Najlepšie autodiagnostiky 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie autodiagnostiky
- Autodiagnostiky – recenzie
- V-checker V302
- Sixtol SC1
- ELM 327
- Čo je to autodiagnostika?
- K čomu sa autodiagnostika využíva?
- Funkcie autodiagnostiky a zobrazované dáta
- OBD a OBD II štandard
- Správny výber autodiagnostiky
- Typy OBD diagnostík
- Kompatibilita s vozidlom
- Cena autodiagnostiky a overení výrobcovia
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- OBDLink LX
- TouchScan ELM 327
Viete, k čomu slúži autodiagnostika? Áno, zvyčajne za jej vykonanie platíte v autoservise, aby mechanici zistili, aká chyba sa skrýva pod kapotou vášho auta. Môže aj nemusí sa na palubnom počítači zobraziť svietiaca kontrolka alebo chybový kód. Autodiagnostika vám dokáže presne povedať, o akú chybu ide. Zásadná vec. Vedeli ste o tom, že autodiagnostiku môžete mať aj doma? K čomu vám doma bude? Potrebujete ju vlastne? Ako si ju vybrať? Poradíme vám.
Profesionálnu autodiagnostiku, ktorú vlastnia v autoservise, zrejme tá vaša nahradiť nedokáže, ibaže by ste sa naozaj buchli po vačku. Každopádne aj domáca autodiagnostika auta alebo OBD skener vám môže napovedať alebo jednoducho odhaliť, prečo práve táto kontrolka svieti. Vlastná autodiagnostika vám pomôže detegovať chyby alebo dokonca premazávať chybové hlásenia, ktoré môžu spôsobovať zbytočné komplikácie. Vďaka tejto funkcii, ak patríte medzi zručnejších majstrov, dokážete niektoré závady odstrániť svojpomocne bez pomoci profesionálneho autoservisu, kde by ste za službu diagnostiky inak museli platiť. Poďme si teraz toto zariadenie, vďaka ktorému môžete detailne poznať technický stav svojho auta, predstaviť detailnejšie a zodpovedzme si aj na základné otázky, ktoré môžu napomôcť práve pri výbere správnej autodiagnostiky.
Najlepšie autodiagnostiky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Sixtol SX Five OBDII ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Mobilla OBD-II WiFi ✔ DNES V AKCII | Zobraziť produkt | |
ELM 327 ✔ NAJPREDÁVANEJŠIE | Zobraziť produkt | |
iCarsoft VAWS V2.0 ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
iCarsoft MB V3.0 ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt |
Autodiagnostiky – recenzie
Rozhodli ste si do svojej dielne zaobstarať autodiagnostiku? Okrem návodu by vám pri výbere mohli byť nápomocné aj naše recenzie, v ktorých vám prezradíme plusy aj mínusy vybraných modelov.
Čo je to autodiagnostika?
Bez toho, aby ste sa museli vyznať do áut viac ako je potrebné, každé auto v dnešnej dobe disponuje elektronickou riadiacou jednotkou. Rovnako ako sa hovorí o tom, že motor je srdcom auta, elektronická riadiaca jednotka je pre zmenu mozgom vozidla. Táto súčasť auta má na starosti riadenie motora, časovanie ventilov, snímanie hodnôt, vysielanie signálov do snímačov i zaznamenávanie rôznych dát. Teraz už k autodiagnostike samotnej.
Práve toto diagnostické zariadenie slúži na čítanie údajov z elektronickej riadiacej jednotky. Vďaka čomu môžete mať detailné informácie o rôznych hodnotách. V prípade, že sa vám v aute rozsvieti kontrolka signalizujúca poruchu alebo máte pocit, že vaše auto sa chová inak, ako by malo, no kontrolka nesvieti, autodiagnostika môže údaje z elektronickej jednotky prečítať a vypísať chybové hlásenie alebo kód chyby. Následne môžete presne zistiť, aký problém či poruchu vaše vozidlo má. Autodiagnostika sa k vozidlu pripája za pomoci špeciálneho OBD štandardu, o ktorom si povieme viac v samostatnej kapitole.
K čomu sa autodiagnostika využíva?
Ako sme už vyššie uviedli, využíva sa na získavanie dát a potrebných údajov z riadiacej jednotky vozidla. Nevyužíva sa však iba v okamihu, keď auto chybu samo deteguje prostredníctvom kontrolky alebo sa problémy prejavia v praxi. Autodiagnostika slúži totiž aj ako prevencia a môže vám zachrániť značnú časť finančného rozpočtu.
Ak sa auto pokazí, odíde jeden či dva snímače, možno škrtiaca klapka alebo kvôli nedostatočnej údržbe sa objaví neželaná chyba, zvyčajne je potrebné si pripraviť nemalú sumu peňazí. Autodiagnostika však priebežnými kontrolami môže odhaliť chyby, ktoré by sa neskôr mohli výrazne prejaviť neskoršou vážnejšou poruchou. Autodiagnostika teda primárne pracuje s údajmi v reálnom čase pri identifikovaní chýb, no takisto slúži aj ako prevencia voči prípadným väčším poškodeniam.
Funkcie autodiagnostiky a zobrazované dáta
Čo vám vlastne autodiagnostika ponúkne v rámci informácií o vašom vozidle? Nie je to totiž len o chybových kódoch a hláškach. Profesionálna autodiagnostika má niekoľko funkcií, ktorými dokáže používateľovi poskytnúť široké spektrum informácií o jeho vozidle.
- Živé dáta – v reálnom čase môžete sledovať všetky hodnoty, ktoré spracúva riadiaca jednotka vášho vozidla. Od teploty chladiacej kvapaliny až po otáčky, teplotu motora, jednotlivé časové intervaly vstrekovačov a podobne. Detailne tak môžete sledovať správanie vozidla a získať tak všetky potrebné údaje.
- Chybové kódy – v prípade, že vaše auto signalizuje poruchu, diagnostickým zariadením dokážete prečítať chybový kód a bližšie určiť dôvod poruchy. Dokonca je možné samotné chybové kódy vymazať. Niekedy to stačí i na odstránenie softvérovej chyby.
- ABS a airbag aktivácia/deaktivácia – pri moderných autách dokážete autodiagnostikou aktivovať alebo deaktivovať funkčnosť airbagov. Prípadne je možné deaktivovať antiblokovací brzdný systém vášho vozidla. V prípade, že je to nevyhnutné.
- Pamäť systému – OBD II autodiagnostika ukladá zaznamenané informácie a vďaka tomu máte k predošlým dátam prístup aj do budúcnosti. Identifikovať tak môžete i prípadné odchýlky.
- Bezdrôtový prenos – kvalitné a inovatívne autodiagnostiky je možné zapojiť do OBD II konektora a bezdrôtovo prenášať hodnoty a informácie o vozidle do počítača alebo tabletu prostredníctvom Bluetooth či WiFi.
OBD a OBD II štandard
OBD – On board diagnostic je typ štandardizovaného konektora, prostredníctvom, ktorého je možné pripojiť autodiagnostiku k vozidlu. Samozrejme, v prípade, že disponuje OBD zásuvkou. Rozlišovať treba takisto dva druhy OBD štandardov.
Klasické OBD sa využívalo u áut, ktoré boli vyrobené pred rokom 2000 a taktiež u niektorých modelov po roku 2000. V prípade, že k týmto autám chcete pripojiť najmodernejšie autodiagnostiky s novým štandardom OBD II, budete potrebovať špeciálny adaptér. OBD II štandard sa začal používať u vozidiel po roku 2000/2001. Vtedy došlo k zjednoteniu OBD štandardov. OBD II štandard teda dokáže spolupracovať s väčšinou vozidiel po celom svete.
OBD II štandard je typický 16-pinovým konektorom, ktorý aktuálne zabezpečuje prístup diagnostických zariadení k údajom a dátam z vozidla. OBD vstup vo vašom vozidle môže byž umiestnený v spodnej časti palubnej dosky alebo prípadne v blízkosti riadiacej páky. V prípade, že vaše auto nie je vybavené OBD II štandardom, je možné si obstarať OBD adaptér v rôznych prevedeniach aj s pripojením Bluetooth alebo WiFi.
Správny výber autodiagnostiky
Výber autodiagnostiky primárne záleží od vašich potrieb. Ak patríte medzí ľudí, ktorí hľadajú autodiagnostiku, aby informatívne poznali stav svojho vozidla, prípade si auto opravujú svojpomocne a potrebujú identifikovať poruchu, vyberať budete z dostupnejších zariadení. Rovnako tak však treba rozlišovať aký typ diagnostiky si vybrať a takisto musí byť kompatibilný so značkou a modelom vášho vozidla.
Rozhodovať bude určite i cena. Profesionálne autodiagnostiky sú určené pre automechanikov a autoelektrikárov. Sú rádovo drahšie, kompatibilné s takmer všetkými vozidlami a zároveň ponúkajú softvér, ktorý je presnejší, modernejší a dokáže chybu identifikovať s vysokou presnosťou.
Typy OBD diagnostík
Na trhu existuje niekoľko typov autodiagnsotík. A to aj z hľadiska konštrukcie a možností pripojenia. Líši sa takisto spôsob komunikácie, ktorou OBD II diagnostické zariadenie interpretuje získané údaje.
- Štandardná OBD II autodiagnostika – ak hovoríme o štandardnej autodiagnostike, reč je o tzv. hand-held diagnostickom zariadení. Táto autodiagnostika je zariadením, ktoré sa po pripojení cez OBD II konektor aktivuje a následne na samotnom displeji volíte značku vozidla a jeho model. Vyberiete potrebný úkon a môžete vykonať diagnostiku vozidla. Pre domáce účely takéto zariadenia vrelo odporúčame, ich cenové hladiny sú rôzne, no nájdete aj pomerne cenovo dostupné modely.
- OBD II adaptér – samotný OBD adaptér funguje na princípe zariadenia, ktoré komunikuje s tabletom, notebookom alebo smartfónom prostredníctvom Bluetooth alebo WiFi. Po zapojení skenera do OBD II konektora vozidla je potrebné OBD skener spárovať prostredníctvom aplikácie a následne je možné čítať dáta a potrebné údaje.
- OBD II PC skener – takáto autodiagnostika sa pripája priamo k OBD konektoru, no disponuje aj USB výstupom, ktorý je potrebné zapojiť do notebooku a nainštalovať softvér, ktorým samotné údaje môžete analyzovať priamo v počítači. Výrobcovia niekedy odporúčajú rôzne aplikácie. Odporúčame používateľom niekedy stiahnuť aj iné diagnostické aplikácie, ktorých údaje môžu byť presnejšie.
Kompatibilita s vozidlom
Pri výbere je veľmi dôležité, aby bola autodiagnostika kompatibilná práve sa OBD štandardom vášho vozidla. Nie každá diagnostika podporuje všetky automobilové značky či modely. Niektoré sú určené pre americký trh, iné zasa pre európsky či ázijský. Takisto môže byť detailom, že hoci podporuje autodiagnostika OBD protokol značky i modelu, potrebné je si všímať, či aj konkrétny ročník.
V prípade, že OBD II autodiagnostika nepodporuje riadiacu jednotku vášho vozidla, prečíta len živé dáta, no žiadne iné funkcie sprístupnené nebudú. Niektoré modely či automobilky majú špecifické štandardy, ktoré OBD protokol nemusí vedieť dekódovať.
Cena autodiagnostiky a overení výrobcovia
V prípade týchto zariadení je cenové rozpätie pomerne široké. Od najlacnejších autodiagnostík, ktorých hodnota sa pohybuje na úrovni 10 až 20 eur sa nemusíte vždy dočkať 100-percentnej kompatibility. Na druhej strane, niekedy dokážu aj tie najlacnejšie diagnostické zariadenia pomôcť. Najčastejšie ide o OBD II adaptéry. V cenovom rozpätí od 30 do 100 eur už máte autodiagnostiky, ktoré pre neprofesionálne použitie budú viac ako dostačujúce.
Vo vyššom cenovom pásme od 120 do 300 eur sú už k dispozícii profesionálne modely, ktoré nájdete takisto vo viacerých autoservisoch. Cenovo nákladnejšie autodiagnostiky s profesionálnym softvérom a pravidelnou aktualizáciou vás môžu vyjsť aj na viac ako 600 či 1 000 eur.
A aké sú najlepšie značky autodiagnostík? Výrobcov je pomerne veľké množstvo a nájdete medzi nimi lepších i horších. Kvalitou overená je napríklad značka Authopix, ale aj ELM alebo Autel. Na Slovensku natrafíte aj na výrobcov ako Sixtol alebo Leagend.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Výber autodiagnostiky je pomerne jednoduchou záležitosťou. Ak však stále neviete,či do tohto zariadenia investovať,prečítajte si odpovede na časté otázky spotrebiteľov. Možno vás presvedčia.
Je možné OBD II autodiagnostiku aktualizovať?
Kde najlepšie nakupovať autodiagnostiku?
Ako zistím, že je autodiagnostika kompatibilná s mojím vozidlom?
Je ovládanie autodiagnostiky náročné?
Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji
Dátum poslednej aktualizácie: 23.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Dobrý deň, kontaktujeme Vás s možnosťou bezplatnej kontroly potrubia a kanalizacie pre Vašu firmu.
Vďaka tejto bezplatnej kontrole potrubia budeme vedieť odhaliť množstvo skrytých porúch, ktoré by mohli ohroziť chod Vašej firmy ako napr.: zarastenie potrubia koreňmi, upchanie mastnotou, tukmi, ropnými produktami, usadeniny spôsobené chemikáliami z priemyslu alebo potenciálne prasknutie/prevalenie kanalizácie, zlé spádovanie atď.
Môžete tak predísť ďalším zbytočným nákladom a taktiež predĺžiť životnosť potrubia a kanalizácie.
Viac info nájdete tu: www.kontrola-potrubia.profiprofi.sk
Konnwei KW903 OBD II je lacný, ale má svoje muchy. S niektorými softwarmi nefunguje a aj mne sa ho podarilo pripojiť až na niekoľký pokus. Prečítal chyby z motora, ktoré vymazal a dokázal čítať aj niektoré aktuálne stavy. Viac menej spĺňa svoj účel, ale každému asi nebude vyhovovať.
iCarsoft MB V2.0 pro Mercedes-Benz / Smart je fajn diagnostika za prijateľnú cenu. Dokáže diagnostikovať, čítať a mazať chyby vo všetkých RJ autách. Slovenský jazyk nemá vôbec a český je s nedokonalým prekladom, ale angličtina je v pohode.
ELM 327 funguje bez problémov. Túto autodiagnostiku som kúpil kvôli nízkej cene, je to perfektné pre sledovanie vypaľovania DPF filtra. Treba dodať, že je vhodná len pre určité aktivity a nie je kompatibilná so všetkými vozidlami. Mne vyhovuje, iným nemusí.
Mám OBDLink SX a zatiaľ funguje tak, ako má. Ukáže hlášky i ďalšie veci. Cena bola prijateľná a vyzdvihujem univerzálne použitie aj kompatibilitu s ForScan. Zariadenie presne zodpovedá popisu, ktorý bol uvedený v internetovom obchode. Je to dobrá diagnostika pre domáce garážové použitie, prípadne pre malé servisy. Zvláda pomerne dosť vecí a dobre číta i maže chybové kódy, teda ideálna na monitorovanie hlavných parametrov. Diagnostika je rýchla a podľa mňa aj presná. Páči sa mi, že umožňuje vypnúť napríklad otravnú kontrolku emisií motora bez návštevy servisu. Je to vydarený produkt za rozumnú cenu.