Garmin Forerunner 235 Optic športtester – recenzia, skúsenosti
Obsah recenzie: + Zobraziť obsah článku
(73%)
Hodinky Garmin Forerunner 235 Optic budú s vami na každom kroku, váš tréning (beh, cyklistika, tréning, turistika, lyžovanie) bude vďaka nim prepracovanejší. Na rozmernom displeji sa v aktuálnom čase zobrazí vaša rýchlosť, priemerné tempo i zdolaná vzdialenosť. Po skončení športovej aktivity sa hodinky prepoja s vaším smartphonom a zaznamenané hodnoty odošlú do tréningovej aplikácie. V režime GPS hodinky dokážu pracovať 11 hodín, ak ich použijete ako hodinky, vydržia vám na jedno nabitie 9 dní. Hodinky sú odolné voči vode do 50 m.
Jednoduchšie športové hodinky, určené najmä pre bežcov a cyklistov. Nepodporujú takú širokú paletu športov ako iné modely Garmin, poskytnú vám však dostatočne detailné dáta o vašich pohybových aktivitách.
Decentný dizajn aj na ženskú ruku
Hodinky pôsobia moderným dojmom, dostupné sú v niekoľkých farbách – od konzervatívnej čiernočervenej až po sviežu tyrkysovú. Prvý dojem sa trochu pokazil, hneď ako sme ich vzali do rúk. Ich telo je celé z plastu a nepôsobí príliš odolne, skôr lacno. To aj napriek ich priemeru 46 mm, ktorý ich radí do kategórie tých väčších.
Na druhej strane, výhodou je nízka hmotnosť hodiniek, ktoré sme s 42 g vrátane remienka na ruke takmer necítili. Nič vám teda nebráni nosiť ich po celý deň.
Žiaľ, ak budete chcieť vymeniť remienok za druhý, bez skrutkovača sa v tomto prípade nezaobídete. Garmin totiž tento model nevybavil typickými remienkami s pružinovou osičkou ani s nacvakávacím systémom.
Displej bez dotyku
Hodinky trochu klamú telom a aj keď sa zdá, že displej je kruhový, v tomto prípade je to inak. Má tvar obdĺžnika a rozlíšenie 215 × 180 bodov, takže písmo ani grafika nie sú príliš uhladené, na účely sledovania pohybových aktivít rozlíšenie postačuje.
Uhlopriečka displeja je cca 1,2", teda okolo 31 mm, ochrannú ruku nad ním drží sklo Gorilla Glass 3. Napriek tomu sa po nejakých mesiacoch používania pripravte na prvé škrabance, samozrejme, ak hodinky nebudete obzvlášť šetriť.
Displej nie je dotykový, ovládanie zabezpečujú 3 tlačidlá na ľavej a 2 na pravej strane hodiniek. Páčilo sa nám, že na rozdiel od iných modelov značky Garmin je ich funkcia jasná z grafických značiek, ktoré sú znázornené na sklíčku pri každom z nich.
Tep radšej s hrudným pásom
Na monitoring pohybových aktivít slúži, samozrejme, krokomer. Okrem snímača pohybu, ktorý zabezpečuje jeho funkciu však hodinky disponujú aj prijímačom navigačných systémov GPS a GLONASS. Tie pracujú pomerne presne a ich pripájanie na satelity je vcelku rýchle. Barometrický výškomer tu nenájdete.
O meranie tepu sa stará vstavaný optický senzor, čo prezrádza už prívlastok Optic v názve. V lacnejšom modeli Garmin Forerunner 235 bez prívlastku Optic ho nenájdete. S jeho presnosťou sme neboli spokojní, často vykazoval nezmyselné hodnoty. Žiaľ, podľa užívateľských recenzií sa presnosť s aktualizáciami softvéru nezlepšuje.
Ak teda chcete merať tep presnejšie, musíte sa spoľahnúť na hrudný pás, ktorý môžete k hodinkám pripojiť bezdrôtovo pomocou technológie ANT+. Okrem toho môžete pripojiť aj nožný snímač kadencie pri behu.
Hodinky okrem prekonanej vzdialenosti, prevýšenia či počtu krokov tiež vypočítajú vašu hodnotu VO2max – vďaka optickému senzoru totiž dokážu zistiť nasýtenie hemoglobínu vo vašich cievach kyslíkom.
Zostavte si vlastné tréningy
Vďaka účtu Garmin Connect budete mať údaje synchronizované so smartfónom a môžete si ich prehliadať aj vo webovom rozhraní. Čo sa týka detailnosti dát, patria športtestery (športové hodinky) Garmin medzi tie najlepšie, čo platí aj pre tento model. V rozhraní si môžete zostavovať vlastné tréningy, ktoré sa skladajú z viacerých fáz (zahrievanie, max. tempo a pod.), sledovať vaše rekordy, porovnávať ich s ostatnými bežcami atď.
Hodinky vám tiež vypočítajú, ako dlho by ste mali regenerovať v závislosti od trvania a náročnosti tréningu.
Žiaľ, z preddefinovaných aktivít si môžete vybrať iba beh vonku, beh na páse, bicykel či položku „ostatné“. Nenájdete tu napr. plávanie, a to napriek tomu, že výrobca udáva vodotesnosť modelu Forerunner 235 do 50 m, resp. 5 ATM.
Doinštalujte si aplikácie
Srdcom hodiniek Garmin Forerunner 235 je operačný systém Connect IQ. Neponúka príliš veľa smart funkcií, no môžete doň doinštalovať rôzne aplikácie, aj keď výber nie je príliš veľký. Z tých predvolených máte na výber predpoveď počasia, kalendár, ovládanie hudobného prehrávača či ovládanie akčných kamier Garmin Virb.
Menu hodiniek je v slovenčine, takže si s nimi budete rozumieť, aj keď sa nekamarátite s angličtinou.
Hodinky vám zobrazia notifikácie o textových správach či notifikácie z najpopulárnejších aplikácií vo vašom smartfóne. Na prichádzajúce hovory môžete odpovedať odmietnutím alebo stlmiť zvonenie, pričom hodinky vám zobrazia aj meno a číslo volajúceho.
Trošku nás mrzí, že hodinky nepodporujú bezkontaktné platby Garmin Pay, ktoré postupne pridáva do svojej ponuky čoraz viac slovenských bánk.
So smartfónom sa hodinky prepájajú pomocou rozhrania Bluetooth, no môžete ich synchronizovať aj s počítačom pomocou dodaného USB kábla.
4 dni na jedno nabitie
Výrobca udáva, že na jediné nabitie vydržia hodinky fungovať 9 dní bez GPS. V praxi sa nám pri každodennom športovaní podarilo dostať na max. 4 dni, no všetko závisí najmä od využívania už spomínaného GPS prijímača, ktorý je už tradične najväčším „žrútom“ energie.
S aktívnym GPS by to malo byť cca 11 h. Škoda, že sme v tomto modeli nenašli funkciu UltraTrac, ktorá výdrž pri dlhotrvajúcich aktivitách predĺži.
Skôr pre bežcov
Hodinky Garmin Forerunner 235 sú vhodné skôr pre bežcov, max. pre cyklistov, k čomu ich predurčuje aj pomerne krehká konštrukcia. Na náročnejšie outdoorové aktivity siahnite radšej po odolnejšom modeli, ktorý bude pravdepodobne drahší, no prinesie vám dlhšiu výdrž a širšiu ponuku sledovaných pohybových aktivít.
Skúsenosti a recenzie
Športové hodinky Garmin Forerunner 235 Optic sa medzi používateľmi tešia značnej obľube. Okrem dizajnu sa im pozdáva výdrž i množstvo funkcií. Plusom je taktiež jednoduché ovládanie a presnosť meraní. Konštrukcia je podľ viacerých používateľov krehká, hodinky sa nedajú používať pri plávaní.
Dátum publikovania: 10.09.2019
Najlepšie športtestery 2024 – recenzie, test, porovnanie
Pomôžeme vám vybrať ideálny produkt, ktorý vás nesklame. Pozrite si výsledok nášho porovnávacieho testu športtesterov, ktorý má podobu rebríčka tých najlepších športtesterov na trhu. Zozbierali sme výsledky domácich aj zahraničných testov od nezávislých agentúr, vaše a naše recenzie, hodnotenia. Prečítali sme si stovky diskusií a názorov na fórach. Všetky informácie sme spojili a... Prečítať článok
Najlepšie GPS hodinky na behanie, bicyklovanie a plávanie
Každý aktívny športovec dobre vie, aké dôležité je mať svoje výkony pod kontrolou a riadne zmerané. Ak ste vášnivým cyklistom alebo bežcom, GPS hodinky vám pomôžu spoľahlivo zmerať vašu rýchlosť, prejdenú vzdialenosť, tempo, pulz a poskytnú iné užitočné informácie. Stručne povedané GPS hodinky... Prečítať článok
Recenzia Xiaomi Amazfit 2 Stratos - najlepšie na behanie
Hodinky som kupoval v čase keď som začínal s behom. Chcel som preto niečo cenovo dostupné, keďže som nevedel, či pri behu zostanem alebo to bude „hobby“ na dva týždne. Podmienkou bolo teda GPS a monitorovanie srdcového tepu. Ďalšia moja požiadavka bola univerzálny dizajn. Nechcel som jeden z... Prečítať článok
Pridať komentár