Najlepšie bubnové kosačky 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
Patríte medzi tých, ktorí vlastnia rozľahlé lúky, sady, polia alebo ste len zanedbali pozemok, na ktorom vám narástla tráva, doslova vyše hlavy? Teraz asi rozmýšľate, ako si s takou vysokou pliagou poradiť. Na traktor to ešte nie je a kosu do rúk brať nechcete, zároveň sa nájdu po pozemku roztrúsené stromy či prekážky. Jedinou možnosťou pre takýto účel sú bubnové kosačky. Práve tie slúžia na kosenie hustého trávnatého porastu.
Bubnové kosačky sú určené prioritne na kosenie trávnatých plôch s veľkou rozlohou a takisto sú vhodné do ťažšie prístupných terénov. Niekde sa totiž ani traktor nedostane. Práve tam ho zastúpi bubnová kosačka. Tá určite nepatrí do povinnej výbavy každého domáceho kutila, a preto si premyslite, či bubnovú kosačku naozaj potrebujete a využijete jej funkcie. O lacný špás rozhodne nejde.
Ak ste sa rozhodli, že bubnovú kosačku pre svoje účely využijete, zostáva vám si vybrať. Na trhu nie je núdza o rôzne modely. Menej i viac kvalitné, drahšie či lacnejšie, no v prvom rade vyberajte podľa dôležitých parametrov. Ktoré to sú? Ako vybrať kvalitnú bubnovú kosačku?
Najlepšie bubnové kosačky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Hecht 5060 ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt | |
Vari DS 521 H Agatha ✔ NAJPREDÁVANEJŠIE | Zobraziť produkt | |
Vari BDR-620B Lucina MAX ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
Vari BDR 581 Stella Pro ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
Vari BDR-720 Adela Pro ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt |
Bubnové kosačky – recenzie
Bubnová kosačka je vhodnou voľbou pre veľké trávnaté plochy, poradí si s hustou aj vyššou trávou. Akú kosačku zvoliť? V našich krátkych recenziách na to možno nájdete odpoveď.
Typ bubnovej kosačky
Typologicky môžeme bubnové kosačky radiť do dvoch kategórií. Podľa spôsobu kosenia existujú jednobubnové kosačky, dvojbubnové kosačky a špecifickou kategóriou sú diskové kosačky. Ich fungovanie je založené na rovnakom princípe.
Ako bubnové kosačky, tak aj dvojbubnové kosačky sú vybavené bubnom, ktorý je vybavený rotačnými nožmi. Tie sa okolo bubna otáčajú a kosia všetko, čo im stojí v ceste. Dvojbubnové kosačky sú náročnejšie na servis i údržbu. Zároveň však majú väčší záber kosenia a to je tak rýchlejšie. Majú vyššiu spotrebu pohonných hmôt.
V prípade diskových kosačiek je údržba najjednoduchšia. Disková kosačka však nie je vybavená bubnom a kopíruje terén podľa toho, v akej výške máte nastavený disk. Výsledná kvalita kosenia je tak o niečo nižšia.
Pojazd a posed
Bubnové kosačky sú veľké a ťažké stroje. Zakúpiť si môžete takúto kosačku s pojazdom aj bez neho. Naša rada však znie, že bubnová kosačka jedine s pojazdom. Pri kosení väčších plôch v členitejšom teréne vám dá manévrovanie s takýmto strojom zabrať a bez pojazdu sa stane niekoľkohodinová práca dlhšia a vyčerpávajúcejšia. S pojazdom nemusíte riešiť to, že budete musieť cez briežok tlačiť kosačku viac a z kopca zasa brzdiť, jediné, čo budete riešiť je manévrovanie. Pojazd je veľmi praktickou a pri väčšine modelov i bežnou funkciou.
Prácu vám môže uľahčiť aj posed bubnovej kosačky. Predovšetkým ak kosíte väčšie lúky či polia s vysokou trávou. Vtedy určite oceníte, že nemusíte za strojom po členitom a hrboľatom teréne kráčať, ale môžete sedieť na pripojiteľnej „vlečke“. Posed je opäť funkciou navyše, no vedzte, že prácu vám dokáže značne urýchliť a uľahčiť.
Výkon motora
Pri výbere bubnovej kosačky jeden z najdôležitejších parametrov. Benzínové motory bubnových kosačiek sú stavané na prácu v náročných podmienkach. Preto musia mať aj adekvátny výkon. Zo skúseností a z odporúčaní je známe, že výkon by nemal byť menší ako 3 500 wattov. Výkon minimálne 4,5 koní by mal byť dostačujúci na to, aby si poradil s hustou a vysokou trávou, a zároveň zvládal aj členitý terén v kopci či svahu.
Niektoré motory majú takisto rôzne označenia. Typický a najviac spoľahlivý je motor s označením OHV. Ide o výkonný a odolný motor, ktorý má vyššiu hlučnosť, no vysoký výkon. Kvalitný je i motor OHC, ktorý je tichší a úspornejší. Motor so skratkou SV je vhodnejší do menej náročných podmienok. Nájdu sa však aj modely s týmto motorom a vysokým výkonom.
Šírka záberu
Parameter, ktorý dokáže prácu poriadne urýchliť. Ak vynecháme dvojbubnové kosačky, klasické bubnové kosačky s poriadnym výkonom by nemali mať problém so záberom od 50 do 70 cm. Výhodou širšieho záberu je, že bubnová kosačka rýchlejšie pokosí kosenú plochu, pretože dokáže kosiť širšie pásy.
Hmotnosť bubnovej kosačky
V rámci záhradnej techniky ide o pomerne ťažký stroj. Váha je tvorená predovšetkým motorom, kvalitnou oceľovou konštrukciou a takisto aj samotným bubnom a ďalším príslušenstvom. Preto je práve pojazd nevyhnutnou funkciou. Hmotnosť takýchto kosačiek bez ďalšieho príslušenstva sa pohybuje na úrovni 50 až 80 kg.
Ďalšie príslušenstvo, ktoré hmotnosti pridávajú, sú štíty, ktoré sú po stranách i z hornej časti bubna. Tie sa starajú o rovnomerný záber a zároveň eliminujú odletujúcu trávu. Plnia tak i bezpečnostnú funkciu. V prípade, že máte ku kosačke pripojiteľný posed s kolesami, na hmotnosti zariadenia pridá nejaký kilogram navyše tiež.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Na kosenie hustého trávnatého porastu je najvhodnejšou voľbou bubnová kosačka. Ako si ju vybrať správne? Parametre výberu sú však jedna vec, samotná kúpa druhá. Ohľadom výberu bubnovej kosačky máte množstvo otázok, na tie najčastejšie sme sa rozhodli odpovedať.
Kvalitné značky bubnových kosačiek? Ktoré si vybrať?
Koľko stojí kvalitná bubnová kosačka?
Je použitie bubnovej kosačky jednoduché?
Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji
Zoznam článkov
Údržba a starostlivosť o benzínovú, elektrickú, aku i robotickú kosačku – čistenie, brúsenie nožov, mazanie
Elektrická či benzínová, strunová alebo vretenová – nezáleží na tom, akú kosačku máte, každá si vyžaduje pravidelnú údržbu. Údržba pritom zahŕňa nielen pravidelné čistenie po každom kosení, ale aj sezónnu kontrolu a opravu pokazených funkcií či dielov. Starostlivosť o kosačku netreba odkladať a... Prečítať článok
Dátum poslednej aktualizácie: 10.04.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
VARI DS 521 H AGATHA 4426 pokosí aj metrovú trávu a to bez akýchkoľvek problémov. Výkon 4100 W je fakt super. Vyššia cena je adekvátna. Kúpu neľutujem.
Nedávno som kupoval bubnovú kosačku VARI BDR 581 Stella Pro, ktorá má dostatočnú silu i výkon. Na rovnom teréne perfektne pokosí trávu, avšak bez problémov zvláda aj náročnejší terén. Táto kosačka je na ťažší terén vhodnejšia než listová, teda aspoň si myslím. Táto kosačka pokosí i veľmi prerastenú a vysokú trávu. Je dobrá aj na preváženie či kosenie svahov. Oceňujem nízku spotrebu, obratnosť a nízku váhu. Kosačka spĺňa všetky moje požiadavky, preto ju odporúčam.
Bubnová kosačka je výborná vec na väčšie plochy.
Dvojbubnovú využívam aj na pokosenie záhradky.
Motor jikov je OK.
Dobrý deň
Privítal by som aj informáciu o výrobcovi. Alebo som prehliadol?
Ďakujem.