Najlepšie čítačky pamäťových kariet 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie čítačky pamäťových kariet
- Axagon CRE-S2C
- Orico USB 3.0 SD
- Čo je to čítačka pamäťových kariet?
- Pre koho je čítačka pamäťových kariet určená?
- Druhy čítačiek pamäťových kariet
- Čítačka pamäťových kariet v notebookou
- Typ pamäťovej karty
- Prenosová rýchlosť
- Cena a obľúbení výrobcovia
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- i-tec U3CRDUO-GR
- Connect IT CI-56
- Kingston USB 3.0, FCR-HS4
Čítačka pamäťových kariet nie je možno práve zariadením, ktoré nevyhnutne vždy potrebujete, no vedzte, že ak náhodou čítačku pamäťových kariet potrebovať budete, nie je úplne jedno, po akej siahnete. S čítačkou pamäťových kariet ste sa možno stretli u stolových počítačov alebo pri notebookoch. Ide v zásade o integrované čítačky, no ak vám z nejakého dôvodu toto riešenie nevyhovuje, siahnite po externej čítačke, ktorá je rozhodne lepším riešením.
Výrobcovia moderných laptopov či netbookov sa snažia vždy odstrániť nadbytočné gramy a zvyčajne je to práve na úkor konektivity, ktorá tým pádom utrpí. Zariadenie má menej USB portov, chýba vstup na Ethernet (LAN vstup) a niekedy nie je k dispozícii ani HDMI. Čoraz zriedkavejšie sú však aj čítačky pamäťových kariet, ktoré začínajú u najmodernejších zariadení absentovať. Práve preto je následne nutné často riešiť rôzne adaptéry a redukcie. Omnoho častejšie ich objavíte práve v stolových počítačoch. Avšak poďme k veci a zamerajme sa na to, komu je čítačka pamäťových kariet určená, podľa čoho vyberať a aké sú rozdiely medzi jednotlivými druhmi.
Najlepšie čítačky pamäťových kariet
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Axagon CRE-S2N ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
SanDisk Extreme PRO ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
Yenkee YCR 401 Combo ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt | |
Kingston MobileLite FCR-ML3C ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
Akasa AK-CR-11BK ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt |
Čo je to čítačka pamäťových kariet?
Čítačka pamäťových kariet je vo svojej podstate náhradou za USB kábel. S tým rozdielom, že v prípade, že pamäťovú kartu z ľubovoľného zariadenia vyberiete, následne vložíte do čítačky a zapojíte do počítača, čítačka nevyžaduje žiadnu inštaláciu softvéru ako niektorí výrobcovia fotoaparátov, videokamier alebo mobilných telefónov požadujú po pripojení cez USB kábel. Takisto je prenos dát často ovplyvnený i ďalšími faktormi a prenos súborov teda trvá násobne dlhšie.
Oproti USB káblom je vyššia aj ich prenosová rýchlosť. Ide o veľmi kompaktné zariadenie, ktoré je však veľmi univerzálne, pretože mnoho čítačiek disponuje takisto vstupmi pre iné rôzne typy pamäťových kariet a iné druhy pamäťových médií. Výhodou čítačky je aj to, že ak chcete niečo na kartu späť vložiť, vďaka tomuto zariadeniu je to možné. Niektoré softvéry fotoaparátov či kamier totiž nedovoľujú obsah spätne ukladať do pamäte, ak je zariadenie pripojené k počítaču za pomoci USB kábla, ideálne generácie 3.0 alebo 3.1. Vďaka čítačke však pamäťová karta môže fungovať ako klasický flash disk.
Pre koho je čítačka pamäťových kariet určená?
Točíte profesionálne videá? Ste profesionálny fotograf alebo len jednoducho rekreačne fotíte fotografie a točíte domáce videá, robíte si zbierku a všetko si ukladáte do počítača? Váš fotoaparát alebo vaša videokamera ukladá vaše záznamy práve na SD, SDHC, SDXC alebo na micro SDHC/SDXC kartu? V takom prípade môžete nad čítačkou pamäťových kariet a jej kúpou uvažovať.
Toto zariadenie vám umožňuje prenášať dáta z karty do zariadenia a takisto naspäť. Čítačka pamäťových kariet teda slúži predovšetkým ľuďom, ktorí pravidelne presúvajú súbory z jedného zariadenia do druhého. Reč je o fotografoch, kameramanoch, strihačoch, grafikoch alebo iných profesiách, v ktorých sa používanie pamäťovej karty môže objaviť. Pri pravidelnom prenose dát USB kábel rozhodne postačovať nemusí. Ak však prenášate dáta z času na čas a čítačku pamäťových kariet často potrebovať nebudete, nad kúpou uvažovať nemusíte.
Druhy čítačiek pamäťových kariet
- Integrované – ide o čítačky, ktoré sú zabudované priamo v zariadení – stolný počítač, laptop alebo netbook.
- Externé – ide o čítačky pamäťových kariet, ktoré je možné zakúpiť samostatne a s počítačom prepojiť za pomoci USB kábla.
- Univerzálne čítačky pamäťových kariet – ide o čítačky, ktoré podporujú viacero formátov pamäťových kariet či pamäťových médií. Údaje dokážu čítať z kariet typu SD/SDHC/SDXC alebo micro SDHC/SDXC. Takisto môžu podporovať napríklad CF, xD karty alebo XC. Disponovať môžu aj USB hubom pre pripojenie USB disku.
Čítačka pamäťových kariet v notebookou
Aby sa predišlo dilemám, vysvetlíme si, prečo čítačka v notebooku rozhodne nemusí byť práve to, čo potrebujete. Dnes je množstvo notebookov, ktoré sú čítačkou pamäťových kariet vybavené. Najčastejšie ide o schopnosť čítať údaje z SD/SDHC/SDXC kariet. Tieto čítačky svoj účel splnia, no musíte mať s nimi riadnu trpezlivosť. Česť výnimkám. Prečo toľká kritika?
Drvivá väčšina takýchto čítačiek integrovaných v notebookoch pracuje na starých zberniciach. Výrobcovia na takých menej využívaných súčiastkach, prirodzene, šetria. Logicky, dátový prenos je teda omnoho pomalší ako v prípade externej čítačky pamäťových kariet. Často tieto zbernice využívajú verziu 2.0 alebo dokonca verziu 1.1, čo v prípade veľkého objemu dát môže znamenať, že stratíte nehorázne množstvo času. Ak teda robíte serióznu prácu a nekopírujete len zábery z rodinnej oslavy raz za rok, vedzte, že externá čítačka bude rozumnejším riešením.
Toto platí aj o zabudovaných čítačkách pamäťových kariet v stolových počítačoch, ktoré v mnohých prípadoch takisto fungujú na starších a pomalších zberniciach.
Typ pamäťovej karty
Pred výberom správnej čítačky pamäťových kariet musíte takisto vedieť, aký druh pamäťovej karty budete vo vašom zariadení využívať. Na trhu totiž existujú čítačky pamäťových kariet, ktoré podporujú iba jeden druh pamäťovej karty. V prípade, že čítačka podporuje napríklad formát pamäťovej karty SD, no vy využívate micro SDHC kartu, nič hrozné sa nedeje. Použiť môžete niekoľkocentový adaptér, ktorým kartu do čítačky vložíte, aby bola kompatibilná s formátom SD. Univerzálne čítačky sú totiž o niečo drahšie ako mono čítačky.
V prípade univerzálnych čítačiek nie je problém s podporou klasických formátov SD či micro SD formátov pamäťových kariet. Avšak vždy myslite na to, že čítačka je napojená na jednu zbernicu cez jeden USB kábel, ak vložíte kariet do zariadenia viac, prenosová rýchlosť sa spomalí. Správne je teda vždy operovať maximálne s jednou pamäťovou kartou. Každopádne je skvelé, ak čítačka pamäťových kariet podporuje všetky formáty. Napríklad aj vrátane CF kariet alebo xD formátu.
Prenosová rýchlosť
Rýchlosť prenosu dát je presne to, čo v mnohom odlišuje čítačku pamäťových kariet od USB kábla. Samozrejme, potrebné je správne vyberať. Ak vaše zariadenie, notebook či stolový počítač disponuje USB 3.0 vstupmi, určite sa zamerajte na čítačky s takouto rýchlosťou. Takisto môže ísť aj o vstupy typu USB-C, tie sú však zriedkavejšie. Najčastejšie ide o MacBooky, keďže v ich prípade žiadne iné porty k dispozícii nie sú.
Lacné čítačky pamäťových kariet disponujú iba zbernicou USB 2.0 v najhoršom prípade dokonca 1.1, čo je skutočne horor v súvislosti s rýchlosťou prenosu. Dĺžka prenosu dát v prípade USB 3.0 – 3.1 či USB 2.0 je neporovnateľná a verte, že v prípade staršieho rozhrania napríklad pri prenose 64 GB dát môžete uvariť kávu a ešte si stihnete aj zdriemnuť. USB 3.0 rozhranie je násobne, niekedy až 10x rýchlejšie. Naša rada teda znie – čítačky pamäťových kariet USB 3.0 a nič staršie. Ich prenosová rýchlosť môže dosahovať násobne väčšiu rýchlosť v GB/s. Zároveň však je potrebné povedať aj to, že na rýchlosť prenosu dát vplýva i výkon vášho počítača. To je už však naozaj individuálny parameter.
Cena a obľúbení výrobcovia
Pamäťové čítačky na trhu majú široké zastúpenie a rovnako tak je na trhu aj viacero výrobcov, ktorí si konkurujú nielen technickými parametrami, dizajnom, ale aj cenou. Vedzte, že najlacnejšie čítačky pamäťových kariet, dokonca aj univerzálne, zoženiete už okolo 5 až 10 eur. Ak ide o prípad núdze, keď nutne potrebujete preniesť súbory z karty do počítača, ani takéto riešenie nemusí byť chybou. Za iných okolností však takéto čítačky, rozhodne, nespĺňajú parametre, ktoré náročnejší používateľ má. Svoj účel však s najväčšou pravdepodobnosťou splnia. Niektoré lacné modely môžu dokonca milo prekvapiť.
Za strednú cenovú kategóriu by sme označili čítačky v hodnote od 10 do 30 eur. Od týchto čítačiek už možno očakávať vyššiu prenosovú rýchlosť cez USB rozhranie 3.0 alebo dokonca 3.1. No a v neposlednom rade, ten, kto vlastní kvalitnú kartu, potrebuje aj kvalitnú čítačku. Málokto už zaplatí za obyčajnú čítačku viac ako 50 eur, no v prípade tejto kategórie od 50 do 150 eur, kúpite naozaj extrémne rýchle čítačky s garantovanou prenosovou rýchlosťou.
A ktorí výrobcovia sú v tomto segmente považovaní za najvyššiu kvalitu? Rozhodne musíme spomenúť značky ako Kingston alebo Axagon. Nezaostáva však ani Hama či menej známa značka Akasa. Vo vyššej cenovej kategórii so zárukou kvality objavíte aj čítačky pamäťových kariet Sony, SanDisk a vysokou kvalitou disponuje aj značka D-Link.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Už viete, ako si čítačku pamäťových kariet vybrať, napriek tomu máte ohľadom tohto zariadenia otázky? Na tie najčastejšie sme sa rozhodli odpovedať.
Dokáže čítačka pamäťových kariet pracovať s SD aj micro SD kartami?
Je lacná čítačka pamäťových kariet správnym riešením?
Je možné na čítačku ukladať dáta?
Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Trust Dalyx spĺňa všetko, čo som chcel. Funguje bez problémov a myslím si, že pomer ceny a výkonu je výborný. Na žiadne nedostatky som neprišiel. Môžem odporučiť. V tomto produkte dostanete nielen čítačku kariet, ale ďalšie funkcie a možnosti.
Prosím adresu kde môžem kúpiť čítačku pamäťovej karty pre foťák olympus SP-510UZ - aký je to typ koľko budem platiť. Ďakujem. Pekný deň prajem. Jožo Golian, Krupina
Čítačka CONNECT IT CI-56 spĺňa to, čo má. Je malá, ľahká a kompaktná. Páči sa mi, že v zadnej časti je priestor, kde sa dá skryť káblik, keď čítačku práve nepoužívam. Podporuje viaceré pamäťové karty, vlastne všetky bežné…