Najlepšie brúsky na nože 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie brúsky na nože
- Brúsky na nože – recenzie
- Orava BN-40
- Tescoma Presto
- Fiskars Xsharp 120740
- Bavarian Edge
- Rozdiel medzi brúsením a ostrením
- Typy ocele – druh čepele
- Brúsky na nože, druhy a proces ostrenia
- Brúsne kamene
- 7 tipov pre správne brúsenie noža
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- Zwilling Twin Sharp
Ak je niečo tupé, ťažko sa s tým pracuje. Platí to vo viacerých prípadoch a tupé nože nie sú výnimkou. Pracovať s nožom bez ostria je nielen náročné, ale práce je nekvalitná a dokonca pre používateľa nebezpečná. Z praxe je známe, že za väčšinu poranení pri práci s nožom nemôže ostrý, ale naopak tupý nôž. Ako ho riadne naostriť? Akú brúsku použiť?
Nôž v kuchyni má byť ostrý. Či krájate mäso, zeleninu, ovocie, vykosťujete ryby alebo sekáte kosti v mäsiarstve. Ostrie noža je bezpečné iba vtedy, ak je ostré. Naostriť nôž pritom nie je žiadna veda. Hoci je dnes množstvo lacných, ale i drahých nožov vyrábaných v podpriemernej kvalite a z nekvalitnej ocele či zliatin, priebežné ostrenie je najlepšia cesta, ako môže nôž ostať stále ostrý.
Dôležité je rozlišovať i proces brúsenia a ostrenia. Nie, nie je to synonymum. Potrebuje váš nôž brúsenie čepele? Viete, kedy je čas nôž naostriť? Rozdiel je takisto i v type čepelí nožov a ich tvrdosti. Následne je vhodné vedieť, aké máte možnosti pri výbere brúsok a následnom spôsobe brúsenia či ostrenia noža. Existujú totiž rôzne brúsky na nože. Jednotlivé druhy si predstavíme a popíšeme. Takisto pre vás máme konkrétne modely brúsok na nože.
Najlepšie brúsky na nože
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
AnySharp Pro ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
Roll-Sharp Edge Fiskars ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Lamart LT2093 ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt | |
Tescoma Precioso ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
Steba KS 1 ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt |
Brúsky na nože – recenzie
Denným používaním sa nože otupujú, preto ich treba raz za čas nabrúsiť, prípadne naostriť, aby rezali ako majú. Pozreli sme sa bližšie na obľúbené brúsky na nože, všetko o ich plusoch a mínusoch sa dozviete v nasledujúcich recenziách.
Rozdiel medzi brúsením a ostrením
Hoci ide o brúsky na nože, ich účelom je prioritne ostrenie čepele. A aký je v tom rozdiel? I keď spolu tieto procesy súvisia, zdanlivo nie sú rovnaké. Ak na to pôjdeme postupne, pri výrobe noža je prvotným procesom brúsenie noža, respektíve jeho čepele. Ide o proces, kedy čepeľ noža získava svoj tvar. V prípade opotrebených nožov, kde môže byť ostrie strhané – rozstrapkané so zúbkami či vlnami, brúsenie vracia nožu pôvodný tvar čepele.
Druhotným procesom je ostrenie. Ak čepeľ nie je výrazne poškodená alebo je len s drobnými ryhami, brúsenie dokáže nožu prinavrátiť želanú ostrosť. Kvalitné brúsky na nože sa postarajú o to, že ostrením odstránite drobné nerovnosti čepele a vyrovnáte samotnú hranu čepele. Ostrenie by malo prebiehať pod uhlom 15 až 40 stupňov v závislosti od druhu noža. Ak je však nôž príliš tupý alebo čepeľ poškodená, ostrenie nie je dostačujúce.
Typy ocele – druh čepele
Nože sú vyrábané z rôznych druhov ocele, čo značí aj rôznu kvalitu ostria. Podstatné je, aby čepele nožov boli tvrdé a odolné. Pri výrobe noža sa do ocele pridávajú rôzne zložky, ktoré štruktúru ocele vylepšujú a robia ju odolnejšou. Pravdou však je, že ani drahšie nože nemusia byť zárukou použitia kvalitnej ocele.
Na začiatok upozorňujeme, že keramické nože nie sú na brúsenie vhodné. Ich ostrosť by mala byť dlhotrvácna, opäť však zohráva rolu kvalita. Nože s oceľovým ostrím sa delia podľa toho, aká zložka je dominantnou. Existuje uhlíková oceľ, kalená oceľ, nerezová oceľ, titánová či damašková oceľ.
- Uhlíková oceľ – ostrí sa pomerne jednoducho podobne ako tzv. prášková oceľ. Ide o frekventovaný typ nožov.
- Nerezová oceľ – ostrenie je náročnejšie, no veľmi dobre nerezové nože odolávajú korózii. Sú tvrdé a trvácne.
- Titánová oceľ – je výrazne odolnejšia i keď mäkšia ako klasická kalená oceľ, no vďaka svojej hustote sa titánové čepele opotrebúvajú omnoho pomalšie a sú dlhšie ostré.
- Damašková oceľ – nože z takejto ocele sú vyrábané vrstvením rôznych druhov ocele. Tým sa dosahuje nielen nadštandardná tvrdosť ostria, ale takisto je nôž odolnejší a využíva vlastnosti hneď niekoľkých druhov ocele. Ostrie má typické mramorovanie.
- Diamantová oceľ – často využívaná ako marketingový ťah. Nôž vyrobený z diamantovej ocele je skôr reklamným ťahom ako realitou. Nôž a čepeľ z ocele nikdy nebude taká tvrdá ako diamant, ak aj náhodou zmes obsahuje stopy diamantov, určite to nijak výrazne štruktúru ocele nevylepší.
Brúsky na nože, druhy a proces ostrenia
Nemusíte byť profesionálnymi kuchármi, aby ste si v kuchyni zaslúžili mať kvalitné a ostré nože. Či používate jeden nôž na všetko, alebo máte celú sadu nožov, no už dávno majú to najlepšie za sebou, jediné, čo musíte urobiť, je ísť na ne zostra. Pri pravidelnom ostrení čepele noža sa vyhnete nutnosti brúsenia čepele a zároveň udržujete ostrie noža v neustále dobrej kondícii. Tu sú základné druhy brúsok a takisto postupy ostrenia.
Štrbinové brúsky na nože
V mnohých domácnostiach sa nájde práve tento druh brúsky na nože. Predovšetkým pre ich dostupnosť a takisto cenu sú tieto brúsky veľmi obľúbené. V obchodoch natrafíte na viac či menej kvalitné a o kvalite neraz hovorí aj cena. Najlacnejšie zoženiete aj do 10 eur, no o niečo kvalitnejšie štrbinové brúsky kúpite od 20 do 30 eur vyššie. Tieto brúsky sa ľahko používajú a sú aj veľmi praktické a skladné.
Dôležitým pravidlom pri používaní štrbinovej brúsky je, aby bola položená na stabilnom podklade. Takéto brúsky nie sú vhodné na ostrenie nožov so zúbkovým ostrím. O ostrosť sa stará štrbina, ktorá obsahuje protiľahlé kotúče – najčastejšie z tvrdenej keramiky. Nôž položíte do štrbiny tak, aby časť od rukoväte (koreň noža) bola presne v štrbine. Následne nôž pretiahnete cez štrbinu smerom k sebe, kým sa ostrie nevyrovná a čepeľ nebude opätovne ostrá. Tlak by nemal byť príliš silný. Niektoré ručné brúsky umožňujú nastavenie uhlu, pod ktorým čepeľ brúsite.
Výhody
- Nízka obstarávacia cena
- Jednoduché používanie
- Skladnosť
Nevýhody
- Nevhodná pre zúbkové ostrie
- S poškodeným ostrím si neporadí
- Menej bezpečné používanie
Elektrické brúsky na nože
Pre mnohé domácnosti a všeobecne i pre kuchárov je elektrická brúska najlepšia možná alternatíva pre ostrenie nožov. Jej používanie je jednoduché, nenáročné a ostrenie je efektívne. Elektrické brúsky sú rozumnou investíciou. Lacnejšie modely zoženiete už od 20 eur. Výkonnejšie a kvalitnejšie elektrické brúsky stoja viac ako 50 eur. Profesionálne elektrické brúsky vás môžu vyjsť aj na viac ako 100 eur.
O všetko sa stará elektromotor a vy ste v zásade divákom či asistentom. Elektrické brúsky dokážu sčasti vyrovnať i zvlnené ostrie. Takisto je však potrebné, aby ste pri brúsení – ostrení nevyvíjali príliš silný tlak. Väčšina takýchto brúsok má vodiace drážky, ktoré sa postarajú o ostrenie pod správnym uhlom. Použiť ich môžete aj na malé či veľké nože. Záleží od druhu elektrickej brúsky. Pozor však treba dávať na prílišné brúsenie, aby sa nepoškodila štruktúra ocele.
Výhody
- Cenová dostupnosť
- Bezpečné používanie
- Vhodné pre viac druhov nožov
- Zvládnu aj poriadne otupený nôž
Nevýhody
- Kovové piliny
- Riziko častejšieho tupenia čepele
Kotúčová brúska
Mať doma kotúčovú brúsku je v zásade absolútna výhra. Samozrejme, každý šikovný kutil ju doma aj má. Dnes však existujú aj šikovné a kompaktné kotúčové brúsky, ktoré bývajú často umiestňované aj v profesionálnych kuchyniach na brúsenie nožov. Za pomoci takejto brúsky môžete naostriť a vytvarovať čepeľ aj v prípade extrémne otupenej čepele.
Používať treba brúsky s pomalším chodom, aby sa čepeľ noža príliš nezahrievala. V opačnom prípade môže dôjsť k poškodeniu štruktúry ocele. Pri prehriatí ocele sa môže stať, že sa čepeľ začne lámať. Používať by ste mali magnet, pretože zvyšky kovových pilín majú pri procese brúsenia väčší rozptyl. Používať musíte i špeciálne brúsne kotúče. Tie viete kúpiť aj s rôznou zrnitosťou.
Výhody
- Rýchle ostrenie
- Zaručený výsledok
- Variabilné použite
- Čepeľ dokážu brúsiť i ostriť
- Bezpečné používanie
Nevýhody
- Vyššia obstarávacia cena
- Potreba špeciálnych kotúčov na brúsenie
- Kovové piliny
- Horšia skladnosť
Ocieľka
Kovová okrúhla tyč, s ktorou to treba vedieť. Pre mnohých je ocieľka veľmi zvláštny a nepochopiteľný spôsob, ako naostriť nôž. Ocieľka neslúži ako taká na ostrenie tupého noža, slúži na udržiavanie jeho ostria. Brúska tohto typu pri ostrení oceľ z čepele neodoberá, čepeľ len veľmi minimálne tvaruje a zachováva jej ostrosť.
Práca s ocieľkou je trochu náročnejšia, pretože si vyžaduje prax. Ocieľku držíte, podľa toho či ste pravák alebo ľavák, v nedominantnej ruke a nôž v ruke, ktorou krájate. Ostrenie prebieha tak, že koreň noža (od rukoväte) priložíte k ocieľke pod miernym uhlom a pretiahnete ju smerom od seba z jednej strany čepele a následne druhou stranou čepele zo spodnej strany ocieľky. Postup je najlepšie si pozrieť na videu.
Výhody
- Obstarávacia cena
- Prevencia voči otupeniu čepele
- Skladnosť
- Nepoškodí nôž
Nevýhody
- Ostrie iba udržiava, nebrúsi
- Náročnejšie používanie – cvik a skúsenosť
Brúsne kamene
Brúsne kamene nie sú dnes v domácnostiach ani v bežných gastronomických zariadeniach príliš používané. Brúsenie i ostrenie nožov je v tomto prípade pomerne zdĺhavé, na druhej strane, ak máte čas a chcete mať svoje nože ako britvu, brúsne kamene môžu byť riešením. V podstate ide o spôsob brúsenia pre ozajstných profesionálov. Často sa takto brúsia špeciálne japonské nože so zahnutou čepeľou.
Brúsne kamene existujú najčastejšie obojstranné. Jedna strana s väčšou zrnitosťou slúži na tvarovanie a brúsenie čepele a jemnejšia zrnitosť kameňa sa postará o zaostrenie čepele. Brúsny kameň sa pred používaním vždy potiera vodou alebo rastlinným olejom. Používanie nie je také náročné, no vyžaduje si trpezlivosť. Čepeľ chytíte oboma rukami a ťaháte jemne proti ostriu od seba. To isté platí aj pre druhú stranu čepele. Dôležité je kopírovať aj rovnaký uhol, vyžaduje si to teda istý cvik.
Výhody
- Zvládne zabrúsiť aj úplne vytupený nôž
- Možnosť voľby ostrenia (zrnitosť kameňa)
Nevýhody
- Náročnejšie používanie
- Používanie si vyžaduje si cvik
- Cena kvalitných kameňov
7 tipov pre správne brúsenie noža
- Ostrenie noža prebieha vždy proti ostriu, nikdy nie v jeho smere.
- Nie je možné ostriť nôž, ktorý má poškodenú čepeľ, tzn. čepeľ, ktorá je ohnutá alebo má vypadanú oceľ a je výrazne rozstrapkaná. Takú čepeľ je potrebné prebrúsiť – brúsny kameň, kotúčová brúska.
- Uhol pri ostrení noža by mal byť vždy pri danom type noža rovnaký pri ostrení z jednej i druhej strany.
- Ostrenie noža by malo prebiehať vždy po jeho použití.
- Počas brúsenia či ostrenia dbajte na svoju i bezpečnosť vášho okolia. Pri výkonnejších elektrických či kotúčových brúskach používajte magnet, ktorým eliminujte rozptyl kovových pilín.
- Ak používate brusne kamene, povrch kameňa by mal byť vždy zvlhčený, aby sa póry kameňa neupchali čiastočkami ocele.
- Nože po brúsení vždy utrite vlhčeným obrúskom a uskladňujte vždy tak, aby sa priamo nedotýkali ostatných nožov. Nože by mali byť uskladnené samostatne.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Tupý nôž vás môže "prekvapiť" kedykoľvek. Nabrúsiť si ho môžete aj sami pomocou brúsky na nože. Ako rôzne brúsky na nože fungujú a ako si ich vybrať, sme vám už prezradili. Ohľadom výberu však máte stále otázky. Na tie najčastejšie sme sa rozhodli odpovedať.
Kedy je najvyšší čas nôž nabrúsiť?
Ako zistím tvrdosť čepele?
Aké je základné pravidlo výberu brúsneho nástroja?
Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji
Dátum poslednej aktualizácie: 22.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Brúska SONIC je malá a skladná, nemám asi nič, čo by som jej chcela vyčítať. Bola za dobrú cenu, mám obyčajné nože a na také úplne stačí. Nože sú po použití ostré. Zmestí sa do šuplíka, čo je super, mám ju vždy po ruke.
Brúska SONIC je malá, skladná a za dobrú cenu. Nože mám opäť ostré, používanie je jednoduché, nožom stačí párkrát prejsť… Páči sa mi, že sa zmestí do šuplíka vedľa príborov. Na bežné nože je to fajn. Cena je primeraná.
Lansky Standard je použiteľná sada na brúsenie nožov, pekne udržiava presný uhol brúsenia a tým brúsenie zjednodušuje. Za tie peniaze som ale čakal lepšiu kvalitu spracovania, vyzerá to ako od Číňana na trhovisku... Sada pôsobí veľmi lacno. Plusom sú tri brúsne kamene rôznej zrnitosti a priložený olej na čistenie kameňov.
Veľmi dobrá brúska je Delimano Brava Extreme, mám ju dlhšiu dobu a použila som ju veľakrát. Nože sú perfektne ostré a veľmi dobre sa s nimi krája zelenina, syry, pečivo alebo čokoľvek... Za tú cenu to bola super kúpa a navyše som k brúske dostala aj tri šikovné nožíky.
Lacná a ľahká brúska na nože je Tescoma SONIC. Svoj účel spĺňa, ale aby som mala naozaj poriadne ostré nože, potrebovala by som výkonnejšiu. Brúsi postačujúco, je malá a pasuje presne do ruky. Za tú cenu som s produktom spokojná. Ak hľadáte niečo na profesionálne brúsenie nožov, poobzerajte sa po inom modeli. Na bežné kuchynské nože je fajn.
Veľmi dobrá brúska na nože je Brava Extreme, mám ju už dlhšiu dobu a používam ju pomerne často, zatiaľ ma nesklamala. Nedávno som ju rozobral a brúsiace čepele otočil, lebo po dlhom používaní už nebrúsili tak, akoby mali. Na používanie je potrebná elektrina, tak môžem brúsiť hocikde. Za mňa super voľba.
Veľmi dobrá brúska na nože je Brava Extreme, ktorú mám už dlhšiu dobu a používam ju pomerne často. Som s ňou veľmi spokojný, pretože spĺňa svoj účel. Pokiaľ ju budete používať naozaj často, je vhodné brúsku rozobrať a brúsiace čepele otočiť, pretože po čase už nebudú brúsiť tak dobre, ako brúsili na začiatku. Oceňujem, že pri tejto brúske netreba elektrinu a nože mám vždy perfektne ostré. Potom sa s nimi veľmi dobre krájajú akékoľvek suroviny - či už ide o zeleninu, syry, pečivo a podobne. Brúsiť treba opatrne, aby ste si zbytočne „nezúbkovali“ nože. Na nožnice - ako to výrobca uvádza v reklame - ju neodporúčam. Avšak na nožíky je super.
Prikláňam sa k brúsnym kameňom. Môj súčasný favorit a srdcovka na všetky moje kuchynské nože - kombinovaný kameň zo supernože taidea