty – riešenie je podobné ako pri pätici CPU na základných doskách.
Karta je určená pre zbernicu PCI Express x16 4.0, no funguje aj so staršími verziami do 2.0.
V balení sme okrem samotnej karty a inštalačnej príručky nenašli vôbec nič.
Maximum výkonu
Srdcom karty je GPU s jadrom AMD Navi s modernou 7 nm technológiou. Jadro je taktované na 1 670 MHz trvale, zvládne však aj 1 925 MHz krátkodobo v režime boost. Karta má 8 GB pamäte typu GDDR6, ktorá má neuveriteľnú frekvenciu až 14 000 MHz. S jadrom komunikuje pomocou 256-bitovej zbernice.
Z hľadiska výkonu teda ide o grafickú kartu vyššej triedy. Tieto parametre ju predurčujú k hraniu najnovších hier na vysokých detailoch, pokojne aj v rozlíšení 4K. Hry boli v tomto režime plynulé, mnoho hráčov však obľubuje nižšie rozlíšenie 1440p a siahnu radšej po vyššej obnovovacej frekvencii 144 Hz. Ani v tomto režime karte nedochádzal dych a mnoho hier zvládla vykresliť so 70 fps.
Výrobca do tohto modelu implementoval aj mnoho inovatívnych technológií. Pri hraní využijete napr. funkciu Anti-Lag, ktorá znižuje odozvu ovládania či Image sharpening, ktorá zvyšuje ostrosť vykresľovaného obrazu.
5K rozlíšenie, 4 monitory
Grafická karta Sapphire Radeon Pulse RX 5700 XT disponuje štandardnou konektorovou výbavou v podobe 3 DisplayPortov a 1 HDMI konektora. Dokopy k nej tak môžete pripojiť max. 4 monitory.
Max. podporované rozlíšenie je pre každý z DisplayPortov 5 120 × 2 880 (5K) pri 60 Hz, pre HDMI je to 4 096 × 2 160 (4K) pri 60 Hz. Vďaka technológii AMD Eyefinity môžete všetky monitory skombinovať do jednej pracovnej plochy. Výrobca však nešpecifikuje celkové max. rozlíšenie, ktoré karta podporuje súčasne.
Karta podporuje aj technológiu AMD Freesync 2, ktorá zaručuje synchronizáciu vykresľovania snímkov medzi ňou a monitorom, vďaka čomu bude hra plynulejšia a obraz bez trhania. Technológiu však musí podporovať aj monitor.
Pripravte sa na vyššiu hlučnosť
Chladič karty Sapphire Radeon Pulse RX 5700 XT sa nám zdal byť dostatočne predimenzovaný. Teplotu z jadra pomáhajú odvádzať robustné heatpipes, prúdenie vzduchu zabezpečujú 2 ventilátory s priemerom 95 mm, umiestnené na guľôčkových ložiskách (čo dáva tušiť dlhšiu životnosť ako pri klasických klzných ložiskách). Chladené nie je iba samotné jadro, ale tiež pamäte a napájacie obvody VRM.
Hlučnosť ventilátorov sa nám zdala byť okolo 1 300 otáčok pomerne nízka, pri cca 1 600 otáčkach nás už trochu rušila. Videli sme aj tichšie grafické karty, v porovnaní s referenčnou AMD kartou je však model od Sapphire tichší. Keďže výrobca cieli na hráčov, je tu aj predpoklad, že budú používať slúchadlá a s vyššou hlučnosťou počítajú.
Ak by sa vám hlučnosť zdala byť príliš vysoká, môžete si výkon karty či chladenia upraviť (detaily nižšie). V každom prípade, teplota ani pri najvyššej záťaži neprekročila 71 °C, takže má chladenie ešte určité rezervy.
Čo sa týka napájania, karta si podľa výrobcu môže vypýtať až 241 W výkonu. V praxi sa však aj pri max. záťaži výkon pohyboval do 180 W. Výrobca tak očividne udáva max. možnú hodnotu, čo pri konkurencii nie je až také obvyklé. Vzhľadom na vysoký napájací výkon musíte ku karte pripojiť externé napájanie pomocou 8-pinového i 6-pinového konektora súčasne.
Stvorená pre náročných
Karta Sapphire Radeon Pulse RX 5700 XT podporuje najmodernejšie API ako DirectX 12, OpenGL 4.6, Open CL 2.0 či Vulkan. Výsadou tohto modelu je aj funkcia dual BIOS, vďaka ktorej môžete prepínať medzi 2 nastaveniami karty pomocou mechanického prepínača. To sa hodí napr. pri experimentoch s pretaktovaním.
Pretaktovaniu je prispôsobený aj obslužný softvér AMD Adrenalin. Vďaka nemu môžete nielen meniť nastavenia hier, ale aj frekvenciu či napätie GPU a pamätí, rýchlosť ventilátorov či dokonca nastaviť max. fps pri menej náročných hrách, vďaka čomu bude karta úspornejšia a zníži sa aj jej hlučnosť.
Aj pri tomto modeli sa nám potvrdil fakt, že AMD nemá príliš dokonalé ovládače. Od vydania karty však opravili mnoho chýb, preto sa uistite, že vždy máte ovládače ku karte aktualizované.
Veľa muziky za dosť peňazí
Grafická karta Sapphire Radeon Pulse RX 5700 XT patrí do vyššej triedy, čo sa odrazilo aj na jej cene. Vyše 400 eur sa môže zdať mnoho, karty Nvidia GeForce s porovnateľným výkonom sú však omnoho drahšie. Škoda absencie akéhokoľvek príslušenstva, v tejto cenovej hladine by sme čakali aspoň redukcie pre prídavné napájanie či inštalačné DVD pre jednoduchšiu prvotnú inštaláciu.
Dátum publikovania: 19.07.2020
Najlepšie grafické karty 2024 – recenzie, test, porovnanie
Väčšina moderných CPU má integrované grafické jadro, pričom niektoré majú dostatočný výkon aj pre hranie starších hier. Nákupu grafickej karty sa však nevyhnete, hneď ako budete chcieť hrať novšie hry, prípadne pracovať s grafikou či videom. Ak sa v segmente grafických kariet dobre neorientujete, poradíme vám, akú grafickú kartu si vybrať a predstavíme aj zopár... Prečítať článok
Pridať komentár