Najlepšie brúsky/pilníky na päty 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie brúsky na päty
- Brúsky na päty – recenzie
- Scholl Velvet Smooth Wet & Dry
- Lanaform Satin
- Mokrá verzus suchá pedikúra
- Brúsky verzus pemza
- Ako vybrať najlepšiu brúsku na päty
- Typy brúsok na päty
- Elektrické brúsky na chodidlá – najdôležitejšie parametre
- Ako správne používať brúsku na päty
- Ako sa starať o brúsku na päty
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- Remington CR6000 Reveal Perfect Pedi
- Sencor SPE 4111RS
- ETA Fenité 2348
Elektrické brúsky na päty pomaly, ale isto nahrádzajú pemzy, pilníky, hoblíky a iné manuálne pomôcky na ošetrovanie chodidiel. Ak ešte toto súkromné domáce pedikérske štúdio nevlastníte, poradíme vám, ako vybrať to najlepšie.
Nezabudli sme ani na rady ohľadom používania a údržby, na recenzie a tipy na zaujímavé produkty.
Najlepšie brúsky na päty
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Scholl Velvet Smooth ✔ NAJPREDÁVANEJŠIE | Zobraziť produkt | |
ETA Fenité 3348 90000 ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Beurer MP55 ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
Concept PN3000 ✔ DNES V AKCII | Zobraziť produkt | |
Lanaform Pedila ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt |
Brúsky na päty – recenzie
Keďže väčšina elektrických brúsok na päty vyzerá dosť podobne a ani jednotlivé parametre nie sú až tak rozdielne, rozhodli sme sa pre vás pripraviť podrobné recenzie niekoľkých konkrétnych produktov. Veríme, že aj takto uľahčíme váš výber.
Mokrá verzus suchá pedikúra
Predtým, ako sa pustíme do návodu na výber brúsok na päty, si musíme vysvetliť 2 pojmy, ktoré budeme skloňovať po celý čas. Sú nimi mokrá a suchá pedikúra. Základom mokrej pedikúry je, že pokožku na nohách najprv rozmočíte a následne pristúpite k jej ošetrovaniu. Ak by ste navštívili pedikérsky salón, pedikérka by použila skalpel a ďalšie ostré nástroje. V našom prípade, teda pri domácom ošetrovaní chodidiel, budete používať iba pilníky, pemzy a brúsky. Pri suchej pedikúre je pokožka na chodidlách suchá počas celého ošetrovania. Rozdielov medzi týmito 2 metódami je viac, zároveň je ťažké povedať, ktorá z nich je lepšia.
Mokrá pedikúra
- Je efektívnejšia. Pri ošetrovaní namočenej pokožky je možné odstrániť aj hrubé stvrdnutie, vrátane mozoľov, ktoré sa na chodidlách formovali dlhšiu dobu.
- Patrí k trochu nebezpečnejším metódam, pretože pri ošetrovaní mokrej pokožky môžete nechtiac zasiahnuť aj zdravé – živé tkanivo.
- Nie je vhodná pre diabetikov, ľudí s horšou zrážanlivosťou krvi a tých, ktorí trpia psoriázou, mykózou alebo inými kožnými ochoreniami.
Suchá pedikúra
Niektorí ju považujú za menej efektívnu, pretože zo suchej pokožky odstránite iba vrchnú vrstvu stvrdnutej kože.
- Je bezpečnejšia. Neexistuje takmer žiadna možnosť zranenia. Samozrejme, môžete sa mierne popáliť, otvorené rany vám však určite nehrozia.
- Je vhodná aj pre ľudí, ktorí si mokrú pedikúru nemôžu dovoliť.
Brúsky verzus pemza
Posledná vec, ktorú si musíme vysvetliť, je rozdiel medzi klasickým a, takpovediac, novodobým spôsobom domáceho ošetrovania chodidiel. Pemza je veľmi starý spôsob, akým si väčšina z nás odstraňuje stvrdnutú kožu z chodidiel a iných častí tela. Elektrické brúsky a pilníky patria k modernejším metódam. Kým pemzu môžete používať zásadne pri mokrej pedikúre, brúsky sú vhodné predovšetkým na metódu za sucha.
Hlavným rozdielom medzi používaním týchto pomôcok je však v ich efektivite. Pomocou pemzy si stvrdnutú kožu odstránite, ale iba pri jej pravidelnom a dlhodobom používaní. S brúskou dokážete stvrdnutú kožu odstrániť už v priebehu niekoľkých minút, pričom efekt bude viditeľný okamžite. Na druhej strane je nutné povedať, že pravidelné ošetrovanie pemzou prináša lepšie výsledky z dlhodobého hľadiska. Sami uvidíte, že po obrúsení chodidiel elektrickou brúskou neostanú hebučké až takú dlhú dobu. Inak povedané, musíte ju používať častejšie.
Ako vybrať najlepšiu brúsku na päty
Najdôležitejšou súčasťou brúsky je rotačný brúsny valček alebo nadstavec iného tvaru. Okrem neho by ste si však pri výbere mali všímať aj ďalšie údaje, ako je spôsob napájania, rozmery, tvar a funkcie. V návode, ako vybrať najlepšiu brúsku na päty, sa pozrieme na základné rozdelenie týchto zariadení a taktiež na tie najdôležitejšie parametre.
Typy brúsok na päty
V našom návode budeme venovať pozornosť predovšetkým elektrickým brúskam a pilníkom. Na začiatok sa pozrieme na ich rozdelenie, no taktiež na ďalšie typy pomôcok, ktoré slúžia na ošetrovanie tvrdej kože na chodidlách a iných častiach tela.
Elektrické brúsky na päty na suchú a mokrú pedikúru
Všetky elektrické brúsky na päty môžete využiť na suchú pedikúru, poprípade i manikúru. Pri mokrej pedikúre je pokožka chodidiel mokrá. Brúska alebo aspoň nadstavec preto musia byť vodotesné. A tu sa dostávame k asi najviac mätúcemu parametru, s ktorým sa pri nákupe stretnete. Nie každú z brúsok s označením „wet“ alebo „vhodná na mokrú pedikúru“ môžete ponoriť do vody. Priamo vo vani sa dajú používať zásadne tie zariadenia, ktoré sú vodotesné celé, teda vrátane ich elektrickej časti (rukoväť). Brúsky s vodotesným nadstavcom môžete používať aj na ošetrenie namočených chodidiel, avšak iba pekne na suchu.
Elektrické pilníky s batériami
Elektrické pilníky sa dajú rozdeliť aj podľa spôsobu ich napájania. Najlacnejšie modely väčšinou fungujú na 2 alebo 3 klasické AA, alebo AAA batérie, ktoré musíte priebežne vymieňať. Táto verzia je považovaná za najmenej pohodlnú, a to najmä kvôli tomu, že brúska sa väčšinou vybije celkom rýchlo. Na druhej strane, tieto brúsky nestoja viac ako 15 eur, čo je určite výhodné. Musíte však počítať s priebežnými nákladmi, ktoré vynaložíte pri nákupe batérií.
Elektrické pilníky na päty s adaptérom
Druhou, veľmi populárnou a zároveň asi tou najlepšou alternatívou sú elektrické pilníky na päty s adaptérom. Tie môžeme rozdeliť do 2 skupín, a to na modely napájané zo siete a tie, ktoré disponujú akumulátorom. V prvom prípade musí byť pilník počas celej prevádzky zapojený v elektrickej zásuvke. Ak je prívodný kábel dostatočne dlhý, nemusí ísť o najhoršiu voľbu. Tak či onak, istému obmedzeniu sa, jednoducho, nevyhnete. S takýmto riešením sa však stretnete skutočne iba výnimočne.
Pilníky s batériou a akumulátorom môžete nabiť a následne, v závislosti od jeho výkonu, používať počas rôzne dlhej doby. To je zároveň asi ten najdôležitejší parameter, ktorý by ste si mali všímať pri ich výbere. Za postačujúci čas sa dá považovať 60 – 90 min. Dlhšia výdrž je, samozrejme, iba plusom.
Manuálny hoblík na päty
Manuálny hoblík na päty slúži na orezávanie stvrdnutej kože. Zvykne sa používať hlavne na mokrú pedikúru, čo zároveň nemôžeme označiť za najšťastnejšie riešenie. Aj napriek tomu, že takéto manuálne orezávače na päty dostanete v každej drogérii, je ich používanie celkom nebezpečné. Stačí 1 neopatrný pohyb alebo neodhadnutie sily, ktorou na kožu tlačíte a nešťastie je na svete. Z nášho pohľadu vám preto používanie manuálnych hoblíkov nemôžeme vyslovene odporučiť. Úplne zakázaným ovocím sú pre všetkých tých, ktorí patria do niektorej z rizikových skupín (diabetici, ľudia s vysokým krvným tlakom, kožnými problémami atď.).
Elektrické brúsky na chodidlá – najdôležitejšie parametre
Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek typ elektrickej brúsky na chodidlá, pri výbere si musíte všímať aj jednotlivé parametre. Medzi tie patrí typ, počet, tvar a kvalita nadstavcov, ich umiestnenie, tvar rukoväte, možnosti regulácie, doplnkové funkcie a príslušenstvo.
Typy nadstavcov
Nadstavce alebo takzvané brúsne kamene patria k najdôležitejšej časti elektrickej brúsky. Na prvý pohľad sa všetky z nich javia veľmi podobne až rovnako. Isté rozdiely však medzi nimi sú. Prvým je tvar. Najbežnejšou verziou sú valčeky, menej častou kužele, zaoblené klobúčiky alebo ploché kotúče. Valčeky a kotúče sú ideálne na ošetrovanie väčších plôch, teda najmä piat. Kužeľové nadstavce využijete v oblastiach v okolí prstov a na iných menších plochách. Úplne samostatnou kategóriou sú brúsky s kovovou rotačnou hlavicou, na ktorú pripevníte plochý brúsny kotúčik. Väčšinou ide o drahšie modely s funkciou odsávania suchej pokožky.
Rozdelenie nadstavcov podľa hrúbky brúsnych kryštálikov
- Jemné nadstavce: Majú slabo ružovú, svetlo sivú alebo tyrkysovú farbu. Sú vhodné na jemne stvrdnutú pokožku.
- Stredne drsné nadstavce: Ak je vaša koža stvrdnutá o trochu viac, zároveň však nejde o „skamenelinu“, bude vám vyhovovať práve tento typ nadstavcov. Zväčša sú zelené.
- Univerzálne nadstavce: Sú niečím medzi úplne jemnými a stredne drsnými nadstavcami.
- Drsné nadstavce: Používajte ich iba na miestach, kde je koža stvrdnutá skutočne extrémne, inak by ste sa mohli poraniť. Najdrsnejšie kotúčiky majú čiernu farbu.
Kvalita nadstavcov
O kvalite nadstavcov rozhoduje typ materiálu, z ktorého sú vyrobené. Za najlepšiu voľbu sú považované diamantové kryštáliky, pretože sa opotrebúvajú najpomalšie. Druhým najtvrdším minerálom na svete, teda hneď po diamante, je korund. Na prvé počutie neznámy „kamienok“ je pritom určite dobre známy aj vám. Jednou z jeho odrôd je napríklad rubín. Na trhu nájdete aj brúsne nadstavce z korundu. Využíva ho napríklad značka Philips. I táto možnosť je určite dobrá, pretože životnosť týchto nadstavcov sa pohybuje okolo 6 mesiacov.
Umiestnenie a kompatibilita nadstavcov
Nadstavce sú najčastejšie umiestnené na vrchu brúsky. Menej častým riešením je ich osadenie na bočnej strane. V tomto smere sa musíte rozhodnúť sami, pretože každému vyhovuje niečo iné. Na základe recenzií na brúsky na päty však usudzujeme, že nadstavce na vrchnej časti zariadenia spotrebitelia obľubujú o niečo viac.
Všimnite si tiež to, s akými nadstavcami je kompatibilná brúska, ktorú si kupujete. Napríklad pri brúskach od Scholl, Sencor a iných známych výrobcov máte istotu, že náhradné nadstavce kúpite na každom rohu. Navyše si môžete vyberať medzi ich jednotlivými typmi. Teda, ak si zaobstaráte brúsku s jemným nadstavcom, viete, že si môžete dokúpiť aj stredne drsný a drsný. Pri takzvaných neznačkových brúskach a taktiež pri neznámych zahraničných značkách, bohužiaľ, nie je isté, či sú u nás dostupné aj iné druhy nadstavcov a či sú vôbec dostupné.
Rukoväť
Ergonomicky tvarovaná rukoväť je zárukou pohodlia. Menším problémom je, že rukoväte na brúskach majú všakovaký tvar, dĺžku a hrúbku, pričom pri väčšine z nich nájdete slovíčka „ergonomicky tvarovaná“. Tento pojem sa dá zjednodušene vysvetliť tak, že rukoväť používateľovi pohodlne padne do ruky. Nehovoríme však o ničom konkrétnom. Dôležitá je taktiež jej povrchová úprava. Najlepšou voľbou je akýkoľvek protišmykový materiál. Najčastejšie sa stretnete s gumou alebo jej rôznymi obmenami.
Regulácia rýchlosti
Brúsky môžu disponovať 1 alebo 2 rýchlosťami. Údajne na nich môžete nájsť až 3 stupne, nám sa však na takýto model nepodarilo naraziť. Určite je lepšie, ak môžete brúsku regulovať. Prvý, pomalší režim je vhodný na ošetrenie menej stvrdnutej kože, ale taktiež na oblasť okolo prstov a v záhyboch. Odporúčame ho aj tým, ktorí patria do niektorej z rizikových skupín (napr. diabetici, ľudia s vysokým krvným tlakom). Rýchlejší režim sa používa na odstránenie extrémne stvrdnutej kože a starých mozoľov. Je efektívny najmä na pätách, ktoré sú na tom obvykle najhoršie.
Funkcie a doplnky
Niektoré brúsky na päty môžu disponovať zaujímavými funkciami a doplnkami, ktoré vplývajú na bezpečnosť a taktiež pohodlné používanie. Najčastejšie sa stretnete s týmito vychytávkami.
- LED svetlo: Niektoré brúsky sú vybavené maličkým LED svetlom. To počas pedikúry osvetľuje práve ošetrované miesta, takže na ne lepšie vidíte.
- Poistka proti popáleniu: S touto funkciou sa stretnete hlavne na drahších brúskach. Poistka zablokuje brúsny nadstavec vtedy, keď nadmerne zatlačíte na pokožku.
- Bezpečnostná poistka: Táto poistka zastaví brúsny valec v prípade, že sa medzi neho a brúsku dostane akýkoľvek predmet, vrátane vášho prsta.
- Odsávanie: Niektoré drahšie brúsky môžu byť vylepšené o odsávačku suchej kože. Tento doplnok je vskutku parádnym pomocníkom. Prečo? To pochopíte po prvej pedikúre s elektrickou brúskou.
- Štetec: Tento malý štetček slúži na čistenie brúsky. Mal by byť súčasťou každého kvalitného produktu.
- Exfoliačná kefka: Špeciálny nadstavec s kefkou, ktorý slúži na jemné odstránenie odumretej kože na chodidlách, ale i iných častiach tela.
- Krytka na nadstavec: Plastový kryt, ktorým zakryjete brúsny nadstavec, slúži na predĺženie jeho životnosti a zjednodušenie údržby.
- Indikátor stavu batérie: Nájdete ho na nabíjateľných brúskach. Kontrolka vás upozorní na vybitú a taktiež na plne nabitú batériu.
- Funkcia rýchleho nabíjania: Opäť ju nájdete len na nabíjateľných modeloch. Funkcia rýchleho nabíjania by mala brúsku dobiť za cca 10 až 20 min.
- Dokovacia stanica: Spája v sebe funkciu nabíjačky a stojana. Keď do nej odložíte brúsku, začne sa automaticky nabíjať.
- Stojan: Slúži na pohodlné odloženie brúsky.
- Cestovné puzdro: Využijete ho vtedy, keď si brúsku chcete vziať na cesty či do práce.
Technické parametre
Okrem spôsobu napájania, o ktorom sme si povedali vyššie, môžeme k technickým parametrom zaradiť rozmery, hmotnosť a hlučnosť brúsky na päty. Tieto zariadenia sú vo všeobecnosti veľmi kompaktné. Ich rozmery preto nemusíte veľmi riešiť. Určite si však všimnite, koľko vážia. Za prijateľnú sa dá pokladať hmotnosť do 200 – 230 g. Ťažší kúsok by mohol byť pri dlhšej pedikúre príliš ťažký. Hlučnosť brúsok sa väčšinou pohybuje okolo 70 decibelov. Nebudeme vám klamať, je to celkom dosť. Bohužiaľ, zjavne sa ešte nikomu nepodarilo vymyslieť tichšie zariadenie.
Ako správne používať brúsku na päty
- Umyte si chodidlá a počkajte, kým úplne vyschnú, pozor, nesmú byť ani len mierne vlhké.
- Ak má brúska regulovateľnú rýchlosť, najprv zapnite slabší režim. Priložte ju ku koži a urobte zopár plynulých ťahov.
- Až potom, keď zistíte, že daný režim nie je efektívny, prejdite na silnejší.
- Na brúsku nikdy netlačte. Pohyby musia byť jemné a plynulé.
- Brúska musí byť neustále aspoň v miernom pohybe, inak sa veľmi ľahko popálite.
- Nie je možné povedať, ako dlho má trvať pedikúra s elektrickou brúskou. Mali by ste to však spoľahlivo spoznať i sami.
- Po „dobrúsení“ si opláchnite chodidlá. Odstráňte všetku odumretú kožu a nezabudnite ani na tú medzi prstami a v iných záhyboch.
- Aby ste efekt krásne hladkých chodidiel zefektívnili, natrite si ich hydratačným alebo mastným krémom.
Ako sa starať o brúsku na päty
Údržba brúsky na päty stojí iba na jej pravidelnom čistení od suchej pokožky. Tú by ste z nej mali odstrániť okamžite po použití. Na tento účel vám najlepšie poslúži menší štetec. Odnímateľné nadstavce môžete umyť v čistej vode, poprípade ich vydrhnúť jemnou zubnou kefkou, samozrejme, ak to povoľuje výrobca.
K údržbe sa dá zaradiť aj pravidelná výmena batérií alebo dobíjanie brúsky. Modely s akumulátorom zapojte do zástrčky radšej ihneď po dobrúsení vašich chodidiel. Nezabudnite taktiež sledovať, kedy je potrebné vymeniť brúsny valček. S opotrebovaným si totiž chodidlá do dokonalosti neošetríte nikdy.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Ak ste ešte nikdy nemali možnosť vyskúšať brúsku na vlastných chodidlách, určite máte ohľadom jej používania množstvo otázok. Na niektoré z nich vám radi odpovieme.
Môžem používať brúsku na päty aj na iné časti tela?
Je používanie brúsky na päty bezpečné?
Kedy by som nemal používať brúsku na päty?
Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné
Dátum poslednej aktualizácie: 23.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Jednoduchý a pomerne lacný je Beurer MP 26. Má dva nadstavce a funguje na batérie. Odstránenie kože aj otlakov je pohodlné. Je tu hrubý aj jemný nadstavec. Ošetrenie kože je nebolestivé a rýchle. Ako výhodu vnímame integrované LED svetlo. Za tú cenu som určite spokojná.
Pilník CONCEPT PN1000 používam dvakrát za týždeň a vždy mi päty krásne zmäkčí. Páči sa mi, že neškriabe a práca s ním je príjemná. Má pekný dizajn a pohodlne sa mi používa. Plusom je výkon, výdrž batérie aj šetrnosť k pokožke. Je bezpečný a veľmi krásne obrúsi odumretú kožu. Ešte dodám, že k dispozícii sú dve rýchlosti a že sa nabíja pohodlne cez USB kábel.
Za mňa je jednodznačne najlepší Scholl Velvet Smooth Wet&Dry, ktorý funguje presne tak, ako má. Päty perfektne vybrúsi a potom sú krásne hladké. Rovnaký som objednala aj mojej mamine a tiež je s ním veľmi spokojná.