Najlepšie budíky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Ranné vstávanie považuje mnoho ľudí za menej príjemnú činnosť, no keďže povinností sa nezbavíme, pomocníkom sa stáva budík. Aby sme nezmeškali cestu do práce alebo školy, prípadne dôležité stretnutie, mali by sme mať po ruke kvalitný a spoľahlivý budík.

Ako vybrať budík?

Budíkom disponuje každý smartfón, avšak klasické budíky majú stále svoje čaro. Okrem toho, že vás budík zobudí v nastavenom čase, môže sa stať aj pekným dizajnovým kúskom, ktorý ozdobí váš nočný stolík. Vyberať môžete z mechanických retro budíkov, ktoré zobrazujú čas analógovo, ale aj z početných digitálnych budíkov ponúkajúcich okrem budenia funkcie navyše.

Najlepšie budíky

Názov Hodnotenie Detail
TFA 60.2549.08   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Sony ICF-C1W   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Secco S SQ878-03   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
JBL Horizon2   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Solight CA04   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Budíky – recenzie

Aby ste sa pri výbere správneho budíka ľahšie zorientovali, pripravili sme pre vás recenzie vybraných produktov. Naším testom prešlo päť budíkov, pričom do výberu sme zaradili budíky s analógovým i digitálnym zobrazovaním času. Ktorý bude pre vás vhodný? Napomôcť vám môžu výhody a nevýhody jednotlivých modelov, ktoré uvádzame pod každým popisom produktu.

Aké zariadenia vás môžu prebúdzať

Okrem spomínaných budíkov a smartfónov vás môžu prebúdzať aj ďalšie zariadenia. Ak o takýchto možnostiach neviete, dozviete sa o nich v nasledujúcich riadkoch.

Online budík

Na internete nájdete mnoho webov, ktoré ponúkajú online budenie zadarmo. Ich nevýhodu je, že musíte byť online, avšak ich používanie je veľmi jednoduché. Zvolíte si čas budenia, prípadne ďalšie parametre (opakované budenie, melódiu zvonenia a podobne). Niektoré weby majú v ponuke aj budenie videom.

Svetelné vankúše

Vedeli ste, že na trhu existujú svetelné budíky a vankúše? Predtým než zaznie zvukový signál, svetelný vankúš začína pomaly zosilňovať svetlo, deje sa tak zvyčajne 15 až 30 minút pred zvonením. Takéto zariadenie zaistí pokojnejší spánok a prirodzenejší spôsob prebúdzania.

Inteligentné/smart hodinky

Funkciu budíka môžu prevziať aj smart hodinky. Okrem budenia sú tie kvalitnejšie modely schopné sledovať aj srdcovú frekvenciu počas spánku, úroveň stresu, monitorovať kvalitu a dĺžku spánku či sledovať to, v akej fáze spánku sa práve nachádzate. Ak nemusíte nutne vstávať na presne určený čas, hodinky môžete nastaviť tak, aby vás prebudili vo vhodnej fáze spánku.

Budenie pomocou inteligentných hodiniek

Budík na PC alebo notebooku

Budíkom disponuje aj počítač, notebook, prípadne tablet. Aby vás tieto zariadenia zobudili, musíte ich mať zapnuté. Keďže sa neodporúča mať v miestnosti, kde spíte, elektroniku, je vhodnejšie siahnuť po klasickom budíku.

Aké typy budíkov sú na trhu

Stretnúť sa môžete s tromi základnými typmi, ku ktorým patrí klasický mechanický budík, smart budík (inteligentný budík) a digitálny budík. Ku každému z nich si v nasledujúcich riadkoch povieme niečo bližšie.

Klasický mechanický budík

Ide o retro budík, ktorý má aj v dnešnej dobe svojich zástancov. Nepoužívajú ich len starší ľudia, ale kvôli dizajnu po nich zvyknú siahnuť aj mladšie ročníky, a to i napriek tomu, že tento budík má obmedzené funkcie. Takýto typ budíka je nutné večer natiahnuť, každý večer teda musíte točiť kľúčikom, aby sa prístroj v priebehu noci nezastavil. Ak budík zabudnete natiahnuť, máte smolu, pretože ráno vás nezobudí.

Smart budík

Smart budík alebo inteligentný budík si sám určí čas, kedy vás treba prebudiť. Ide o drahšie zariadenie, ktoré sa podobá digitálnemu budíku, no oproti nemu má funkcie navyše. Spolu s budíkom dostanete v balení aj náramok, ktorý si pred spaním pripnete na ruku. Vďaka nemu budík monitoruje vaše pohyby a vie, kedy ste vo fáze REM.

Na budíku si nastavíte čas prebudenia a časové rozmedzie, aby vás budík zobudil vtedy, keď sa nachádzate vo fáze ľahkého spánku. Takýto budík zväčša disponuje aj monitorom chrápania a niektoré modely majú integrovanú funkciu predpovede počasia pre čas, kedy odchádzate z domu.

Digitálny budík

V súčasnosti patrí k najrozšírenejším digitálny budík, ktorý si kúpite za prijateľné ceny. Digitálne budíky môžu mať analógové ciferníky s ručičkami alebo LED displeje so zobrazením času. Môže ísť o digitálny budík na baterku, digitálny budík napájaný z elektrickej siete alebo kombinovane. Mnohé digitálne budíky ponúkajú funkciu duálneho alarmu, opakovania budíka, projekcie času na stenu alebo strop a ďalšie.

Digitálny budík

Výhody klasického budíka

K hlavným výhodám klasických budíkov patrí ich spoľahlivosť a presnosť. Kvalitné budíky si viete kúpiť za prijateľné ceny a slúžiť vám budú bez problémov dlhé roky. Digitálne budíky navyše disponujú množstvom užitočných funkcií a stanú sa aj pekným dizajnovým doplnkom vašej spálne alebo detskej izby.

Základné modely majú veľmi jednoduché ovládanie, preto manipuláciu s nimi zvládnu bez problémov aj seniori a detiPrepracovanejšie modely vám zas poskytnú funkcie navyše, ktoré oceníte pri rôznych situáciách.

Podstatnou výhodou je, že do miestnosti, kde spíte, si nemusíte brať mobilný telefón. Budete tak zaspávať oveľa pokojnejšie. Budíky navyše nemusíte neustále dobíjať (ako je to v prípade smartfónov), pretože sú napájané baterkami alebo z elektrickej siete.

Podľa čoho si vybrať budík

Pred kúpou budíka si najskôr ujasnite, či vám viac vyhovuje analógové alebo digitálne zobrazovanie času. Rátajte s tým, že analógové budíky majú zväčša len obmedzené funkcie, dokážu zobraziť aktuálny čas a zobudiť vás v nastavenom čase. Budíky s digitálnym zobrazením času ponúkajú spravidla funkcie navyše, akými sú napríklad možnosť nastaviť si dva alarmy v rozdielnom čase, možnosť odkladu budíka o päť alebo desať minút, rádio, meranie teploty v miestnosti a podobne. Ako si teda vybrať budík? Prezradíme vám, čo pri výbere sledovať.

Veľkosť a dizajn budíka

Veľkosť budíka by ste si mali vyberať podľa miesta, kam ho chcete umiestniť. Ak je váš nočný stolík malý, siahnite po budíku menších rozmerov, aby sa vám na stolík zmestili aj ďalšie potrebné veci.

Nemenej dôležité pri veľkosti budíka je však to, aby ste naň pohodlne videli. Ciferník budíka, resp. jeho displej, by mal mať dostatočnú veľkosť pre pohodlné čítanie. Ak si teda vyberiete kompaktný budík, umiestnite ho tak, aby sa váš zrak pri pohľade naň nenamáhal.

Naťahovanie retro budíka

Čo sa týka dizajnu budíka, stretnúť sa môžete s rôznymi tvarmi, pričom prevládajú štvorce, kruhy či obdĺžnikyBudíky sa najčastejšie vyrábajú z plastu, no tie drahšie aj z kovu, menej často sa stretnete s drevom alebo sklom. Na trhu je mnoho farebných prevedení od základných tmavých farieb až po svieže farby. Výrobcovia mysleli rovnako na deti, preto v ponuke nájdete budíky v tvare zvieratiek alebo rozprávkových postavičiek. Dizajn budíka nijako neovplyvní jeho funkcie, ide skôr o subjektívny výber a záleží na individuálnych preferenciách.

Displej budíka

Ako sme naznačili, veľkosť displeja alebo ciferníka je v úzkom spojení s veľkosťou samotného budíka. Pri digitálnych budíkoch by mal byť displej dobre čitateľný z rôznych uhlov a ideálne je, ak si môžete prispôsobiť jeho jas. Pri analógových budíkoch je vhodné, ak má ciferník a takisto i ručičky hodiniek luminiscenčné prvky, aby ste naň videli aj počas tmy a šera. Dobrá viditeľnosť na budík vám zabezpečí pohodlie, pretože nemusíte vstávať z postele, aby ste sa naň pozreli.

Napájanie budíka

Budík môže byť napájaný rôznymi spôsobmi. K trom základným druhom napájania patrí napájanie batériami, napájanie zo siete a kombinované napájanie, ktoré využíva elektrickú energiu zo siete, avšak ako záloha je umožnené aj napájanie batériami.

Napájanie batériami patrí k najčastejšiemu spôsobu napájania. S takýmto napájaním sa stretnete pri klasických retro budíkoch aj moderných budíkoch s analógovým ciferníkom, prípadne s digitálnym displejom. Batérie sú vhodné najmä pre menšie budíky kvôli nízkej spotrebe energie. Niektoré digitálne budíky dokážu na displeji zobraziť zostávajúcu kapacitu batérie, preto ste včas informovaní o tom, že pre správne fungovanie budíka je vhodné batériu vymeniť za novú. Väčšina výrobcov batérie neprikladá do balenia, preto je nutné si ich samostatne dokúpiť.

Digitálny budík na baterky

Napájanie zo siete je výhradou väčších digitálnych budíkov, ktoré majú spravidla prídavné funkcie v podobe rádia, merania vnútornej teploty v miestnosti, projekcie času a podobne. K výhodám takéhoto napájania patrí, že nemusíte neustále kupovať a meniť batérie, avšak takýto typ napájania má aj svoje nevýhody. V prípade, že dôjde k výpadu elektrického prúdu (napríklad v dôsledku poruchy v elektrárňach alebo následkom silnej búrky) budík nebude zvoniť a vy môžete zaspať a zmeškať tak dôležité povinnosti či stretnutie.

Kombinované napájanie zo siete aj batériami je vhodné pre tých, ktorí chcú mať istotu, že sa v požadovanom čase zobudia. Duálne napájanie je akousi poistkou pred nečakaným výpadkom elektrického prúdu. Budík totižto funguje pri zapojení do elektrickej siete, ale sú v ňom i batérie, ktoré prevezmú svoju úlohu v prípade výpadku. Pred kúpou budíka s takýmto typom napájania si vopred zistite, či záložná batéria pokrýva aj nároky na zvonenie budíka alebo len na energiu vynaloženú na prevádzku a zobrazovanie hodín.

Hlučnosť budíka

Nemenej dôležitým faktorom pri výbere budíka je jeho hlučnosť. Ak patríte k ľuďom, ktorých spánok je veľmi tvrdý, vhodné je siahnuť po budíku s výrazným a hlasitým zvukom, budete tak mať istotu, že sa zobudíte a zvuk neprepočujete.

Pri digitálnych budíkoch sa môžete stretnúť s ponukou rôznych melódií a tie kvalitnejšie a drahšie vám umožnia nahrať si vlastné zvonenie. Ráno sa tak prebúdzate pri vašej obľúbenej melódii alebo pesničke.

Pri klasických analógových budíkoch si treba dať pozor i na hlasitosť chodu budíka. Sekundová ručička niektorých budíkov je pri svojom chode hlasná a toto hlasné tikanie môže vyrušovať tých, ktorí nespia tvrdo. Ideálne je preto siahnuť po budíku s tichým chodom.

Funkcie budíka

Klasický mechanický budík, resp. budík s analógovým zobrazovaním času, vám spravidla poskytne len základné funkcie v podobe aktuálne zobrazeného času a budenia v nastavenom čase. Digitálne budíky však disponujú niekoľkými užitočnými doplnkovými funkciami, ktoré sa líšia model od modelu. S akými funkciami sa môžete stretnúť pri digitálnych budíkoch?

  • Budík s projekciou – čas, dátum, prípadne ďalšie údaje je možné premietať na strop alebo stenu.
  • Duálny alarm – umožňuje nastaviť dva rozdielne časy na prebudenie. Je vhodný pre partnerov, ktorí vstávajú v rozdielnom čase, prípadne pre súrodencov, ktorí majú spoločnú izbu.
  • Riadenie DCF signálom – tieto budíky sú presné, pretože čas sa vďaka rádiovým signálom neoneskorí. K benefitom patrí, že nemusíte riešiť prenastavenie z letného času na zimný a späť, lebo budík sa automaticky prenastaví sám. K nevýhodám môžeme zaradiť, že na niektorých miestach budík rádiový signál nechytá.
  • Manuálne nastaviteľný čas – na budíku je koliesko alebo tlačidlá, ktoré vám umožnia manuálne si nastaviť čas.
  • Rádio – niektoré budíky disponujú FM rádioprijímačom, ide o spojenie budíka a rádia do jedného praktického prístroja, ktorý vás zobudí vašou obľúbenou rádio stanicou.
  • Sleep – funkcia, pomocou ktorej si nastavíte čas, kedy sa má rádio vypnúť.

Funkcie digitálneho budíka

  • Opakované budenie (Snooze) – opakované zvonenie, ktoré príde vhod, ak viete, že nevstanete na prvé zvonenie. Zvonenie sa spravidla opakuje v päťminútových alebo desaťminútových intervaloch.
  • Intenzita zvuku budenia – niektoré (hlavne drahšie) modely disponujú možnosťou vlastnej voľby intenzity budenia. Túto funkciu ocenia najmä tí, ktorí sa neradi budia na príliš hlasný zvuk. Vhodná je aj pre tých, ktorí majú príliš tvrdý spánok a nastavia si vyššiu hlasitosť, aby mali istotu, že sa zobudia.
  • Melódia zvuku budenia – moderné budíky ponúkajú možnosť budenia obľúbenou melódiou alebo pesničkou, ktorú nahráte do budíka.
  • Bluetooth – bezdrôtová technológia, vďaka ktorej si spárujete budík s inteligentným mobilným telefónom.
  • Inverzný displej – displej je počas prevádzky budíka nepriehľadný a pri jeho aktivácii sa údaje na ňom zviditeľnia.
  • Tlmenie jasu – niektoré budíky umožňujú nastavenie jasu, pričom vyberať môžete z viacerých stupňov tak, aby ste počas spánku neboli rušení svetlom z displeja.
  • Ďalšie doplnkové funkcie – stretnúť sa môžete s doplnkovými funkciami, ku ktorým patrí meranie vnútornej teploty v miestnosti či zobrazovanie doplnkových údajov na displeji (aktuálny čas, čas budenia, dátum, deň v týždni a podobne).

Ceny budíkov

Najlacnejší budík zoženiete za 2 eurá. Ide o detský analógový budík, ktorý poteší vaše ratolesti pestrofarebným dizajnom. Najlacnejší digitálny budík, ktorý zároveň patrí k najpredávanejší budíkom v rámci porovnávacieho portálu Heureka, stojí 3 eurá. Tento budík reaguje na dotyk, má šesť meniacich farieb, zvukové efekty s prírodnou tematikou či kalendár na obrazovke.

Lacné budíky pod 10 eur tvoria väčšinou zariadenia s analógovým zobrazovaním času. Nájdete medzi nimi budíky od neznámych aj známych výrobcov. Čo sa týka lacných digitálnych budíkov, od nich čakajte len základné funkcie v podobe zobrazovaného času, dátumu a budenia v požadovanom čase. Tieto budíky majú spravidla monochromatický displej.

Stredná cenová kategória sa pohybuje od 10 do 50 eur. Ide o kvalitnejšie výrobky s prídavnými funkciami, ktoré potešia svojím dizajnom aj kvalitou spracovania. Pri týchto budíkoch môžete natrafiť napríklad na projekciu času, FM rádio, farebný LED displej, duálny alarm, možnosť nastavenia vlastnej melódie na budenie, zabudovaný teplomer a podobne.

Cena najdrahších budíkov sa môže vyšplhať nad 200 eur, v tomto prípade získate inteligentné budíky s množstvom prídavných funkcií. Výnimku netvoria funkcie ako sledovanie času, počasie, emaily, udalosti v kalendári, správy a rôzne upozornenia. Tieto budíky sa prepoja pomocou Wi-Fi alebo Bluetooth s vašim smartfónom. Budíky za ceny okolo 100 eur patria k dizajnovým kúskom, ktoré sú vyrobené z kvalitných materiálov a lahodia oku.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ak vám nestačil náš podrobný sprievodca, podľa čoho si vybrať budík, prípadne vás nepresvedčili výhody klasických budíkov, skúste si prečítať odpovede na najčastejšie kladené otázky.

Aká je výhoda klasického budíka oproti budíku v smartfóne?

Klasický budík je spoľahlivý a vďaka nemu nie ste rozptyľovaní vaším mobilom. Keďže mobil mnoho ľudí oberá o spánok, je vhodné, ak si ho do izby, v ktorej spíte, vôbec neberiete. Vďaka budíku sa však nemusíte báť, že by ste zaspali do školy alebo práce, pretože spoľahlivo vás zobudí v požadovanom čase.

Ktoré napájanie budíka je najvhodnejšie?

Ak chcete budík prenášať z izby do izby, prípadne si ho brávať so sebou na cesty, najvhodnejšie napájanie je na baterky. Baterky sú lacnou záležitosťou a jednoduché budíky spravidla nespotrebujú veľa energie, baterka vám bez nutnosti výmeny vydrží v budíku veľmi dlho. Pokiaľ však máte náročnejší digitálny budík, ideálnym je kombinované napájanie z elektrickej siete aj na baterky. V tomto prípade baterka slúži ako záložný zdroj, ak by z akéhokoľvek dôvodu prišlo k výpadku elektrického prúdu. Máte tak istotu, že budík vás zobudí.

Bude mi budík signalizovať, že je potrebné vymeniť baterku?

Niektoré digitálne budíky zobrazujú pomocou LED displeja informáciu o stave batérie. Analógové budíky však takouto funkciou nedisponujú. V prípade, že sa baterka vybije, hodinky prestanú ísť. Ako sme však uviedli, analógové budíky majú minimálnu spotrebu energie, preto vám jedna baterka vydrží veľmi dlho.

Sú budíky vhodnou pomôckou pre deti?

Na trhu je množstvo budíkov, ktoré sú určené primárne deťom. Tieto budíky sú ľahko ovládateľné a vyhotovené v lákavých dizajnoch, ktoré potešia nejedného drobca. Stretnúť sa môžete s pestrofarebným vyhotovením, prípadne s motívmi zvieratiek alebo rozprávkových postavičiek.

Je vhodnejší budík s klasickým ciferníkom alebo s LED displejom?

Oba budíky vás spoľahlivo zobudia v požadovanom čase, ak siahnete po produkte od osvedčeného výrobcu. To, ktorý z týchto dvoch typov je vhodnejší, záleží už len na vašich preferenciách a na vašom vkuse.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90.2%)
Dátum publikovania: 28.08.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/10/2022 07:06
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Žiaľ, ani my sme na budík s takouto funkciou nenarazili.

18/07/2022 22:03
Erika

Dobry den, vedelo by ste mi odporucit digitalny budik s moznostou nahratia vlastnej melodie budenia? Presne taky hladam a neviem taky v ponuke budikov najst Dakujem

10/07/2022 10:29
Vlado

Casio TQ 140-1 je klasický analógový budík, presne taký som hľadal. Dizajn je klasický, hodí sa všade. Číselník je prehľadný a oceňujem dostatočne veľké arabské číslice. Vidno ich aj v tme. Horný spínač pre budík slúži aj ako indikátor zapnutia. Napájanie je na baterky, tie vydržia veľmi dlho. Z mojej strany maximálna spokojnosť - budí, informuje ma o čase a to stačí.

11/12/2021 10:00
Katka

TFA 60.1021.09 je pekný a jednoduchý retro budík, s ktorým som maximálne spokojná. Spĺňa svoj účel, má absolútne tichý chod a jemne fosforeskujúce ručičky je dobre vidieť aj v noci, v prípade stlačenia sa rozsvieti malá ledka, čiže v noci si vôbec nemusím zapínať svetlo, aby som vedela, koľko je hodín. Pri zapnutí osvetlenia ciferníku však začne byť budík počuteľný, ale to je len malý detail.

11/10/2021 18:26
Derik

Pekný budík, ktorý aj dobre hrá, je Gogen RC 212 BTG a páči sa mi, že si môžem nastaviť dva nezávislé budíky. Sú tu tri intenzity podsvietenia hodín, no aj pri najnižšej intenzite ešte stále dosť svietia, čo je v noci rušivé. Hodinky sú veľké a dobre čitateľné, avšak tlačidlá sú malé, vrátane snooze tlačidla.

21/09/2021 09:45
Rado

Praktické hodiny s budíkom sú Solight CA01B. Vyhovovali mi rozmery a páčilo sa mi vyhotovenie. Hodiny sa dobre ovládajú, majú výhodné permanentné napájanie a displej je veľmi dobre čitateľný. Uvažujem, že rovnaké hodiny kúpim aj mojim rodičom.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok