Najlepšie bezdrôtové nabíjačky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie bezdrôtové nabíjačky
- Bezdrôtové nabíjačky – recenzie
- Mi 20W Wireless Charging Stand
- Apple MagSafe Charger
- Ako funguje bezdrôtová nabíjačka
- Ako vybrať bezdrôtovú nabíjačku
- Typy bezdrôtových nabíjačiek
- Kompatibilita bezdrôtových nabíjačiek
- Príkon/výkon bezdrôtovej nabíjačky
- Konektor a adaptér na nabíjanie bezdrôtovej nabíjačky
- Detaily, ktoré sa oplatí neprehliadnuť
- Bezdrôtové nabíjanie – áno, či nie?
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- Xiaomi GDS4098GL
- Samsung EP-N5200TB
- Huawei CP60
Bezdrôtové nabíjanie získava na popularite. Ak vlastníte zariadenie, ktoré podporuje túto technológiu, je na čase, aby ste si zaobstarali kvalitnú a dostatočne výkonnú bezdrôtovú nabíjačku.
V našom návode na výber vás prevedieme najdôležitejšími parametrami, poradíme vám s jej správnym používaním a neopomenieme ani hlavné výhody a nevýhody tejto čoraz populárnejšej alternatívy nabíjania.
Najlepšie bezdrôtové nabíjačky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Axagon WDC-P10T ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
AlzaPower WFA130 ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
Infinix 15 W ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt | |
CubeNest S312 Pro ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
Apple MagSafe Charger ✔ NAJPREDÁVANEJŠIE | Zobraziť produkt |
Bezdrôtové nabíjačky – recenzie
Prevažná časť nášho návodu na výber bezdrôtových nabíjačiek bude zameraná na všeobecné parametre, ktoré je pri nákupe tejto elektroniky potrebné zohľadniť. Aby sme vám vo výbere pomohli ešte o niečo viac, pripravili sme si pre vás i recenzie niekoľkých zaujímavých modelov.
Ako funguje bezdrôtová nabíjačka
Ako funguje bezdrôtová nabíjačka? V prapodstate veľmi jednoducho, konkrétne, na princípe elektromagnetickej indukcie alebo tzv. indukčného nabíjania. Vo vnútri nabíjačky sú ukryté indukčné cievky (plnia úlohu vysielača), ktoré okolo seba vytvárajú elektromagnetické pole. Aby bol váš smartphone schopný túto energiu „pohltiť“, musí mať v sebe taktiež zabudovanú indukčnú cievku z medi, ktorá plní úlohu prijímača. Vo chvíli, keď telefón položíte na nabíjačku, cievka v jej vnútri vytvorí elektromagnetické pole, ktoré prijímač v telefóne premení na jednosmerný DC prúd pre jeho batériu.
Ako vybrať bezdrôtovú nabíjačku
Pri výbere bezdrôtovej nabíjačky je potrebné zohľadniť niekoľko dôležitých faktorov. K základným parametrom patrí typ a dizajn nabíjačky, jej kompatibilita s bezdrôtovo nabíjateľnými zariadeniami, príkon/výkon, ktorý súvisí najmä s rýchlosťou nabíjania, počet i druh vstupov/výstupov a v neposlednom rade jej funkcie a doplnky.
Typy bezdrôtových nabíjačiek
Existuje viacero druhov bezdrôtových nabíjačiek, ktoré sa od seba líšia buď dizajnom, alebo spôsobom napájania. Pri výbere je potrebné zohľadniť všetky tieto parametre, vrátane dizajnu, ktorý má priamy vplyv na praktickú stránku využitia tejto elektroniky. V nasledujúcich riadkoch sa teda postupne pozrieme na rozdelenie bezdrôtových nabíjačiek podľa prevedenia a spôsobu napájania.
Typy bezdrôtových nabíjačiek podľa dizajnu
Bezdrôtové nabíjačky sú bežne dostupné v 2 základných vyhotoveniach:
- Nabíjacie podložky: Spravidla majú tvar kruhu, môžete však natrafiť aj na iný dizajn. Tieto nabíjačky prostredníctvom kábla zapojíte do zásuvky a položíte na rovnú podložku. Mobil alebo iné wireless zariadenie je teda počas nabíjania položené naležato, čo je zároveň asi najväčšou nevýhodou tohto riešenia - ak chcete počas dobíjania s telefónom niečo robiť alebo na ňom sledovať film, musí ostať v tejto ležiacej polohe. Samozrejme, ak ho nadvihnete, prerušíte proces nabíjania. Výhodou dobíjacích podložiek sú najmä kompaktné rozmery – nevyžadujú si veľa miesta.
- Stojanové nabíjačky: Ako napovedá ich názov, ide o stojan, ktorý váš smartphone „drží“ v čiastočne zvislom uhle. V tejto polohe sa s ním pracuje o niečo jednoduchšie, do istej miery je to však i individuálna záležitosť. Stojanové nabíjačky zvyknú byť o niečo rozmernejšie, preto zaberú viac priestoru a je ideálne, ak im nájdete stále miesto.
- Akousi podkategóriou vyššie spomenutých nabíjacích podložiek sú bezdrôtové nabíjačky, ktoré „zapustíte“ priamo do špeciálneho výrezu v stole či inej rovnej podložke. Ide o veľmi dizajnové a praktické riešenie, ktoré si však vyžaduje náročnejšiu inštaláciu. Ďalšou podkategóriou sú špeciálne obaly na smartphone, ktoré sú niečím medzi bezdrôtovou nabíjačkou a powerbankou. Spravidla nemajú príliš veľkú kapacitu a ich kompatibilita je veľmi obmedzená.
Typy bezdrôtových nabíjačiek podľa spôsobu napájania
Určite viete, že každú bezdrôtovú nabíjačku musíte zapojiť cez kábel do elektrickej zásuvky. V tomto smere poznáme 2, resp. 3 typy nabíjačiek, a to:
- Klasické bezdrôtové nabíjačky, ktoré pomocou kábla a vhodného adaptéra zapojíte do akejkoľvek klasickej elektrickej zásuvky, sú určené na používanie v domácnosti, kancelárií či iných interiéroch.
- Bezdrôtová nabíjačka do auta je špeciálnym typom tohto zariadenia, ktoré je skonštruované na používanie v automobile. V tomto prípade nabíjačku zapojíte priamo do autozásuvky.
- Do 3. kategórie patria bezdrôtové powerbanky, ktoré však nie sú nabíjačkami v pravom slova zmysle. Pre úplnosť informácií vám však o nich nemôžeme nepovedať.
Kompatibilita bezdrôtových nabíjačiek
Momentálne sa dostávame k extrémne dôležitému parametru, ku kompatibilite danej bezdrôtovej nabíjačky. Jedna z prvých otázok, ktorú si nepochybne položia aj mnohí z vás, je, či je možné prostredníctvom akejkoľvek bezdrôtovej nabíjačky nabiť akýkoľvek mobilný telefón (poprípade iné wireless zariadenie).
Krátka odpoveď znie, „áno“, pretože drvivá väčšina najvýznamnejších výrobcov nabíjačiek aj bezdrôtovo nabíjateľných smartphonov (Apple, Samsung, Asus, Google, HTC, Huawei, LG Electronics, Motorola Mobility, Nokia, BlackBerry, Xiaomi, Sony) v súčasnosti využíva štandard Qi.
Ak chcete mať stopercentnú istotu, že vami vybranou nabíjačkou dobijete váš telefón, neprehliadnite údaj o tom, či obe tieto zariadenia podporujú štandard Qi. V minulosti bolo totiž pomerne bežné, že kompatibilita smartphonov s bezdrôtovými nabíjačkami „nefungovala“ ani v rámci Qi štandardu. Dnes by sa niečo podobné nemalo stávať, ak si však zaobstaráte „bezmennú“ alebo veľmi starú bezdrôtovú nabíjačku, jej kompatibilitu si pre istotu overte „dvakrát“.
Ak patríte k milovníkom technologických vychytávok, popremýšľajte nad kúpou nabíjačky a smartphonu od rovnakého výrobcu. Mnohí z nich totiž tento spôsob nabíjania vylepšili aj o špeciálne aplikácie, prostredníctvom ktorých môžete obyčajnú nabíjačku premeniť na LED lampu či budík.
Príkon/výkon bezdrôtovej nabíjačky
Bezdrôtové nabíjanie z hľadiska rýchlosti ešte stále nedobehlo to „drôtové“. Pre lepšiu predstavu, 5 W bezdrôtová nabíjačka dobije telefón za cca 3 – 4 hod., 5 W drôtová nabíjačka už za 2 – 2,5 hod. V tomto bode sa nám výber nabíjačky začína mierne zamotávať. Na rýchlosť bezdrôtového nabíjania totiž vplýva výkon nabíjačky, ale taktiež funkcie, ktoré podporuje váš smartphone.
Bezdrôtové nabíjačky sú podľa výkonu vo wattoch rozdelené do niekoľkých kategórií. Väčšina súčasných nabíjačiek poskytuje výkon od 5 do 15, výnimočne až do 18 W. Aby však bolo nabíjanie vášho smartphonu naozaj rýchlejšie, musí i on sám podporovať funkciu rýchleho nabíjania. V preklade, ak si kúpite 15 W bezdrôtovú nabíjačku, ktorou budete nabíjať smartphone bez podpory rýchleho nabíjania, jeho nabíjanie nebude o nič rýchlejšie.
Aj napriek tomu, že vlastníte „pomalší“ smartphone, vám určite odporúčame siahnuť po nabíjačke s vyšším výkonom, resp. s podporou rýchleho nabíjania (od 10 W vyššie). Môžete ňou totiž bez obáv nabíjať zariadenia, ktoré nepodporujú vyšší nabíjací výkon. Ak si v budúcnosti kúpite iný model s podporou tejto funkcie, budete vlastniť dostatočne výkonnú nabíjačku.
Konektor a adaptér na nabíjanie bezdrôtovej nabíjačky
Bezdrôtová nabíjačka bezdrôtovo iba dobíja, nie sa nabíja. Preto ju musíte „vopchať“ do elektrickej zásuvky. Pri výbere preto neprehliadnite:
- Typ konektora (portu/vstupu): Štandardne sa stretnete s USB-A, USB-C alebo microUSB vstupmi, nie je však vylúčené, že natrafíte aj na modely so špecifickým portom (najčastejšie pri menej známych značkách). USB-A, USB-C aj microUSB vstupy sú nepochybne lepším riešením. Ak náhodou stratíte originálny kábel, môžete použiť ktorýkoľvek z tých, ktoré sa vám povaľujú doma. Prípadne si jeden vhodný dokúpite za pár eur.
- Kábel: Súčasťou drvivej väčšiny nabíjačiek je aj samotný kábel. Zamerajte sa najmä na jeho dĺžku. Ako také pohodlie pri umiestňovaní nabíjačky vám poskytnú káble s dĺžkou od 1 m vyššie.
- Adaptér: Kábel z nabíjačky vedie do adaptéra, a ten zas do zásuvky. Pri výbere nabíjačky si všimnite, či je adaptér jej súčasťou. Ak si ho budete musieť dokúpiť samostatne, nezabudnite na výber vhodného typu, resp. na výber adaptéra s príslušným napätím – 10 W bezdrôtová nabíjačka pripojená do 5 W adaptéra bude váš telefón dobíjať max. 5 W „rýchlosťou“.
- Počet nabíjaných zariadení: Niektoré nabíjačky slúžia len na nabíjanie 1 zariadenia, na iné ich môžete naukladať aj viac. Tento údaj určite neprehliadnite. Bola by škoda vyhodiť peniaze za model, v ktorom musíte všetky telefóny v domácnosti dobíjať iba postupne.
Detaily, ktoré sa oplatí neprehliadnuť
Bezdrôtové nabíjačky môžu, ale i nemusia byť vybavené rôznymi doplnkami, ako je LED indikátor či výstupy na nabíjanie klasickej „drôtovej“ elektroniky, môžu podporovať mnohé zaujímavé funkcie a disponovať praktickými vlastnosťami, napr. protišmykovou podložkou. Všetky tieto, na oko, detaily, sú však pri výbere zásadné. Okrem nich neprehliadnite ani údaje o rozmeroch a hmotnosti daného modelu.
- Rozmery: Sú dôležité najmä z hľadiska kompatibility. Ak budete chcieť cez príliš maličkú nabíjačku dobiť príliš veľký telefón, môžete naraziť na problém – telefón sa do nej jednoducho nezmestí. Na rozmery pozerajte aj z hľadiska umiestnenia nabíjačky.
- Hmotnosť: Bezdrôtové nabíjačky slúžia prevažne na používanie v domácnosti/kancelárii, ich hmotnosť preto nie je rozhodujúca. Pozor si dajte iba na príliš ľahké stojanové modely, ktoré môžu mať horšiu stabilitu. Nepísané pravidlo znie, že nabíjačka by mala byť ťažšia ako váš telefón.
- „Bonusové“ výstupy: Na niektorých bezdrôtových nabíjačkách sa nachádzajú aj výstupy (najčastejšie USB-A a USB-C), cez ktoré môžete nabíjať zariadenia bez podpory bezdrôtového nabíjania.
- Chladenie: Každá kvalitná nabíjačka by mala byť vybavená dostatočne silným ventilátorom, aby nedochádzalo k jej prehrievaniu. Pri výbere si dajte pozor, aby nebol ventilátor príliš hlučný, čo je nepríjemné najmä počas nočného nabíjania.
- Duálna cievka: Počet a spôsob umiestnenia cievok rozhoduje o tom, či môžete na danú nabíjačku telefón položiť na výšku aj na šírku alebo iba na výšku/iba na šírku. Výrobcovia vám často neprezradia presné rozmiestnenie cievok, ak však natrafíte na pojem „duálna cievka“, viete, že smartphone v danej nabíjačke nabijete tak i onak.
- Protišmyková podložka: Určite vám odporúčame siahnuť po nabíjačke s protišmykovou úpravou na jej spodnej strane.
- Bezpečnostné funkcie: Každá kvalitná bezdrôtová nabíjačka musí byť vybavená ochranou voči prepätiu, prebitiu a prehriatiu.
- Nabíjanie telefónu v puzdre: Pri nabíjačkách by ste mali nájsť údaj o možnosti nabíjania telefónu s krytom či bez neho. Ak pri danom modeli môžete telefón dobíjať s krytom, všimnite si informáciu o jeho max. hrúbke. Nepísaným štandardom sú 3 – 3,5 mm, na trhu sú však dostupné aj nabíjačky, ktoré zvládnu nabíjanie smartphonu v 5 mm hrubom kryte.
- LED indikátor stavu nabíjania: Poskytne vám orientačný prehľad o stave dobitia batérie v telefóne. Nejde o nevyhnutnosť, keďže túto informáciu uvidíte aj priamo na jeho displeji, vďaka LED indikátoru však budete mať prehľad o nabíjaní aj na diaľku.
- Tlačidlo ON/OFF: Nabíjačka síce môže ostať „zapnutá“ neustále, z hľadiska bezpečnosti ju však niektorí z vás budú chcieť určite vypnúť. Ak sa na nej nachádza tlačidlo ON/OFF, tento úkon bude o niečo jednoduchší. Stojanovú bezdrôtovú nabíjačku môžete navyše využiť aj ako stojan na telefón (napr. na sledovanie videí). V takomto prípade je tlačidlo ON/OFF veľmi praktické. Ak nebudete chcieť telefón zároveň dobíjať, nabíjačku musíte vypojiť zo siete.
- Automatické vypnutie: Aby nedochádzalo k zbytočnému preťažovaniu batérie v dobíjanom zariadení, niektoré nabíjačky disponujú funkciou automatického vypnutia po skončení nabíjania.
Bezdrôtové nabíjanie – áno, či nie?
Bezdrôtové nabíjanie smartphonov je aktuálne úplne normálnou záležitosťou. Ide o pokročilú technológiu, ktorá prešla dlhú cestu. I keď sa môže na prvý pohľad zdať, že táto technológia nemá žiadnu chybičku krásy, v skutočnosti sa na nej nájdu aj nejaké tie negatíva. Predtým, než sa pustíte do vyberania bezdrôtovej nabíjačky, resp. ešte predtým, ako si zaobstaráte bezdrôtovo nabíjateľný smartphone, by ste preto mali zhodnotiť všetky výhody a nevýhody tejto alternatívy.
Výhody bezdrôtových nabíjačiek
- Pohodlie: Nepochybnou výhodou bezdrôtového nabíjania je pohodlie. Nemusíte neustále hľadať alebo rozmotávať káble (o ich skladovaní radšej ani nebude hovoriť) a adaptér, uvoľňovať miesto v zásuvke a následne kontrolovať, či ste počas spánku telefón omylom neodpojili.
- Kompatibilita: Vlastníte viac rôznych telefónov, ktoré majú rozdielne porty na dobíjanie? Asi tušíte, kam mierime. Áno, pri používaní vhodnej bezdrôtovej nabíjačky nemusíte vyberať ten správny kábel a adaptér. Každý z vašich XY mobilov jednoducho položíte na nabíjačku a môžete si ísť po svojom. Úplnými výhercami sú tí, ktorí vlastnia aj inú wireless elektroniku.
- Multinabíjanie: Aj táto výhoda platí najmä pre majiteľov viacerých smartphonov, ale tiež pre viacpočetné domácnosti. Cez niektoré bezdrôtové nabíjačky totiž môžete nabíjať viac zariadení súčasne. Len si predstavte ten poriadok, keď vyhodíte všetky káble. Nehovoriac o tom, že cez nabíjačku môžete spolu s vašimi telefónmi opäť nabíjať i ďalšie bezdrôtové zariadenia (tablety, hodinky...).
Nevýhody bezdrôtových nabíjačiek
- Rýchlosť nabíjania: I keď mnohé novšie bezdrôtové nabíjačky dokážu telefón či iné zariadenia nabiť celkom rýchlo, v porovnaní s klasickou „drôtovou“ nabíjačkou je proces nabíjania ešte stále o niečo pomalší.
- 100 % bez káblov to nepôjde: Bezdrôtové nabíjačky nie sú 100 % bezdrôtové, keďže ony samotné musia byť prostredníctvom kábla zapojené do elektrickej zásuvky. Z tohto dôvodu budete pri nabíjaní predsa len obmedzení. Navyše, na rozdiel od klasickej nabíjačky, ktorú môžete „vopchať“ kdekoľvek, budete na bezdrôtovú nabíjačku potrebovať trošku viac miesta.
- Odvykačka od telefónu: Keď telefón napojíte cez klasickú nabíjačku do siete, môžete doň veselo ťukať ďalej. Pri bezdrôtovom nabíjaní však musí byť v neustálom a priamom kontakte s nabíjačkou. Keď telefón nadvihnete, prerušíte jeho nabíjanie. Táto alternatíva preto nemusí vyhovovať tým, ktorí bez telefónu nevydržia ani sekundu.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
V súvislosti s bezdrôtovými nabíjačkami sa vedie nekonečné množstvo diskusií o ich správnom používaní, kompatibilite s konkrétnymi smartphonmi a inou wireless elektronikou atď. Preto sme sa pokúsili dopátrať k pravde a odpovedať vám na niekoľko častých spotrebiteľských otázok.
Musí byť smartphone umiestnený priamo na/v bezdrôtovej nabíjačke?
Je používanie bezdrôtovej nabíjačky škodlivé pre batériu smartphonu?
Má bezdrôtové nabíjanie negatívny vplyv na zdravie?
Môžem pri bezdrôtovom nabíjaní „prebiť“ telefón?
Môžem telefón cez bezdrôtovú nabíjačku nabíjať aj s obalom?
Je normálne, že sa smartphone v bezdrôtovej nabíjačke prehrieva?
Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Canyon CNS-WCS303B funguje v poriadku, nabíjam s ňou súčasne iPhone aj Apple Watch. Má pekný dizajn a LED indikátor. Škoda, že ku káblu nebol aj adaptér, no a mínusom je, že cez kábel sa iPhone nabije rýchlejšie. Plusom je dobrá obstarávacia cena, je to produkt takej strednej triedy.
Rýchle 15W bezdrôtové nabíjanie má Samsung EP-N5200TB, ktorý mám už niekoľko mesiacov. Dôvod kúpy bol, že táto nabíjačka má malý ventilátor, ktorý chladí nabíjačku aj mobil. Nevýhodou je dosť vysoká cena, konkurencia ponúka aj výkonnejšie za prijateľnú cenu.