Asus RP-AC66 WiFi extender – recenzia, skúsenosti
Obsah recenzie: + Zobraziť obsah článku
(78.6%)
Frekvenčné pásmo: 2,4 Ghz/5 Ghz | WiFi štandard: 802.11a/b/g/n/ac | LAN konektor: áno | Funkcia WPS: áno | Maximálna prenosová rýchlosť: 1 750 Mbit/s | USB port: nie
Výkonný dvojpásmový WiFi extender z dielne spoločnosti Asus. Model RP-AC66 patrí k najkvalitnejším a najvýkonnejším WiFi repeaterom na trhu. Zásluhu má na tom predovšetkým fakt, že ide o extender, ktorý pracuje v dvoch frekvenčných pásmach, ako 2,4 Ghz, tak aj 5 Ghz. Okrem toho podporuje najnovšie generácie WiFi štandardov – 802.11a/b/g/n/ac a môže dosiahnuť maximálnu prenosovú rýchlosť až 1 750 Mbit/s.
Samozrejmosťou je funkcia rýchleho pripojenia za pomoci tlačidla WPS alebo signalizácia sily a kvality signálu. Nechýba ani vstup pre etherentový kábel. Kvalita šírenia signálu je zabezpečená vďaka dvom MIMO externým smerovým anténam a jednej pevnej integrovanej v tele zariadenia. Vďaka dvom frekvenčným pásmam a dostatočnému dosahu dokáže zariadenie prijímať signál v najvyššej kvalite – zisk antén je na hodnote 3 – 4 dBi.
Enormný dosah a kvalita signálu
Ak potrebujete do kancelárie, domu či bytu naozaj stabilné pokrytie WiFi signálu, Asus RP-AC66 bude s veľkou pravdepodobnosťou veľkým adeptom. Rozhodne splní požiadavky aj tých náročnejších používateľov. Pri testovaní nás prekvapil dosah samotného signálu. Repeater sme umiestnili v rôznych vzdialenostiach od primárneho zdroja signálu, no verte či nie, príjem signálu bol za každých okolností solídny. Samozrejme, ideálne je umiestniť extender tak, aby šíril signál čo najkvalitnejší. O kvalite signálu vás bude informovať LED kontrolka, ktorá sa v prípade silného signálu sfarbí do zelena, slabší signál bude LED kontrolka signalizovať žltou farbou a slabý alebo žiadny signál červenou farbou.
Asus RP-AC66 distribuuje signál aj vďaka tomu, že ide o dvojpásmový WiFi extender. Pásmo 2,4 Ghz umožňuje posielať dáta v maximálnej prenosovej rýchlosti až 450 Mbit/s. Pri frekvencii 5 Ghz je to až 1 750 Mbit/s. Šifrovanie signálu WEP, WPA, WPA2 je povinnou výbavou. Signál nám pri testovaní ani raz nevypadol a inštalácia prebehla rýchlo vďaka tlačidlu WPS. Pripojenie teda bolo otázkou niekoľkých sekúnd, stačilo stlačiť jedno tlačidlo na zosilovači a jedno na vašom routeri. O príjem signálu sa stará jedna integrovaná anténa v tele zariadenia. Výrobca udáva jej zisk medzi 3 – 4 dBi.
Väčšie rozmery, viac antén, viac funkcií
Asus RP-AC66 disponuje okrem jednej integrovanej antény aj dvomi externými smerovými anténami (možno ich polohovať vďaka kĺbom). Tie sa starajú práve o to, že dokážu vytvárať viac dátových tokov a tým je šírenie signálu kvalitnejšie a dáta „tečú“ rýchlejšie. Samozrejme, k maximálnym rýchlostiam sa priblížite len veľmi zďaleka. Tak či onak však antény odvádzajú prácu dobre. Daňou za to sú väčšie rozmery. Ak však nájdete extenderu stabilné miesto, kompaktnosť príliš riešiť nebudete.
Na druhej strane môžete extender využiť ako prístupový bod (AP). V režime AP môžete toto zariadenie pripojiť k LAN drôtovej sieti a vytvoríte si tak osobný WiFi hotspot, ktorý bude prijímať dáta z primárneho zdroja energie. Stačí kábel zapojiť do LAN konektora. Zároveň môžete akékoľvek zariadenie, ktoré má ethernetové rozhranie, pripojiť a využiť jeho interaktívne prostredie – smart televízory, počítač, notebook, herné konzoly a iné.
Do záhrady sa neodporúča
WiFi extender Asus RP-AC66 je dvojpásmovým zosilovačom, čo zabezpečuje naozaj široký dosah a kvalitný príjem signálu. Výrobca však neodporúča umiestňovať zariadenie do exteriéru. V našom ponímaní však jeho umiestnenie na krytú terasu alebo riadne krytý balkón nie je problém. Priamo do záhrady je to individuálne, ak mu dokážete nájsť miesto, ktoré je chránené a zároveň dokážete mať dostatočný príjem signálu, za istých podmienok je to možné. Je však pravda, že v tomto prípade je model Asus RP-AC66 stavaný do kancelárií, domov, bytov či rôznych verejných budov.
Záverečné hodnotenie
Ak váš hnevá, že máte v obývačke slabú WiFi a na poschodí signál chýba, Asus RP-AC66 bude spoľahlivým riešením. Dvojpásmový WiFi extender podporuje najnovšie WiFi štandardy (802.11a/b/g/n/ac), a tak s veľkou pravdepodobnosťou nebude mať problém spolupracovať s akýmkoľvek modemom. Pri frekvenčnom pásme 5 Ghz dokáže prenášať dáta maximálnou prenosovou rýchlosťou až 1 750 Mbit/s. Nechýba LAN konektor pre pripojenie zariadení s ethernetovým rozhraním alebo pre vytvorenie AP – prístupového bodu.
Šírenie kvalitného a stabilného bezdrôtového WiFi signálu sa starajú dve externé smerové antény. Zariadenie má kvôli nim možno o niečo väčšie rozmery, no kompaktnosť je aspoň sčasti vynahradená otočnou sieťovou zástrčkou. Môžete tak zariadenie v zásuvke natočiť podľa toho, ako potrebujete. Pri testovaní sa nevyskytli žiadne problémy s výpadkom signálu alebo jeho nestabilitou. Pripojenie prebehlo za pomoci funkcie tlačidla WPS. Jediným mínusom by mohla byť vyššia cenová hladina.
Dátum publikovania: 04.09.2020
Najlepšie WiFi extendery, zosilňovače 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti
Doba internetu, aj tak by sa dali charakterizovať prvé dekády 21. storočia. V spojení s internetom sa ponúka i pojem súvisiaci s bezdrôtovým pripojením na internet. Reč je o WiFi pripojení. Určite ste už zažili moment, kedy ste potrebovali vyhľadať niečo dôležité na internete, dáta neboli, LAN pripojenie tiež nie a WiFi signál nedosiahol tam, kam by mal. Bežná situácia doma na terase, balkóne... Prečítať článok
Pridať komentár