Garmin vívoActive 3 smart hodinky – recenzia, skúsenosti
Obsah recenzie: + Zobraziť obsah článku
(65.2%)
Športové hodinky Garmin vívoActive 3 zvládnu viac ako 15 športových režimov (cvičenie vo fitnescentre, joga, golf, bežecké i zjazdové lyžovanie, plávanie, bicyklovanie, beh či chôdza). Disponujú funkciou celodenného zaznamenávania srdcovej frekvencie priamo na zápästí. Displej je dotykový, na hodinkách sa nachádza jedno klasické tlačidlo. Hodinky umožňujú bezkontaktné platenie. Výdrž batérie je cca 6 dní.
Skôr športové než smart hodinky s trošku horším displejom a nie príliš bohatými smart funkciami. Športovcom však ponúknu presné meranie a detailné štatistiky každodenných pohybových aktivít.
Skôr na šport než do divadla
Hodinky Garmin vívoActive 3 sú dostupné v čiernom, čierno-striebornom, bielo-striebornom a ružovo-zlatom farebnom prevedení. Ak počúvate hudbu vždy a všade, siahnite po modeli vívoActive 3 Music, ktorý má navyše vstavaný hudobný prehrávač a úložisko na pesničky.
Z hľadiska dizajnu je vidno, že hodinky sú určené skôr pre aktívnych ľudí než do spoločnosti. Napriek tomu, že telo je vyhotovené z kombinácie ocele a plastu, pôsobia hodinky dojmom, že vydržia aj hrubšie zaobchádzanie. Na zápästí sme ich takmer necítili vďaka hmotnosti iba 39 g.
Pribalený silikónový remienok sa nám zdal byť pohodlný, aj keď nie príliš elegantný. Na športovanie však postačí. Má šírku 20 mm a môžete ho vymeniť za iný.
Displej by mohol byť krajší
Ak ste čakali OLED displej so živými a sýtymi farbami, musíme vás sklamať. Výrobca v tomto prípade siahol po tzv. transreflektívnom MIP displeji s priemerom 1,2" (30,4 mm). Je síce farebný, no z hľadiska jasu a sýtosti sa s AMOLED displejmi nemôže rovnať. Musíme tiež podotknúť, že v skutočnosti vyzerá displej o niečo horšie, než na fotografiách. Ochrannú ruku nad ním drží ochranné sklo Gorilla Glass 3, ktoré poznáte zo smartfónov.
Nízke rozlíšenie iba 240 × 240 bodov nepridalo na kráse ani grafike. Takmer všetko je podriadené funkčnosti – ciferník a ikony v menu nie sú spracované zrovna detailne a písmo je podľa nás zbytočne veľké. Na druhej strane, všetky informácie a dáta o pohybových aktivitách sú vďaka tomu dobre čitateľné.
Pri športových hodinkách sú dotykové displeje skôr výnimkou, tú sa výrobca rozhodol v tomto prípade urobiť. Problém nastáva pri kontakte s kvapkami vody, pri voľbe plávania ako aktivity sa displej automaticky uzamkne (manuálne ho môžete uzamknúť podržaním bočného tlačidla na cca 3 sekundy).
Ovládanie, našťastie, uľahčuje mechanické tlačidlo na pravej strane a dotyková plocha na ľavej strane hodiniek, ktorá slúži na navigáciu a posúvanie v menu. Tradičnú otočnú lunetu (krúžok okolo displeja) na týchto hodinkách teda nenájdete.
Displej svieti neustále a namiesto zhasínania prechádza do tlmeného módu. Na výber máte zo 4 grafických ciferníkov, ďalšie si môžete stiahnuť dodatočne. Nie všetky sa nám páčili, ručičky na niektorých sú vďaka nízkemu rozlíšeniu displeja dosť „kostrbaté“.
Stvorené pre športovcov
Okrem krokomera, ktorý je pri každých smart hodinkách štandardom, nájdete v Garmin vívoActive 3 vstavaný prijímač navigácie GPS a GLONASS. GPS meria aj nadmorskú výšku, meranie je ale orientačné, barometer v tomto modeli nenájdete.
Okrem prekonanej vzdialenosti sa z hodiniek tiež dozviete, koľko poschodí ste prekonali po schodoch, meranie však nebolo zakaždým úplne presné.
Samozrejme, nechýba ani optický senzor tepu na spodnej strane hodiniek. Meria pomerne presne a tep zobrazuje aj graficky, graf by však mohol byť prehľadnejší. Hodinky ponúknu aj výpočet VO2max či úrovne stresu (ak to so stresom preženiete, ponúknu vám dychové cvičenia).
Príjemne nás prekvapila aj prítomnosť teplomera, pri niektorých verziách softvéru si aplikáciu na meranie teploty musíte doinštalovať. Problémom je, že keď máte hodinky nasadené na ruke, teplo z vášho tela ovplyvňuje meranie, takže ak chcete merať teplotu okolitého vzduchu, musíte si hodinky dať dolu. Vo vode je meranie presné.
Môžete si vybrať z mnohých športových aktivít, ako napr. chôdza, beh, cyklistika, lyžovanie, veslovanie, fitness, turistika či joga. Uvítali sme, že hodinky dokážu na základe vašich pohybov automaticky odhadnúť, o aký šport sa pokúšate a spustiť meranie, aj keď nie vždy trafia tú správnu aktivitu.
Hodinky sú vodotesné do 50 m (5 ATM), takže s nimi môžete aj plávať. Trochu nás sklamala nízka presnosť nameranej preplávanej vzdialenosti v bazéne, pričom plávanie na otvorenej ploche si nemôžete zvoliť. Ak radi beháte na okruhu, budete mať možno problém s tým, že najkratší, ktorý si zvolíte, musí mať dĺžku najmenej 250 m. Škoda len, že podrobné štatistiky o pohybovej aktivite sa vám nezobrazia v hodinkách, ale až v mobilnej aplikácii.
Okrem pohybových aktivít a monitoringu stresu si hodinky Garmin vívoActive 3 posvietia aj na kvalitu vášho spánku. Ak im to dovolíte, budú monitorovať vaše pohyby a zistia, ako dlho spíte tvrdým spánkom a kedy skutočne odpočívate. Medzi smart hodinkami ide o štandardnú funkciu, tento model mal problém s kratším spánkom počas dňa.
Vyzvite vášho športového „parťáka“
Aplikácia, ktorú používa Garmin pre svoje smart a športové hodinky patrí medzi najprepracovanejšie. Namerané údaje sa vám synchronizujú s vaším Garmin Connect účtom a môžete si ich zobraziť nielen v mobilnej aplikácií, ale aj v prehľadnom internetovom rozhraní.
Okrem toho si v aplikácii môžete plánovať vlastné trasy, tréningy či výzvy a sledovať ich plnenie. Výrobcu chválime za to, že berie ohľad aj na sociálnu stránku športovania – vami vytvorené tréningy či výzvy môžete zdieľať so svojimi známymi a navzájom sa „hecovať“.
Naplánovaná trasa sa vám v hodinkách zobrazí v podobe grafickej krivky, škoda, že sa nezobrazujú križovatky. Občas sme teda na novej trase nevedeli, či sme sa cez križovatku vydali správnym smerom.
Slovenčina samozrejmosťou
Garmin používa pre svoje hodinky svoj vlastný operačný systém. V tomto prípade by mohol byť o niečo svižnejší s rýchlejšou odozvou.
Menu hodiniek je celé v slovenčine, za čo dávame výrobcovi palec nahor. Navigácia v ňom nie je najjednoduchšia a budete si na ňu zrejme dlhšie zvykať.
Hodinky vám zobrazia notifikácie z vybraných aplikácií (Facebook, Gmail a pod.). Zobrazenie je bezproblémové, na textové správy môžete odpovedať preddefinovanými textami. Tými môžete tiež odpovedať na prichádzajúce volania, prípadne ich môžete odmietnuť či stlmiť zvonenie na smartfóne. Prijať hovor nemôžete, hodinky totiž nemajú vstavaný mikrofón.
Medzi vstavané aplikácie patrí už tradične kalendár, predpoveď počasia, ovládanie hudobného prehrávača či akčných kamier Garmin Virb. Aplikácie si môžete aj doinštalovať, na výber ich však mnoho nemáte.
Vzhľadom na cenu nás potešila funkcia bezkontaktných platieb Garmin Pay, ktoré už podporuje aj niekoľko slovenských bánk. Hodinkami môžete platiť všade tam, kde majú terminál na bezkontaktné platby, nepotrebujete k tomu mať pri sebe smartfón, ani byť v tom okamihu pripojení k internetu.
Týždeň na jedno nabitie
Garmin udáva, že model vívoActive 3 vydrží 7 dní na jedno nabitie. My sme sa dostali na cca 6 dní, no so zníženým jasom pri športovaní každý deň a zapnutom prijímaní notifikácií. Pri nepretržite zapnutom GPS prijímači sa nám výdrž skrátila na 11 h.
Nabíjanie výrobca vyriešil klasickým káblom, nie nabíjacou kolískou či bezdrôtovou nabíjačkou. V balení nájdete špeciálnu redukciu z USB na Garmin nabíjací konektor, ktorý sa nachádza na spodnej strane hodiniek. Nabitie trvá asi hodinu.
Skúsenosti a recenzie
Nejde o najlacnejšie a ani najelegantnejšie športové hodinky. Musíte sa zmieriť s tým, že takmer všetko je podriadené športovaniu a to vrátane dizajnu i displeja. Na druhej strane, príjemne nás prekvapila funkcia bezkontaktného platenia, preverte si, či ho podporuje aj vaša banka. Garmin vívoActive 3 sa v čase písania recenzie radia k najpredávanejším inteligentným hodinkám na trhu. Používatelia oceňujú predovšetkým pomer cena/výkon. Hodinky ponúkajú množstvo funkciú, možnosť bezkontaktnej platby, dotykový displej i dobrú spoluprácu s telefónom.
Zhrnuté a podčiarknuté, za cenu atakujúcu 200 eur sú hodinky výhodnou kúpou pre športovcov a aktívnych ľudí. Ak si potrpíte na smart funkcie, siahnite radšej po inom modeli, za ktorý si však priplatíte.
Dátum publikovania: 30.09.2019
Najlepšie smart hodinky 2024 – recenzie, test, porovnanie
Pozrite si náš porovnávací test smart hodiniek. Vytvorili sme rebríček najlepších inteligentných hodiniek na našom trhu. Ako sa nám to podarilo? Zozbierali sme výsledky testov od domácich aj zahraničných agentúr. Prečítali sme stovky diskusií, recenzií a komentárov. Všetko sme spojili a toto je výsledok. Rebríček najlepších smart hodiniek na trhu. Pripravili sme pre vás taktiež... Prečítať článok
Aké SMART hodinky? Recenzie chvália Huawei, Samsung, Xiaomi aj Garmin
Smart hodinky sú fenoménom posledného obdobia, pričom pekne rozširujú portfólio technologických hračiek. Na základe množstva funkcií robia váš život ľahším. Môžu spúšťať mobilné aplikácie, oznámia vám zmeškané hovory, nové SMS alebo poslúžia ako mediálny prehrávač. Ak ste už premýšľali... Prečítať článok
Ako zmerať a vybrať veľkosť hodiniek – dĺžka remienka, veľkosť puzdra
Pri kúpe smart hodiniek je potrebné si uvedomiť, že nejestvuje žiadna univerzálna veľkosť, ktorá sadne každému. Nebavíme sa pritom len o veľkosti remienka, ale o celkových proporciách hodiniek. Veľkosť ciferníka síce môže byť na prvý pohľad vecou vkusu, ale je dôležité pozrieť sa na to, ako... Prečítať článok
Pridať komentár