Najlepšie chrániče matracov/na matrace 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Matrace majú svoju životnosť, ktorá je limitovaná ich používaním a tiež tým, ako sa o ne staráte. Ak chcete ich životnosť predĺžiť, siahnite po praktických a cenovo dostupných chráničoch. Tie zabránia mechanickému poškodeniu i znečisteniu a navyše zvýšia hygienický komfort lôžka.

Ako vybrať chránič na matrac?

Kvalitný matrac nie je lacná záležitosť, a preto by sa malo investovať do jeho ochrany. Tou je chránič, ktorý môže mať formu obalu, poťahu alebo podložky predlžujúcej životnosť matraca. Vďaka poťahu na matrac sa udržia jeho požadované vlastnosti čo najdlhšie, a tak si môžete pohodu pri spaní vychutnávať aj niekoľko rokov.

Najlepšie chrániče matracov

Chrániče na matrace – recenzie

Aby ste sa pri výbere vhodného chrániča na matrac ľahšie zorientovali, prinášame vám zopár tipov na kvalitné a cenovo dostupné chrániče. Vybrali sme priepustné aj nepriepustné a je už len na vás, ktoré vlastnosti a aký typ vám najviac vyhovuje.

Typy chráničov na matrac

Na trhu nájdeme niekoľko druhov chráničov, je to vlastne medzivrstva medzi matracom a prestieradlom, ktorá môže byť priepustná alebo nepriepustná. Chrániče sa vyrábajú z rôznych materiálov a sú dostupné v rozličných veľkostiach od malých, ktoré sú vhodné na detské matrace, až po bežné veľkosti jednolôžkových matracov či partnerských matracov na manželské postele. Niektorí výrobcovia majú v ponuke i chrániče atypických rozmerov.

Chrániče vhodné na detské matrace nájdete väčšinou v dvoch veľkostiach (120x60 cm a 140x70 cm). Chrániče pre dospelých zas v štandardných rozmeroch na jednolôžkové i dvojlôžkové postele (90x200, 90x220, 180x200, 200x200). Chránič na matrac je možné dať si vyrobiť i na mieru, aby presne pasoval na vašu posteľ, resp. matrac.

Chrániče existujú čiastočné, používané len na tú časť postele, ktorá je najviac ohrozená zašpinením. Ďalej celkové, ktoré sú po celej dĺžke matraca, a taktiež tie, ktoré matrac chránia aj na bokoch.

Nepriepustné chrániče na matrac

Nepriepustné chrániče vám zabezpečia, že matrac ostane chránený aj po vyliatí tekutiny. Sú teda vhodné pre deti, starších ľudí s inkontinenciu alebo pre tých, ktorí sa počas spánku nadmerne potia. Nepremokavé chrániče na matrac preto predstavujú jednoduché riešenie ochrany, no zároveň dovolia matracu prirodzene dýchať. Jeho výhodou je, že po vypratí z neho voda rýchlo stečie, a tak nemusíte čakať a môžete ho začať opäť používať.

Nepriepustný chránič na matrac s gumičkami

Priepustné chrániče na matrac

Priepustné chrániče slúžia ako ochrana pred mechanickým opotrebovaním matraca. Tieto chrániče sa vyrábajú z rôznych materiálov a pri voľbe toho správneho vám chránič zaručí aj teplotný komfort. S priepustnými chráničmi sa jednoducho manipuluje a ich ľahká snímateľnosť a možnosť prania v práčke vám umožní dodržať vysoký stupeň hygieny a čistoty.

Spôsoby uchytenia chrániča na matrac či posteľ

Moderné chrániče na posteľ poskytujú komfort v podobe jednoduchosti nasadenia. Väčšina poťahov má gumičky alebo šnúrky, vďaka ktorým chránič navlečiete podobne ako klasickú posteľnú plachtu. Chránič preto môžete ľahko zvliekať a navliekať podľa potreby. Gumičky alebo šnúrky sú zväčša po všetkých bokoch, poťah sa preto neposúva a zostáva na svojom mieste aj napriek tomu, že sa na posteli hýbete.

Ako sa starať o chránič na matrac

Chrániče na matrac si spravidla nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Stačí sledovať pokyny výrobcu, keďže poťahy sú vyrábané z rôznych materiálov. Dôležité je sledovať najmä teploty, pri ktorých môžete chrániče prať a tiež to, či je možné chránič žehliť, prípadne vložiť do sušičky na bielizeň. Chránič po zašpinení teda stačí len jednoducho zvliecť z matraca, oprať ho, nechať vyschnúť, navliecť naspäť a potom si znova užívať jeho výhody.

Pozor by ste si mali dať na poťahy, ktoré deklarujú svoju funkčnosť na určitý počet praní. Napríklad chránič Renew Natura od spoločnosti Dormeo uvádza, že jeho antibakteriálne vlastnosti vydržia 30 praní a jeho ochrana proti prachovým roztočom je funkčná do desiatich praní.

Výhody a nevýhody chráničov na matrac

Chrániče na matrac sú jednoduchou a nenákladnou ochranou, ktorá vám dovolí používať váš matrac po dlhšiu dobu. Prinášame vám hlavné výhody používania týchto poťahov. Nevýhody sme nenašli, resp. tie plynú z konkrétnych modelov chráničov, keďže niektoré chrániče sú hlučné pri pohybe na lôžku alebo sa na nich človek potí. Nevýhody spomíname pri konkrétnych výrobkoch, ktoré nájdete v tipoch na vhodný chránič.

Výhody chráničov na matrac

Výhody chráničov na matrac:

  • ochrana matraca pred znečistením tekutinami, jedlom, prachom a podobne,
  • jednoduchosť používania vďaka gumičkám alebo šnúrkam po okrajoch,
  • predĺženie životnosti matraca,
  • pohlcovanie telesného potu,
  • možnosť prania v práčke,
  • antibakteriálne a hypoalergénne vlastnosti,
  • ochrana proti prachovým roztočom,
  • zvýšenie komfortu spánku,
  • regulácia tuhosti matraca a skrytie jeho prípadných nerovností,
  • možnosť využitia aj na pohovke či rozkladacom gauči.

Prečo sa oplatí do chráničov na matrac investovať

Chránič výrazne predĺži životnosť vášho matraca a je to zároveň účinná ochrana pred baktériami, choroboplodnými zárodkami, mikroorganizmami a prachovými roztočmi. Okrem ochrany vám matracový chránič poskytne vďaka tepelnoizolačnej vrstve aj príjemný teplotný komfort pri ležaní. Aj popri vlastnostiach, ktoré zabraňujú pretečeniu tekutín, je matrac naďalej dostatočne priedušný, a tak sa nemusíte obávať zaparenia či nepríjemnej vlhkosti matraca.

Pri znečistení chrániča tekutinou, prípadne jedlom, ostáva matrac nepoškodený. Chránič odoláva i potuktorý je obzvlášť škodlivý pre matrace bez ochrany, pretože soli obsiahnuté v pote upchávajú póry v matraci, čo následne zvyšuje jeho vlhkosť. Akákoľvek vlhkosť totižto preniká do vnútra matraca, kde sú vhodné podmienky na množenie škodlivých mikroorganizmov. Matrac bez ochrany preto stráca svoju prirodzenú pružnosť a pôvodnú funkčnosť, z čoho môžu časom vznikať priehlbiny alebo nerovnosti na povrchu. Tie bývajú následnou príčinou nekvalitného a nepohodlného spánku či dokonca bolestí chrbtice.

Ako si vybrať správny chránič

Pred kúpou chrániča na matrac si treba zodpovedať niekoľko otázok. Dôležitou je, na aký účel ho chcete používať, či vám ide len o predĺženie životnosti vášho matraca alebo chcete benefity navyše v podobe nepremokavosti, ochrany proti plesniam, roztočom a podobne.

Kvalitný chránič by mal byť prateľný aspoň na 60 stupňov Celzia, čo zabezpečí, že sa zničia baktérie i nečistoty. Chránič by nemal ovplyvniť funkčnosť a kvalitu vrchného matraca. Všetky vlastnosti matraca by teda mali byť zachované a chránič by sa mal správať tak, aby ste ani nevedeli, že ho na matraci máte. Vhodné je zvoliť matracový chránič, ktorý je vyrobený z funkčného a zdravotne nezávadného materiálu, je nenápadný, ľahký a príjemný na dotyk.

Zbalený chránič matraca pripravený na pranie

Ako sme spomenuli vyššie, chrániče existujú čiastočné i celkové. K výhode čiastočných patrí jednoduchosť a rýchlosť výmeny, avšak za cenu toho, že chránič sa môže pri pohybe na lôžku posúvať. Praktickejšou voľbou je preto chránič na celú plochu lôžka. Tie môžu byť na vrchnej strane matraca alebo aj po jeho bokoch, čím je zvýšená ochrana i stabilita.

Pri výbere chrániča na matrac patrí k nemenej dôležitým zodpovedať si otázku aj na to, pre koho bude chránič určený. Či chceme chránič pre dieťa, zdravého dospelého, osobu trpiacu inkontinenciou, staršieho človeka, dlhodobo ležiaceho, alergika alebo astmatika. Treba teda zvážiť potreby jeho používateľa a s tým súvisiaci použitý materiál, jeho priepustnosť, vodoodolnosť či veľkosť ochrannej plochy.

Aký materiál zvoliť

K obľúbeným a praktickým variantom patrí kombinácia bavlny s nepremokavým a zároveň priedušným záterom z polyuretanu (PUR). Tento chránič zadrží tekutinu, no popritom dýcha.

Ak hľadáte chránič pre osoby trpiace inkontinenciou, vhodnejšie je siahnuť po chrániči, ktorý obsahuje PVC alebo materiály na báze gumyGumový chránič matraca je bezpečnejší, pretože udrží väčší objem tekutiny. Na druhej strane k ich nevýhodám patrí nepriedušnosť, čo zvyšuje pocit tepla a taktiež potenie. Tieto chrániče sú navyše pri pohybe na lôžku hlučné.

Pokiaľ chránič vyberáte pre dlhodobo ležiacu osobu, mali by ste uvažovať aj o špeciálnych chráničoch v kombinácii s antidekubitnou podložkou, ktorá zabraňuje alebo znižuje riziko vzniku preležanín.

K prírodným materiálom s jedinečnými vlastnosťami patrí ovčie rúno, resp. merino vlna, ktorá poteší výbornými transpiračnými a termoizolačnými vlastnosťami.

Nepremokavý chránič matraca

Pre koho sú chrániče matracov vhodnou voľbou

  • Rodiny s malými deťmi,
  • alergikov a astmatikov, ktorým vadí prach a roztoče,
  • ľudí trpiacich inkontinenciou,
  • ležiacich pacientov,
  • nadmerne potiacich sa,
  • tých, ktorí v posteli radi jedia či pijú,
  • návštevy, ktoré zostávajú na noc,
  • osoby s citlivou pokožkou,
  • rodiny s domácimi miláčikmi,
  • tých, ktorým záleží na hygiene,
  • osoby, ktoré chcú mať zdravý a kvalitný spánok.

Osvedčené značky matracových chráničov

Chrániče na matrace vyrábajú mnohé firmy a ponúkajú ich rôzne obchody. Od toho sa odvíja ich kvalita, vlastnosti aj cena. K známym a obľúbeným patria chrániče od značiek Dormeo4HomeSCAN quiltMaterasso alebo Jysk. Cena za matracové chrániče sa pohybuje od niekoľkých centov, pričom v tomto prípade ide len o základné absorčné podložky na matrace, ktoré sa využívajú najmä u lekárov, v nemocniciach alebo kozemtických salónoch. Bežné chrániče vhodné pre domáce použitie nájdete v cenovom rozpätí od 20 do 100 eur. Samozrejme, na trhu sú v ponuke aj oveľa drahšie chrániče. Natrafiť môžete napríklad na ochranné poťahy, ktorých cena sa vyšplhala nad 1000 eur. K nim patrí napríklad chránič Christian Fischbacher, ktorý je vyrobený z kačacieho peria a jeho vrch tvorí bavlnený poťah.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Pri rozhodovaní, či si matracový chránič kúpiť alebo nie, vám môžu dopomôcť odpovede na najčastejšie kladené otázky používateľov.

Je chránič na matrac drahý?

Jednoduché chrániče na matrac sa dajú zohnať za ceny pod 10 eur. Samozrejme, záleží na značke, vlastnostiach a požadovanej veľkosti chrániča. Ak chcete základnú ochranu vášho matraca, chránič nie je nákladnou položkou.

Čo robiť, ak sa chránič zašpiní?

Chránič stačí po zašpinení jednoducho zvliecť z matraca a vyprať ho pri teplote, ktorú uvádza výrobca na štítku. Pozor si treba dať na to, že niektoré chrániče strácajú pri opakovanom praní svoju funkčnosť a deklarované vlastnosti.

Zoženiem chránič aj na detskú postieľku?

Matracové chrániče sa vyrábajú v klasických veľkostiach na rôzne typy matracov od detských až po jednolôžkové a dvojlôžkové. V niektorých firmách viete požiadať o výrobu chrániča na mieru. Chrániče pre detské postieľky sa typicky vyrábajú v dvoch najpoúžívanejších veľkostiach (120x60 cm a 140x70 cm).

Vaše hodnotenie:
(90.8%)
Dátum publikovania: 15.07.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 22.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

14/06/2022 18:05
Juraj

Máme chránič 2G Lipov Aloe Vera a sme s ním spokojní. Je pevný, pekne ušitý a celkovo kvalitne vyhotovený. Super je, že sa nezošuchuje z postele. Na žiadne nevýhody sme zatiaľ neprišli a cena je tiež prijateľná.

18/11/2021 09:33
Aneta

NY je veľmi jednoduchý chránič na matrac, vybrala som si ho kvôli tomu, že má vrstvu proti premokaniu. Pôvodne som si myslela, že bude mať o trošička väčšiu hrúbku, ale je veľmi tenučký. Napriek tomu funguje spoľahlivo a svoju funkciu spĺňa na jednotku. Plusom sú aj gumičky v rohoch, vďaka ktorým ho ľahšie prichytím. Veľmi dobre sa nasadzuje aj dáva dole.

05/10/2021 14:53
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň, pri výbere produktov na testovanie vychádzame predovšetkým z užívateľských recenzií na slovenských a českých portáloch, napr. Heureka.sk/cz, Alza.sk/cz, Mall.sk/cz a pod., ale taktiež dostupnosti na našom trhu. V čase testovania boli Dormeo chrániče na matrace veľmi žiadané, stále aj sú, čoraz viac sú obľúbené 4Home chrániče. Vami spomínaná značka momentálne chrániče matracov ani nemá v ponuke.

01/10/2021 12:42
RM

Tak neviem, mozno sa mylim, ale vyzera to ako ....platena reklama na DORMEO.
V ich ponuke je chranic ako jediny ? Co PERDORMIRE ?
Dalsie JYSK, MOBELIX, Cesky vyrobcovia....
Nic proti ale napriklad mame Perdormire a da sa prat do 90°C. To nema ani podradne Dormeo.

26/07/2021 19:57
Kikuš

Kúpili sme chránič matraca Dormeo Harmony a do detskej postieľky je výborný. Materiál chrániča je príjemný na dotyk, ak sa dieťa pociká alebo v postieľke sa vyleje nejaká tekutina, nepretečie až na matrac. Samozrejme, ak sa zasiahne včas. :-) Chránič rýchlo schne a dá sa opätovne použiť. Páči sa mi, že na rohoch sú širšie a pevnejšie gumičky, ktoré bránia, aby sa zošmykoval z matraca. Chránič vďaka tomu dobre drží na svojom mieste. Som spokojná a myslím si, že cena je tiež super v porovnaní s inými konkurenčnými matracmi.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok