Najlepšie cyklovozíky pre deti 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie cyklovozíky
- Cyklovozíky – recenzie
- Qeridoo Sportrex 2
- Qeridoo KidGoo 2
- Thule Chariot Lite 1
- Thule Chariot Sport 2
- Croozer Kid for 2
- Cyklovozík Bike Original
- Čo je to cyklovozík?
- Aký je vhodný vek dieťaťa?
- Aké parametre pri výbere sledovať?
- Výhody a nevýhody cyklovozíka
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Cyklovozík je šikovné zariadenie, ktoré vám pomôže skĺbiť rodičovské povinnosti s vašou záľubou pre cyklistiku. Súčasná trhová ponuka je tradične veľmi široká a existuje množstvo rôznych značiek a modelov.
Práve preto sme si pre vás pripravili kompletného sprievodcu kúpou cyklovozíkov. Ktoré parametre sledovať, z akých typov si môžete vyberať alebo aké sú dôležité funkcie – to všetko sa dozviete v našom článku.
Najlepšie cyklovozíky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Thule Chariot Sport 1 ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Hamax Cocoon 2 v 1 ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
Qeridoo KidGoo 1 ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
Hamax Avenida One ✔ DNES V AKCII | Zobraziť produkt | |
Thule Chariot Cross 1 ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt |
Cyklovozíky – recenzie
Milujete cyklistiku a chcete sa jej venovať aj popri malých deťoch? Riešením je cyklovozík. Vy sa bicyklujete a dieťa môže pozorovať svet okolo, prípadne počas jazdy spať. Pozreli sme sa na zopár obľúbených modelov a pripravili pre vás krátke recenzie spolu s hlavnými plusmi a mínusmi daných výrobkov. Dúfame, že medzi nimi nájdete to, čo hľadáte.
Čo je to cyklovozík?
Cyklovozík je prídavné zariadenie, ktoré sa napája na zadnú tyč bicykla a umožňuje vziať vaše dieťa na cykloturistiku spolu s vami – bezpečne a komfortne. Práve tieto dve vlastnosti sú pri výbere kľúčové a je potrebné mať ich na zreteli pri väčšine parametrov.
Ak píšeme o parametroch, tak máme na mysli rozmery, hmotnosť, typ vozíka, odpruženie a ďalšie iné, ktoré si postupne rozoberieme. Na cyklovozík si je nutné zvyknúť, o tom niet pochýb, no ak sa budete riadiť našimi radami a vyberiete si správne, tak sa kvalita vašej jazdy nezhorší a dieťa si výlet užije spolu s vami.
Aký je vhodný vek dieťaťa?
Zhodneme sa, že prvoradým zámerom každého rodiča je bezpečnosť jeho dieťaťa a mnohí sú až vystrašení z toho, že dieťa sa môže v cyklovozíku voziť už prakticky od príchodu domov, keďže práve toto mnohí výrobcovia a predajcovia deklarujú.
A skutočne je to pravda. Pre novorodencov sú vyvinuté špeciálne detské vložky a miminkovníky – tie spolu vytvoria pre malé dieťa bezpečnú a hlavne pohodlnú výstelku s ohľadom na ich fyzický vývoj. Podložka je navrhnutá tak, aby poskytovala rovnomerný tlak na stavce dieťatka a nezaťažovala chrbticu.
Vo výsledku tak do cyklovozíka môžete dať už úplného novorodenca až dieťa vo veku 5 až 6 rokov, závisí od modelu/výrobcu. Pri tých najmladších je dôležité, aby boli uložení v stabilnej polohe a ochránené pred otrasmi a výkyvmi.
Aké parametre pri výbere sledovať?
V nasledujúcich častiach si rozoberieme všetky dôležité premenné, ktoré sú kľúčové pri výbere správneho cyklovozíka. Dôležité je zamerať sa na typ vozíka, jeho rozmery, vybavenie alebo aj ovládanie.
Typ vozíka
Na základe funkcií a využitia si môžete vyberať z troch dostupných modelov cyklovozíkov:
- Klasický cyklovozík: Klasické cyklovozíky sú základným modelom určeným len na bicyklovanie a nie je možné na ne namontovať prídavné nadstavce. Majú obmedzené funkcie, no pre tých, ktorí sa chcú s dieťaťom čisto len bicyklovať, tak je to ideálna voľba. Výška ceny ovplyvňuje rozmery kolies alebo tiež kvalitu sedačky.
- Vozík a jogger (2 v 1): V prípade, že by ste chceli cyklovozík niekedy využívať aj ako kočík alebo s ním behávať, tak vám odporúčame túto voľbu. Vozík a jogger (kočík) má obvykle jedno predné koleso alebo nadstavec na jogging. Aj tak je nutné zdôrazniť, že vozík + jogger je určený primárne na bicyklovanie.
- Multifunkčný vozík: Ako už prívlastok napovedá, tak multifunkčný vozík je univerzálnym riešením pre cyklistov, korčuliarov, bežcov a je tiež vhodný aj na obyčajné "kočíkovanie". Odporúčame ho pre športovo aktívne rodiny, keďže má množstvo funkcií, je bezpečný a pohodlný a so špeciálnym joggingovým setom zvládne aj náročnejší terén.
Odpruženie
Ďalšou metódou, podľa ktorej si môžete zúžiť výber je kategorizovanie na základe toho, či vozík má alebo nemá odpruženie:
- Odpružené: Vozíky s odpružením zvládnu aj jazdu v teréne, ponúkajú lepší pôžitok z jazdy, a preto sú drahšie.
- Neodpružené: Neodpružené vozíky odporúčame využívať len na hladkej vozovke, upravených cyklotrasách alebo veľmi jemnom teréne – vtedy by ste mali podhustiť gumy.
Rozmery
Čo sa týka rozmerov, tak si môžete vyberať cyklovozíky pre jedno alebo pre dve deti. Je pochopiteľné, že vozíky pre jedného sú menšie, užšie, ľahšie a aj keď môžu mať menej úložného priestoru, tak sú lacnejšie. Vozíky pre dvoch sú širšie, majú viac úložného miesta, sú ťažšie a tiež bývajú drahšie.
Úložný priestor
Každý vozík má v zadnej časti úložný priestor, kde si môžete odložiť detské hračky, plienky, bundy alebo čokoľvek, čo potrebujete. Veľkosť úložného priestoru je ovplyvnená tvarom vozíka. Odporúčame vám, aby ste do úložného priestoru ukladali mäkké predmety, keďže tvrdé a veľké objekty by pri jazde mohli dieťa udierať do chrbta.
Kolesá
Kolesá vozíka by ste si mali vyberať na základe ich veľkosti – od 16" až po 20". V tomto prípade platí, že väčšie kolesá sú lepšie, pretože dokážu dobre tlmiť nerovnosti a ponúkajú pohodlnejšiu jazdu. Zároveň odporúčame, aby ste preferovali kovové disky pred plastovými.
Brzdy
Ak si kupujete cyklovozík, ktorý sa dá premeniť na klasický kočík, tak v povinnej výbave musia byť aj brzdy. Vyberať si môžete z týchto typov:
- Parkovacia brzda: Tento jednoduchý typ brzdy spočíva v nylonovom popruhu, ktorý je obtočený okolo zadnej pneumatiky, vďaka čomu sa kočík nemôže točiť. Je lacný, no pomerne nepraktický a využijete ho len pri zaparkovaní, aby vám kočík neušiel.
- Nožná brzda: Obdobne ako pri klasických kočíkoch, tak aj tu nožné brzdy stlačením zamykajú zadné kolesá. Nájdete ich prakticky na modeloch zo všetkých cenových kategórií.
- Ručná brzda: Na rozdiel od predošlých modelov, tieto brzdy neslúžia na úplné zastavenie kočíka, ale len na jeho spomalenie, čo využijú najmä bežci na kopcoch.
Riadidlá
Podobne ako brzdy, tak aj riadidlá sú dôležité pri cyklovozíkoch joggeroch. Je dobré, aby ste ich vedeli nastavovať, čím si značne uľahčíte ovládanie kočíka. Základné modely ponúkajú obvykle dve rôzne výšky, drahšie produkty majú aj otáčateľné riadidlá. Sú vhodné pre páry s veľkým výškovým rozdielom.
Doplnky
Medzi doplnky patrí rôzne príslušenstvo, ktoré spríjemňuje dieťatku pôžitok z jazdy a hlavne zvyšuje jeho bezpečnosť. Patria sem napríklad detské vložky, ktoré umožňujú premeniť vozík na kočík vhodný na behanie/korčuľovanie. Podobnou "vychytávkou" je aj miminkovník – ten slúži na bezpečné uloženie bábätiek v útlom veku.
Ak vás zastihne dážď, tak určite oceníte plastové dažďové kryty, ktoré sú v drvivej väčšine prípadov priamo pripevnené na vozík a v prípade potreby si ich môžete pohodlne vysunúť. Môžu byť vyriešené buď elastickými páskami (lacnejšie verzie), alebo vodoodolnými zipsom (drahšie).
Opačným prípadom je silné slnko, s ktorým vám pomôžu slnečné clony alebo slnečník; ten je však väčšinou nutné dokúpiť. Slnečné clony sú praktické, pretože sú odnímateľné.
Výhody a nevýhody cyklovozíka
Na záver vám prinášame celkové zhrnutie cyklovozíkov na základe ich výhod a nevýhod.
Výhody:
- Najlepšia možnosť, ako spojiť šport a rodičovstvo.
- Úložný priestor využiteľný napríklad pri nakupovaní.
- Alternatíva kočíka, pričom dieťa je v bezpečí a kryté aj pred dažďom.
- Jazda s cyklovozíkom nie je náročná.
- Jednoduché možnosti uskladňovania.
Nevýhody:
- Vyššia cena.
- Dlhšia brzdná dráha pre zvýšenú hmotnosť.
- Horšia komunikácia s dieťaťom.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Máte malé deti a cyklistika je vašou záľubou? Svojho hobby sa nemusíte vzdávať, stačí vám si zaobstarať vhodný cyklovozík. O jeho výbere sme vám prezradili všetko podstatné, na záver vám ešte ponúkame niekoľko informácií, o ktoré sa budúci majitelia cyklovozíkov zaujímajú najčastejšie.
Odkedy dokedy môžem cyklovozík používať?
Ovplyvňuje cyklovozík nejakým spôsobom riadenie bicykla?
Ktoré značky cyklovozíkov sú najkvalitnejšie?
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Dobrý vozík za bicykel je Qeridoo KidGoo, zvláda aj mierne náročnejší terén, je vhodný okrem bicykla aj na behanie a má perfektné listové odpruženie s možnosťou nastavenia tuhosti. Konštrukcia je pevná, no zároveň ľahko rozložiteľná. Plus dávam za veľký úložný priestor a bezpečnostné prvky.
Používame cyklovozík Thule Chariot Cross 1 a myslím si, že keď sa povie Thule - už len to je synonymom a zárukou kvality. Sme s ním nadmieru spokojní, pretože vozík je kvalitne spracovaný, vyzerá krásne, je za rozumnú cenu a dieťa sa v ňom cíti pohodlne. Vnútrajšok je dostatočne priestranný a bez problémov sa sem vojde aj väčšie dieťa. Počas jazdy je cítiť valivý odpor, čo je úplná paráda. Plus dávam za nízku váhu, skvelú postupnosť terénom aj ľahkú rozložiteľnosť, ak ho práve nepoužívame. Ak hľadáte kvalitný cyklovozík, tento bude správnou voľbou. Nemám nič, čo by som mu mohol vytknúť.