MSI GeForce GTX 1050 TI 4GT LP grafická karta – recenzia, skúsenosti
Obsah recenzie: + Zobraziť obsah článku
(78.4%)
Mimoriadne úzka, tzv. nízkoprofilová grafická karta. V balení nájdete aj low profile bracket, t. j. menší čelný panel, vďaka ktorému ju môžete použiť aj v miniatúrnych počítačových skrinkách typu SFF.
Základ tvorí čip so staršou architektúrou Pascal, bežiace na 1 290 MHz trvale, resp. 1 392 MHz krátkodobo. Karta je osadená pamäťou typu GDDR 5 s veľkosťou 4 GB, čo je priemerná hodnota. Tento model je o niečo menej výkonný než grafická karta GTX 1060, výkon patrí medzi nižšiu strednú triedu. Zahráte si aj novšie hry na vysokých detailoch, avšak iba vo Full HD rozlíšení a s cca 40 fps. Kartu teda odporúčame menej náročným hráčom, prípadne na použitie v multimediálnom HTPC.
O chladenie sa starajú 2 ventilátory, ktoré síce nie sú príliš hlučné, no vzľadom na určenie karty by mohli byť ešte o niečo tichšie. Spotreba karty je iba 75 W, výrobca odporúča zdroj s výkonom 300 W. Cenu považujeme vzhľadom na výkon za vynikajúcu.
Parametre: model: GeForce GTX 1050 Ti; účel: hranie hier, HTPC; čipset: Nvidia Pascal, 16 nm, 1 290 MHz; pamäť: 4 GB GDDR5, 7 008 MHz; konektory: 1 × DisplayPort, 1× DVI-D; 1 × HDMI; max. počet monitorov: 3; max. rozlíšenie: 7 680 × 4 320 pri 60 Hz ; chladenie: 2 ventilátory; rozhranie: PCI Express x16 3.0; veľkosť: 2 sloty; spotreba karty/odporúčaný výkon PC zdroja: 75/300 W; rozmery (d × š × v): 182 × 69 × 35 mm
Nečakane kompaktné rozmery
Grafická karta MSI GeForce GTX 1050 TI 4GT LP nás prekvapila svojimi kompaktnými rozmermi. Ako už skratka LP v názve napovedá, ide o tzv. Low Profile grafickú kartu, ktorá je veľmi úzka (šírka iba 69 mm). Vďaka tomu pasuje aj do malých počítačových skríň typu SFF (Small Form Factor). Je teda priam ideálna na použitie v multimediálnych HTPC. V balení sme na tento účel našli aj low profile bracket (užšie zadné čelo). Škoda však, že napriek tomu zaberie karta v počítači až 2 pozície.
Karta je určená pre port PCI Express x16 3.0, funguje však aj so staršími 2.0 portmi. Výrobca udáva, že použil súčiastky vojenskej triedy military class 4, vďaka čomu by mala mať karta dlhú životnosť. Môže však ísť iba o marketingový trik.
Staršie jadro, výkonu má však dostatok
Grafická karta MSI GeForce GTX 1050 TI 4GT LP je vybavená čipom so staršou architektúrou Pascal. Jadro je taktované na 1 290 MHz, resp. 1 392 MHz krátkodobo v boost režime. Výrobca kartu osadil 4 GB GDDR pamäte, čo je nižšia hodnota ako pri niektorých iných grafických kartách, aj na dnešné pomery však postačuje.
Vzhľadom na kompaktné rozmery a staršiu architektúru nás však príjemne prekvapil výkon pri hraní. Väčšina najnovších hier bežala pri Full HD rozlíšení a vysokých detailoch rýchlosťou okolo 40 fps. So 4K rozlíšením v hrách radšej nepočítajte, pre ich plynulosť by ste museli značne znížiť detaily.
Max. 3 monitory
Karta je osadená 3 konektormi – DisplayPortom, DVI-D a HDMI. Pripojiť k nej môžete max. 3 monitory, pričom karta podporuje max. rozlíšenie 7 680 × 4 320 pri 60 Hz.
Tento model grafickej karty podporuje synchronizáciu s monitorom pomocou technológie G-sync. Túto funkciu však musí podporovať aj váš monitor, ktorý navyše musí byť pripojený cez DisplayPort.
Úsporná a tichá
Už na prvý pohľad nás na karte zaujali 2 ventilátory zabezpečujúce chladenie. Výrobca sa o chladení v špecifikácii nijako zvlášť nezmieňuje, ventilátory sa nám však zdali byť aj v záťaži pomerne tiché. Je však pravda, že sme videli aj tichšie grafické karty a pri použití v multimediálnom HTPC by vám mohol hluk prekážať. Teplota v záťaži však bola stabilná a na prijateľmej úrovni.
Grafická karta MSI GeForce GTX 1050 TI 4GT LP nás prekvapila svojou úspornosťou. Samotná karta nemá konektor pre externé napájanie, výkon potrebný na jej napájanie je iba 75 W. To je cca polovica oproti kartám striednej triedy. Výrobca odporúča použiť počítačový zdroj s výkonom aspoň 300 W, čo v podstate splní akýkoľvek moderný zdroj.
Pretaktovanie? Prečo nie...
Čo sa týka aplikačných rozhraní, karta podporuje technológie DirectX 12, CUDA, 3D Vision, PhysX a Ansel.
Okrem softvéru GeForce Experience, ktorý vám umožní nastavovať grafické parametre hier, zachytávať hranie vo forme videa či streamovať ho naživo, pribalil výrobca aj utilitu MSI Afterburner. Tá vám umožní grafickú kartu jednoducho pretaktovať. Môžete si nastaviť frekvencie jadra, pamäte, ich napätie či rýchlosť ventilátorov. Všetky potrebné hodnoty zaznamenáva do grafov.
Za skvelú cenu
Grafickú kartu MSI GeForce GTX 1050 TI 4GT LP kúpite za cca 150 eur, čo je vynikajúca cena. Za ňu dostanete dobrý výkon pre menej náročných hráčov, ideálna je však do multimediálnych HTPC.
Dátum publikovania: 19.07.2020

Najlepšie grafické karty 2025 – recenzie, test, porovnanie
Väčšina moderných CPU má integrované grafické jadro, pričom niektoré majú dostatočný výkon aj pre hranie starších hier. Nákupu grafickej karty sa však nevyhnete, hneď ako budete chcieť hrať novšie hry, prípadne pracovať s grafikou či videom. Ak sa v segmente grafických kariet dobre neorientujete, poradíme vám, akú grafickú kartu si vybrať a predstavíme aj zopár... Prečítať článok
Pridať komentár