Najlepšie čajníky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Ak ste milovníci kvalitného čaju, čajník by nemal chýbať vo vašej domácnosti. Okrem pohodlnej prípravy čaju a následného štýlového podávania nápoja sa tieto nádoby stanú tiež estetickým doplnkom vašej kuchyne alebo jedálne.

Ako vybrať čajník?

V ponukách obchodov nájdete viaceré typy čajníkov. Hoci čajníky nie sú natoľko populárne ako kávovary, vyberať môžete z množstva tvarov, veľkostí i materiálov. Dobrý čajník vám zjednoduší prípravu lahodného čaju a vy si potom už len vychutnáte nápoj. Prečo uprednostniť čajník pred klasickou rýchlovarnou kanvicou a čo všetko sledovať pred jeho kúpou? To sa dozviete v článku, ktorý sme si pre vás pripravili.

Najlepšie čajníky

Názov Hodnotenie Detail
Lamart LT7027 1,5 l   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Kela Aurora   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Electrolux E7GK1-8BP   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Orion Anett   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Tefal K 2481574   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Čajníky – recenzie

Čajník je elegantným a praktickým pomocníkom v domácnostiach, v ktorých členovia rodiny obľubujú čaj alebo iné teplé či studené nápoje. Na trhu nájdete čajníky z rôznych materiálov, pričom každý z nich má svoje plusy aj mínusy. Vybrali sme pre vás niekoľko čajníkov, ktoré zaujmú svojím dizajnom, funkciami i cenou.

Čajníky verzus čajové kanvice

Mnoho výrobcov i bežných ľudí používa termín čajník a čajová kanvica nesprávne. Hoci sa môže zdať, že ide o synonymá, nie je to tak a medzi čajníkom a čajovou kanvicou sú určité rozdiely. Pred nákupom čajníka je preto dôležité tieto rozdiely poznať a pochopiť.

Čajníky sú zvyčajne čajové nádoby, v ktorých je horúca voda na podávanie čaju. Spravidla nie sú určené na ohrev vody na sporáku. Dôvodom je fakt, že väčšina čajníkov je vyrobená z krehkých materiálov, akými je keramika, porcelán či sklo. Tieto materiály vydržia len určitú teplotu. Pri zvýšení teploty by mohli prasknúť a nenávratne sa poškodiť.

To však neznamená, že v obchodoch nenájdete čajovú varnú kanvicu z vyššie uvedených materiálov. Keramické kanvice na čaj opatrené podstavcom z nehrdzavejúcej ocele je možné použiť priamo na sporáku či na kachliach. Preto pri mnohých čajových kanviciach uvidíte kombináciu viacerých materiálov.

Nalievanie čaju z liatinového čajníka

Čajové kanvice sú primárne určené na ohrev vody na varenie čaju. Na trhu sú elektrické čajové kanvice, ktoré ohrievajú vodu pomocou batérie alebo zapojením do elektrickej siete. Existujú tiež varné kanvice na čaj z nehrdzavejúcej ocele a medi, ktorých prednosťou je odolávanie vysokým teplotám.

Nájdenie vhodného čajníka alebo čajovej kanvice závisí od vašich konkrétnych preferencií. Ak túžite po nádobe na ohrev vody, siahnite po kanvici na čaj alebo sa rozhodnite pre rýchlovarnú kanvicu. Pokiaľ pri podávaní čaju uprednostňujete estetiku a vizuálnu stránku, vyberajte z porcelánových, keramických alebo sklenených čajníkov.

Nezabúdajte, že veľa výrobcov zamieňa pojem čajník a čajová kanvica a používa tieto výrazy nesprávne, a preto je na vás, aby ste sa pred kúpou uistili, či je možné vami vybranú nádobu používať na ohrev vody na sporáku. Neexistuje jeden univerzálny čajník, ktorý bude vyhovovať každému. Najlepšia čajová kanvica je tá, ktorá má dlhú životnosť, páči sa vám vizuálne, má dostatočný objem pre vaše potreby či prídavné funkcie, ktoré vám prípravu a následné podávanie čaju uľahčia. Vzhľadom na to, že mnohí výrobcovia nerozlišujú pojem čajník a čajová kanvica, aj my budeme v článku používať slovo čajník (či už pôjde o klasický čajník alebo varnú čajovú kanvicu).

Výhody čajníka

Čajníky v súčasnosti nepatria k bežnej výbave domácnosti, čo je škoda, pretože majú niekoľko výhod. Ľudia zväčša uprednostňujú klasickú rýchlovarnú kanvicu, avšak len s čajníkom dosiahnete efekt, ktorý ohromí vás aj vaše návštevy.

Mnohé čajníky sa vyznačujú prepracovaným dizajnom, sú esteticky príťažlivé, a preto zanechajú pri podávaní čaju oveľa lepší dojem, než keby ste čaj nalievali z inej nádoby.

Väčšina čajníkov vrátane liatiny je schopná takzvanej čajovej patiny. V kanvici sa po určitom čase používania vytvorí povlak, ktorý dodáva pripravovanému čaju osobitosť. Takéto „začajovanie“ dodá čaju originalitu, ktorú by ste iným spôsobom nezískal.

Čajová patina nie je nič strašné, a preto ak čajník využívate len na prípravu čaju, nemusíte tento povlak drhnúť a snažiť sa ho zbaviť. V prípade, že kanvicu používate aj na mliečne čaje, víno, kávu alebo iné nápoje, radšej ju po každom použití dôkladne umyte.

Modrý nerezový čajník

Ako už správne tušíte, čajník je všestranný a na trhu nájdete množstvo prepracovaných modelov, ktoré vám umožnia okrem čaju pohodlne pripravovať aj domáce limonády, kávu, horúce mlieko a ďalšie nápoje či len jednoducho ohrievať vodu.

Prevažné množstvo čajníkov môžete použiť na všetky zdroje tepla vrátane plynu, elektriky, sklokeramiky či indukcie. Niektoré typy čajníkov sú dokonca vhodné do mikrovlnnej rúry.

Liatinové čajníky sa musia zohrievať postupne, aby sa nepoškodil ich email a nahrievanie je možné len vtedy, keď je kanvica naplnená minimálne do dvoch tretín celkového objemu. Pri liatinových čajníkoch je dobrým zdrojom na udržiavanie teplého nápoja čajová sviečka. Pri liatine sa rozhodne vyhnite plynovému sporáku a otvorenému typu ohňa.

Čajník sa postará o pohodlnú prípravu čaju a tie, ktoré majú píšťalku, vás pískaním upozornia na to, že čaj je už hotový. S takýmto čajníkom sa môžete vrátiť do svojho detstva, pretože kedysi boli pískacie čajníky veľmi obľúbené a nechýbali takmer v žiadnej domácnosti.

Niektoré čajníky (závisí od výrobného materiálu) dokážu akumulovať teplo a udržiavať ho počas dlhšej doby. Príjemne teplý čaj si tak vychutnáte aj niekoľko desiatok minút po skončení prípravy.

Čajník má takmer neobmedzenú životnosť. Samozrejme, platí to v prípade, ak sa oň správne staráte a ak si vyberiete taký, ktorý je vyrobený z kvalitných a odolných materiálov. Pokiaľ vám čajník nespadne na zem, jeho výhody si môžete užívať niekoľko rokov.

Delenie čajníkov

Pri kúpe čajníka alebo čajovej kanvice je vhodné brať do úvahy štýl pitia čaju, čas prípravy a váš finančný rozpočet. Čajníky a čajové kanvice môžeme deliť podľa viacerých kritérií. Niektoré okrem prípravy čaju zvládnu aj ďalšie teplé alebo studené nápoje. Pripraviť si tak môžete kávu, domácu limonádu či iba horúcu vodu, ktorú potom použijete podľa vlastného uváženia.

Čajníky a čajové kanvice môžeme deliť nasledovne:

  • elektrická čajová kanvica
  • varná kanvica
  • čajník na kapsule
  • čajník a rýchlovarná kanvica v jednom
  • čajník a kávovar v jednom
  • čajník, kávovar a rýchlovarná kanvica v jednom

Elektrická čajová kanvica je vhodná pre tých, ktorí majú nedostatok času. Ohrev vody je veľmi rýchly a voda dokáže zovrieť za menej než 5 minút. Keď voda zovrie, prístroj sa automaticky vypne, preto sa nemusíte obávať neočakávanej nehody. Elektrické čajové kanvice využijete doma, na chate, no skvele sa hodia napríklad aj pre študentov žijúcich na internáte. Keďže na izbách nie sú sporáky, vďaka elektrickej čajovej kanvici si môžu bez problémov a pohodlne pripraviť vždy chutný a teplý čaj.

Varná kanvica uvarí vodu za približne sedem až desať minút. Je teda o čosi pomalšia než elektrická čajová kanvica. Poteší tých, ktorí majú radi rituál prípravy čaju a nikam sa neponáhľajú. Varné kanvice sú dostupné v rôznych tvaroch, veľkostiach i materiáloch. Niektoré materiály použité pri výrobe môžu zvýrazňovať chuť čaju. Mnohé varné kanvice majú staromódny a atraktívny vzhľad, ktorý dodá aj modernej kuchyni nádych retra a tradičného štýlu.

Čajník/čajová kanvica

Čajník na kapsuly funguje podobne ako kapsulové kávovary. Príprava čaju je veľmi jednoduchá, stačí do prístroja naliať vodu, zapnúť ho, umiestniť šálku na vyhradené miesto a vložiť kapsulu. Prístroj sa automaticky postará o rozpoznanie typu čaju, nastavenie teploty, dobu lúhovania a tiež sa po dokončení varenia čaju sám vypne.

Čajník a rýchlovarná kanvica v jednom je v podstate elektrický čajník, ktorý má sitko na čaj. Kanvica dokáže zahriať a udržiavať rozdielnu teplotu, ktorá je dôležitá pri príprave čajov, pretože čierny, zelený, ovocný i bylinkový čaj sa varí pri odlišných teplotách. Tieto prístroje najčastejšie disponujú tromi až štyrmi prednastavenými teplotami. Pri drahších prístrojoch je regulácia teploty na vás a môžete si ju ľubovoľne nastavovať podľa aktuálnej potreby. Pre prehľadné a jednoduché ovládanie sú vybavenejšie prístroje doplnené LED displejom. Pri ešte drahších elektronických kanviciach môžete dokonca natrafiť na dotykové ovládanie.

Čajník a kávovar v jednom môže byť napríklad aj french press. Namiesto mletej kávy do sklenenej nádoby nasypete čaj, zalejete ho horúcou vodou a pre lúhovanie stlačíte čajové lístky dole pomocou tlakového filtra. Obchody však ponúkajú aj elektrické prístroje, ktoré sa podobajú klasickým espressám. Môžete s nimi pripravovať veľké množstvo kávy aj čaju súčasne, pretože fungujú na princípe oddelených ohrievacích systémov. Prístroje sú rozmerovo väčšie a hodia sa najmä do kancelárií, prípadne do väčších rodín.

Čajník, kávovar a rýchlovarná kanvica v jednom je univerzálny prístroj opatrený sitkom, ktorý môžete využiť aj na prípravu kávy. Prístroj funguje rovnakým princípom ako rýchlovarná kanvica so sitkom na čaj. Rozdiel je v tom, že tento multifunkčný kuchynský spotrebič vám v domácnosti ušetrí veľa miesta. Ak ste však milovníkom kvalitnej kávy, siahnite radšej po klasickom kávovare.

Ako vybrať čajník

Pred kúpou čajníka si premyslite, či budete v ňom pripravovať len čaj alebo aj iné nápoje. Tiež si premyslite spôsob prípravy čaju a množstvo čaju. Stanovte si rozpočet, koľko ste ochotní investovať, čím sa výrazne zúži váš výber. Čo všetko treba sledovať pred kúpou čajníka? Zamerajte sa na výrobný materiál, objem čajníka, jeho rukoväť, možnosť ovládania teploty, doplnkové funkcie či jeho dizajn. K jednotlivým parametrom a funkciám si povieme niečo bližšie.

Materiál

Čajníky sa vyrábajú z viacerých materiálov. Niektoré majú dlhšiu životnosť a vedia lepšie akumulovať teplo. Iné vám zas doprajú z prípravy čaju väčší pôžitok a zanechajú vo vás vizuálny dojem. Ktorý materiál je najlepší a aký čajník bude vhodný pre vás?

Čierny elektrický čajník

Nehrdzavejúca oceľ

Čajníky z nehrdzavejúcej ocele patria medzi tie s najdlhšou životnosťou. Zahrievajú sa pomerne rýchlo a majú skvelú schopnosť udržiavať teplo. Sú vhodnou voľbou pre ľudí, ktorí chcú variť rýchlo, prípadne chcú variť viackrát za sebou.

Nehrdzavejúca oceľ sa ľahko čistí a takýto čajník je možné vkladať priamo do umývačky riadu, čo vám ešte viac zjednoduší jeho údržbu. Oceľ je odolná, preto čajník vydrží aj menšie pády a vy si jeho služby môžete užívať dlhé roky.

Pri výbere nerezového čajníka dbajte na to, aby čajník neobsahoval olovo, to totižto môže spôsobovať zmenu chuti čaju a najmä olovo je pre ľudský organizmus nebezpečné z hľadiska nežiaducich zdravotných účinkov. Nerezové čajníky sú cenovo dostupné, no pretože sa dokážu veľmi zahriať, skúste v obchodoch pohľadať modely, ktorých rukoväte nie sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, ale na výrobu bol použitý iný materiál (napr. plast, drevo a podobne).

Sklo

Sklenené čajníky sú veľmi krehké a pri prekročení stanovenej maximálnej teploty alebo rýchlom zahriatí môžu prasknúť. Vysoké riziko prasknutia hrozí aj pri páde či pri neopatrnej manipulácii alebo čistení kanvice. Pre väčšiu bezpečnosť sa poobzerajte po čajníkoch z borosilikátového skla, ktoré je pevnejšie a vyznačuje sa vysokou teplotnou i chemickou odolnosťou.

Čajník zo skla je perfektnou voľbou pre ľudí, ktorí chcú povýšiť prípravu čaju na umenie a dodať celému procesu vizuálny rozmer. Priehľadné sklo umožňuje pozorovať čajové lístky, ktoré sa rozvinú a horúcu vodu naplnia chuťou a farbou. Takéto čajníky sú vhodné na varenie kvitnúcich čajov, pretože môžete pozorovať priebeh prípravy nápoja.

Aj sklenený čajník by mal mať spevnené dno a je vhodné, pokiaľ je z nehrdzavejúcej ocele. Je to nutnosť, ak chcete čajník používať na varnej doske. Mnohé sklenené čajníky sú vhodné do umývačky riadu a ľahko sa čistia.

Liatina

Liatinové čajníky sú populárne najmä v ázijských krajinách, kde si dávajú na príprave čaju mimoriadne záležať. Spravidla mávajú nízky profil a širokú varnú komoru. Niektoré liatinové kanvice majú smaltovaný povrch, vďaka ktorému pripravíte v nádobe viacero druhov čaju. Zvyšné druhy kanvíc sú vyrobené výhradne z liatiny a najlepšie sa uplatnia pri varení jedného druhu čaju. Premyslite si preto, ktorý čaj bude váš hlavný, ak sa rozhodnete siahnuť po liatine bez smaltu.

Čierny liatinový čajník

Liatinové čajové kanvice sú pomerne ťažké, no veľmi odolné. K ich nevýhodám patrí, že časom môžu hrdzavieť. Niektorí tvrdia, že hrdza nie je prekážkou a spolu s ňou sa do čaju prenáša malé množstvo železa. Iným zas hrdza prekáža, preto je nutné liatinový čajník po každom použití dôkladne vysušiť. Varenie vody v liatine trvá o čosi dlhšie v porovnaní s inými materiálmi.

Vysokokvalitným čajovým kanviciam z liatiny nechýbajú ani rukoväte, ktoré sú vyrobené z iného materiálu a často je ním prírodný bambus. Liatina ponúka vynikajúce udržiavanie tepla a ľahké nalievanie umožňuje rýchle dopĺňanie čaju do šálky. Mnohé z liatinových čajníkov sú vybavené prvkom z nehrdzavejúcej ocele, vďaka ktorému je varenie sypaného čaju pohodlné.

Meď

Medený čajník na rozdiel od čajových kanvíc vyrobených z iných materiálov dokáže šetriť energie. Dôvodom je, že voda sa v ňom varí rýchlejší a iba so stredným ohňom. Meď je pomerne mäkký materiál, ktorý sa môže ľahko poškriabať, preto si čajník zaslúži vašu zvýšenú pozornosť. Pri čistení používajte len jemné handričky a vyhnite sa agresívnym čistiacim chemickým prostriedkom. Medený čajník si vyžaduje občasné leštenie, aby si povrch zachoval svoje pôvodné vlastnosti. Medený čajník dodá vašej kuchyni nádych vidieckeho štýlu, no rátajte s tým, že ide o drahší materiál, preto si za takúto kanvicu priplatíte.

Smalt

Smaltové čajníky sú elegantnéodolné a ľahko sa čistia. K dispozícii sú v rôznych farbách a štýloch, preto nebudete mať problém nájsť taký, ktorý bude ladiť s vašimi zvyšnými spotrebičmi v kuchyni. 

Čajníky zo smaltu sú často opatrené píšťalkou, ktorá vás upozorní, že voda už zovrela. Píšťalka je praktický nástroj a ocenia ho hlavne zaneprázdnení ľudia, ktorí v zhone zabudnú, že sa v kuchyni varí voda. Pri páde čajovej kanvice alebo odretí o iný predmet hrozí, že smalt sa obije a kanvica stratí prvotný estetický dojem. So smaltovým čajníkom preto zaobchádzajte opatrne a pri čistení sa riaďte pokynmi výrobcu.

Hlina a kamenina

Čajníky z hliny a kameniny nie sú u nás natoľko rozšírené, avšak ide o vynikajúci spôsob, ako si vychutnať umenie čaju, ktoré sa interpretuje tisíce rokov. Pomocou takýchto čajníkov si pripravíte lahodný nápoj tak, ako to robili naši predkovia.

Čierny hlinený čajník s bambusovou rúčkou/rukoväťou

Hlinené čajníky či tie z kameniny sú krásne v tom, že rozprávajú príbeh. Podľa farby hliny sa dá určiť, z ktorej oblasti pochádza. Niektoré druhy hlinených čajníkov sú nevyhnutnosťou pri prezentácii tradičného čajového obradu. Hlinené čajníky ocenia tradiční milovníci čaju, ktorí si vychutnávajú príbeh čaju starý tisícky rokov.

Keramika

Keramické čajníky boli v Číne a Európe oceňované po celé storočia. Sú typom hlinenej kanvice na čaj, ktorá sa vypaľuje pri vysokej teplote. Ich povrch zväčša tvorí glazúra, ktorá má okrem iného ochrannú funkciu a čajník sa stáva príjemnejším na dotyk.

Najkvalitnejšie keramické čajníky sa naďalej vyrábajú ručne rôznymi remeselníkmi. Vďaka procesu výroby, pri ktorom sa používa vysoká teplota, je hlina mimoriadne hutná, čo zabezpečuje odolnosť čajníka voči teplu.

Ak si vyberiete keramický čajník bez glazúry, nezabudnite, že by ste v kanvici mali variť len jeden druh čaju. Hlina do seba absorbuje určitú farbu i chuť čajového nálevu. Tým sa stáva každé varenie hlbšie a jemnejšie, čo vedie k nových chuťovým zážitkom, ale zároveň sa obmedzuje použitie čajníka.

Väčšinu keramických čajníkov nie je možné používať s varnou doskou, preto si tento údaj pred používaním skontrolujte v návode alebo pokynoch od výrobcu. Kvalitný keramický čajník však dokáže udržať príjemnú teplotu čaju po relatívne dlhú dobu.

Ďalšie materiály

Pri výrobe čajníkov alebo čajových kanvíc sa môžete stretnúť aj s ďalšími materiálmi. Používa sa eloxovaný hliník, ktorý má skvelú životnosť, je energeticky efektívny, dokáže vodu rýchlo zahriať a navyše je ľahký a odolný proti poškriabaniu. Tento materiál je však drahý. Elektrické kanvice na čaj zas môžu byť vyrobené z plastu, nehrdzavejúcej ocele alebo skla. Plastové kanvice nevyzerajú luxusne a nie sú ani natoľko esteticky príťažlivé ako čajníky z iných materiálov. Na druhej strane, elektrické varné kanvice na čaj majú praktický dizajn.

Veľkosť

Pri výbere čajníka je dôležité venovať pozornosť veľkosti, resp. úžitkovému objemu. Vhodná veľkosť bude závisieť od toho, ako často a v akých dávkach varíte čaj. Ak chcete naraz pripraviť viacej šálok čaju, vsaďte na čajovú kanvicu s objemom okolo 1,7 litra. Pri príprave jednej šálky čaju pokojne vyberajte z čajníkov s objemom pod 500 ml.

Ideálny objem čajníka záleží tiež od spôsobu prípravy. Ak čaj pripravujete na viac nálevov, vhodnejšie budú pre vás menšie čajníky s dostatočne veľkým sitkom. Takouto prípravou dokážete vyťažiť maximum z kvalitného listového čaju. Pri ešte menších kanviciach s objemom pod 600 ml oceníte najmä nízku hmotnosť čajníka a s ňou spojenú jednoduchú a pohodlnú manipuláciu.

Sklenený čajník

Pre štandardnú prípravu čaju sú ideálnejšie čajníky strednej veľkosti. Sypaný bylinkový čaj alebo porciovaný čaj vo vrecúškach sa zaleje väčším množstvo vody a lúhuje sa dlhšie. Objem kanvice vyberajte podľa počtu členov domácnosti, resp. podľa toho, koľkým ľuďom chcete pripravovať čaj súčasne. Kvalitný sypaný čaj môžete zaliať aj dvakrát. Stredne veľké čajníky sa hodia tiež na prípravu iných nápojov.

Ak máte početnejšiu rodinu, prípadne často k vám chodia návštevy v podobe ďalších rodinných príslušníkov či kamarátov, ktorí obľubujú čaj, siahnite po čajníku s veľkým objemom. Čím je čajník väčší, tým lepšie pre vás, pretože dokážete udržiavať väčšie množstvo čaju v požadovanej teplote. Rátajte s tým, že čajník s väčším objemom, ktorý je naplnený do svojho maxima, bude ťažký a môže vážiť aj kilogram či v niektorých prípadoch dokonca viac. Takéto čajníky sú vhodné do pevnej ruky, ktorá nebude mať problém s obsluhou. Ak zvolíte čajník s plochým tvarom, uľahčí vám to nalievanie. Ploché dno zároveň zlepšuje kontakt pri ohreve na platničke, krbe alebo podstavci na sviečku.

Ovládanie teploty

Elektrické čajové kanvice majú zabudovanú reguláciu teploty. Vyberať si môžete z prednastavených teplôt, zvyčajne sú k dispozícii tri až štyri teploty. Takto pripravíte dokonalý čaj, pretože prístroj vie, akú teplotu má pri konkrétnom type čaju použiť. Nikdy sa vám nestane, že zelený čaj bude horký. Niektoré drahšie prístroje ponúkajú neobmedzené možnosti v regulácii teploty a nastavovať si ju môžete podľa vlastného uváženia.

Rukoväť

Čajník či varná kanvica na čaj musí mať kvôli bezpečnosti pohodlnú rukoväť. Tá by vám mala dobre padnúť ruky a manipulácia s čajníkom by mala byť jednoduchá. Hľadajte preto modely, ktoré majú rukoväte z tepelne odolného materiálu. K takým patria napríklad silikónové, plastové alebo drevené rukoväte. Vďaka tepelne odolnej rukoväti predídete nepríjemnému popáleniu.

Napúšťanie čaju

Mnohé čajníky a rýchlovarné kanvice majú zabudovaný napúšťač čaju, s ktorým je varenie sypaného čaju hračkou. Tieto napúšťače sú často vyrobené z odolných kovov, akými sú nehrdzavejúca oceľ alebo meď. Niektoré modely majú nalievač zo silikónu alebo bambusu. Je len na vás, čo vám viac vyhovuje a či chcete ísť prírodnou cestou alebo zvolíte kov, ktorý má vyššiu životnosť. Dobrá čajová kanvica má odnímateľný nalievač pre jednoduché použitie aj následnú údržbu. Ľahšie sa s ním manipuluje a rovnako ľahšie sa aj čistí.

Dizajn

Je vhodné, pokiaľ čajník ladí s vaším zvyšným kuchynským vybavením. Kuchyňa tak má ucelený a jednotný vzhľad, ktorý lahodí oku. Ak máte napríklad červenú kuchynskú linku, môžete zvoliť čajník červenej farby, prípadne vybrať nejakú príbuznú farbu alebo naopak kontrastnú.

Biele varné kanvice na čaj sú menej nápadné a hodia sa k bielej kuchynskej linke. Aj v tomto prípade môžete zvoliť kontrast a kúpiť si bielu kanvicu k tmavej linke. Čierne čajníky majú elegantný a luxusný vzhľad a skvele dopĺňajú kuchyne s tmavšími farbami alebo tie, v ktorých je morené drevo.

Červený smaltovaný čajník

Ak chcete miestnosti pridať farebný odtieň alebo ju oživiť, siahnite po odvážnej žiarivej farbe. Vyberať môžete napríklad zo slnečnej žltej, jasnej modrej alebo pistáciovej zelenej. Neutrálne pôsobia sklenené čajníky, no vhodné sú tiež k moderným kuchyniam či lakovaným linkám.

Nerezové čajníky sa uplatnia v moderných aj tradičných kuchyniach. Môžete ich zladiť s akoukoľvek farbou v kuchyni. Ak máte radi retro, vyberajte kanvicu v jemných farbách, akými sú napríklad krémová, staroružová alebo zelená mäta.

Samozrejme, čajníky sa vyrábajú v mnohých prevedeniach a uvedené berte len ako tipy. Je na každom z vás, čo sa vám najviac páči a ako si čajník zladíte s vaším kuchynským vybavením.

Užitočné funkcie niektorých čajníkov

Niektoré modely čajníkov ponúkajú užitočné funkcie, ktoré uľahčia prípravu nápojov. Týka sa to najmä drahších digitálnych prístrojov, ktoré môžu byť opatrené napríklad automatickým zapnutím a vypnutím, teplotnou poistkou, nastavením teploty podľa druhu čaju či nastavením intenzity výluhu. Pri kvalitných prístrojoch nechýba funkcia automatického ponorenia a vynorenia čajového sitka či udržanie požadovanej teploty.

Automatické zapnutie prístroja v prednastavenom čase vám príde vhod počas ranného zhonu. Po prebudení si môžete vychutnať šálku čerstvo pripraveného čaju. Automatické vypnutie býva štandardnou výbavou veľkej väčšiny prístrojov a je možné ho kombinovať s manuálnym vypnutím. Automatické vypnutie prístroja sa stará aj o vhodnú dobu lúhovania čaju.

Tepelná poistka je bezpečnostný prvok, ktorý chráni váš spotrebič pred prehriatím. Napríklad ak do neho zabudnete pred prípravou čaju naliať vodu, alebo ak sa v spotrebiči nachádza príliš málo vody. Ak čajník touto funkciou disponuje, nemusíte sa obávať vzniku požiaru.

Každý kvalitný čajník ponúka možnosť nastavenia teploty podľa druhu pripravovaného čaju. Iná teplota je vhodná pre čierny, zelený, ovocný či bylinkový čaj. Základné elektrické čajníky ponúkajú tri až štyri možnosti nastavenia teploty (napr. 70 °C, 80 °C, 90 °C a 100 °C). Drahšie a luxusnejšie modely umožňujú plne regulovať teplotu, ktorú si nastavíte podľa vlastného uváženia.

Pri niektorých modeloch sa stretnete s možnosťou nastavenia intenzity čajového výluhu. Na výber je silný, stredný a slabý výluh, pričom výber uskutočníte stlačením jediného tlačidla a o všetko ostatné sa postará prístroj. Funkcia automatického ponorenia či vynorenia čajového sitka pri lúhovaní zas zabezpečí, že pripravovaný čaj nebude príliš slabý alebo naopak príliš silný.

K ďalším užitočným funkciám patrí udržanie nastavenej teploty po dobu jednej hodiny. Oceníte to, ak ste zaneprázdnení a šálku čaju si nestihnete vypiť hneď po jeho príprave. Ak sa k čaju vrátite neskôr, bude stále teplý a vy nemusíte premýšľať nad jeho zohrievaním. Zopár modelov prepracovaných digitálnych čajníkov umožňuje tiež opätovné zahriatie čaju na určitú teplotu aj po tom, čo zložíte kanvicu z podstavca.

Kde kúpiť čajník a jeho cena

Bohatú ponuku čajníkov nájdete v obchodoch TescomaOrion4Home alebo Kinekus. V ponuke ich majú napríklad internetové obchody Alza či Mall a mnohé ďalšie.

obľúbeným značkám kvalitných čajníkov, ktoré sú preverené množstvom spokojných spotrebiteľov, patria TescomaOrionKlausbergSimaxLamartBekaKalorik alebo BergHOFF.

Cena čajníka sa pohybuje od niekoľkých eur až po viac než stovku eurNajlacnejšie čajníky kúpite za menej než 5 eur. V tomto prípade ide o jednoduché čajníky, pri výrobe ktorých bolo použité sklo v kombinácii s plastom. Tieto čajníky majú menší objem a sú vhodné na základnú prípravu a servírovanie čaju či iných nápojov.

Medzi užívateľmi sa tešia obľube čajníky od 10 do 50 eur. V tejto cenovej kategórii môžete vyberať spomedzi sklenených, keramických, porcelánových, nerezových, smaltovaných či liatinových čajníkov. Kvalitné liatinové čajníky si zaobstaráte od približných 45 eur a vyššie. Tu cena čajníkov nekončí a môže sa vyšplhať až na viac než 100 eur. Za takúto sumu získate luxusný porcelánový, liatinový, hliníkový alebo sklenený čajník s prepracovaným dizajnom, ktorý sa stane ozdobou každej kuchyne či jedálenského stola počas podávania nápojov.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ak ešte stále váhate, po ktorom čajníku alebo varnej kanvici na čaj siahnuť, možno vám k definitívnemu rozhodnutiu dopomôžu odpovede na často kladené otázky spotrebiteľov. Okrem iného sa dozviete aj to, čo urobiť pred prvým použitím čajníka, ako dlho môžete nechať čaj v čajníku, alebo čo urobiť po každom použití čajníka.

Čo urobiť pred prvým použitím čajníka?

Predtým, než sa pustíte do prípravy chutného čaju či akéhokoľvek iného nápoja, je nutné čajník poriadne umyť a vypláchnuť. Dôkladné umytie zaručí, že nápoj si budete pripravovať v čistej nádobe bez špiny a pachov.

Ktorý čajník dokáže najlepšie akumulovať teplo?

Medzi pravými milovníkmi dokonale pripraveného čaju vedú liatinové čajníky. Tie majú niekoľko benefitov oproti kanviciam vyrobeným z iných materiálov. Liatinová kanvica vie akumulovať veľa tepla a zároveň ho udržiavať. Pri viacnásobnom zalievaní bude nálev čaju konštantnejší a plnší. Pri naliatí už pripraveného čaju (prípadne iného nápoja) bude oveľa dlhšie teplý, než keby ste použili napríklad keramický čajník.

Ako dlho môžem nechať čaj v čajníku?

Studený čaj by sa v kanvici nemal nechávať príliš dlho. Neodporúča sa nechať ho v ňom cez noc. V závislosti od použitého materiálu čajníka môže pri dlhodobom vystavovaní vlhkosti dôjsť k postupnému poškodeniu vrchnáka.

Môžem kovový čajník ohrievať v mikrovlnke?

Kovové čajníky (napr. z ocele alebo liatiny) nie je možné ohrievať v mikrovlnnej rúre. Mohlo by dôjsť k popraskaniu a celkovému znehodnoteniu čajníka.

Čo urobiť po každom použití čajníka?

Po každom použití čajníka sa odporúča nádobu vypláchnuť vodou. Ak je čajník znečistený, siahnite po mäkkej handričke a umyte ho jemným saponátom. Potom ho nechajte odkvapkať a následne ho utrite do sucha. Niektoré čajníky je možné umývať v umývačke riadu, túto informáciu si zistite vopred. Pravidelnou a adekvátnou starostlivosťou o čajník výrazne predĺžite jeho životnosť.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(90.4%)
Dátum publikovania: 27.01.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 22.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

23/08/2022 11:12
Valika

Hľadala som čajník s väčším objemom a našla som Makro Čajník 3 l Rose Gold. 3 litre bohato stačia na prípravu čaju pre celú rodinku. Čajník má pekný a elegantný dizajn, rúčka sa dobre drží a nie je horúca ani vtedy, keď je už uvarená voda. S výberom spokojná. Čajník patrí k drahším, ale oplatilo sa mi do neho investovať. Odporúčam aj ostatným.

14/06/2022 18:28
Jarka

TEFAL K 2481574 je pekný a dostatočne veľký čajník, ráno si uvarím čaj a mám ho na celý deň, môžem postupne popíjať. Objem 2,7 litra je naozaj dosť. Čajník je kvalitne spracovaný a maličkým mínusom je len vyššia cena oproti konkurenčným modelom.

11/12/2021 09:06
Majka

Zaujal ma nerezový čajník WOODEN, ktorý pôsobí luxusne a zároveň je retro. Ide o klasický čajník s odklápacou pišťaľkou, na aké som bola zvyknutá ešte ako dieťa. Objem 3,5 litra je pre malú rodinku plne postačujúci. Plusom je, že je vhodný na všetky typy spotrebičov. Za jedinú nevýhodu vnímam, že čajník je nutné plniť minimálne do polovice, lebo inak dochádza k prehrievaniu, čiže keď chcem navariť len trocha čaju pre seba, aj tak tam musím dať viac vody.

18/11/2021 10:02
Alenka

Veľmi sa teším čajníku Orion Anett. Je primerane veľký na prípravu menšieho množstva čaju. Po dizajnovej stránke úplne sedí mojim predstavám. Prúd pary ma vždy včas upozorní na to, že voda sa už varí. Čajník je šikovný, vyrobený z nerezu a praktickosť spočíva v tom, že ho môžem umývať v umývačke riadu. Plusom je sitko a širší otvor.

26/07/2021 18:32
Dida

Mám nerezový čajník Orion Nely s objemom 2,5 litra, ktorý už na prvý pohľad vyzerá pekne. Čajník je dobrý, pretože rukoväť a ani kryt na hrdle sa pri ohreve nerozpaľujú. Čo mi však vadí je, že spodná plocha nie je v kontakte s platňou po celej ploche čajníka. Rukoväť padne dobre do ruky a celková manipulácia s ním je pohodlná. Je to lacný čajník pre bežné používanie. Som s ním spokojná a verím, že mi bude dlho slúžiť.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok