Najlepšie balančné podložky na sedenie aj cviky – recenzie, test, porovnanie

Mať v živote rovnováhu je veľmi dôležité. Netýka sa to však iba duševnej harmónie či rovnováhy mysle. Pri bežných činnostiach v živote je dôležité dokázať udržať i rovnováhu vášho tela. Pomôcť nájsť ten správny balans môže balančná podložka. Cvičebná pomôcka obľúbená medzi športovcami či fyzioterapeutmi. Ako vybrať balančnú podložku? K čomu slúži?

Balančná podložka na trénovanie koordinácie

Balančná podložka je pre mnohých športovcov, ktorí chcú zdokonaliť svoje držanie tela, jedinečnou cvičebnou pomôckou. Vo svete fitness patrí medzi veľmi obľúbené doplnky v rámci tréningového procesu. Pre fyzickú i zdravotnú stránku je balančná podložka skvelým spestrením tréningu, ktorý nielen zabaví, ale aj efektívne pomôže.

Na trhu dnes nájdete skutočne veľké množstvo druhov balančných podložiek. My vám pomôžeme sa vo výbere zorientovať, poradíme vám, podľa čoho balančnú podložku vyberať a takisto vám predstavíme konkrétne produkty, ktoré si v našom výbere vyslúžili status najlepších.

Najlepšie balančné podložky

Názov Hodnotenie Detail
GymBeam Half Ball   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Stormred Balance   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
HMS Premium BSX Pro   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Bosu Elite Balance Trainer   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
HMS PS01   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Balančné podložky – recenzie

Balančná podložka je určená na cvičenie, zdokonalenie držania tela, posilnenie svalov a je skvelou voľbou aj pri rehabilitácii. Ak už viete, aký typ balančnej podložky je pre vás vhodný, stačí si len vybrať z ponúkaných modelov.

Načo balančná podložka slúži?

Pri pohľade na ňu by vám to ani nenapadlo, no balančná podložka vo výraznej miere prispieva k formovaniu vašej postavy. Tým, že sa na balančnej podložke snažíte udržať, zapájate aj svaly, ktoré pri bežných cvikoch ani nezapojíte. Vďaka tréningu s ňou dokážete zhodiť i nejaké tie kilogramy.

Pomôžu posilniť vaše svalstvo, zlepšiť držanie tela a celkovú koordináciu. Tréning s nimi je určený pre mužov i ženy. Používať balančnú podložku môžu deti i tehotné ženy. Svoje využitie má pre špičkových športovcov, ako i pre dôchodcov. Balančné podložky sú vhodné i v rámci fyzioterapie pri rehabilitáciách. Na balančnej podložke nemusíte iba stáť, ale môžete i ležať, sedieť, kľačať či opierať sa rukami alebo hlavou. Najčastejšie balančná podložka poslúži pri cvikoch v rámci pilates, jogy alebo aerobiku.

Celogumová balančná podložka

Vykonávať môžete základné cviky, akými sú drepy, výpady, kľuky či plank. No jednotlivé cviky si môžete sťažiť rôznymi polohami alebo dynamickými pohybmi. Pomôcť môžu i elastické držadlá pripevnené k podložke. Balančnou podložkou si viete tréning zjednodušiť, no takisto poriadne sťažiť.

Výhody balančnej podložky

  • Zlepšenie kondície
  • Posilnenie svalov a kĺbov
  • Zlepšenie koordinácie svalového a nervového systému
  • Spaľovanie kalórií
  • Zapájanie izolovaných svalov (vnútorné svalstvo)
  • Celkové zlepšenie držania tela
  • Správna poloha chodidiel
  • Pomoc po zranení (rehabilitácia, fyzioterapia)

Typy balančných podložiek

Balančné podložky sa delia na jednostranné a obojstranné. V prípade obojstranných máte tú výhodu, že okrem jednej rovnej strany môžete cvičiť i na samotnej vzduchovej komore podložky. Často sa líšia i nosnosťou (100 – 160 kg) a priemerom (25 – 65 cm). V obchodoch okrem tohto delenia objavíte tri základné typy balančných podložiek.

  • Celogumové balančné podložky – tieto podložky nemajú ani na jednej strane rovnú plochu. Ide o vzduchom vyplnenú podložku, ktorá je na jednej strane zvyčajne vybavená masážnymi vrúbkami. Ich tvar je buď to rovný, alebo vypuklý. Nafúknuť ich možno podľa potreby. Treba však myslieť i na nosnosť.
  • Klasické balančné podložky s rovnou plochou – najviac preferované a využívané. Vďaka svojmu tvaru umožňujú vykonávať veľké množstvo cvikov. Využiť môžete to, že jedna strana podložky je rovná a druhá má tvar pologule. Môžete pracovať s vlastnou váhou na nestabilnom povrchu alebo podložku pevne zakotvíte na zemi a znížite tak riziko pádu a zapájate ďalšie svaly vášho tela.

 Balančná podložka s rovnou plochou

  • Balančné dosky – na oko ani nepôsobia ako balančné podložky, no majú svoje využitie. Ide o pevné plastové dosky, ktorých spodná strana je mierne zaoblená (vypuklá). Takisto pomáha predovšetkým k udržiavaniu rovnováhy a tréningu stabilizačného systému. Udržať rovnováhu na balančnej doske je náročnejšie, pretože plastová doska je tvrdšia a ťažšie prenáša pohyb nášho tela.

Dôležité parametre pri výbere balančnej podložky

Kúpiť si balančnú podložku je jednoduché. Stačí zájsť do obchodu či urobiť pár klikov na internete a môžete ju mať doma. Bude pre vás však vhodná? Pozrite sa na parametre, ktoré si treba pri jej výbere všímať.

Kto ju bude používať?

V tomto prípade je hlavnou podmienkou práve nosnosť balančnej podložky. Pri výbere sa teda riaďte vašou hmotnosťou alebo telesnou váhou človeka, pre ktorého je balančná podložka určená. Nosnosť podložky sa pohybuje od 100 do 160 kg.

Veľkosť podložky

Závisí od priestoru, kde budete cvičiť. Ak plánujete cvičiť v byte, praktickejšie budú zrejme podložky menších rozmerov, ktoré sa ľahšie prenášajú a zmestia sa možno aj pod posteľ. Ak sa priestorom obmedzovať nemusíte, zaobstarajte si pokojne väčšiu podložku.

Balančná doska

Materiál podložky

Základnými materiálom je guma a plast. Nájdete však zakomponované i drevo, ktoré je použité pre plochú časť balančnej podložky. Pozor však na nekvalitné plasty, ktoré často môžu zradiť. Radšej investujte do overenej kvality.

Správny typ

Balančné podložky môžeme rozdeliť do troch základných skupín. Nie každá je pre každého. Preto neurobíte chybu, ak si jednotlivé druhy vyskúšate a zistíte, či vám viac vyhovuje celogumová, klasická podložka alebo prípadne balančná doska.

Bosu ako tréner koordinácie

Ak ste už niekedy počuli pojem bosu, určite to súviselo práve s balansom. Bosu je totiž najobľúbenejším druhom balančnej podložky. Ide o polovicu gymnastickej lopty na tvrdej podložke. Cvičiť môžete na oboch stranách, prípadne môžete bosu používať ako závažie.

Ako vybrať balančnú podložku?

Bosu viete zakúpiť v rôznych rozmeroch. K plochej časti možno pripevniť i držadlá alebo expandery, ktorými si môžete tréning sťažiť alebo ozvláštniť. Cvičenie na bosu dokonale rozvíja stabilizačný systém vášho tela, pomáha pri rehabilitácii, ale takisto pri formovaní postavy.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Balančná podložka je skvelou voľbou, ak chcete nájsť ten správny balans. Aby ste sa dokázali pri kúpe rozhodnúť správne, ponúkame vám na záver ešte odpovede na časté otázky súvisiace s balančnými podložkami.

Ktorá balančná podložka je najobľúbenejšia?

S ohľadom na jej všestrannosť sa za najobľúbenejšiu považuje BOSU. Na cvičenie sa dajú použiť obe strany, vďaka dvom zapusteným držadlám sa dá poľahky použiť aj namiesto závažia.

Aké cviky sa dajú praktizovať na balančnej podložke?

Na balančnej podložke môžete robiť drepy, výpady, plank alebo kliky. Zaujímavé cviky nájdete napr. na portáli YouTube.

Kde kúpiť a aké značky balančných podložiek odporúčate?

Balančné podložky nájdete v každom športovom obchode, odporúčame vám nákup cez internet, keďže tak si ľahšie dokážete jednotlivé produkty porovnať. Dobrým recenziám sa tešia podložky Acra, Lifefit, BOSU či inSPORTline.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 27.02.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

13/03/2022 17:35
bob

Ja som mal inSPORTline Dome UNI. Nekupovať!!! Praskaju plasty. Prvý krat po roku a pol. Reklamacia v inSPORTline zdľhava ale úspešná. Zaruka po oprave rok. Po roku intenzivnejšieho používania prasklo to isté. Celá spodna doska po obvode. Katastrofa. Za tu cenu si radšej priplaťe original bosu.

11/12/2021 19:07
Veronika

Balančnú podložku NYAMBA som si vybrala kvôli dobrej cene a možnosti používať ju obojstranne. Používam ju hlavne na rehabilitačné účely. Výstupky príjemne simulujú prúdenie krvi a super je tiež ako vankúšik na stoličku.

18/10/2021 07:28
Tomáš U.

Zaujala ma balančná podložka BOSU Nexgen Home, len sa mi zdá príliš drahá. Máte s ňou niekto osobnú skúsenosť? V recenziách, ktoré som našiel, ju celkom chválili, ale to boli skôr odborné recenzie, nie od bežných používateľov. Budem vďačný za akékoľvek postrehy.

12/08/2021 19:38
Rišo

Veľmi dobrá balančná podložka je inSPORTline Dome UNI. Mám ju v čiernej farbe, ale dostupná bola aj v iných farebných variantoch. Na domáce cvičenie úplne postačuje, pretože je dobre spracovaná a má všestranné využitie pri cvičení. Podložku som si kúpil v čase lockdownu, keď boli zatvorené fintess centrách a bola pre mňa na nezaplatenie. Podložka sa dobre nafúkla priloženou pumpičkou a systém prídavných madiel z oboch strán je skvelý. Keď s ňou práve necvičím, používam ju ako podložku na nohy pod stolom. Človek si s touto podložkou výborne precvičí rovnováhu a vďaka protišmykovej úprave je podložka na zemi stabilná. Je vhodná pre začiatočníkov aj pokročilých, pretože ju použijete na aeróbne i balančné cvičenia. Hodí sa pri fitness tréningu aj pri rekonvalescencii po úraze. Používať sa môže z oboch strán - mäkkou časťou nahor alebo nadol. Nosnosť podložky je až 220 kg, pričom výšku podložky je možné regulovať dohustením. Bola to pre mňa výhodná kúpa.

12/08/2021 12:33
Magda

Mám balančný a masážny vankúš Master, ktorý bol za veľmi sympatickú cenu, kúpila som ho v eshope za menej než 10 eur. Na to, že bol taký lacný, som bola milo prekvapená jeho kvalitou. Má dobrú veľkosť, ktorá mi akurát vyhovuje a tiež príjemnú farbu. Je skvelý na bolestivý chrbát a ja ho využívam dennodenne pri cvičení. Som po operácii chrbtice a tento vankúšik mi veľmi pomáha pri správnom držaní tela počas cvičenia, ale aj pri sedení alebo pri chôdzi. Je veľmi ľahko prenosný a brávam si ho so sebou aj do práce. S takýmto typom výrobku som sa stretla po prvýkrát, ani som nevedela, že niečo také existuje. Kúpila som si ho na odporúčanie mojej rehabilitačnej sestry. Využitie je maximálne variabilné, dá sa používať ako pri práci za počítačom, tak aj pri cvičení. Je skvelý na stabilitu, respektíve rovnováhu tela a určite by som ho odporučila aj ostatným. Jedinou menšou nevýhodou je fakt, že dofúkavanie alebo aj upúšťanie z nafúkania je možné len pomocou dlhej ihly na lopty. Ale to je len taký malý a menej podstatný detail. Inak som s výrobkom maximálne spokojná.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok