Apple AirPods slúchadlá do uší – recenzia, skúsenosti
Obsah recenzie: + Zobraziť obsah článku
- Dizajn a kompaktnosť
- Komfort pri nosení i ovládaní
- Dokonalý zvukový prejav
- Enormná výdrž – vyššia cena
- Skúsenosti a recenzie
- Užívateľská recenzia čitateľa
- Dizajn, spracovanie a praktická stránka používania
- Kvalita zvuku a funkčnosť
- Slabšie stránky
- Moje uši ich milujú
- Stručná špecifikácia prenosných slúchadiel AirPods
- Tip na záver
- Klady a Zápory
(69.4%)
Značku Apple netreba nikomu zvlášť predstavovať. Rovnako tak Apple AirPods sú bezdrôtové slúchadlá, ktoré sú označované za najlepšie na trhu. Inteligentné ovládanie a špecifický dizajn sú ich silnou stránkou. Slúchadlá ukrývajú inovatívny čip W1 a kodér AAC, ktoré sprostredkovávajú prvotriedny zvuk a mimoriadne bezdrôtové pripojenie. Vyznačujú sa výdržou až 5 hodín na jedno nabitie. Vďaka nabíjaciemu puzdru možno predĺžiť ich výdrž až na 20 hodín. 15 minút nabíjania vystačí na 3 hodiny trvajúci hudobný zážitok. Počas hovoru váš hlas zaznamenávajú 2 mikrofóny eliminujúce hluk z okolia.
Podporujú všetky Apple zariadenia a inteligentné rýchle spárovanie za pomoci bluetooth pripojenia 5.0. Ovládanie za pomoci dotykových plôch. Ergonomický tvar zabezpečuje komfort a perfektnú kvalitu zvuku.
Dizajn a kompaktnosť
Apple AirPods sa od konkurencie líšia už na prvý pohľad. Nepodobajú sa klasickým štupľom. Mnohí mali voči tomuto špecifickému tvaru výhrady. Neskôr však ich dizajnové prevedenie začalo dávať zmysel. Pri nasadení do ucha máte okamžite pocit, že slúchadlo sedí pevne a zároveň ho viete rýchlo vybrať.
Okrem toho, že samotné slúchadlá sú veľmi malé a kompaktné, dodávané sú aj s puzdrom, ktoré umožňuje bezdrôtové nabíjanie slúchadiel. Dokonca samotné puzdro umožňuje bezdrôtové Qi nabíjanie. Nepotrebujete tak žiadny kábel ani adaptér. K puzdru sa ešte neskôr dostaneme, pretože pre nás zohráva dôležitú rolu. Slúchadlá možno zakúpiť iba v bielej verzii. Disponujú aj zabudovaným mikrofónom.
Komfort pri nosení i ovládaní
Účel špecifického tvaru teda, ešte raz, spočíva v tom, že slúchadlá sa ľahko nasadzujú i vyberajú. Okrem toho disponujú slúchadlá špecifickými funkciami, ktoré komfortu len a len napomáhajú. Začneme napríklad informáciou, že majú slúchadlá zabudované optické čidlá. Apple AirPods vedia teda rozlíšiť, kedy ich máte v ušiach a kedy nie. Ak máte v uchu jedno, hrá iba jedno, ak ich vyberiete obe, automaticky prehrávanie pozastavia.
Pri nosení i po dlhšej dobe sme nemali pocit, že by nám tvar štupľov nejako prekážal. Ergonomické tvarovanie je teda efektívne. Samozrejme, aj nízka hmotnosť slúchadla iba 4 g je extrémne priaznivá.
Dostávame sa k ovládaniu. Začneme tým, že slúchadlá možno spárovať prostredníctvom bluetooth s akýmkoľvek Apple zariadením. Slúchadlá sa spárujú automaticky a veľmi intuitívne bez toho, aby ste museli čokoľvek robiť. Prepínať dokonca môžete aj medzi zariadeniami. Špeciálny čip H1 sa stará o stabilné pripojenie. Pri testovaní sa nám nikdy nestalo, že by signál vypadával alebo sa bluetooth odpojilo.
Spomenúť však určite musíme ovládanie klepnutiami alebo aplikáciou „Hey Siri“, pretože slúchadlá disponujú hlasovým ovládaním. Aplikáciu je však potrebné nastaviť vo vašom zariadení, cez ktoré hudbu počúvate. Stačí tak jednoduchým dvojitým klepnutím aktivovať Siri alebo môžete dvojitým poklepaním jednoducho preskočiť skladbu.
Dokonalý zvukový prejav
Najsilnejšou stránkou Apple AirPods je podľa nás práve bezkonkurenčný zvukový prejav. V rámci konkurencie sú najvážnejším súperom Galaxy Buds od Samsungu, no pravdou je, že v prospech Apple rozhodujú detaily, ktoré však vytvárajú excelentný zvukový element. Basy alebo výšky sú v prípade Apple pôžitkom.
Basové tóny Apple dokázal naozaj prepracovať a nemusíte vôbec zasahovať do žiadneho ekvalizéru. Na tak malé zariadenie je ich výkon enormný. Vysokokvalitný zvuk je však zabezpečený aj vďaka ich ergonomickému tvaru. K zvukovému prejavu radíme aj mikrofón. Používať Apple AirPods ako handsfree na telefonovanie nie je žiadny problém. Signál je stabilný, kvalitný a zároveň je dobre rozumieť vám a vy dobre počujete druhú stranu.
Enormná výdrž – vyššia cena
Na jedno nabitie vydrží AirPod zhruba 5 hodín. Zdá sa vám, že to nie je nič enormné? V tom prípade začneme faktom, že stačí ak na 15 minút vložíte štuple do nabíjateľného puzdra a doba používania sa predĺži o 3 hodiny. Celkovo si možno počúvanie predĺžiť na 20 až 24 hodín.
Nabíjacie puzdro LAB.C 512 je veľmi praktické. Možno ho nabíjať aj bezdrôtovo. Puzdro má malé rozmery, a disponuje LED indikátorom stavu nabitia na spodnej strane adaptéra. V prípade, že sa vám puzdro pokazí, je možné zakúpiť i samostatný kus.
Samozrejme, akumulátor sa vyznačuje solídnou výdržou, no solídna je i cena. Apple AirPods sú na trhu bezpodmienečne najdrahšími slúchadlami do uší. Na druhej strane sú bezkonkurenčne najlepšie. Či sú tejto ceny hodné už posúďte vy.
Skúsenosti a recenzie
Najpredávanejšie a najlepšie hodnotené bezdrôtové slúchadlá do uší od Apple AirPods sú rozhodne produktom, ktorý vás nesklame. Oproti konkurencii sú lepšie v podstatných parametroch. Kvalita zvuku a stabilita pripojenia sú vyšperkované a počúvať s nimi hudbu je naozaj zážitok. Niekomu nemusí úplne vyhovovať špecifický tvar, no je to skôr o zvyku. V ušiach držia štuple veľmi dobre.
Ovládanie si môžete nastaviť aj na hlasové za pomoci „Hey Siri“ alebo využívať jednoduché klepnutia na vonkajšej strane slúchadla. Zvyšovať môžete hlasitosť či prepínať pesničky. AirPods sú bezkonkurenčne najlepšie, čo sa týka výdrže. Tá môže na jedno nabitie dosiahnuť 5 hodín, no celkovú dobu používania vďaka puzdru s akumulátorom možno predĺžiť až na 24 hodín. Využijete i handsfree, ktorého funkčnosť je spoľahlivá a zvuk konečne zrozumiteľný pre obe strany. Apple AirPods možno vytknúť iba premrštenú cenu,no za značku sa platí tiež.
Užívateľská recenzia čitateľa
Mám prácu v teréne a často sa presúvam z miesta na miesto. Niekedy si cestu spríjemňujem počúvaním audiokníh alebo hudby. Po vyskúšaní rôznych slúchadiel do uší som sa rozhodla prejsť na bezdrôtovú verziu.
Mojou prvou voľbou boli Bluetooth slúchadla (ťažko vysloviteľnej čínskej značky), ktoré boli spojené krátkym káblikom, ktorý navyše obsahoval dosť veľké ovládanie. Hrali na počudovanie slušne, ale bohužiaľ mi nesedeli dobre v ušiach a ovládanie mi veľmi prekážalo. Rozhodla som sa preto investovať trochu viac a zakúpila som si bezdrôtové slúchadlá Apple AirPods (1. generácia). Používam ich skoro denne už niekoľko mesiacov, preto opíšem skúsenosti s nimi pre ostatných, ktorí sa rozhodujú pre nákup slúchadiel.
Dizajn, spracovanie a praktická stránka používania
Čo sa týka dizajnu, nečakajte zázrak. Je to skôr minimalistické zariadenie alebo, ak chcete, slúchadlá, ktorým odstrihli kábel. Podľa mňa sú pekné a hlavne diskrétne. Kto hľadá dizajnové „pecky“, bude sklamaný. Pokiaľ chcete jednoduchý dizajn a slúchadlá, ktoré sú naozaj skoro neviditeľné a pôsobia nenápadne, Apple AirPods sú to pravé. Predávajú sa v bielom lesklom prevedení s puzdrom, ktoré je zároveň nabíjacím dokom. Po otvorení puzdra nájdete slúchadlá uložené do presne vytvarovaných častí, kde sa magneticky uchytia a nabíjajú. Okrem časti do uší slúchadlá obsahujú asi 2 cm krátke rameno. Na spodnej časti každého slúchadlá sa nachádza mikrofón. Slúchadlá sa po vložení do malého puzdra hneď nabíjajú a zmestia sa do vrecka nohavíc či priehradky v kabelke, kde zaberú minimum miesta.
Slúchadlá sú neuveriteľne ľahké, každé z nich má len 4 gramy, puzdro váži 38 gramov. Slúchadlá sa nabíjajú z puzdra, to má kapacitu približne 24 hodín prehrávania a dobíja sa pomocou kábla s Lightning konektorom. Použiť môžete aj ten od iPhonu. Konektivita prebieha pomocou Bluetooth, ovládanie je pomerne jednoduché s možnosťou priradenia funkcií na poklepanie.
Vybrať si môžete z možností:
- vypnutie alebo pozastavenie prehrávanej skladby,
- preskočenie skladby,
- aktivácia Siri,
- prijatie a ukončenie telefonického hovoru.
K ovládaniu môžete používať asistentku Siri a hlasovými povelmi určiť, čo má vykonať. Napríklad prehrať váš obľúbený playlist, zvýšiť hlasitosť prehrávania, preskočiť a zastaviť skladbu. Siri nevyužívam, reaguje iba na anglické povely a nie vždy mi rozumela. Klasické poklepanie po slúchadlách potrebuje trochu cviku a hlavne nastaviť, ktoré slúchadlo na čo pri poklepaní reaguje. Mne sa zo začiatku stávalo, že namiesto pozastavenia skladby som prebudila Siri. Po krátkom čase som si zvykla a ovládanie sa stalo rutinou, bez premýšľania, čo mám urobiť. Pre rýchle prerušenie prehrávania stačí vybrať jedno slúchadlo z ucha. Ak si ho znova do ucha vložíte, prehrávanie pokračuje.
Kvalita zvuku a funkčnosť
Nie som profesionálny audiofil a preto hodnotím kvalitu zvuku len ako laik či nenáročný používateľ. Podľa mňa hrajú super a nevidím nedostatky. Počúvam hovorené slovo (audioknihy) a z hudby je to žáner rock a soundtracky. Mojim ušiam kvalita vyhovuje a hodnotím ju veľmi kladne. V iPhone si viem nastaviť equalizér, ten však málokedy používam.
Viac u mňa zaváži funkčnosť. Viem prijať hovor z mobilu priamo na slúchadlá - ako handsfree. Dokážem počúvať hudbu pri chôdzi a behu bez prekážajúceho kábla. Nabíjanie je jednoduché a výdrž výborná. Akcie ovládania si viem prispôsobiť svojim potrebám. Pri behu som predtým používala športové puzdro na rameno, mobil a k tomu káblom pripojené slúchadlá. Dnes si vybehnem len s hodinkami Apple Watch a slúchadlami AirPods, takže produkty Apple spolu fungujú na výbornú. Ak používate iPhone, tak spolu s AirPods slúchadlami môžete využiť aj aktualizovanú funkciu aktívne počúvanie. iPhone vám poslúži ako mikrofón a do slúchadiel prenáša okolitý zvuk. Môžete mať mobil v jednej izbe a v slúchadlách počujete zvuky, čo sa tam deje aj keď v tej miestnosti nebudete. Táto funkcia môže dobre poslúžiť pre slabopočujúcich, ale aj ako zariadenie detská elektronická opatrovateľka.
Slabšie stránky
Ak mám opísať mínusy, tak v prvom rade je to cena. Za sumu, ktorú dáte za Apple AirPods, si už dokážete kúpiť veľmi kvalitné slúchadlá Jabra, Sennheiser, Marshall Major, AKG alebo iné. V tej cene nebude problém nájsť kvalitné slúchadlá s výborným zvukom. Problémom je veľkosť a prepojiteľnosť. Väčšinou sú slúchadlá pre audiofilov buď väčšie, alebo majú kábel. Ďalším mínusom je ovládanie hlasitosti. Okrem Siri sa to priamo na slúchadlách nedá. Buď siahnete po mobile a tam si hlasitosť zvýšite/znížite, alebo ich ovládate pomocou Apple Watch. Ten spôsob využívam ja a hlasitosť si pridávam alebo uberám korunkou na hodinkách.
Moje uši ich milujú
Slúchadlá Apple AirPods sú skvelým produktom, ktorý využívam skoro denne. Nielen na počúvanie audiokníh a hudby pri chôdzi, ale zvyknem ich vo večerných hodinách pripojiť cez Apple TV, keď nechcem rušiť hlasnejším zvukom televízora. Vyhovujú mi dizajnom, veľkosťou aj kvalitou zvuku. Odporúčam ich používateľom, ktorí majú iPhone alebo iné Apple zariadenie. Tým, ktorí nemajú vysoké nároky na akosť zvuku, ale pritom hľadajú dobrú kvalitu, vysokú výdrž a maximálnu prenosnosť. Neskúšala som ich s mobilom, ktorý má Android, preto neviem posúdiť ovládanie v rámci takého systému. V cene, za akú sa predávajú tieto slúchadlá, sú určite aj kvalitnejšie, ale pre mňa to bola kúpa, ktorú neľutujem. K slúchadlám sú v ponuke aj rôzne ochranné kryty. Pekné farebné silikónové alebo kožené. Ak by ste sa chceli predsa len trochu odlíšiť.
Stručná špecifikácia prenosných slúchadiel AirPods
Samotný výrobca ohľadom špecifikácií tohto produktu veľa neuviedol, ale za zmienku stojí:
- kvalita zvuku v kodéku AAC,
- 2 mikrofóny,
- filtrácia okolitého zvuku,
- rýchly čip W1,
- optické senzory (pohybové akcelerátory),
- hlasový akcelerometer (rozozná, keď používateľ rozpráva).
Tip na záver
Ak sa rozhodnete pre AirPods od Apple a stane sa vám, že vám prestanú hrať alebo nehrá niektoré zo slúchadiel, nepanikárte. Tento problém sa dá vyriešiť resetom. Keď mi prestalo hrať jedno slúchadlo, práve tento postup pomohol.
V nastaveniach iPhonu (Bluetooth) kliknite na „i“ vedľa slúchadiel a odstráňte toto zariadenie. Slúchadlá vložte do puzdra, otvorte kryt a stlačte na zadnej časti okrúhle tlačidlo. Podržte tlačidlo na niekoľko sekúnd s otvoreným krytom, kým nezačne dióda blikať a nasledovne svietiť na bielo. Potom znovu spárujte slúchadlá s iPhonom.
Klady:
- veľkosť, bezproblémové nosenie slúchadiel so sebou,
- minimalistický dizajn,
- kvalitné továrenské spracovanie,
- dobrá ergonómia, sedia v ušiach, nerobí im problém rýchly beh a cvičenie,
- veľmi dobrá kvalita zvuku, čistý zvuk,
- návykové ovládanie,
- dobrá výdrž na jedno nabitie,
- rýchlosť nabíjania,
- dobíjanie pomocou puzdra (po vložení do puzdra sa automaticky dobíjajú),
- jednoduché párovanie s iPhonom (platí pre zariadenia Apple),
- bezproblémové prepínanie medzi pripojenými zariadeniami,
- možnosť spárovania aj s mobilnými zariadeniami s OS Android,
- dosah okolo 10 m.
Zápory:
- ovládanie pomocou Siri v anglickom jazyku (platí len pre iPhone),
- spôsob ovládania hlasitosti,
- kontrola stavu nabitia (na iPhone alebo po otvorení puzdra indikáciou farby diódy),
- iba biele farebné prevedenie (nachýlnejšie na zašpinenie).
Dátum publikovania: 29.08.2019
Najlepšie bluetooth bezdrôtové slúchadlá do uší 2024 – recenzie, test, porovnanie
Slúchadlá patria v poslednom období k čoraz populárnejším druhom elektroniky a vracajú sa späť. Ale? Predovšetkým si svojich fanúšikov začínajú získavať bezdrôtové bluetooth slúchadlá, ktoré sa stávajú trendom. Hlavným účelom týchto slúchadiel je, prirodzene, počúvanie hudby a najväčšou výhodou praktickosť. Kvalitný zvuk a žiadny kábel. Aké sú najlepšie bezdrôtové bluetooth slúchadlá do uší?... Prečítať článok
Pridať komentár