Najlepšie chvostové píly 2024 – recenzie, test, porovnanie

Chvostové píly sa až nápadne podobajú na tie priamočiare, ich využitie je však o niečo rozdielne. Okrem rovných obrobkov s nimi môžete pohodlne rezať aj rúrky, konáre či iné „nerovné“ kúsky.

Ako vybrať chvostovú pílu

V našom návode vám poradíme, na čo sa zamerať pri výbere chvostovej píly, povieme si niečo o jej správnom používaní a prezradíme vám aj niekoľko tipov na populárne značky tohto ručného náradia.

Najlepšie chvostové píly

Názov Hodnotenie Detail
Makita JR3051TK   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Bosch Keo 18   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Fieldmann FDPO 200711-E   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
DeWALT DWE397   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Makita DJR186Z   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Chvostové píly – recenzie

Aby sme náš návod na výber chvostovej píly urobili taktiež praktickým, vybrali sme niekoľko kvalitných modelov, otestovali ich a porovnali medzi sebou. V našich recenziách chvostových píl si môžete prečítať o všetkých benefitoch, no i negatívach konkrétnych produktov.

Ako funguje chvostová píla a na čo ju použiť

Princíp, na ktorom fungujú chvostové píly, je veľmi podobný tomu, na ktorom fungujú aj píly priamočiare. V tele náradia je umiestnený pílový plátok, ktorý sa pri rezaní pohybuje smerom nahor a nadol, poprípade aj mierne dopredu a dozadu.

Chvostové píly sú určené predovšetkým na „hrubú“ prácu, ako je orezávanie konárovprerezávanie trúbok, pórobetónu či iných obrobkov, pri ktorých sa dôraz nekladie ani tak na estetiku, ale skôr na efektívnosť. Chvostové píly oceníte aj pri rôznych demolačných prácach. Ich výhodu je pomerne nízka hmotnosť, vysoký výkon, prijateľná cena a jednoduchá manipulácia aj na horšie dostupných miestach.

Na čo sa zamerať pri výbere chvostovej píly

Najdôležitejším parametrom pri chvostových pílach je ich rezný výkon. O ňom teda budeme hovoriť najviac. Okrem rezného výkonu by ste si mali všimnúť aj typ napájania, materiál, prevedenie, hmotnosť a spôsob upínania pílových plátkov. V neposlednom rade nezabudnite, na čo presne chcete pílu využívať.

Spôsob napájania: AKU verzus elektrické chvostové píly

Chvostové píly sú dostupné v 2 verziách, a to ako elektrické alebo akumulátorové. Ako to už pri pracovnom náradí býva, každá z týchto alternatív má isté výhody a tiež nevýhody. Elektrické modely zvyknú byť výkonnejšie, nemusíte premýšľať nad ich dobíjaním a zároveň nie ste obmedzení časom, počas ktorého s nimi môžete pracovať. Asi jedinou väčšou nevýhodou je prítomnosť napájacieho kábla, čo môže byť pri troche nepozornosti nebezpečné.

TIP: Pri kúpe elektrickej chvostovky si všimnite dĺžku napájacieho kábla. Mal by mať minimálne 4 m, ideálne ešte viac.

Výkon elektrickej chvostovej píly

AKU chvostové píly sú spravidla menšie, v ich tele je však zabudovaný akumulátor, preto môžu byť o niečo ťažšie. Ich plusom je, že nie ste pri práci obmedzení káblom, na druhej strane musíte pílu pravidelne dobíjať a nemôžete s ňou rezať donekonečna. Výber AKU chvostovky je špecifický v týchto bodoch:

  • Výdrž batérie na 1 nabitie – všimnite si údaj o type akumulátora (napr. 12 V, 24 V, 2,5 Ah), vo všeobecnosti platí, že menšie modely vydržia v prevádzke cca 30, tie väčšie až 60 a viac minút
  • Počet akumulátorov v balení – 1 je základ, druhý je výborným bonusom, vďaka ktorému môžete s pílou pracovať, v podstate, nepretržite
  • Doba nabíjania akumulátora – čím je akumulátor výkonnejší, tým dlhšie ho budete musieť nabíjať

Rezný výkon chvostovej píly

Rezný výkon je jedným z najdôležitejších parametrov, a to nielen pri chvostových, ale akýchkoľvek pílach, resp. pri elektrickom „rezacom“ náradí. Práve rezný výkon rozhoduje o spôsobe, akým budete môcť daný model využiť (typ, hrúbka materiálu atď.). Zároveň ide o parameter, na ktorý vplýva hneď niekoľko samostatných „podparametrov“, a to:

  1. Príkon a spôsob napájania
  2. Maximálna hĺbka rezu
  3. Počet zdvihov/kmitov za minútu (resp. počet otáčok za minútu)
  4. Regulácia zdvihov/kmitov
  5. Dĺžka zdvihu/kmitu
  6. Funkcia predkmitu

Príkon a spôsob napájania

Príkon nie je z hľadiska rezného výkonu na prvom mieste. Často sa dočítate, že modely s príkonom do cca 700 W sú tie slabé, tie nad 1 000 W zas neskutočne silné, a že akumulátorové píly musia byť zásadne menej výkonné. Nie je to však stopercentná pravda. Pri porovnávaní mnohých produktov sa nám potvrdilo, že príkon, no ani spôsob napájania nemá na rezný výkon až taký zásadný vplyv.

V preklade, niektoré akumulátorové píly majú v skutočnosti lepší rezný výkon ako tie napájané zo siete a kúsky s príkonom 500 W dokážu rezať rovnako „dobre“ ako tie s príkonom 800 W. Samozrejme, údaj o príkone pre vás môže byť orientačnou pomôckou.

Maximálna hĺbka rezu

Maximálna hĺbka rezu hovorí o tom, aký hrubý materiál môžete s danou chvostovou pílou (pre)rezať. Tento údaj je udávaný v milimetroch – čím „viac“ milimetrov, tým hrubší materiál môžete prerezať. Max. hĺbka rezu je iná pre každý typ materiálu – drevo, plast, kov/hliník atď. Samozrejme, pri každom z materiálov musíte použiť aj vhodný pílový plátok.

Výmena plátu v chvostovej píle

Max. hĺbka rezu do dreva sa pri chvostových pílach za cenu okolo 70 – 100 eur pohybuje zväčša v rozmedzí od 50 do 160 mmKov, oceľ, hliník s takýmto náradím prerežete do hĺbky 3 až 10 mm a plast do hĺbky 40 – 80 mm (tieto údaje sú len orientačné). Profi chvostové píly si dokážu poradiť aj s viac ako 250 mm rezom do dreva alebo 130 mm rezom do oceľových trúbok.

Počet zdvihov/kmitov/otáčok za minútu

Pílový plátok v chvostovej píle sa pri rezaní zdvíha nahor a klesá nadol. V závislosti od toho, ako rýchlo tento pohyb prebieha, bude daná píla schopná prerezať mäkší, tvrdší, tenší či hrubší materiál. Pozor, tento parameter zvykne byť v popisoch uvádzaný pod rôznymi názvami, a to ako počet zdvihov, kmitov alebo otáčok za minútu. Otáčky síce v prapodstate nie sú úplným ekvivalentom ku kmitom/zdvihom, výrobcovia a predajcovia však zväčša tento detail neriešia.

Počet kmitov za minútu rozhoduje o celkovom reznom výkone danej píly, ale taktiež o jej univerzálnosti. Pri rezaní dreva si vystačíte s jednou, prednastavenou a zároveň najvyššou rýchlosťou. Priemerný počet kmitov za minútu sa pri chvostových pílach pohybuje okolo 2 700 až 3 000, čo je zároveň postačujúci výkon. Pri rezaní materiálov, ako je kov či plast, využijete skôr nižšie „rýchlosti“.

Regulácia zdvihov/kmitov/otáčok

Tu sa zároveň dostávame k ďalšiemu dôležitému parametru, a to možnosti regulácie kmitovPokiaľ plánujete s chvostovou pílou rezať mäkké drevo, teda borovicu, smrek či smrekovec, regulácia kmitov je pre vás bezvýznamnáPri rezaní tvrdého dreva, ako je dub alebo buk, je však vhodné použiť nižšie rýchlosti, čo platí aj pri reze do hliníka, ušľachtilej ocele, sklolaminátu či plastu (plast by sa pri príliš rýchlom „kmitaní“ pílového plátka roztavil). Regulácia otáčok je nápomocná taktiež v začiatkoch a koncoch rezu. Verte, bez nej sa pekne natrápite. Dobrou správou je, že drvivá väčšina chvostových píl touto funkciou disponuje.

INFO: Pri chvostových pílach s možnosťou regulácie kmitov si všimnite, či ide o reguláciu plynulú alebo prednastavené v 2 až 5 fixných stupňoch. Prvá spomínaná alternatíva vám poskytne o niečo viac možností.

Dĺžka zdvihu/kmitu

Dĺžka zdvihu/kmitu udávaná v milimetroch hovorí o tom, ako vysoko a „nízko“ sa pri rezaní pohybuje pílový plátok na píle. Nepísaným pravidlom je, že čím je dĺžka kmitu väčšia, tým výkonnejší je daný kúsok. Pri chvostových pílach sa najčastejšie stretnete s dĺžkou kmitu od cca 13 až do 30 (aj viac) mm.

Funkcia predkmitu

Základný pohyb, ktorý vykonáva pílový plátok na chvostovej píle, sme už niekoľkokrát opisovali – hore a dole. Ak však píla disponuje funkciou predkmitu (natrafíte tiež na názvy, ako rozkmit, výkyv alebo orbitálny pohyb), k pohybu „hore a dole“ pri rezaní pribudne aj pohyb dopredu a dozadu.

Akumulátorová chvostová píla

Predkmit síce stojí za nie najkrajším/najčistejším rezom (spôsobuje najmä odlamovanie triesok), na druhej strane však pri jeho zapnutí môžete rezať efektívnejšie (rýchlejšie + predkmit si poradí aj s hrubšími obrobkami). Chvostové píly sa vo všeobecnosti používajú skôr na hrubšiu prácu, estetika preto pri nich nie je na 1. mieste.

TIP: Ak vami vybraná chvostová píla disponuje funkciou predkmitu, overte si taktiež to, či ho môžete vypnúť a regulovať. Možnosti regulácie a vypnutia sú len a len plusom.

Hmotnosť, rozmery, materiál a prevedenie chvostovej píly

Hmotnosť chvostových píl sa pohybuje v rozmedzí od 1,5 do 5 – 6 kg. Na hmotnosť myslite najmä vtedy, ak plánujete s pílou orezávať konáre alebo s ňou píliť „nad hlavou“ z iného dôvodu. Samozrejme, ak bude s chvostovkou pracovať žena, je lepšie siahnuť po kúsku s nižšou hmotnosťou.

Chvostové píly nezvyknú byť príliš robustné a veľké. Z hľadiska rozmerov sa dajú rozdeliť do 2 skupín, a to na akési „normálne“ píly s rozmermi okolo 50 x 10 x 20 cm a menšie (zväčša akumulátorové), ktoré zvyknú byť o niečo kratšie. Pri prevedení sa zamerajte najmä na materiály a IP krytie. Telo chvostoviek zvykne byť vyrábané z plastu v kombinácii s rôznymi druhmi kovov. Dôležitá je najmä celková odolnosť (píla by sa nemala „rozsypať“ po 3. použití). IP krytie hovorí o odolnosti pred vniknutím vody a pevných častíc, napr. prachu.

Prvá číslica po označení IP hovorí o odolnosti voči prachu, druhá o odolnosti voči vode/vlhkosti. Chvostové píly nezvyknú byť vodotesné, z hľadiska bezpečnosti by ste sa však mali poobzerať po kúsku, ktorý má aspoň IP1x (ochrana proti zvisle padajúcim kvapkám vody). Pri rezaní je o niečo dôležitejšia ochrana proti pevným časticiam:

  • IP0x – bez ochrany
  • IP1x – ochrana pred 50 mm a väčšími časticami
  • IP2x – ochrana pred 12,5 mm a väčšími časticami
  • IP3x – ochrana pred 2,5 mm a väčšími časticami
  • IP4x – ochrana pred 1 mm a väčšími časticami
  • IP5x – čiastočne prachotesné
  • IP6x – prachotesné

Rukoväť a rozmiestnenie ovládacích prvkov na chvostovej píle

Rukoväť je veľmi dôležitou súčasťou akéhokoľvek ručného náradia. Pri výbere chvostovej píly sa preto zamerajte na jej prevedenie, povrchovú úpravu a taktiež na rozmiestnenie ovládacích prvkov.

  • Rukoväť by mala byť ergonomicky tvarovaná, čo znamená, že vám musí dobre padnúť do ruky
  • Najideálnejšia je protišmyková povrchová úprava, teda pogumovaný povrch
  • Ovládacie prvky (tlačidlo ON/OFF, regulácia kmitov, tlačidlo na zapnutie/vypnutie predkmitu atď.) by sa mali nachádzať v blízkosti vašich prstov – v preklade, pílu by ste mali vedieť ovládať jednou rukou

Pílenie dreva pomocou chvostovej píly

Doplnky a funkcie chvostových píl

  • Grip: Ide o nadstavec, ktorý nasadíte na spodnú časť píly (takpovediac, obopína pílový plátok) a slúži ako opierka, napr. pri rezaní konárov. Všimnite si, či tento grip nie je na píle nasadený fixne. Pri niektorých typoch prác by vás mohol obmedzovať.
  • Nastavenie uhla rezu: Aj túto funkciu využijete pri rezaní v rôznych netradičných polohách (zospodu dosky, vo výške...).
  • LED svetlo: Ide o menšie LED svetlo, ktorým si lepšie posvietite na práve vedený rez.
  • Ochrana prstov/rúk: Nachádza sa na konci rukoväte, pri pílovom plátku, jej funkcia je zrejmá, je dobré, ak je odmontovateľná.

Ako vybrať chvostovú pílu na pórobetón a tehlu

Originálne chvostové píly na tehlu alebo pórobetón vyzerajú na prvý pohľad trochu inak. Ich telo je robustnejšie, najvýraznejším rozdielom sú však najmä pílové plátky – sú podstatne širšie (pripomínajú klasickú ručnú pílku na drevo). Avšak pórobetón, klasické pálené tehly či iné podobné materiály môžete rezať aj pomocou klasickej chvostovky. Musíte si však zaobstarať vhodné pílové plátky. Majú tupšie zuby, ktoré sú rozmiestnené ďalej od seba. Cena pílových plátkov na pórobetón či tehlu sa pohybuje okolo 11 – 20 eur za kus.

Upínanie pílových plátkov

Pílové plátky sú veľmi dôležitou, ak nie najdôležitejšou, súčasťou chvostových píl, ich výberu preto venujte patričnú pozornosť. V prvom rade si všimnite, či vami vybraná chvostová píla disponuje rýchloupínacím systémom na výmenu pílových plátkov (tzv. SDS systém), pri ktorom nemusíte používať žiadne náradie.

Druhým dôležitým parametrom, ktorý ešte stále súvisí so samotnou pílou, je spôsob upínania pílového plátka. Na výber máte pílové plátky s univerzálnou/štandardnou upínacou stopkou 1/2“ a tie so stopkou v tvare T. Téčkové upínacie plátky „sedia“ len do niektorých modelov píl, zároveň sú horšie dostupné.

POZOR: Upínacie stopky na pílových plátkoch môžu mať nielen rôzny tvar, ale taktiež rozmery. Ich kompatibilitu s vašou pílou si preto vždy pre istotu overte.

Pri každom pílovom plátku by ste mali nájsť informáciu, ktorá hovorí o jeho využití – na drevo, kov, plast, sklolaminát, laminát atď. Parameter, ktorý vám napovie, na rezanie akých materiálov je daný kúsok vhodný, je taktiež TPI – počet zubov na palec, teda na 2,54 cm. Pílové plátky 6 a 10 TPI sa spravidla používajú na rezanie dreva, tie 24 TPI na rezanie kovu a 12 TPI na rezanie plastu.

Cena chvostových píl + tipy na populárne značky

Cena chvostových píl sa pohybuje od 40 do viac ako 300 eur. To už však hovoríme o profi kúskoch. Modely z dielní známejších značiek, ako je Black & Decker, Bosch ci Makita bývajú drahšie, tie „bez mena“ lacnejšie. Rozdiely v cenách medzi AKU a elektrickými modelmi nie sú až také výrazné. O cene rozhoduje skôr výkon a spomínaná značka. Po akej drahej či lacnej píle by ste mali siahnuť práve vy?

  • Ak hľadáte chvostovku na občasné rezanie do nie príliš pevných alebo hrubých materiálov, vystačíte si aj s kúskom za 40 – 60 eur.
  • Ak chcete mať istotu, že píla vydrží roky a zároveň bude dostatočne výkonná, hľadajte v cenovej kategórií od 70 do 150 eur.
  • Ako bolo spomenuté, píly za cenu od 200 eur vyššie patria k profi náradiu, ich kúpa sa vám oplatí iba vtedy, ak plánujete rezať veľa a často.

Ak sa pri výbere orientujete radšej podľa značky, odporúčame vám siahnuť po kúskoch z dielne Black & Decker, Bosch, Makita, Dewalt či Parkside. Nižšie sa môžete pozrieť na malý prehľad cien a krátke špecifikácie produktov od týchto výrobcov.

Chvostové píly Black & Decker

Ponuka chvostových píl Black & Decker je spomedzi všetkých ostatných, nami vybraných, značiek najmenej pestrá. Nájdete v nej modely za 70 až 120 eur a taktiež sady náradí, ktorých súčasťou sú aj chvostovky, za cca 150 eur, AKU, aj elektrické píly a tiež originálne chvostové píly na pórobetón. Väčšina z nich je trošku robustnejšia. Rukoväte majú veľmi praktické a príjemné tvarovanie a protišmykovú povrchovú úpravu.

Chvostové píly Bosch

Drahšie, ale stále cenovo dostupné, to sú chvostové píly Bosch, ktoré stoja od 60 do 200 eur. Prevažná väčšina chvostoviek od Bosch patrí do skupiny akumulátorových, natrafili sme však aj na niekoľko modelov napájaných zo siete. Spoločným znakom produktov od tohto výrobcu je nízka hmotnosť, ergonomická + protišmyková rukoväť a veľmi kompaktné rozmery (niektoré chvostovky Bosch pripomínajú skôr príručné náradie).

Chvostové píly Dewalt

Cena chvostových píl Dewalt sa začína na cca 130 a končí na viac ako 700 eurách. Áno, ide o drahšiu značku. V ponuke Dewalt sme našli elektrické aj AKU chvostové píly s hmotnosťou od 1,4 do cca 5, 5 kg. O ich kvalite v tomto prípade nie je nutné polemizovať. Najdrahšie modely sú predávané spolu s kufríkom, náhradným akumulátorom a ďalšími doplnkami.

Chvostové píly Makita

Ergonomicky tvarovaná rukoväť s protišmykovou úpravou, nízka hmotnosť, SDS systém na výmenu pílových plátkov, to je spoločná špecifikácia chvostových píl Makita. Najlacnejšie modely tejto značky môžete vlastniť už za cca 60 eurCena tých drahších sa pohybuje okolo 600 – 700 eur. Aj u tohto predajcu nájdete AKU i elektrické kúsky.

Chvostové píly Parkside

Všetci vieme, že LIDL značka Parkside nie je úplný strop z hľadiska kvality, tieto výrobky sú však spotrebiteľmi veľmi obľúbené – sú cenovo dostupné a primerane kvalitné. V ponuke Parkside nás zaujal najmä model „Aku kombinované náradie 4 v 1 PKGA 20 V-Li C2“ za 75 eur, ktorý v sebe spája až 4 samostatné nástroje – vŕtací skrutkovač, multibrúska, chvostová píla, multifunkčné náradieKlasickú chvostovku si v LIDLi kúpite za cca 40 eur.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Na záver nášho návodu na výber chvostovej píly sme si pre vás pripravili niekoľko odpovedí na často kladené otázky. Urobíme si menší poriadok v pojmoch, poradíme, ako používať funkciu predkmitu a pomôžeme sa vám rozhodnúť, či je pre vás vhodnejšia chvostovka alebo priamočiara píla.

Aký je rozdiel medzi chvostovou, mečovou či šabľovou pílou?

Žiaden. Chvostové píly sa predávajú aj pod týmito názvami. O tom, že sa s určitosťou pozeráte na pílu chvostovú, vám napovie jej špecifický tvar a umiestnenie pílového plátka.

Ako a kedy používať funkciu predkmitu?

Slabší predkmit používajte pri rezaní hliníka, tvrdého dreva alebo mäkkej oceleStredný predkmit vám pomôže pri práci s hliníkom, mäkkými kovmi a preglejkouNajsilnejší predkmit si na chvostovke zapnite len pri rezaní dreva alebo búracích prácach.

Chvostová alebo priamočiara píla?

Chvostovky majú o niečo širšie využitie. Môžete s nimi rezať v rôznych polohách, sú vhodné aj na hrubšie práce, ako je búranie starej kôlne či rezanie konárov. Priamočiare píly sú zas o niečo presnejšie – využijete ich najmä pri rezaní obrobkov, pri ktorých je dôležitý čistý a presný rez. Nie sú vhodné na rezanie nad hlavou a nekamarátia sa ani s trúbkami či konármi.

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 13.04.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 10.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

23/08/2022 18:32
Viktor

Makita JR3051TK je super a zatiaľ je spoľahlivá. Je to top kvalita za rozumnú cenu. Je trocha ťažšia než som očakával, ale inak sa s ňou pohodlne manipuluje. Má vysoký výkon a výmena pílových listov je rýchla. Používam ju na rezanie tehly a ytongu. Plusom je kufrík aj dobrá cena. Odporúčam na domáce používanie.

21/06/2022 11:16
Valér

Bosch Keo 0.600.861.900 je fajn, skúšal som konáre a poradila si s nimi. Batéria je slabšia, napájanie mohlo byť vyriešené iným spôsobom. Nabíjanie trvá cca. 3 hodiny, čo je za mňa dosť. Cena je však dobrá a píla je ľahká. Vhodná aj pre ženu. Produkt má tak ako každý svoje výhody aj nevýhody.

28/11/2021 11:09
Igor

Kvalitná chvostová píla je DeWALT DWE397, pretože rez je presný a rýchly. Režem s ňou najmä tehly, no aj ďalšie materiály. Za tú cenu je výkon 900 W plne postačujúci. Na negatíva som neprišiel, možno sa objavia časom.

27/07/2021 20:26
Libor

Nedávno som si kúpil akumulátorovú chvostovú pílu Makita DJR186Z a som s ňou spokojný. Cena bola dobrá a páči sa mi jednotný akumulátorový systém LXT či 3 roky záruka. Voľba na túto pílu padla hlavne preto, lebo som nechcel byť závislý na kábli. K píle som si dokúpil aj 5Ah originálny akumulátor Makita BL1850B. Píla je trocha ťažšia, avšak nie je to nič strašné. Reže veľmi dobre, preto spĺňa to, čo má. Odporúčam ju.

27/07/2021 19:27
Janči

Mám chvostovú pílu Güde USS 20-201-24 a už na prvý pohľad vyzerá kvalitne. Na kúpu ma presvedčil výborný pomer ceny a výkonu. Batéria je silná, samotné nabíjanie rýchle a váha zariadenia prijateľná, preto sa mi s ním dobre manipuluje. Pre menšie práce je táto píla úplne postačujúca, má pekný vzhľad a navyše sa ľahko ovláda, pretože výmena plátok je rýchla. Robustná konštrukcia pracuje spoľahlivo a píla má mnohostranné využitie. Je to perfektný pomocník pre prácu okolo domu, respektíve na záhrade, kde nie je elektrická energia. Píla plní účel, na ktorý bola vyrobená, preto som spokojný.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok