Samsung Galaxy A51 telefón – recenzia, skúsenosti
Obsah recenzie: + Zobraziť obsah článku
(67.4%)
Samsung Galaxy A51 je smartphone zo strednej triedy, ktorý disponuje nadpriemerne kvalitným fotoaparátom, veľmi kvalitným displejom s 6,5" uhlopriečkou a ochranným Gorilla Glass sklom a 4 000 mAh batériou s pomerne dlhou výdržou. Podporuje LTE, Wi-Fi a Bluetooth 5.0, je vybavený OS Android 10 a má 4 GB operačnú pamäť. 128 GB internú pamäť je možné rozšíriť o externú pamäťovú kartu s max. veľkosťou 512 GB. Samsung Galaxy A51 má rozmery 158,5 x 73,6 x 7,9 mm a váži 179 g.
Technické parametre: kapacita batérie = 4 000 mAh, čas nabíjania batérie = cca 1,3 hod., rozmery = 158,5 x 73,6 x 7,9 mm, hmotnosť = 179 g, displej = 6,5" (2 400 x 1 080 px), RAM = 4 GB, interná pamäť = 128 GB, sieťové funkcie = LTE, WI-Fi, Bluetooth, OS = Android 10, fotoaparát = 48 Mpx, rozlíšenie videa = 3 840 x 2 160 px/30 FPS
Taký normálne odolný, normálne vyzerajúci smartphone
Predajné balenie Samsung Galaxy A51 je celkom skromné. Okrem samotného telefónu v ňom nájdete nabíjačku, USB-C kábel na dobíjanie + prepojenie s PC a základné slúchadlá. Z hľadiska rozmerov je Samsung Galaxy A51 klasickým smartphonom. Nie je to žiaden prcek, veď má 158,5 x 73,6 x 7,9 mm. V porovnaní s jeho predchodcom je však o niečo štíhlejší, čo mu pridáva na elegancii, avšak i praktickosti.
V ruke „sedí“ veľmi dobre a na všetky bočné tlačidlá na zamknutie či ovládanie hlasitosti by malo bez problémov „dosiahnuť“ aj dieťa, resp. teenager. Pre prváčika to bude, samozrejme, trochu náročné. Pomerne nízka je aj jeho hmotnosť, tento Galaxy má iba niečo okolo 180 g. Bohužiaľ, nízka hmotnosť sa odzrkadlila na celkovom prevedení. Z materiálov dominuje plast, tento smartphone preto nepatrí k najodolnejším. Nie je odolný proti vode ani prachu. V preklade, ide o klasický, menej odolný inteligentný telefón. Odolnosť zachraňuje iba ochranné sklíčko Gorilla Glass na displeji, za ktoré dávame palec hore.
Pre teenagera... super!
Samsung Galaxy A51 sa zatiaľ nejaví ako ideálny smartphone pre dieťa, že? Je to skutočne tak. Určite nie je ideálnou voľbou pre drobca na 1. stupni. Ak však hľadáte zariadenie pre teenagera, ide o dobrú voľbu, ktorá je zároveň rozumná aj z hľadiska ceny. Dá sa povedať, že celá áčková rada Samsungov je zameraná na mladšie generácie, a to ako z hľadiska dizajnu, tak i z hľadiska funkcií.
Galaxy A51 pôsobí skutočne štýlovo, ako trochu problematické vnímame modely v svetlejšom farebnom prevedení – už po veľmi krátkom používaní sa môžete tešiť na vcelku výrazné šmuhy, odtlačky a iné podobné nedokonalosti, čo platí aj o samotnom dotykovom displeji.
Galaxy A51 podporuje rýchlu LTE sieť, a to v rýchlostnej kategórií 12. V teoretickej rovine teda môže dátový prenos dosiahnuť naozaj nadpriemernú rýchlosť, až 600 Mb/s. A51 ďalej podporuje Wi-Fi a Bluetooth 5.0, nachádza sa na ňom NFC čítačka a USB-C port. Z hľadiska konektivity mu skutočne nemáme čo vytknúť. Podobne ako Nokia 3310 2017 a Redmi 9 podporuje aj funkciu Dual SIM, ktorú však pri deťoch, resp. pri „mládeži“, nepokladáme za extra využiteľný benefit.
Výdrž batérie úmerná s hardwarovým výkonom
Hardware Galaxy A51 na nás nezapôsobil v najlepšom svetle. Procesor Exynos 9611 a iba 4 GB operačná pamäť sa odzrkadlili na menej promptných reakciách, a to najmä pri náročnejších operáciách, napr. pri hraní hier. Galaxy A51 síce disponuje funkciu Game Booster, ktorá zaisťuje plynulý výkon, úpravu teploty, pamäť či výdrž batérie počas hrania, aj napriek tomu tento smartphone zvládne len menej náročné herné tituly.
Pozitívnym parametrom je veľká, až 128 GB interná pamäť. Po prvom zapnutí telefónu nám z nej ostalo voľných asi 110 GB, čo nie je zlé. Pamäť môžete, samozrejme, zväčšiť externou pamäťovkou s max. veľkosťou 512 GB.
Kapacita batérie nie je najhoršia ani najlepšia. Musíte počítať s jej dennodenným dobíjaním, ktoré vám zaberie cca hodinku a pol. 2 až 3 dni tento model „prežije“ iba v úspornom režime. Z hľadiska výdrže batérie je na tom Galaxy A51 najhoršie spomedzi všetkých ostatných porovnávaných telefónov.
Výborný obraz, nie najlepší zvuk
Displej so 6,5-palcovou uhlopriečkou je veľký, má Full HD+ rozlíšenie, výbornú čitateľnosť, veľmi šikovnú automatickú reguláciu jasu a na zahodenie nie sú ani jeho farby. Galaxy A51 nie je vybavený informačnou diódou, čo do istej miery zachraňuje funkcia Always-On. Pozitívne hodnotíme, už spomínanú, ochrannú vrstvu z Gorilla Glass.
Dotykový displej je doplnený o integrovanú čítačku prstov, ktorá nás príliš neoslovila. Ide o optickú alternatívu, pri ktorej je nutné vyladiť tlak, ktorým na ňu zatlačíte.
Ak sa vaša ratolesť práve nachádza vo veku, kedy je pre ňu kvalitná hudba na prvom mieste, Galaxy A51 ju nemusí osloviť. Zvuk z reproduktorov je hlasný, avšak nie najkvalitnejší. Tento model našťastie nie je ukrátený o 3,5 mm jack, preto k nemu môžete pripojiť slúchadlá. Upozorňujeme, že tie, ktoré dostanete spolu s telefónom, nie sú obzvlášť ohurujúce.
Na zadnej strane Galaxy nájdete fotoaparát so 4 objektívmi. Hlavný snímač má 48 Mpx rozlíšenie, čo je slušné a zároveň najlepšie v našom porovnaní. Fotografie vyzerajú parádne, sú ostré a majú veľmi pekné farby. Pritom je úplne jedno, či sú zhotovené za silného slnka alebo mierneho šera. Menším sklamaním je absencia stabilizácie obrazu. Cez hlavný objektív je možné zhotovovať aj videá v 4K rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu, výsledok, aspoň z nášho pohľadu, však nie je v TOP kvalite.
Skúsenosti a recenzie
Zákaznícke recenzie na Samsung Galaxy A51 sú v drvivej väčšine pozitívne. Na Heuréke si vyslúžil 96 % hodnotenie, čo hovorí samo za seba. Z pozitív užívatelia najčastejšie hovoria o primeranej cene, kvalitnom displeji a fotoaparáte, celkovej kvalite, výdrži batérie a dizajne. Negatíva nie sú spomínané často, ak už sme však na nejaké natrafili, súviseli so zlou kvalitou slúchadiel, krátkym napájacím káblom a so slabou výdržou batérie.
Dátum publikovania: 12.04.2021
Najlepšie mobilné telefóny pre deti 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti
Kedy a ako vybrať telefón pre dieťa? Ak ste sa definitívne rozhodli, že nastal ten pravý čas, veríme, že odpovede na všetky vaše otázky nájdete v našom sprievodcovi výberom detských telefónov. Pripravili sme si pre vás praktické tipy, recenzie niekoľkoých zaujímavých modelov a taktiež rady, ktoré súvisia so samotným používaním týchto zariadení. Najlepšie telefóny pre deti... Prečítať článok
Pridať komentár