Najlepšie cestné bicykle 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
Cyklistov na cestách naozaj pribúda. A nielen tých rekreačných. Čoraz viac sa nájdu nadšenci, ktorí sa chcú cyklistike venovať aspoň poloprofesionálne. Výber cestného bicykla je teda logickou voľbou. Aký cestný bicykel si vybrať? Ako vybrať správnu veľkosť rámu? Všetko podstatné o výbere cestného bicykla sa dozviete v našom sprievodcovi.
Cyklistika je športovou disciplínou, ktorá zažíva posledné desaťročie obrovský „boom“. Slovensko nie je výnimkou, veď dôkazom sú kvalitné výkony slovenských športovcov v tomto odvetví. Inšpirácia teda určite nechýba. Poďme sa teda pozrieť na to, ako si správne vybrať dámsky/pánsky cestný bicykel. Zabúdať nesmieme ani ani na deti.
Najlepšie cestné bicykle
Názov
Hodnotenie
Detail
Trek Émonda SL 5 ✔ VÍŤAZ TESTU
Zobraziť produkt Sava Vegur 1.2 ✔ DOBRÉ RECENZIE
Zobraziť produkt Van Rysel RC 520 ✔ DNES V AKCII
Zobraziť produkt Kellys URC 50 ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA
Zobraziť produkt Triban RC 120 ✔ NÁŠ TIP
Zobraziť produkt
Cestné bicykle patria na cesty
Už z názvu je účel bicykla jasný. Práve cestné bicykle sú navrhnuté na jazdu po ceste. Konštrukcia a jej vlastnosti nie sú vyrábané pre terén ani pre nespevnené či prašné cesty. Ak sa teda pýtate, či je cestný bicykel vhodný do ľahkého terénu, odpoveď je v zápornom tvare. Tým sa nemyslí, že príležitostný prechod kamenistou či prašnou vozovkou bicykel nezvládne. Posed i aerodynamika celej konštrukcie bicykla sú však vyvinuté pre rýchlu, športovú a dynamickú jazdu s maximálne efektívnym využitím sily a energie na spevnenom povrchu.
Ich hmotnosť je veľmi nízka vďaka použitým materiálom a na cesty je prispôsobené takisto i sprevodovanie bicykla. Dnes už neplatí, že za rýchlu jazdu sa platí nedostatočným komfortom. Profesionálni cyklisti v pelotóne trávia v sedle bicyklov cez 4 až 5 hodín a práve cestný bicykel je prispôsobený tomu, aby aj počas takejto dlhej doby vaše telo netrpelo. Dlhšia jazda je, pochopiteľne, fyzicky náročnejšia.
Výber cestného bicykla
Správny výber cestného bicykla spočíva v parametroch samotného bicykla, no zároveň treba myslieť na to, že najlepším meradlom pre správny výber ste práve vy. Ide totiž o individuálnu záležitosť. Každý cyklista má svoje špecifické parametre.
My vám však s výberom pomôžeme po technickej stránke. Pri voľbe vášho nového športového „parťáka“ vám poradíme, na základe čoho sa najlepšie rozhodnúť. Z akého materiálu je rám bicykla, ako vybrať správnu veľkosť rámu. Rolu zohrajú aj brzdy, kolesá či meniče (prevody). Čo sa týka výberu pánskeho/dámskeho cestného bicykla, v ničom zásadnom sa výber nelíši.
Cestný bicykel pre začiatočníka?
V tomto ohľade vám odporúčame myslieť ekonomicky. Bicyklovať možno viete, no ak máte v úmysle s bicyklom začať aktívne, nemusíte okamžite vrážať tisícky eur do drahého „cesťáka“. Ak sa už definitívne rozhodnete, cestný bicykel do 500 eur určite nebude pre začiatok zlou voľbou. Neskôr sa určite môžete rozhodnúť pre vyššiu kvalitu a investovať do drahšieho cestného bicykla.
Materiál má svoj podiel
Prvým parametrom cestného bicykla, ktorý zohráva podstatnú úlohu je materiál, z ktorého je rám, resp. konštrukcia bicykla vyrobená. V segmente cestných bicyklov poznáme dva základné materiály, ktoré často určujú cenu bicykla a kvalitu jazdy.
- Karbón je materiálom, ktorý má ideálne vlastnosti pre dynamický štýl jazdy. Ide o uhlíkové vlákno s jedinečnými štrukturálnymi vlastnosťami. Má vysokú tuhosť, je veľmi tvrdý, ľahký, pohlcuje vibrácie a zároveň nestráca svoje mechanické vlastnosti. V prípade poškodenia sa jednoducho opravuje. Jediná nevýhoda? Vysoká cena. Tá môže odradiť skutočne veľké množstvo záujemcov. Z karbónu sú vyrobené bicykle aj pre profesionálnych jazdcov.
- Hliníková konštrukcia pre zmenu neoplýva takými vlastnosťami ako karbón. Ak však s cestnou cyklistikou začínate, hliníkový rám bicykla nie je zlou voľbou. Jeho hmotnosť je vyššia, v prípade poškodenia sa ťažko opravuje, no a komfort jazdy nie je na takej úrovni ako pri karbóne. Časom hliník stráca svoju pevnosť a pružnosť. Najväčšia výhoda? Nižšia cena.
- Dural by mohol byť zlatou strednou cestou. Ide o zliatinu hliníka, medi a horčíka. Je ľahší ako samotný hliník. Dokonca má i lepšiu pružnosť, odolnosť a schopnosť absorbovať vibrácie. Je o niečo drahší, no zároveň lacnejší ako karbón. S týmto materiálom nájdete cestné bicykle do 1 000 eur, pričom máte zabezpečený vyšší štandard.
Ako vybrať veľkosť rámu
Výber správnej veľkosti rámu bicykla sa začína od vašej telesnej výšky. Ide o veľmi dôležitý aspekt. Väčšinou sa týmto údajom do veľkosti rámu trafíte, no nie každý má to šťastie. Dvaja rozliční cyklisti, avšak s rovnakou výškou, budú mať odlišnú veľkosť rámu bicykla, pretože úlohu zohráva aj dĺžka nôh či dĺžka chodidiel. V obchodoch často nájdete tabuľku, ktorá bicykle čísluje podobne ako oblečenie od písmena S až po XXL. Najnižšia veľkosť S sa začína na 165 cm a veľkosť rámu je označená číslami 15“ – 16“. Naopak, ak meriate viac ako 195 cm, rám veľkosti XXL má označenie 23“ – 24“.
Historky o tom, že o číslo menší rám je stále lepší ako rám o číslo väčší, určite nie sú pravdivé. Ak sme v jednej veľkostnej kategórii a zvolíme si veľkosť rámu o číslo menšiu či väčšiu, problém môže čiastočne vyriešiť sedlovka, ktorá sa dá prispôsobiť. Nie vždy však niekomu i výška rámu väčšia o 2 cm môže narobiť komplikácie. Ideálne je preto bicykel si poriadne odskúšať.
Brzdy, kolesá a prevody
Najviac používané sú V-brake alebo tzv. véčkové brzdy, ktoré brzdia za pomoci gúm, ktoré tlakom tlačia na ráfiky kolies. Sú lacné, ľahko sa menia a zároveň sú nenáročné na údržbu. Pri kontakte s vodou je však ich brzdný účinok nižší.
Druhou možnosťou sú kotúčové brzdy. Pri cestných bicykloch ide často o veľmi zaujímavú polemiku. Kotúčové brzdy sú pri brzdení omnoho účinnejšie. Napríklad aj za mokra. Sú však náročnejšie na údržbu či výmenu a takisto ide o komponent, ktorý môže v prípade kolízie pri jazde v pelotóne spôsobiť vážne zranenia. Pre klasické účely rekreačnej jazdy však nie je dôvod nesiahnuť po brzdách, ktoré pohodlne zabrzdia i pri zjazde zo strmého kopca.
Pri cestných bicykloch sa najčastejšie používajú prevody 18, 20, 27 alebo 30. To sú klasické prevodníky, ktorými sú cestné bicykle známe. Na druhej strane, ak sa obávate, že takéto prevody by pre vás boli problematické, napríklad v kopcoch, zvoľte tzv. triple prevodník, ktorý vám v zábere pomôže. Zásadný rozdiel prevodov spočíva v počte zubov. Pre začiatočníkov, ktorí si veľmi neveria, sú ideálne kompaktné prevodníky s počtom zubov 50 – 34. Veľa závisí práve od štýlu vašej jazdy.
Cestný bicykel a deti
Výber cestného bicykla pre deti dnes nie je problém. S cyklistikou deti začínajú už od 7-8 rokov. To však neznamená, že dieťa nutne potrebuje cestný bicykel za tisíc eur. Ceny detských cestných bicyklov nie sú vôbec nízke a preto radšej myslite ekonomicky a kúpte klasický horský či trekingový bicykel. Počas obdobia, kedy sa dieťa ešte vyvíja by ste inak v opačnom prípade menili bicykel každé dva roky.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Aký cestný bicykel si vybrať, už viete. Napriek tomu sa vám pri konečnom rozhodovaní často vynárajú ďalšie otázky. Na tie najčastejšie vám ponúkame odpoveď.
Môžem cestný bicykel používať aj mimo ciest?
Aká hmotnosť je ideálna?
Má každý cestný bicykel prehadzovačku?
Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Zaujal ma holandský bicykel shumee, ktorý bol akurát vo výpredaji, keď som hľadal nový bicykel. Je jednoduchý, minimalistický, no zároveň mi poskytuje pohodlnú jazdu. S kúpou som spokojný, hoci trocha sa potrápil pri skladaní, nakoľko mi prišiel v rozloženom stave a v balení mi chýbal podrobnejší návod.
Používam pánsky cestný bicykel Triban RC 100, ktorý mám v sivej farbe a zatiaľ ma nesklamal. Jazdím na ňom cca. tri roky a využívam ho prakticky celoročne na jazdu do práce a z práce. Na cestách si počína veľmi dobre a najazdil som s ním cez 35-tisíc kilometrov, čo je myslím si, úctyhodné číslo. :-) Mimo práce si ho brávam na cyklistické výlety a absolvoval som s ním už aj cestu, ktorá mala cca. 400 km, pričom som to odjazdil takpovediac v jednom kuse. Bicykel ma zaujal svojím dizajnom a nízko nastavenou cenou, no napriek tomu dobrým spracovaním. Troška som si ho upravil, pretože štandardne používam plášte 700x25 a potom v zime 700x32. Ponechal som si jeden prevodník, ale je väčší, a tak bolo potrebné vymeniť viackoliečko za 11-34 zubov. Upravoval som aj ďalšie drobnosti, napríklad som si nasadil blatníky, vymenil som páčku riadenia a dal silnejšou omotávku. Samozrejme, aj bez týchto úprav je bicykel plne vyhovujúci, to len ja som mal naň vyššie nároky, keďže mu dávam denno denne riadne zabrať. Brzdy bicykla sú skvelé a rafiky držia veľmi dobre. Pochvalu dávam za povrchovú úpravu, pretože jazdím celý rok a za akéhokoľvek počasia. Hlavy šraubov nemám hrdzavé a náter rámu je bez škrabancov. Ani po aktívnom používaní nevyzerá bicykle ošumelo. Páči sa mi, že bicykel dokáže veľmi slušne držať tempo na diaľnici aj s omnoho drahšími modelmi. Pre mňa je to skvelý parťák, ktorý ma zatiaľ nikdy nesklamal. Bicykel jednoznačne odporúčam, za tú cenu sa oplatí.